Dopasowanie siodła

Croopie ja nie twierdzę, że wypełnienie się nie uklepuje ale jeśli się uklepuje to rónowmiernie tam gdzie nacisk- czyli siodło i tak w tył będzie lecieć.
Nie wiem może dla innych siodło lecące w tył to drobiazg - ale ja po swoich doświadczeniach wiem, że jest to b. złe. Złe bo wpływa na równowagę jeźdzca a co za tym idzie konia. Nie che mi się tu robić wywodu.
jełsli na zdjęciu widać, zę siodło leci w tył to ono raczej ewidentnie w tył leci😉 i nie będa na to miały wpływu wielkoego rzeczy typu - koń 3 tygodnie stał i trochę spadł z mięśni. Od takich korekt są baranki i podkładki.
Jezeli siodlo teraz leci na tył, za miesiac tez bedzie leciało. I jezeli kon jest po kontuzji, po powrocie do pracy rozbuduje sie i siodlo jeszcze bardziej bedzie lecialo.

Perlica Nikt tu sie ciebie nie czepia tylko stwierdza fakt. Siodlo twoje nie jest dobrze dopasowane.

Croopie Po fotce mozna bardzo duzo powiedziec o dopasowanym siodle. Moje siodlo leci na tyl a pod mna tego nie widac. A  to ze siodlo nie odrywa sie w skoku nie znaczy ze jest dobrze dopasowane.
kotbury, wcale nie uważam, że siodło spadające do tyłu to drobiazg - wręcz przeciwnie. Mam już na tyle doświadczenia, że potrafię rozpoznać siodło w równowadze i nie w równowadze, zajmuję się tym na codzień 😉 Wracając do punktu wyjścia - na zdjęciach nie widać, żeby siodło koleżanki nie było w równowadze 😉 Oczywiście według mnie.

Dramka, może to co powiedziałaś sprawdza się w przypadku twojego konia, wobec czego sprawa jest prosta - tylko poszerzać. Ale tu nie ma reguły, są i takie siodła, które pod wpływem nabudowania konia zaczyna lecieć na przód, nie tył. Takim siodłem jest na przykład wspominana tu wiele razy Venus K. 🙂
też uważam że siodło jest za wąskie. Swoją drogą ciekawe jak zachowuje się w ruchu z zapiętym popręgiem bez jeźdźca, czy tył nie zaczyna odstawać a siodło się bujać?
Myślę że takie filmy są kluczowe do oceny. Mierzyłam ostatnio siodło które w stój leżało idealnie, problem zaczął się gdy przeszliśmy kilka kroków.
devila, myślę, że ocena stanu siodła na żywo jest kluczowa, nie film. A jak koleżanka zapewniała, był u niej pasowacz i ocenił siodło na dobre. 😉
Pewnie że na żywo jest najlepiej.
Ale z dwojga złego wolę film niż zdjęcia  😉
No to znowu ja, mogę? Bardzo proszę raz jeszcze o ocenę jak leży to siodło a dokładniej czy jest jeszcze akceptowawlne czy już za szerokie. czego się niestety obawiam.

Na 'goło' oczywiste jest, że się nie nadaje do użytku na tym koniu:



zaś z podkłądką wygląda tak:




W trakcie jazdy i po sprawdzałam to byłam w stanie włożyć jeden palec pomiędzy podkładkę a przedni łęk, obawiam się, że to pewnie za mało ale wolę się poradzić, bo mierzony na zdjęciu stubben ma rozstaw 30,5 i gdyby był znośny to wtedy nie miałabym problemu ze znalezieniem fajnego siodła z rozstawem 30 bo to standard, zaś 29 dużo ciężej znaleźć.
mnie uczono że powinny mieścić się 3 palce. Jak usiądziesz będzie jeszcze gorzej ....
Czy źle dopasowane siodło może utrudnić pozbieranie konia? Rozumiem, ze może być zwierzakowi nie wygodnie, ale czy to może wpływać tak negatywnie?
Jak najbardziej może...
No własnie, a przynajmniej 2 porządnie, tak jak mówię jak siedzę to tylko 1 palec jestem w stanie włożyć, co prawda Reszka chodziła pod tym siodłem jak nigdy (dobrze!) i kłębu nie obtarło ale jednak zdecydowanie bezpieczniej węższe.
D+A - jak wsiadałam na niego w innym siodle, był tak delikatny w pysku, zero problemu, w moim - istna masakra. Teraz wiem ze jest niedopasowane, plecy go bolą więc, codziennie absorbine na plecy no i nowe siodło w planach...
No to sama sobie odpowiedziałaś na pytanie😉
D+A - myślałam, ze mnie się tylko może tak wydawac... dziękuję za pomoc  :kwiatek:
Magdzior, jak dołożysz grubszy czaprak, to powinno być nieźle z tą podkładką.
ankers no wlasnie juz sama nie wiem, tak sobie jeszcze zdałam sprawę, że jeśli już to kupiłabym 0,5 rozmiara węższe - nie wiem czy to w ogóle jest odczuwalne ale jednak, sama nie wiem... 🤔wirek: docelowo chciałabym tą podkładkę wymienić najprawdopodobniej na żel lamicella bo podobno najgrubszy, w sumie gdyby było bardzo źle można dołożyć jeszcze mattesa, ale z drugiej strony to przecież nie o to chodzi by wsadzać milion warstw a by być jak najbliżej... ech
Taka warstwa podkładek nie jest ani dobra dla konia ani wygodna dla jeźdźca- przynajmniej dla mnie jest to mało komfortowe, czuję się jakbym siedziała na wielbłądzie 😁 Już chyba lepszym pomysłem jest mattes z wkładkami korekcyjnymi.
D+A - jak wsiadałam na niego w innym siodle, był tak delikatny w pysku, zero problemu, w moim - istna masakra. Teraz wiem ze jest niedopasowane, plecy go bolą więc, codziennie absorbine na plecy no i nowe siodło w planach...


