Konie wielkopolskie/trakeńskie

armara- może nasza baza koni wlkp jest taka słaba, ze niestety trzeba było je zacząć miksować z końmi SP z zachodu? To by trzeba było się jakiegoś naukowca pytać 🙂 I może dlatego również takie konie ( jak te w linkach) są dopuszczane do wpisu jako wlkp
No tak, ale co z tej rasy zostało, poza nazwą  👀 ? Po prostu wydaje mi się, że obecnie nie wykazuje ona żadnej odrębności, dąży do spk'owatości wręcz.
armara - szlachetna głowa, długa, sucha szyja, szeroka klata i mocne dobrze umięśnione nogi. Dzięki domieszce xx dochodzi jeszcze duży temperament.

wlkp istnieją - mam piękny, rudy okaz na dowód  😁


Też mamy rudego, bez domieszki sp 🙂
armara bo jacys idioci z ksiag podopuszczali spki do wlkp
i mamy takie chu..stwo bez typu
ja jestem za czystymi konmi wlkp i czystymi  traczkami

mlp oczywiscie w wkkw super,bardzo mi sie podobalo kilka koni w Sopocie
ale rownie mocno podobaly mi sie xx i holenderskie meiszanki han i hol
a i pokusilam sie o zestawienie rasowe z elimek
skoki 4 latki malopolak 1
konie z wpisana rasa wlkp 9 z czego jedna z pelnym pochodzeniem trakenskim
skoki 5latki
1 czysty traken
2 wlkp
malopolski 0


6latki
3wlkp
1 malopolak
ujezdzenie:


4latki
3wlkp
2malopolskie

5latki:
1traken
2mlp
2wlkp

6latki
1wlkp
1malopolski

i tak to w liczbach wyglada
wiec jak widzisz armaro nie jest do konca tak jak mowisz
ale i tak to co robia z wlkp nie jest tak zle jak to co zrobila dotacja rasie malopolskiej... i dlatego wlasnie wybierajac konia wybralam konia nie dajacegpo dotacji-ani wlkp na bazie niemca ani malopolaka po ojcu jakims tam dotacyjnym od matki dotacyjnej.wybralam stare wschodniopruskie rodowody🙂

Zapomniałaś o Dionizosie 😉
No i należy pamiętać, że w rasie wlkp i trak jest łącznie kilkaset więcej klaczy-matek niż w rasie młp.
traczki  sa rozdzielone od wlkp wiec nie mozna mowic o lacznosci,nie kazdy wlkp jest trakiem-wlasnie o te kundle chodzi-pamietasz taka smieszna sytuacje Rumianka i Rulona?
a Dionizosek i Diokles mam nadzieje, ze sie pokaza🙂 za te dwa trzymam mocno  kciukasy!
[quote author=Karla🙂 link=topic=96.msg1105471#msg1105471 date=1313693100]
traczki  sa rozdzielone od wlkp wiec nie mozna mowic o lacznosci,nie kazdy wlkp jest trakiem-wlasnie o te kundle chodzi-pamietasz taka smieszna sytuacje Rumianka i Rulona?
a Dionizosek i Diokles mam nadzieje, ze sie pokaza🙂 za te dwa trzymam mocno  kciukasy!
[/quote]

Pewnie, że są rozdzielone, wiem że nie każdy wlkp to traken 😉 Ale rozdizleone sąmniej niż 10 lat, a w hodowli to wiadomo co 😉
A czy ktoś ma zdjęcia Agara trk.? Ale inne niż to co jest w sieci - bo niewiele widać i takie se 😉
aajusiaa   W grzywie wiatr, w kopytach magia... :)
19 sierpnia 2011 14:59
Sama posiadam dwuletniego wielkopolaka z pochodzeniem typowo trakeńsko-wielkopolskim (163cm wzrostu) i każdy widząc go mówi to samo "typowy traken" 🙂
Charakterem.. Cóż... Nie miałam wcześniej do czynienia z tą rasą ale trenerzy także mi powtarzają - Traken z krwi i kości 🙂
http://www.bazakoni.pl/horse_148584.html  <--> dokładne pochodzenie





Kay i z moją Celtą (5 lat)




E tam, nie taki typowy, bo nie ma dużych klapiatych uszu.  😁
klapiate radary to maja przedswity,czyste traczydla w zyciu Warszawy never ever,
titinka widzialas typowego przedswiciora ze tak o duzych uszach mowisz😉
traczki bez porownania-uszka jak malowane🙂
aajusiaa   W grzywie wiatr, w kopytach magia... :)
20 sierpnia 2011 10:34
Macie na myśli coś takiego :kwiatek: ? :



