Musli domowej roboty

spies: otręby pszenne musisz namoczyć, więc jeśli już to musli w wersji jedynie moczonej.
A są może jakieś otręby których nie trzeba moczyć?
Spotkałam się jedynie z otrębami pszennymi 🙂
A czy któraś z Was stosuje jakieś naturalne dodatki wpływające na drogi oddechowe?
Spotkałam się jedynie z otrębami pszennymi 🙂


A ja mam w domu żytnie, owsiane i jeszcze orkiszowe :P a musli wole dawać suche, tzn łatwiej wytłumaczyć stajennym co i jak
Tak czytałam ten wątek, i zastanawiam się czy w musli otręby żytnie i jęczmień mogę podawać na sucho  👀 ?
spies: chodziło mi o dawanie koniom 🙂

pacia: jeczmień gnieciony na sucho, a otręby osobiście dawałabym moczone 🙂
Czyli otręby sobie jednak odpuszczę  😉
salucha   Jutro,jest czyste nieskalane żadnym błędem:P
26 października 2011 06:59
Ja swoim koniom w sezonie zimowym podaje otręby pszenne, zajadają jak głupie🙂😉) Oczywiście je mocze, bo na sucho to nie bardzo dawać, nie wolno...


Czy można koniom podawać płatki owsiane??Bo chce im zrobić musli, i mysłałam żeby tam dodać płatki owsiane🙂
platki owsiane to poprostu odłuskowany, zgnieciony owies. tak samo jak w gniotowniku.
ja, dzieciaki czesto podjadamy ten od koni, nie widze przeciwskazan zeby konie nie jadly sklepowego 😉
ja dawalam kiedys konie przezyly 😉...ale to strasznie drogo wychodzi, odkad mam dostep do gniotownika - gniote sama 😉
oczywiscie pisze o takich naturalnych platkach, nie przetworzonych przez chociazby prazenie, bez dodatkow smakowych.

a jak jest ze sloneczniekiem? kukurydzą? trzeba rozbic luske czy takie cale tez sa trawione? czy to jak z owsem, że nie rozgnieciony się nie trawi?
(jak wymieszam z paszą to nie wszystko zostanie rozgniecione zebami).
Kukurydza w całości jest za twarda dla koni, trzeba podawać gniecioną. A słonecznik  to najlepiej łuskany albo w ciemnej skorupce aby nie była twarda i nie wbiła się nie wiadomo gdzie koniowi w przełyku. 😉
dzieki siwaaa :kwiatek:
powiedz mi jeszcze cyz ten czarny (akurat taki mam 😀) podany w calości w ogole sie strawi? czy jesli nie bede go zgniatac to w ogole bez sensu podawac bo i tak skorupka sie nie rozpusci i wyleci w calosci? (pomijajac oczywscie te ziarka ktore zostana rozgryzione)
Zu   You`ll ride my rainbow in the sky
26 października 2011 09:18
Podobno się trawi, a podany z sieczką będzie lepiej przeżuty 🙂
Tak jak napisała Zu dodaj z sieczką aby koń spokojnie przegryzał a nie jadł łapczywie, albo możesz dodawać słonecznik do gotowego meszu, skorupka zmięknie, masz pewność że koń przeżuje , i się nie zakuje.
[quote author=horse_art link=topic=11430.msg1167268#msg1167268 date=1319613376]
czy to jak z owsem, że nie rozgnieciony się nie trawi?
[/quote]

Od kiedy owies niegnieciony sienie trawi??!!  😲
wszelkie badania wskazują na to, że gniecenie poprawia strawnośc o setna część procenta raptem...

sorki za off...

Co do słonecznika - skoro koniom podaje się łuski słonecznika, które super wpływają na sierść i kopyta - to po jaką cholerę łuskać słonecznik przed podaniem??  😲 😲

z kup wydalonych przez konie jedzace cały owies kiełkuje owies. to dla mnie najlepszy dowód na nie strawienie tego nasionka - strawione by nie wykielkowalo 😉
luska jest tak twarda, ze jesli nie zostanie uszkodzona - czy to przez zęby czy gniotownik, nie rozpadnie się, wnetrze nie zostanie strawione.
ta takie badanie i doswiadczenia poznalam (np j/w).

oczywiscie mozliwe jest ze roznica w trawieniu jest niewielka, ale nei dlatego ze caly owies sie trawi, ale dlatego ze wiekszosc koni dokladnie do rozgryza - dzialajac jak gniotownik 😉

o słonecznik zapytalam w tym samym sensie, łuska słonecznika to już uszkodzona powloka z której mozna czerpać (bo dostep jest z kazdej strony). wiec zastanawialam sie (przed przekopywaniem specjalistycznych artykułów bo moze juz ktos to zrobil 😉 ) czy przypadkiem nieuszkodzona jest tak mocna barierą jak owsiana? wiec podawanie w calosci, suchego nie ograniczy jego wchlaniania tylko do sztuk "przegryzionych"?