W siodle arezzo ktore bylo za waskie nie moglam nawet usiasc w galopie bo tak kon sie usztywnial.

Absorbine nie wystarczy, za malo grzeje, najlepiej czyms przykryc grzbiet, tak ja robie.  😉
Magdzior, to Reszka na zdjęciu? i 30 na nią za duża? kurcze, mój wąziutki konik chodził w 30 i poszerzałam o dwa rozmiary. Dziwi mnie to, bo Reszka jest pogrubiona o ile pamiętam, a moj to przecinek
Tuż przed poszerzeniem już wyraźnie leciało na tył
_kate no wlasnie tak, dlatego aż wstawiam zdjęcia żeby jej krzywdy nie zrobić jakąś moją głupią decyzją, stronę albo dwie wcześniej wstawiałam zdjęcia grzbietu (wraz ze zdjeciami w M daw maga) ale jak widać no za szeroka jest ta 30,5 jakby nie patrząc  🤔wirek: ona wydaje się być  szeroka ale może przez kłąb i kształt grzbietu tak wychodzi z tymi siodłami, sama nie wiem, bo jak widać ten stubben przyzwoicie leży nawet jesli dobrze widze nie leci na tył, ale ja co chwilę nerwowo sprawdzam czy jej kłębu nie obciera.

Znowu jak patrzę na jej grzbiet to wokół kłębu mogłaby mieć więcej mięśni jakby tam się rozbudowała to wtedy pewnie potrzebowałaby sporo szerszego siodła, więc może rzeczywiście spróbować z mattesem korekcyjnym - on myślicie, że wystarczyłby? Bo trochę boję się że jak wezmę węższe, które będzie dobre przy kłębie to jednak ono będąc wąskie nie pozwoli jej się rozbudować uciskając zbytnio poniżej kłębu w miejscach gdzie jeśli dobrze mi się wydaje powinny być mięśnie a ich nie ma bądź jest niewiele, poniżej zaznaczyłam o co mi chodzi:

