Jakie pasze dajecie swoim koniom?

czy śrute kuurydzianą trzeba podawać na mokro tak jak otręby ?
darolga   L'amore è cieco
04 czerwca 2011 11:23
Hm. Dziwne, ale nie mam kompletnie pomysłu.  No nie mam. Ktoś poradzi?

Koń nie pracujący ciężko, raczej umiarkowanie, wdrażany do treningu po przerwie, obecnie kłusujący 35 minut i zaczynający galopy. Plus chodzący rano w karuzelę. Stopniowo ma cały czas zwiększane obciążenia.
Generalnie pobudliwy, choć aktualnie pod maksymalną kontrolą i bardzo wyciszony - zasługa zmiany stajni. Wagowo obecnie dobry, ale muszę coś zmienić w diecie, bo zaczyna chudnąć, niedługo nie będzie miał z czego budować mięśni i zacznie się spalać. Koń dobrze wykorzystujący paszę, niewybredny.
Obecnie jest na 1 niepełnej miarce Hoeveler Relax rano i wieczorem oraz na 1 niepełnej miarce Reform Musli St.Hippolita na kolację (od tygodnia, bo wcześniej na kolację dostawał Oldie Mix Hoevelera).
Przydałoby mu się nabudować mięśni, bo spadł strasznie, zwłaszcza grzbiet. No i utrzymać obecną wagę oraz obecny bilans energetyczny, bo jest ok.
Da się czy oczekuję cudów? No i żebym nie przegięła z białkiem, żeby on to wszystko przepalił, bo się zachlastam, jak przebiałkuję albo ochwacę.
Myślałam nad Build Upem. Ale boję się, że da  mu za dużego kopa. A ponadto czy jest sens (czy będą efekty) przy tak małym zapotrzebowaniu na paszę tego konia (no bo dostawałby tego build upa mało, nawet jeżeli przeszłabym na pełnoporcjówkę - przy solidnych ilościach by mnie rozsadził chyba)? No i czy będą efekty przy tak lekkim "treningu" tego konia? Ile musiałabym tego build upa podawać, żeby miało to sens i czy podawanie z inną paszą, np. relaxem trzyma się kupy? Oczekuję cudów? :-( Może powinnam zainwestować po prostu w preparat rozbudowujący tkankę mięśniową? A może polecicie jakieś inne pasze?  Jestem otwarta na propozycje.
darolga, trawa? olej?
darolga   L'amore è cieco
04 czerwca 2011 11:35
MoniaaA - o, zapomniałam, olej dostaje do kolacji, żeby zapobiec utracie wagi (bo spala się i zaraz byłby chudzina). Trawa... w sensie taka zielona?  😁 Na padok wychodzić nie może, ale robimy popasy w ręku. Ale to nie to samo, niestety.
to może sianokiszonka?
darolga   L'amore è cieco
04 czerwca 2011 11:44
Sianokiszonka to super pomysł, dostawał ją jak był całkowicie zaboksowany i nie dostawał nic treściwego, ale on generalnie jest typem słabo wyjadającym siano. Jakoś tak w miarę wprowadzanie treściwych zrezygnowałam z niej (podawałam dodsonową), nie wiem w sumie czemu. Może faktycznie to dobry pomysł, żeby do niej wrócić.
darolga, albo sieczka np. Fiber P
O build upie słyszałam same dobre opinie,  kilka osób znajomych mi karmi nim nawet konie nie pracujące-efekty super!




darolga   L'amore è cieco
04 czerwca 2011 11:59
MoniaaA - sieczka zwiększy mi w sumie tylko objętość posiłku, raczej żadnych efektów się po niej spodziewać nie mogę, prawda? A może się mylę, kurcze, sama już nie wiem. A chciałabym go troszkę nabudować ale i zachować pod kontrolą oraz utrzymać wagę.  Build Upem karmi wielu moich znajomych i efekty są mega, pytanie tylko w jakich minimalnych ilościach jest sens go podawać? Nie wiesz w jakich ilosciach dają Twoi znajomi swoim niepracującym (tu mnie pocieszyłaś, że są efekty, bo mój też jakoś powalająco ciężko nie pracuje...)?
Jeden ze znajomych mi koni na przytycie (robiący tyle co nic) ma takie menu: 1/3 build up, 2/3 owies, plus na każdy posiłek 3 duże garści Alfalafa dodsona. Efekty są. Dostaje ok. 1,5 litra takiej mieszanki więc wychodzi coś ponad 0,5 kg build upa.

