wrzody żołądka

Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
15 lutego 2011 17:22
Zrobił nam się tutaj OT ale chętnie dowiem się co to za roślina była polecana, książkę mam przed sobą to odnotuję. Na szybko ochwatowemu konikowi poleca się : pokrzywę, miłorząb, czosnek, liście głogu, przytulia, żywokost,korzeń łopianu, krwawnik, mniszek.

ps. Nie twierdzę, że jest bez błędów. Wiele publikacji zawiera błędy a to okazja żeby to zweryfikować 🙂. Pamiętasz co się nie nadaje z listy powyżej ?
Np mniszek - broń boże dla ochwatowca!
Aleks, ale masz jakieś argumenty? Może akurat trafisz 🙂.

Miałam pisać, że mniszek, tylko chciałam sprawdzić, skąd to wiem i nie wiem. Branka - skąd to wiesz?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
15 lutego 2011 17:34
Aquarius jak coś walnę to mnie tu zlinczują 😉 a mi się nie chce bronić 😉.
Co do mniszka to przegrzebałam co nieco i owszem cukry proste jak w mordę strzelił. ( aaa tu się powinnam zająknąć, ale niech będzie już )

Edit: Jak już wniknęłam to sru;
liście - glikozydy, karotenoidy, terpenoidy, sole potasowe, cholinę, żelazo, witaminy A,B,C.D.
korzeń - glikozydy, triterpeny, sterole, olejki lotne, cholinę, asparaginę, inulinę.
Niby glikozydy są pochodnymi cukrów.

Ale to już totalny OT 🙂.
Ale to nie jedyne, co mniszek zawiera. To raczej tylko charakterystyczne związki.
Glikozydy to np. dwucukry (a stąd prosto do cukrów prostych).

Cukry proste to nie jest coś charakterystycznego, dlatego się ich nie wymienia. I nie chodzi o to, że są - chodzi o to, w jakiej ilości.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
15 lutego 2011 18:10
Aquarius ja się z ciekawości wgryzłam w to głębiej, choć nie znoszę chemii. I rozumiem, że chodzi o ilość i zrobiłam adekwatną notkę w książce.
Skąd wiem o mniszku? Nie mam pojęcia. Ale z tego co pamiętam ma przybliżoną zawartość NSC co kostrzewa i inne wysokocukrowe trawy.

Właśnie szukam informacji na potwierdzenie, na razie znalazłam że miód z mniszka uchodzi za najsłodszy,  znalazłam też informację, że u ludzi mniszek obniża zawartość cukru we krwi, ale w innym artykule piszą, że podnosi poziom cukru we krwi. Mogli by się zdecydować  🤔 nie ma to jak wiedza z internetu  🤣

edit: znalazłam takie info: Skuteczność stosowania mniszka jako środka uzupełniającego w leczeniu stanów przedcukrzycowych i cukrzycy nie jest całkowicie potwierdzona. Dostępne są wyniki wskazujące na obniżanie poziomu cukru u myszy z cukrzycą indukowaną alloksanem, po podaniu wyciągu z korzeni, jak i badania nie potwierdzające tej aktywności. Z działaniem pomocniczym mniszka w terapii cukrzycy, oprócz być może działania hipoglikemicznego, wiąże się także aktywność przeciwzakrzepowa.

chyba musimy zmienić wątek tak w ogóle
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
15 lutego 2011 18:43
Może rozbieżność w temacie obniżania/podwyższania poziomu cukru wynika z okresu/czasu zbiorów mniszka ? Nie jestem pewna, ale gdzieś mi coś takiego przeleciało. Liście zbiera się na wiosnę, korzenie na jesień.
A żeby nie było tak OFF TOPowo to " W przypadku wrzodów żołądka oraz zapalenia żołądka mniszek lekarski powinien być używany z ostrożnością ponieważ może on spowodować nadprodukcję kwasu żołądkowego. "

Edit: to może tutaj?
http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,755.0.html
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
18 lutego 2011 14:00
jeszcze wracając do korzystnego wpływu dodatku oleju do paszy treściwej (sweet feed= mieszanka paszowa z dodatkiem melasy):

Dietary Oil and Gastric Emptying
•Gastric emptying of a meal of sweet feed is markedly reduced by the addition of corn oil
–direct effect of oil vs. energy density of meal
•Delay in gastric emptying contributes to the lower glycemic response
•These responses are not altered by adaptation to a fat-supplemented diet


czyli olej powoduje wolniejsze opróznianie żoładka i  obniża indeks glikemiczny paszy

