Określamy wiek konia po zębach .

Jedyną metodą pozwalającą dokładnie obliczyć wiek konia jest ocena stanu jego uzębienia. U koni zęby wyrzynają się, wypadają i ścierają wyjątkowo regularnie. Najpierw pojawiają się mleczaki – 28 sztuk białych, niezbyt dużych, zwężających się ku podstawie zębów. Mleczaki wypadają, gdy koń ma 2-2,5 roku. W ich miejsce pojawiają się zęby stałe – zdecydowanie bardziej żółte, dodatkowo ciemniejące z wiekiem (aż do niemal brązowej barwy). Kształtem przypominają prostokąty. Dorosłe ogiery posiadają na ogół 40 zębów (klacze mają ich odpowiednio mniej, gdyż nie posiadają kłów). Najważniejsze dla określenia wieku konia są zęby sieczne, czyli trzy pierwsze pary zębów w każdej szczęce. Są to kolejno:

cęgi (mówiąc najprościej: jedynki)
średniaki (dwójki)
okrajki (trójki)
Zęby sieczne mają na swojej powierzchni charakterystyczne wgłębienia, tzw. rejestry. Rejestry występują zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. Ścierają się w różnym tempie na wszystkich trzech rodzajach siekaczy. Gdy całkowicie się zetrą, znaczenie będzie miał kształt powierzchni trącej siekaczy. I tak:

źrebaki na ogół rodzą się już z parą cęgów mlecznych
mleczne średniaki wyrastają między 4. a 6. tygodniem życia
okrajki mleczne pojawiają się między 6. a 9. miesiącem życia
konie roczne powinny mieć całkiem starte rejestry mlecznych cęgów
dwulatki mają już starte rejestry mlecznych okrajków
w wieku 2 lat mogą wypaść cęgi mleczne, nowe cęgi stałe zrównują się ze średniakami mlecznymi gdy koń ma 2,5 roku
w wieku 3 lat wypadają mleczne średniaki, nowe - stałe zrównują się ze stałymi cęgami w wieku 3,5 roku
w wieku 4 lat wypadają mleczne okrajki, wyrastające w ich miejsce stałe potrzebują około roku na osiągnięcie całkowitej długości
w wieku 5 lat koń ma niemal równe wszystkie siekacze (po 6 sztuk w każdej szczęce)
w wieku 6 lat cęgi dolnej szczęki mają prawie całkowicie starte rejestry
w wieku 7 lat rejestry średniaków szczęki dolnej są już całkiem starte
w wieku 8 lat koń ma starte rejestry już we wszystkich siekaczach dolnej szczęki
w wieku 9 lat koń ma starte rejestry górnych cęgów
w wieku 10 lat całkowicie starte są rejestry górnych średniaków
w wieku 11 lat ten sam los spotyka górne okrajki
gdy koń kończy 12 rok życia, powierzchnia trąca jego siekaczy przestaje kształtem przypominać poprzeczny owal i staje się okrągła. Kształt ten nie zmienia się aż do 17. roku życia konia
od 18. do 24. roku życia konia powierzchnia trąca siekaczy ma kształt trójkąta
powyżej 24. roku życia powierzchnia trąca siekaczy przybiera kształt podłużno owalny
Oczywiście może się zdarzyć, że na skutek różnych nieprawidłowości (np. nieprawidłowego żywienia, wady szkliwa lub zgryzu, łykawości) proces ścierania się siekaczy u konia będzie miał inny przebieg. Na to niestety nie ma rady. W przypadku zauważenia anomalii w budowie końskich szczęk lepiej nie ryzykować zakupu konia „w ciemno” i poradzić się specjalisty – weterynarza. Być może okaże się, że nieprawidłowości w uzębieniu są skutkiem groźnych chorób lub narowów i mogłyby całkowicie lub częściowo uniemożliwić użytkowanie konia.