Info od osoby zajmującej się żywieniem go

edit. co do sieczki, to zależy w jakich ilościach, pełnoporcjowa (lub porcje okołotego owszem dadzą efekty) ilość 2 garści to dla smaku i wolniejszego żarcia.
Jeśli się mylę proszę o poprawke
darolga   L'amore è cieco
04 czerwca 2011 12:18
Super, dzięki!
Czyli faktycznie nie takie duże ilości! Korabowi mogłabym bezpiecznie, tak żeby go nie rozsadziło, podawać..hm. myślę, że do 2 miarek 'pavo' na dzień przy obecnej pracy, co daje około hm... 1,5 kg do 2 kg? jakoś tak.
darolga, myślę że spokojnie 😉

p.s swoją drogą karmienie nawet po 2 kg to kupa kasy, eh te konie, nie zdają sobie sprawy ile 'sałaty' zjadają 😁
Mój kary od jakichś kilku miesięcy wcina Eggersmann Classic Mix Wellness i powiem że efektów jak nie było tak nie ma  👀 Kupując tą pasze zwracałam dużą uwage na jej zawartość ze względu na to że mam konia z niedowagą, a jak wyraźnie widać ta pasza ponoć nadaje sie również specjalnie dla takich koni. No właśnie....ponoć... Bo mój koń zamiast tyć albo jeszcze bardziej chudł albo poprostu sie nie zmieniał. Jedyna poprawa jaką zauważyłam to zmiana wizualna jego wyglądu. Świeci sie jak głupi, poprawiły sie też znacznie grzwa i ogon, ale nie o to mi chodziło decydując sie na zakup.
zdaje relacje  po poltora miesiaca Poli u mnie
kon jest na uzupelnieniu owsa gniecionego  (mniej wiecej 2/3dawki dziennej) w postaci granulatu besterly basic imusli herbica- pracuje lekko.
Z racji tego, ze byla bardzo pazerna na zarcie dostala  lucerne  z sukcesa
kon poprawia sie wydolnosciowo,zaczyna  sie zaookraglac,je  dluzej🙂 wyniki krwi bede miala za okolo tydzien,bo oznaczamy takze pare innych rzeczy w labo w Niemczech
z suplementow jestesmy na HMB,GO,witaminkach besterly i powoli wprowadzamy suplementy z  magnezem
od  sierpnia wracamy z Drapkiem na spillersa wiec pewnie  Pola  wskoczy na fioletowe musli🙂
poki co zarowno besterly jak i sukcesowa lucerna maja plusa🙂
darolga: na mięśnie polecam myoplast, ale jedynie jeśli koń faktycznie pracuje, grzbiet fajnie poprawia. niestety jest drogie, kiedy ja podawałam to kosztowała jakies 300 zł za puszkę a musiałam podać 2. jednak efekty były : )
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
04 czerwca 2011 21:00
Podawał ktoś NutriStar st. Hipplyta? Bo z opisu wygląda mi na coś podobnego do conditioning mix tylko nisko energetyczne, czy coś pomieszałam?  :kwiatek: A jeśli nie to czy hippolyt ma coś w stylu conditioning w formie paszy, bo wiem, że na pewno jest w formie dodatku.  🙇
A ja na pewno wiem, jakiej paszy nie będę podawać. Lucerny z Dodsona (Alfalfa). To coś się tak niesamowicie pyli, że nie jestem w stanie nałożyć z worka jednej miarki bez ciężkiego ataku kaszlu ❗ Konie dostają na mokro i tak jest ok, ale przed pomoczeniem to zaskakujący niewypał. Ciekawe, czy to tak zawsze, czy tylko mi się taki worek trafił?
darolga - moj koniu dostawał build up i jako dodatek i pełnoporcjowo (przez 3 miesiace) i różnicy nie było, w sensie nie odpalał wrotek zabierając mnie ze sobą. jestem bardzo zadowolona z efektów, ale fakt, że koń chodził regularnie <przez 2 tyg ciężko na zgrupowaniu, resztę czasu normalnie pół-rekreacyjnie>.
koń z normalnego, ale lekko szczurowatego, nabrał ciałka i wyglada dużo lepiej! polecam 🙂
Lov   all my life is changin' every day.
04 czerwca 2011 21:37
arivle, to jest to "westowe"? Fajna pasza, taka na podbudowanie, ale neizbyt energetyczna. I super pachnie 🙂
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
04 czerwca 2011 21:43
Lov, tak to niby westowe. Właśnie na tym mi zależy, żeby ruda się trochę zaokrągliła, ale bez dodatkowego kopa.
AguSia, a jak ilościowo karmiłaś i jako dodatek i gdy pełnoporcjowo?
Epk ale on nie dostaje drożdzy. Ma musli, owies, mesz, marchewki itp i wsio. Teraz drugi dzień coś mniej kaszle, wstrzymam się chwilę. Może przeziębiony był? ale nie zauważyłam spadku energii, wręcz przeciwnie od tygodnia go nooosiiiii  🤔wirek:

