Ogłowia

lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
16 lutego 2014 00:45
Gwiazda Emporio ma tylko złote okucia, ta droższa linia ma srebrne lub do wyboru w zależności od modelu.
Jak nie ma skośnika to właśnie palec-dwa niżej niż kośći jarzmowe. Ale wtedy ten nachrapnik to IMO tak już dla dekoracji 😉


Dlaczego dla dekoracji? Nachrapnik służy jedynie do zamknięcia pyska?  🤔
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
16 lutego 2014 08:17
Poza tym nachrapnikiem bez skośnika też można całkiem skutecznie ograniczyć możliwość otwierania dzioba.
_Gaga, jak ubieram nachrapnik meksykański/hanowerski/skośnik to właśnie po to żeby uniemożliwić koniowi otwieranie pyska i robienia tego co akurat sobie życzy.
Lub gdy są jakiekolwiek inne problemy z pyskiem na które akurat taki nachrapnik pomaga.
Jak konisko nie ma takich problemów to zapinam nachrapnik angielski/szwedzki luźno więc ja szczególnego działania w takim wypadku nie widzę.
lusia722, no to szkoda  🙁, ale dzięki za odpowiedź.
xxagaxx czyli maskujesz brak przyjęcia kiełzna
Mi nachrapniki służą do blokowania bocznych ruchów szczęki , oraz stabilizacji samego kiełzna... Wybór rodzaju zaś zalezy od konia - jeden potrzebuje kombinowanego / meksykańskiego, innemu zwykły szwed wystarcza. Wszystkie nachrapniki dopinam tak aby dobrze leżały - nei "jak popręg" ale też i nie luźno. Ale ja generalnie jestem "inna" ;-)
_Gaga, biedny ten mój koń, oj biedny.
xxagaxx nie obchodzi mnie Twój koń, nie pisz jednak bzdur totalnych ze nachrapnik służy do zamykania pyska, bo prawdy w tym niewiele... Edit. zwłaszcza że ani nowicjuszem nie jesteś ani "koniareczką"  😉
_Gaga, u koni niedoskonale ujeżdżonych własnie do tego służy nachrapnik- żeby zamknąc dziób jeśli np koń olewa wędzidło otwierając paszczę. Mówisz o sytuacji poprawnej kiedy koń już kiełzno zaakceptował, a jest tysiąc przypadków, które dalej są dopiero na drodze do akceptacji kiełzna. Więc tak- wtedy nachrapnik ma uniemożliwić walkę z wędzidłem przez otwieranie ( przykład).
Burza z tym się zgodzę
Tylko czy nawet w takim kontekście nachrapnik zwykły/polski/angielski/szwedzki - czyli generalnie bez skośnika - działa jedynie jako ozdoba?
_Gaga, nie, zamyka górną partię szczęki mniej lub bardziej- chyba, że sobie radośnie majta metry od pyska 🙂
I tylko tego się czepiam - nachrapnik zamyka pysk, stabilizuje kiełzno - a nie spełnia - jak xxagaxx  napisała - jedynie funckje ozdobne... O funckacj poszczególnych rodzajów nachrapników można pewnikiem ksiażkę napisać  😉
Gaga
Nie jedynie do ozdoby. Dobry zwykly tez zapobiega otwieraniu japy. Ale nie do tego stopnia co ze skosnikiem. Sa tez takie co sluza do jedynie ozdoby. Ogolnie nachrapnik powiniej tez stabilizowac cale oglowie. Tak w teorii. Moja racja jest taka ze zeby kon zaakceptowal wedzidlo zobaczyl dokladnie jak dziala i co chcemy mu przez nie przekazac bedzie przekazane bardziej z nachrapnikiem zeby kon nie uciekal od przekazu poprzez wygibasy pyskiem.
Od paru lat jezdze w klasycznym najtanszym oglowiu bez nachrapniak. Bo kobyla mi nie ucieka od przekazu.
Nachrapnik tez w pewnym stopniu stabilizuje polozeniewedzidla.
_Gaga, ty weż może zanim zaczniesz się do mnie rzucać przeczytaj dokładnie. Wiesz po pierwsze co to znaczy IMO?
Ja nigdzie nie napisałam że nachrapnik służy do zamykania pyska. Zapobiega otwieraniu. Zapraszam na jazdę na przeciętnym rekreacyjnym koniu czy na niektórych sportowych, które mają do otwierania dzioba tendencję. Zobaczymy jak ten zły zamykajacy pysk nachrapnik ci tyłek uratuje jak koń z tobą wrotki odpali. Albo wyjdzie z placu, bo tak.
Więc proszę cię sama się najpierw zastanów co piszesz.
xxagaxx w każdym kolejnym poście piszę, ze czepiam się funkcji ozdobnej nachrapnika jako jedynej spełnianej przez niego roli... a Ty znów o zamykaniu pyska... ee... ale o co chodzi??  🤔
Również używam skośnika, jeśli zachodzi taka potrzeba...
[quote author=_Gaga link=topic=39.msg2014344#msg2014344 date=1392622031]
xxagaxx czyli maskujesz brak przyjęcia kiełzna

[/quote]

aż cię trzeba zacytować.