Opis badań znajduje się tu http://www.nenuc.dk/ zakładka "Scientific Programme" - "2008/Muscle glycogen"  strona 25-34

Co do podawania oleju ... wrócilam niedawno z Czarnym z kliniki i kazali nam podawać szklanke oleju !!!
No ale to poki co bo on ma wyszuną błoną śuzową żałądka oraz stopień zaawansowania wrzodów  IV na V możliwych.
Ja podaje olej rzepakowy.
I mysle ze skoro ''klinika kazała" to cos w tym musi byc 😀


Stało się, Naf oficjalnie dołączył do grona wrzodowców. Diagnoza potwierdzona, leczenie przeprowadzone, teraz jemy osłonowe dodatki paszowe. Mam pytanie dotyczące objawów - czy u któregoś z Waszych koni występowało ulewanie się płynu, jakby brudnej, nieprzyjemnie pachnącej wody, między wypróżnieniami? Naf ma takie objawy i nie możemy z wetami dojść, o co chodzi , czy jest to związane z wrzodami, czy z czymś innym. Nie jest to biegunka, tylko płyn. Spotkaliście się może z czymś takim?
Ja o czyms takim nie słyszałam...
A ten temat niestety mało ruchliwy wogole jest i mało co kto wie ...
Czarny ma np takie cos ,że mu sie włosy od ogona wsysaja w hmm odbyt... dość malo przyjemne to musi być ...
Naf1 a co stosujecie osłonowo?  Jest coś innego niz pronutrin?
Ja cąły czas się zastanawiam nas Pro Cmc bo tańsze szkoda tylko ,że nigdzie nie ma składu więc pewnie na tak zaawansowane wrzody jak u nas nie zadziała
A i jakby komuś się udało konia z tego wyleczyc to prosze o informacje jak bo ja próbuje bezskutecznie cały czas... 🙁
Juz to kiedys ktos poruszal, ale moze warto powtórzyć. W stanach ostrych choroby wrzodowej jak najbardziej trzeba podac Ranitydyne lub Omeprazol, natomiast dlugotrwale (min. 6 tyg) nalezy podawac preparaty ktore beda dzialac "osłonowo".
Poniewaz u mojego konia zdjagnozowano to schorzenie jakis czas temu, staram sie byc na biezaco.
Pronutrin - moim zdaniem - nie wnosi absolutnie nic do sprawy "leczenia" choroby wrzodowej. Poza pektyna i witaminami, nie ma tam praktycznie NIC co moze dzialac. Cena raczej powala. Opakowanie dla konia ok 500kg  wystarcza na 2 tyg stosowania, a weci mowia ze trzeba podawac przez 6 tyg.
Ja stosowalam Acid Protect z Nutri Labs'u, dostalam to od weta i... jestem bardzo zadowolona  z dzialania (!!!). Skonczyly sie kolki, skonczylo rozwolnienie - praktycznie jak reka odjal.  Szukalam tego preparatu w necie, ale nie moge znalezcm szkoda...
a co sadzicie o podawaniu luski slonecznika? zaszkodzi, podrazni zołądek wrzodowca?
Naf dostaje właśnie Acid Protect i dodatkowo Akaid z Nutri Labs. Dalsze dzieje Navciowej wody w odchodach opisane w wątku o biegunkach, coś się chyba w końcu zmienia, bo Naf zareagował na kolejny lek - Farmatan Forte.
Nasza kuracja wyglądała tak :
omeprazol w dawce 4 mg / kg masy ciała raz na dobę. Następnie dawkę 2 mg  / kg  przez kolejne cztery tygodnie.
Do tego probiotyki (Planeta Ferm P, Synbiotix - Nutri Labs ), pronutrin
i olej dla wysuszonej błony...