Interesuje mnie jak to jest w realu czy tak łatwo rozpoznać wiek konia po zębach.
Dodaj jeszcze źródło 99% swojego postu.  😉
[[a]]http://pl.euroanimal.eu/Okre%C5%9Blamy_wiek_konia [[a]] Kiedyś interesowałam się tym bardzo i mam starą książkę teścia ,posiąść wiedze z książek to nie to samo co na zębach .
Ma ktoś może doświadczenie ,wiem że teraz są paszporty ale nie zawsze koń zgadza się z paszportem .
To nie jest metoda dokładna. Wystarczą wady zgryzu i koń już w inny sposób ściera zęby. Podejrzewam też, że rodzaj spożywanego pokarmu też będzie miał wpływ na ścieranie zębów.
Można to uznać za metodę orientacyjnego określenia wieku końskiego.
http://horses-arizona.com/pages/articles/teeth.html
Tu jest trochę rycin,ale dość nieczytelne.
Tu lepiej:
http://www.localriding.com/horses-age.html
I tu:

Tylko chcą 40$ za czytelny plakat.
Wieczorem zrobie zdjęcie z książki ,są tam rysunki ,tylko mam jedną stronę bo ktoś kiedyś wyrwał .
na zębach świetnie znają się handlarze, tylko dość często się mylą i dzieki temu kupilam konia ktory mial 12 lat a mam konia który ma 9, tego samego 😉
Może ma ktoś bardziej dokładniejsze materiały ,na zdjęciu są zęby od 5-6 lat do 17-20
A taka mnie naszła refleksja.
Kiedyś określano wiek po zębach w większości. Dziś robią to głównie handlarze.
Jak się kupuje konia z pewnej hodowli to ma on wszelkie papiery, typu paszport i wiadomo kiedy się urodził.
Od handlarza nie można mieć takiej pewności.
Czy jest jakaś 100% pewna metoda określenia wieku konia?
Bo chyba takiej metody to nie ma nawet w przypadku człowieka.
Madzuaa   optymizm przede wszystkim :)
25 lipca 2011 21:25
Z pewnoscią nie ma metody na podstawie której można okreslić dokładny wiek konia. W każdej książce, czy nawet w tekscie wrzuconym przez monię jest napisane, że na scieranie się zębów wpływają różne czynniki, więc nie jest to metoda precyzyjna. W różnych przedziałach wiekowych wyznaczone są widełki granicy błędu, np wg J. Monkiewicza +/- :
0,5-1 roku -> 3-6 mc
1-2 lat -> 6-12 mc
2-11 ->12 mc
11-17 ->2-4 lat

Według mnie umiejętnosc oszacowania wieku na podstawie zębów jest bardzo przydatna, szczególnie dla osób zajmujących się końmi zawodowo. Racja, że są paszporty, ale zdarzają się podmienienia paszportu lub zwyczajne pomyłki. Niektórzy "hodowcy" w ogóle nie widzą potrzeby w wyrabianiu paszportu, tym bardziej trudno im wierzyć na słowo w jakim wieku jest koń. Mogą się zdarzyć też próby odmłodzenia konia poprzez wypalanie rejestrów (można rozpoznać to po braku obwódki z cementu i szkliwa).

Co jeszcze wyczytałam ze skryptu do hodowli zwierząt:
1 - WRĄB na górnych okrajkach powstający na skutek nierównomiernego rozrastania się kosci żuchwy w stosunku do szczęki powstaje w wieku kolejno 9, 15, 20 lat
(wrąb to taki "kolec" z tyłu okrajka)

2 - BRUZDA GALVANIEGO również na górnych okrajkach w wieku
10 lat - ukazuje się tuż pod dziąsłem, 15 lat - sięga połowy zęba, 20 lat - biegnie przez całą długosc zęba. Tutaj mały haczyk, bo tylko 50% koni ma takie cudo
(bruzda galvaniego to taki ciemniejszy pasek biegnący przez srodek zęba na powierzchni policzkowej- zewnętrznej)

3- ZGRYZ
do 8 lat kleszczowy - wg mnie na obrazku przesłanym przez Tanię to te wszystkie po lewej stronie
do 15 lat półkątowy - tu te pierwsze z góry po prawej stronie
potem już kątowy - następne.