Możesz się czepiać czego chcesz tylko najpierw sobie przeczytaj. Napisałam że dla mnie, jak nie zapinam skośnika, nachrpanik pełni funkcje ozdobne. Mogłabym równie dobrze jeździć bez niego.
[quote author=_Gaga link=topic=39.msg2014344#msg2014344 date=139222031]
Napisałam że dla mnie, jak nie zapinam skośnika, nachrpanik pełni funkcje ozdobne. Mogłabym równie dobrze jeździć bez niego.






No i tu jest racja 👿
Czyli "siłowe" zamykanie pyska (nie pod względem mocy dopięcia, ale rodzaju nachrapnika) nie jest wg Ciebie maskowaniem braku przyjęcia kiełzna? Sama piszesz o koniach które bez pomocy nachrapnika wożą - nachrapnik jest jedną z hm - pomocy jeździeckich , patentów - ciężko zakwalifikować - odpowiednio dobrany może pomagać, maskować problemy, itp... Wytok też maskuje problemy... Czy ktoś - tfu - czy konkretnie ja - krytykuję coś takiego? Stwierdzenie faktu jest krytyką?  🤔

PFK a co sądzisz o nachrapnikach Lever, Kineton i Worcester?
Uważasz, że dopuszczenie Micklem w ujeżdżeniu jest fair?
nie Gaga, według mnie nie jest (przynajmniej nie zawsze) jeśli nachrapnik jest zapięty poprawnie to koń dalej ma jakieś tam możliwości otwarcia pyska ale na "kieł" jeźdzca nie weźmie. Po drugie jak koń chodzi luźno, przeżuwa wędzidło a w razie "drobnych" nieporozumień (takich jak wcześniej wymieniłam na przykład) pyska otworzyć nie może to nie widzę maskowania problemu tylko używanie z głową dostępnych pomocy jeździeckich.
A po trzecie pracuje człowiek z rożnymi końmi, niektóre mają swoje charaktery, swoje pomysły na życie jeszcze inne były już przez kogoś odpowiednio wcześniej zepsute. I nie zawsze da się dojść do idealnej harmonii. Bo ideałem byłoby zdjęcie nachrapnika. A nie zawsze tak sie da.
gago
Lever jak dla mnie moglby nie istniec ;p
Nie uzywalam wystarczy mi sam wyglad i juz mnie jakos do tego zniechecil szczerze.

Kineton dzialanie ma spore. Wedzidlo jest praktycznie przyklejone do gornej szczeki. Przez co dziala zupelnie inaczej. Nie ma az takiego dzialania na szczkaSa na pewno co do niego bardzo podzielone opinie, ale mnie tez nie przekonuje.
On nie unieruchamia dzioba. Ma wedzidlo ale jednak dziala na nos bardziej...

Worcester polecam dla ludzi o twardej recy. Wiesz bede nad nim kabinowac zabym samemu jakos go zdobyl do mojego jednego "ucznia".
Dobry tez dla koni przekladajace jezorki


A i co do Mica i ujezdzenia. Ja z ujezdzeniem nie mam inie chce miec do czynienia i to czy jest fer czy nie to mi to rybka wiec Ci nie odpowiem...
Ogolem jest to fajny patent ciezki do dostania w polsce. Albo zle szukalam. Ale dla mojego konia ktorego w dalszej czesci objezdzalam byl strzalem w dziesiatke 🙂

Dla mnie najleprzy nachrapnik to zaden nachrapnik 😀
To co polecasz na konia wciagającego w szerego 130 cm? Wciaga na tyle, że się nie mieści i wpada w ostatni człon...
_Gaga, nie, zamyka górną partię szczęki mniej lub bardziej- chyba, że sobie radośnie majta metry od pyska 🙂

Litości! I to TY, Burza! Szczęki (górna część pyska = szczęka, dolna = żuchwa) nie da się zamknąć, tak jak nie da się klasnąć jedna dłonią. Szczęka jest nieruchoma.
Na podstawie tylko tylu informacji to zaden :P

Trudno tylko po tym co napisalas okreslic.
A zeby okreslic trzeba bardziej sprecyzowac.

Strzelam ze meksykanke klasyczna :p
Jakich dodatkowo informacji potrzebujesz?
Informacje o tym czy opisujesz jakiegos konia czy po prostu wymuslasz  😵
[quote author=_Gaga link=topic=39.msg2014736#msg2014736 date=1392645531]
Jakich dodatkowo informacji potrzebujesz?
[/quote]
Gaga_, weź poprawkę na to, z kim dyskutujesz - warto w ogóle? 😉
halo, myslałam o żuchwie <wstyd>
Wie ktoś może czy z ogłowi munsztukowych da się wypiąć drugi pasek wędzidłowy? Czy to zależy od firmy? 🙂
katechan, raczej (zależnie od firmy) da się wypiąć pasek munsztukowy.
Bo tu wygląda, jakby się dało.. i tak się właśnie zastanawiam..
http://www.gnl.pl/oglowie-munsztukowe-tekna-dressage.html
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się