Po skonczneniu podaje em-y , olej nadal
Czarny jest na otrebach, siemie dwa ,trzy razy w tyg --> czasami nawet samo zamiast kolacji, jakies barchewki, buraki i  hovler bro balans w miniaturowej dawce dla urozmaicenia. Wyglada jak pączek ale niestety nie zawsze sie tak czuje , może jest troche lepiej niz było ale jakieś wysiłki wieksze odpadają :/
ziewa, ziewa i ziewa ,mieli ciągle tą paszczą 🙁

Dzieki dziewczyny za te nazwy leków skonsultuje " z czym to sie je" i może pomoze cos wiecej 🙂

   
Czy ktoś próbował podawać swoim wrzodowcom lecytynę sojową? Wiem, ze stosują to w USA z dobrym skutkiem.
zastanawiam się nad doborem paszy :kwiatek:
wybrać Equine Sensitive z Dodsona czy Pro Balance Hovelera?
Ponawiam moje pytanie: Czy ktoś z Was ma możliwośc sprowadzenia (albo może ma do odsprzedania..?) preparatu  GASTROGARD  lub  GASTROZOL.
Do tej pory udawało mi się dostać w szpitalu dla koni, niestety teraz niemają możlwiości sprowadzania... a mój koń bardzo pilnie potrezbuje.
Są to dwa jedyne preparaty, które mu pomagają.
Będę wdzięczna za udzielenie jakiś rad, gdzie mam szukać, jak..itd
VerCor,
gastrozol daily, taki preparat w paście, kupowałam od Pani dr Agaty Kamionki-Flak. Koszt na miesiąc to około 1200zł.
Swojego konia leczyłam właśnie tym, a potem "ludzkim"  omeprazolem.
Juliaaa, dziękuję za info  :kwiatek:
A ludzki omeprazol ? Ja też podaję, ale wychodzi bardzo drogo, i duzo trudniej się go podaje. Podasz nazwę leku? I czy na receptę, jak dostepny, itd?
ludzkich omeprazoli jest ostatnio od groma: Polprazol, Bioprazol, Gasec ...
problem w tym, że są to kapsułki dojelitowe, które koń rozgryzie a niepowinien
A ktoś próbował to?
http://equine.omeprazoledirect.com/Buy

Ceny są całkiem przystępne jak na końską dawkę.
VerCor,
ja daję dokładnie bioprazol, bo mam dostęp do taniego. Zawsze wiosną i jesienią robię miesięczną kurację.
U nas wrzody zostały wykryte na początku zeszłego roku - najpierw przez miesiąc gastrozol daily, potem przez dwa miesiące bioprazol. A teraz profilaktyka - pasza dla koni delikatnych, dużo meszu, raz na jakiś czas daję ziółka anty wrzodowe i jakoś leci🙂
Juliaaa, czy mogłabyś napisać - tanio - to kwoty jakiego rzędu? To ważne, bo mój musi dostawać często, miewa bóle czasem mimo diety oraz syropów osłonowych , które dostaje od roku bez przerwy. Ma bardzo rozległe i głębokie wrzody i i tak dobrze się trzyma, ale rok temu przeszedł ciężką operację a jak wiadomo ani narkoza ani farmakologia stos,podczas, przed i po operacji najczęściej pogłębiają tylko wrzody. Dotychczas jedyne preparaty, które dostawał podczas bóli wrzodowych , jedyne które mu pomagały to Gastrozol Daily (tak jak pisałaś Twój też to zażywał) lub zamiennie Gastrogard, ale teraz jest to nie do dostania.
Ogurek, dzięki za podanie nazw leków, ale właśnie tu jest problem z podawaniem, żeby miało to działać tak jak powinno...
agaEl, ten preparat wygląda ciekawie, też chciałabym znać opinię na jego temat
VerCor,
bioprazol mam albo za darmo, albo za 2-3zł za opakowanie, wynika to tylko dlatego, że mam po prostu "układ".
Skontaktuj się z Panią dr Agatą Kamionką-Flak, bo ona sprowadza gastrozol daily.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
16 maja 2012 14:28
Jak za pomocą ucisku punktów akupunkturowych odpowiedzialnych za układ pokarmowy zorientować się czy koń nie ma wrzodów - filmik instruktażowy



1 Punkt uciskowy

Na klatce piersiowej, na wysokości łokcia, w miejscu gdzie popręg leży

2 punkt uciskowy CB 17

Na mostku, o szerokość dłoni za przednimi nogami

3 punkt uciskowy


W punkcie gdzie łopatka  styka się z klatką piersiową, oraz odcinek gdzie kłąb przechodzi w grzbiet

4 punkt

Cały obszar lędźwi
Mój wrzodowiec dostaje od jakiegoś czasu 2kg dziennie + sieczka do tego, świetna pasza, poprawa w wyglądzie konia jest znaczna, przytył, błyszczy mu się sierść i je bardzo chętnie 🙂
nie wiem czy to w tym wątku, ale czy może mi ktoś powiedzieć ile mniej więcej kosztuje gastroskopia u konia?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się