4- jeszcze jest metoda Westernhagona - na podstawie zmarszczek nad oczami. Jeden fałd ma sie tworzyć przez 2 lata, a pierwszy pojawia się w wieku 8 lat. Schemat: wiek konia=8+ (ilosc faldów *2)
to może nie jest ocena "po zębach" ale też trochę w temacie 🙂


A 🙂 nawet u nas w stajni jest klacz w typie sląskim, która wg papierów ma mieć 29 lat (jest NN), jednak niedawno wyszło, że ma ok 22
Tak jak myślałam temat dość trudny
Madzuaa zaskoczyłaś mnie tymi zmarszczkami pod oczami ,dzisiaj to sprawdze .

Osobiście kiedyś robiłam konia, w paszporcie miał 3.5 roku w rzeczywistości miał 2 lata ,dowiedziałam się kiedyś przez przypadek ile dokładnie ma lat .
Nie ukrywam że ja jako miłośnik konik ,właściciel koni od ponad 10 lat nie znam się na zębach ,trochę wstyd .Potrafie określić wiek na zębach ale nie w 100 % ,moja wiedza nie jest pełna żeby dokładnie powiedzieć ile dany koń ma lat .
Kiedyś był u mnie młody chłopak miał może nie całe 20 lat ,patrząc w zęby powiedział dokładnie ile każdy mój koń ma lat , Ja też tak chce  😉 

Może ma ktoś jeszcze jakieś zdjęcia zębów lub inne informacje .
wiecie, co ale jaki problem jest sie tego nauczyć?
przeciez od urodzenia do 11 roku zycia okreslanie weku jest bardzo proste i dosc wiarygodne, problem zaczyna sie dopiero po starciu wszytskich rejestrów.
masz ksiazke tam masz opiane w ktorym roku scieraja sie ktore rejestry , idz dos tajni i sie ucz an koniach. Tylko w ten sposob sie nauczysz, musisz wziac paszcze jakiegos mlodziaka i obejzec mleczaki, one se zdecydoanie rznia od stalych zebow i bez problemu pozansz roznice.
Zwoliński Hodowla koni




Mam jeszcze Erazma Brzeskiego - użytkowanie koni z 1979, tam to jest na 6 stron rozpisane
to jeszcze jedna tabelka
Na zdjęciu są zęby od 13 lat ,fajnie by było mieć zdjęcia zębów z przodu i z boku .
Madzuaa   optymizm przede wszystkim :)
26 lipca 2011 09:54
taka jedna mała uwaga do julii
Próbowałas się kiedys nauczyć? Wierz mi, nie jest to takie proste, jak napisałas. Mielismy temu poswiecone kilka cwiczen z hodowli koni, na rycinach wygląda to fajnie i nikt nie miał problemu. Później dostalismy prawdziwe czaszki i mało kto "trafiał" w wiek.
Więc praktyka, praktyka i to nie na zasadzie pojechania do stajni i popatrzenia sobie na zęby. Tak poza tym mało który koń daje sobie tak ot zaglądać w paszczę.
Nie obraz sie, ale moze trzeba miec talent, ja sie nie tylko próbowałam nauczyc ale nauczyłam, nie mowie ze bez błednie okresle wiek kazdego konia, ale na etapie od 0 do 11 lat jestem  w stanie podac wiek konia, zawsze wchodzi w gre ok roku błedu, bo kon moze byc rocznikiem starszy a byc z konca roku np.
nie jest to zadna filozofia rozróznic wiek konia po rejestrach, i po wrębie.
A u młodych koni do 5 -6 lat odróznic mleczka od zęba stałego nie ma zadnej trudnosci.

Nie przesadzajmy tez z trudnoscia zagladania w paszcze, dla obejrzenia rejestrów nie potrzeba zbyt mocno tej paszczy otwierac.

Umiejetnosc ta napewno pomaga zwłaszcza przy zakupie koni nn.
Mam kilka koni ktorym zgladalam w paszcze okreslilam ich wiek, dla sprawdzenia potwierdzil po mnie weterynarz.








Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się