No tak, ale ta rasa obecnie niczym się nie wyróżnia - albo przeniesiono je do księgi trak, albo zmiksowano z zachodnimi ogierami.
Zastanawiam się np. czemu taki koń - klik- albo ten jest wlkp ? Czemu nie sp, różnica jest chyba tylko na papierze, prawda ?
Nawet byłoby teraz ciężko rozpoznać konia wielkopolskiego, konie trakeńskie i xo prezentują inny typ, zazwczyaj łatwo je odróżnić od innych ras, a wlkp ? Nawet nie wiadomo co w nich chronić  👀 ? Te resztki zmiksowane z zachodnimi końmi ?
Nie pytam złosliwie, tylko z ciekawości, sama miała m konie wlkp jakiś czas 😉

Spojrzałam sobie w kryteria hodowlane dla wlkp i zasady doboru dla koni wlkp opierają się na 3 metodach: kojarzeniu w czystości rasy, krzyżowaniu uszlachetniającemu rasami czystymi oraz dolewie krwi uznanych zagranicznych ogierów zrzeszonych w WBSFH aby wprowadzić cenne geny do hodowli wielkopolskiej, oczywiście dolew takiej krwi jest ograniczony aby była zachowana odrębność genetyczna rasy wielkopolskiej. Czyli taki papier z linka ciągle zachowuje standardy dla hodowli wlkp. Na którejś stronie (chyba 13) programu hodowlanego dla koni wlkp (http://www.pzhk.pl/docs/pr_hodow_wlkp.pdf) są szczegółowo rozpisane przypadki doboru matki i ojca i możliwości wpisu do wlkp.
[quote author=Karla🙂 link=topic=96.msg1106714#msg1106714 date=1313786229]
klapiate radary to maja przedswity,czyste traczydla w zyciu Warszawy never ever,
titinka widzialas typowego przedswiciora ze tak o duzych uszach mowisz😉
traczki bez porownania-uszka jak malowane🙂
[/quote]
A i owszem Bas po Arak, Wiking , Dessota Izy Cimanowskiej, Dyngus po Karambol xx, Wiór, jak pogrzebała bym w pamięci, to znalazło by się więcej. Kiedyś była to cecha charakterystyczna tej rasy, przynajmniej tak mnie uczono.  😉
Kiedyś było to częściej spotykane w tej rasie, ale masz rację teraz się klapaiaków wśród trakenów mniej spotyka.
Ja jeszcze mam w domu jedną taką.
titinka musisz pojechac w okolice Kalnikowa albo na  czemp mlp
od razu widac z daleka helikoptery przedswitowskie i serio te u wlkp to pikus😀
sama mam dwojke wnuczat araka i uszaki maja normalne🙂 i wszystko co widzialam teraz na probach dzielnosci itp w rasie wlkp ma male zgrabne uszyska🙂
kiedys goha wstawila zdj jakiejs klaczy przedswitki i normalnie....radary taaaaaaaaaaaaaaaakie😀
Odjazdowo to wygląda. Pamiętam jak Iza galopowała po parkurze na Dessocie, a w rytm galopu, uszy kiwały mu się do przodu i do tyłu  😁
No cóż, masz rację, tak jak wspomniałam powyżej teraz jest jakoś mniej traków z radarkami
U Basa ,to uszka wyskoczyły po jego dziadku Prowiancie, nie po Araku.
Też mam wnuczkę Araka, i ma dość normalne uszy, ale mam klacz po Wikingu, i uszy ma gigantyczne. 😉
odjazdowe to miala  uszy Volta Jacka Buckiego-mimo ze nie wlkp  ani przedswitka
moze ja pamietasz?
z uszastych to w Kozienicach byly dwie klacze chyba po moovingu i tez mialy czaderskie talerze😀
wstaw zdj tej wnusi Araka :kwiatek:
Ja mam bardzo ciekawy przypadek : traken po wlkp poch. trak. i wlkp  👀 Jestem bardzo ciekawa dlaczego to nie wlkp ?
Tutaj link do bazy może ktoś się czegoś dopatrzy ( są złe info bo to ogier i inna data ur. 😉 ale to nie istotne) ?  👀
[quote author=Karla🙂 link=topic=96.msg1107294#msg1107294 date=1313871444]
odjazdowe to miala  uszy Volta Jacka Buckiego-mimo ze nie wlkp  ani przedswitka
moze ja pamietasz?
z uszastych to w Kozienicach byly dwie klacze chyba po moovingu i tez mialy czaderskie talerze😀
wstaw zdj tej wnusi Araka :kwiatek:
[/quote]

Nie pamiętam tej klaczy, przez moment nie byłam w temacie(dzieci,dom, i tp.),ale jeżeli miała takie uszy jak mowisz, to czadersko musiała wyglądać. Najfajniej taki koniska wyglądają, jak przed przeszkodą próbują te radary postawić do przodu...
Zdjęcia Araczki wstawię w poniedziałek, zrobię na bieżąco i wrzucę  😉
Ja mam bardzo ciekawy przypadek : traken po wlkp poch. trak. i wlkp  👀 Jestem bardzo ciekawa dlaczego to nie wlkp ?
Tutaj link do bazy może ktoś się czegoś dopatrzy ( są złe info bo to ogier i inna data ur. 😉 ale to nie istotne) ?  👀