Dramka - wiem, wiem, ale jak jest ciepło to mu nie zakładam derki polarowej, smaruję go po jeździe, a ona wypada rano lub wieczorem. Jeśli jest znośnie, to stoi w derze 😉 Mam nadzieje, że pomoże na ból pleców.
Magdzior
Jezdze z matessem korekcyjnym od roku. Zeby rozbudowac miesnie przy łopatkach to nie wystarczy. Trzeba pracy regularnej z ziemi. I trzeba na prawde wiedziec co i jak, zeby wyciagnac odpowiednia ilosc wkładek w odpowiednim momencie.
Hypnotize ależ oczywiscie, żę ja wiem, że nie wystarczy, pracować pracujemy mam nadzieję, zę idzie ku lepszemu dlatego nie chcę jej jakimś błędem z siodłem badź podkładką uniemożliwić rozbudowania się, dlatego nie wiem czy lpesze węższe siodło, które z cienką podkładką jest ok dla kłębu ale ono siedzi w tych miejscach gdzie nie ma mięśni a powinny byc (tak mi sie wydaje przynajmniej) czy lepiej szersze z grubszą podkładką na apoczątek żeby je podnieść żeby nie uszkodzić kłębu ale tym samym jest więcej miejsca na docelowe rozbudowanie się. Wiem, że caroline kiedyś coś takiego pisała o koniach z dość mocno zaznaczonym kłębem a szerszymi w łopatkach, że sprawdza się szersze siodło + podkładki ale nie wiem czy aż tak szersze jak na powyzszych zdjęciach.
Magdzior, A nie masz zdjęcia tak całkiem z boku? Żeby było widoczne zbalansowanie siodła?
Mnie się nie podoba w tym siodle tylko fakt, że ono leży prawie przy samym kłębie. Wygląda, jakby Reszka potrzebowała bardziej wyciętego łęku. Szerokie siodło + podkładka jest ok, sama tak teraz jeżdżę, ale to też nie może być tak, żeby łęk szorował po kłębie jak człowiek usiądzie, dopnie popręg i pojeździ chwilę. Ten mattes korekcyjny wydaje się być dobrą opcją, ale szczerze powiedziawszy - nie wiem jaka podkładka będzie najlepsza.
Sankaritana hm całkiem z boku nie mam, bo w sumie głównie chodzi mi o dobranie łęku bo to i tak tylko pożyczone siodło więc po prostu chcę wiedzieć czego mogę szukać i jak już coś znajdę to będę się umawiała tak by mieć możliwość przymiarki i wtedy będę gdybać nad konkretnym egzemplarzem, ale muszę wiedzieć jakiego łęku szukać, bo w sumie 29 byłby na pewno lepszy ale mniejszy jest wybór i trudniej znaleźć coś fajniego, zaś stubbenów z łękiem 30 jest mnóstwo, ale wiadomo najważniejsze by Reszcze było dobrze i by właśnie kłąb był bezpieczny, a upychanie grubej warstwy podkładek też nie jest fajne, skoro już przy M(29) jej potrzebuję.

Jeszcze takie zdjęcie mam, ale w sumie nie jest całkiem z boku:
Skoro jeszcze nie masz upatrzonego siodła to proponuję szukać węższego. Bo faktycznie jak usiądziesz będzie jeszcze gorzej. Może miałaś okazję jeździć w tym siodle i sprawdzić ile w trakcie jazdy jest miejsca z przodu?
A sokoro masz wybór to lepiej kupić dopasowane niż pchać podkładki z którymi jak mówiono wcześniej też trzeba wiedzieć gdzie wypchać a gdzie wyjąć.
devila tak jeździłam z nim z powyższą podkładką i grubszym czaprakiem i w czasie jazdy jak juz pisałam wcześniej pomiędzy podkładkę a przedni łęk wchodził jeden palec, ogólnie cieżko tak jednoznacznie stwierdzić bo czaprak też troszkę nad kłębem był no  ale szału z miejscem nie było, koń chodził bardzo fajnie, kłębu siodło nie obtarło ale bezpieczniejsze będzie węższe więc będę się rozglądać.
Magdzior, Mnie tam nawet nie chodziło o węższe, ale takie z bardziej "odsłoniętym" tym łękiem, trochę inaczej zabudowane? Z takiego "ni to boku" 🙂 siodło wydaje się leżeć jako-tako.... i pytanie czy koń na serio potrzebuje węższego łęku czy po prostu inaczej zbudowanego siodła. Żeby nie było tak, że kupisz siodło za wąskie i równowaga w nim znajdzie się na tylnim łęku.
Mi się ciągle wydaje, że we wszystkich siodłach które magdzior wstawiasz przydałyby się wyższe panele. Po prostu wyższe. bardziej dopchane. Tak by unieść cały ten łęk do góry.
Podkładki spełniają tą potrzebę, ale jest to gruba warstwa między koniem a siodłem. Jeśli już się ma takie siodło, to trudno...podkładka. Jeśli nie można dopchać tych paneli.
Ale jeśli dopiero kupujesz siodło, to ja bym powybrzydzała. Nie wiem czy węższe o rozmiar. Może i tak. Na pewno WYŻSZE.

Przynajmniej takie jest moje zdanie.
Chciałam się wam pochwalić ze dziś wpadli do nast do stajni Bogdany 😉 Ącki został wymierzony, wszystko zapisane, zostało nam czekać aż siodło będzie gotowe  💃 💃
Mega profesjonalne podejście, bardzo rzeczowo, sprawnie, szybko i miło 😉 Na miejscu drugie siodełko zostało dopchane i dopasowane, teraz powiedziałabym ze idealnie leży na moim zwierzu.
Bogdan odpowiadał na wszystkie pytania, spokojnie wszystko wyjaśniał 😀 Wszystkie moje widzi mi się zostały spisane. Naprawdę polecam wam bo do tej pory nie spotkałam się z nikim bardziej profesjonalnym w sprawie siodeł i ich dopasowania niż Bogdan i Honorata.

Pochwalę się jak przyjdzie siodło, bo jak pisałam ja fanką monoflapów nie jestem i dostanę dwutybinkowe siodło 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się