podawania luskanego -bez luski tez nie widze sensu, luska oprócz zawartosci oleju, witamin itd jest także zródłem włókna(?) które ma doskonaly mechaniczny wplyw na trawienie
horse_art - trudno aby gnieciony owies kiełkował - takie ziarno nie nadaje się raczej do "siewu"
Dlatego kiełkuje TYLKO niegnieciony...
napisałaś jednak, że owies niegnieciony się nie trawi, co jest kompletną bzdurą...  😲

Konie - o ile nie są stare, schorowane, etc - świetnie radzą sobie z owsem czy ze słonecznikiem
Problemem może być jęczmień , żyto czy kukurydza właśnie, ale tak owies, jak i miękki wszak - słonecznik - pogryzą...
gaga_ ty chyba nie czytasz tego co ja pisze 😉

napisalam ze kielkuje nie uszkodzony (nie przegryziony, nie zgnieciony) owies - bo jesli łuska nei zostanie w ten sposob uszkodzona , wtedy sie nie strawi bo soki trawienne nie dadzą rady wniknąć do wnętrza i rozlozyc nasiono, a o to chodzi w trawieniu pokarmu w koncu.

czyli kielkowanie jest dowodem na to, że kon nie potrafi strawić nie uszkodzonego mechanicznie owsa.

to ze uszkodzony (przegryziony/zgnieciony) nie wykielkuje - nie musisz mi tlumaczyc bo sama to napisalam 🙂 zreszta to całkowicie logiczne

mowa jest o nie uszkodzonym nasionie (czy to owsa czy innych roślin o jakich piszesz) - czy nie uszkodzone sie strawią?

bo nasiono podane całe ale przegryzione jest dla trawienia uszkodzone podobnie jak zgniecione przez chlowieka w maszynie, jest napewno strawialne (w zakresie strawialności danego pokarmu oczywiście, inaczej nie byłoby paszą),
a pytanie nie odnosilo sie do uszkodzonego tylko calego.

niewazne czy nasiono uszkodzimy przed podaniem czy już w pysku. wazne jakie doleci do żoładka 🙂 (no plus wchlanianie w jamie ustnej - bo konie pewnie jak ludzie wchlaniaja cukry juz w jamie ustnej?)


edit: hehe 😉 nie mozemy si edogadac/zrozumiec  :kwiatek:
Ja tak trochę od czapy, ale w jakiej formie podajecie kukurydzę?

Edit: ok. już doczytałam  😡
Gniecioną w gniotowniku takim jak do owsa?
Moje konie uwielbiają skubać ziarna bezpośrednio z kolby🙂
gniecioną, tylko nie wszstkie gniotowniki moga gnieść tak twarde nasiona, np. na moim jest napisane ze kukurydzy można  dodawać tylko jakiś % zeby się zgniotła, bo na samą jest za słaby i moze sie popsuć/nie zgniesc.

z kolby moje tez maja zabawe z wygryzania 🙂
nawet swieża przyciskają kopytem i obgryzają kolby jak ludzie 🙂😉)
_Gaga nie każdy słonecznik można podawać koniom, niektóre mają za twardą łuskę, dlatego dobry jest ten czarny mały słonecznik który ma miętką.
salucha   Jutro,jest czyste nieskalane żadnym błędem:P
26 października 2011 17:39
Myślicie że zjadliwe by było:
siemię lniane pomieszane z jabłkami marchewką, buraczkami, pietruszką, bananami, posypane płatkami kukurydzianymi, owsianymi, jęczmiennymi, i jak uda mi się znaleźć śrutowaną kukurydzę, i słonecznik łuskany.
[quote author=JSBach link=topic=11430.msg1120520#msg1120520 date=1314991060]
Spotkałam się jedynie z otrębami pszennymi 🙂


A ja mam w domu żytnie, owsiane i jeszcze orkiszowe :P a musli wole dawać suche, tzn łatwiej wytłumaczyć stajennym co i jak
[/quote]


a ja jęczmienne i kukurydziane  😉
i zasmażka
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
26 października 2011 21:37
Myślicie że zjadliwe by było:
siemię lniane pomieszane z jabłkami marchewką, buraczkami, pietruszką, bananami, posypane płatkami kukurydzianymi, owsianymi, jęczmiennymi, i jak uda mi się znaleźć śrutowaną kukurydzę, i słonecznik łuskany.



a czemu ma nie być zjadliwe ? Ja tam z pietruszką nie eksperymentuje, ale generalnie nie ma przeciwwskazań, żeby było nie zjadliwe oO
salucha, Mówisz o naci pietruszki? :> To ma najwięcej witamin. Mój koń zjadał. Korzenia nie chciał za specjalnie. 🙂
i zasmażka

i rurociag z kremem dociagnąć  😀iabeł:

salucha jaki jest cel tych dodatków? Jaki jest bilans białka i energii??!!
Gaga To pewnie tort urodzinowy  😎
Moje konie uwielbiają skubać ziarna bezpośrednio z kolby🙂

Nasze koniska też od zawsze tak dostają i nie widać żeby im to w jakiś sposób przeszkadzało 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się