Orzeszkowa drogie to draństwo, ale jak nie przestanie to rozważę  :kwiatek:
Arimona dzięki!  :kwiatek: wygląda ciekawie!
_kate, a ja ta ogólnie, nie do Ciebie 😉, w ramach pożalenia się, że kurde mi się to nie podoba 😉
ok,  🙂 myślę, że u mojego to nie jest kwestia jedzenia, tylko przeziębił się gdzieś. Jak to jest możliwe, jak jest przynajmniej 20stopni i nie ma klimy  😉 nie wiem.
_kate, a nie zlewałaś go po jeździe całego? czasem tak łatwo przeziębić....
a stosował ktoś z Was brykiet z trawy?
Brak pastwisk u nas, a szukam czegoś smakowitego do podawania z tym leków.
darolga   L'amore è cieco
05 czerwca 2011 11:34
MoniaaA - to prawda, hihi :-D niewdzięczne bestie te kopytne :-P

JSBach - my na razie lekko jeździmy, więc odpada, ale jak zacznie coś więcej pracować, to chyba zainwestuję. Nigdy nie używałam dla niego takich preparatów, bo nie było to potrzebne. Siwą wspomagałam, ale to Wieght Builderem (na masę) a potem Muscle Builderem z Pavo bodajże. Efekty były, jak na nią to super, ale dla Koraba zainwestuję chyba w tego myoplasta właśnie, bo u nas do poprawy jest zdecydowanie grzbiet.

AguSia - bardzo dziękuję za odpowiedź! Powiedz mi jeszcze, czy przy karmieniu niepełnoporcjowym widziałaś korzystny wpływ na tkankę mięśniową?

Endurka - chodzi Ci o kostki trawowe Agrobsa? Jeśli tak, to ja używam :-)
eksperymentalnie kupiłam Eggersmann EMH® Krauter Musli - wygląda i pachnie super, jest takie bardziej mokre i panicz wybredniak życzy sobie je jeść, więc narazie ok  😀
Potrzebuję porady, a nie mam czasu czytać wszystkiego. Chcę roczniakowi kupić paszę, jako dodatek do owsa. Przejrzałam ofertę i mam mętlik w głowie. Polecacie coś dla takiego młodziaka?
Ja bym Ci polecila Spillers Stud & Youngstock Mix. Moje odsady trzymam na tej paszy i jestem zadowolona... i mysle ze one tez  🤣
Ostatnio zamawialam w ich sklepie www.rgrpartners.com/sklep  - przesylka na drugi dzien byla u mnie... ale to juz chyba temat do innego watku 😉
.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się