Wbrew pozorom to nie zjawisko nadprzyrodzone. Księga trakeńska jest w PL prowadzona dopiero od 2004 (albo 2003 roku, dokłądnie nie pamiętam). Wcześniej konie o takim pochodzeniu trafiały do księgi wlkp, sp a czasem nawet młp. twój koń gdyby został zgłoszony do opisu przez ozhk zapewne byłby wpisany do księgi wlkp 😉
Czyżby El Santo NRW był koniem o polskich korzeniach? klacz Hrywda po og Haakon od kl. xx Hiszpanka
http://www.paardenfokken.nl/pedigree.php?horseid=514058
Temat mnie zainteresował (także ze względów zawodowych, ale nieważne) i do niego wrócę.

Czy księga trakeńska w PL jest opracowana/wydana? Po kilku latach już się powinien uzbierać materiał, a łatwiej jest opracować mniejszą ilość danych niż potem zbierać 15 roczników i drukować to na setkach stron (albo tworzyć pliki). Zwłaszcza I tom powinien być udostępniony szybko żeby mieć uporządkowaną sytuację.

Czy jest dostępny wykaz wszystkich ogierów trakeńskich i innych uznanych w Polsce, polskiej hodowli - nie wymagam wykazu ogierów niemieckich, litewskich itd. chyba że importowanych.

Czy jest jakiś wykaz klaczy? Czytałam kiedyś ciekawe opracowanie populacji trakeńskich klaczy w PL na podstawie przeglądów, ale to było dawno więc już nieaktualne, nie było szczegółówej listy i w dodatku nie mogę tego znaleźć żeby przeczytać jeszcze raz 🙁

Czy można gdzieś dostać wyniki wszystkich trakeńskich prób dzielności w PL (albo chociaż listę przeprowadzonych prób żeby samemu poszukać szczegółów)?

I to samo pytanie odnośnie czempionatów.

Pytanie dodatkowe - jaki procent trakenów z danego rocznika dostaje licencje hodowlane?
Tu pewnie znajdziesz odpowiedz na kilka Twoich pytań: [[a]]http://trakeny.eu/sitefiles/file/materialy%20konferencyjne.pdf[[a]] - najnowsze, bardzo ciekawe opracowanie

Księga trakeńska nie była jak do tej pory wydana i raczej się na to nie zanosi

Wyniki prób dzielności/ czempionatów/ przeglądów są na stronie trakeny.eu.
Wykaz ogierów trakeńskich tj. tych po zakładach trakeńskich też tam gdzieś był.
Co do licencji hodowlanych - np. w zeszłym roku chyba żaden ogier polskiej hodowli nie otrzymał licencji na zakładzie.

Tu też może być coś co cię zainteresuje http://trakeny.eu/index.php?page=67
[quote author=Karla🙂 link=topic=96.msg1107294#msg1107294 date=1313871444]

wstaw zdj tej wnusi Araka :kwiatek:
[/quote]

Karla, dotrzymuje słowa, tylko przepraszam ,że tak późno, ale dopiero miałam dzisiaj czas, na kąpiele, zaplatania, i robienie zdjęć.  😉

,

,


ładna!! kurcze czy wszystkie Araki mają tak dobrze zarysowany kłąb?
Drap i Pola nie nadają się do jazdy na oklep😀
Wątek spadł na dalsze strony, a ja miałam dużo roboty i całkiem o nim zapomniałam  😡
Louisa - dzięki za odpowiedź i linki. Będę powoli przyswajać. Na pierwszy rzut oka strona związku jest strasznie bałaganiarska (w porównaniu choćby z nielubianym PZHK), ale dam radę.
[quote author=Karla🙂 link=topic=96.msg1127874#msg1127874 date=1315756063]
ładna!! kurcze czy wszystkie Araki mają tak dobrze zarysowany kłąb?
Drap i Pola nie nadają się do jazdy na oklep😀
[/quote]

Karla, żeby nie powiedzieć ,sznytowa. Na zdjęciach tak tego nie widać, ale to najładniejsza klacz u mnie w stajni. Pod siodłem wygląda lepiej ,niż bez.
Ta jest piękna, ale najładniejsza półkrewka jaką widziałam, to córka Araka- Sata. Miałam zaszczyt gościć ją 2 lata u siebie w stajni.
Jak myślisz, jakiej maści jest ta moja?  😉 😀iabeł:
maści jedynej właściwej😉znając życie ma wpisane gniada, a jest sk gn czy cos w ten deseń
Pole  mam opisaną gniadą....
jaki rodowód ma owa dziewczyna?
Klacz jest kara, ale tak mi wypłowiała na słońcu, że wygląda na sk.gn. W zimę jest kruczo-czarna Konie mam non-stop na pastwisku.
Podrzucam link na rodowód, niestety nie jest to czysty trak.
http://www.bazakoni.pl/horse_9761.html
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się