Nawigacja GPS

Moja mama wymarzyła sobie GPS-a, albowiem ciągle i wszędzie się gubi. Postanowiłam więc zakupić jej to cudo pod choinkę, w związku z tym mam jakiś milion pytań, bo nic na ten temat nie wiem...
1) na co zwracać uwagę przy wyborze?
2) czy każdy GPS pasuje do każdego samochodu?
3)Czy można go zainstalować w aucie samodzielnie, czy trzeba gdzieś oddawać?
4) z jakimi kosztami muszę się liczyć? Szukam przyzwoitego, ale nie jakiegoś wypasionego (mam ograniczone fundusze), takiego, żeby się może nie psuł co chwilę...wystarczy mapa Polski, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie?
5) gdzie kupować?
Z góry bardzo Wam dziękuję.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
05 grudnia 2008 17:07
masz na myśli nawigację...?
Tak... a to może być też coś innego? :P
Ja blondynką jestem, proszę o wyrozumiałość.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
05 grudnia 2008 17:14
Spoko spoko

więc tak:

1. uwagę zwróć na markę, ale to nie wszystko. Głownie jakie są mapy (cała Europa, część etc), czy aktualizacje są płatne, jak dokładne sa mapy.

2. każdy pasuje do każdego auta wyposażonego w zapalniczke

3. montujesz go samodzielnie, "przyklejając" do szyby

4. od 200zł wzwyż

5. Ja generalnie Media odradzam, ale i tam można. Jest gwarancja.


polecam Ci TomToma, ale sa drogie, Garmin też jest świetny ( z tych, ktorych używam). Blaupunkt ujdzie w tłoku.

Pytaj o co chcesz.
kpik   kpik bo kpi?
05 grudnia 2008 17:30
karmelita:
1) w niektorych samochodach potrzebna jest antenka zewnętrzna bo sygnał przez szybe nie koniecznie chce przejsc. ale nie wiem czy to kwestia szyby? (tych blokujacych proniemie słoneczne) czy konkretnego urządzenia

4) urządzenie możesz kupić oddzielnie a mapy oddzielnie wybrać

ja mam tomtoma i ich mapy całej europy, jednak na wiochy po ktorych sie ostatnio czesto poruszam moja mapa nie zawsze dziala jak trzeba - za stara juz coś mysle i aktualizacje na razie nie uzupełniają luk tam gdzie mi potrzeba, dlatego teraz chyba kupie sobie automape do tomtoma moze bedzie lepsza
A dałabyś mi radę polecić jakieś sprawdzone modele tak powiedzmy w granicach 500 zł?

Mamy Grand Vitarę, chyba powinno działać, nie?  🤔wirek:
opolanka   psychologiem przez przeszkody
05 grudnia 2008 17:38
automapa jest świetna, bardzo się sprawdza.

Myślę, że antena potrzebna jest przy słabych urządzeniach, nam nigdy nie była potrzebna.
również mogę polecić automape. sprawdza się nawet na mocnych wioskach.
natomiast samą nawigacje miałam mio, tyle że był to też od razu palmtop. komuś się przez szybę spodobała i sobie wziął, więc kupiłam garmine i też sprawuje się nieźle.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
05 grudnia 2008 21:53
Mój ojciec sobie kupił MIO, ma od roku i jest bardzo zadowolony. Ale szczerze powiedziawszy nie warto praktycznie w trasę brać samego gps'a w podróż, bo czasem to dziadostwo może tak wyprowadzić, że głowa mała. Dlatego też warto zawsze sobie opracować trasę w domu na mapach i zapisać trasę właśnie w gps'ie, a dopiero podczas trasy modyfikować 😉
opolanka   psychologiem przez przeszkody
05 grudnia 2008 22:32
Zgodzę się 🙂

Dla mnie navi jest dobra, gdy się zgubisz i kompletnie nie wiesz, gdzie jechać. Ale tak na codzień trzeba chociaż minimum wiedzy mieć o tym, gdzie się jedzie bo czasem wyprowdzi w pole nawet najlepsza nawigacja
kpik   kpik bo kpi?
05 grudnia 2008 22:43
bo trzeba pamietac ze to tylko urządzonko i nie ufać bezgranicznie. sprawdzac trase którą dla nas wybrało, po kazdej zmianie wprowadzonej jeszcze raz sprawdzic trase w całości, bo co dla nas jest oczywiste, dla urządzonka niekoniecznie
ale prawda tez taka ze jak jakos inaczej poprowadzi to i tak sie dotrze do celu
Również mogę polecić TomToma🙂 Poszukaj na allegro, albo w jakimś sensownym lombardzie - może uda Ci się trafić taniej🙂 Moja mam trafiła  i sprawuje się super🙂
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
06 grudnia 2008 11:51
Jako, że mój ojciec jeździ w trasy zagraniczne TIRem i więcej go nie ma niż jest to dla niego gps jest niezastąpione. ale tylko w zestawie z mapami. Bo czasem po prostu gps zaczyna świrować jak np jedzie jakąś drogą a ta droga nagle się kończy i lipa.
Raz go tak wyprowadził, że myślał, że będą go wyciagać helikopterami. Po prostu w polną dróżką wjechał przez to urządzonko.
Bo GPSY mają zaprogramowane trasy raz. Jeśli trasy się zmieniają, w GPSie się to nie zmienia. Dlatego też, była afera, że bus wjechał do jeziora, co się okazało - tam gdzie powstało sztuczne jezioro, kiedyś była droga... którą owy GPS miał w pamięci🙂
Lotnaa   I'm lovin it! :)
11 grudnia 2008 17:38
Mam Garmina i jestem bardzo zadowolona, chociaż w Polsce jego mapy działają tak średnio. Może to kwesta aktualizacji.
Warto posprawdzać w ustawieniach, czy nawigacja kieruje nas wg najkrótszej czy najszybszej trasy. Mając włączoną najkrótszą, odkryłam kiedyś "uroki" polnych angielskich ścieżek  🤣
Najlepszy program w tej chwili na rynku to AutoMapa Polski. Ale jak sama nazwa mówi jest to mapa tylko Polski, jednak dokładna. Z tego co wiem, llicencje wykupuje się na rok, a potem odnawia. Słyszałam również, że mają niedługo wypuścić mapy Europy, ale kiedy nie wiadomo.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
12 grudnia 2008 13:50
Lotna to też zależy od modelu Garmina. Mój tato ma najdroższego, ktory sam sie aktualizuje, ściąga nowe mapy etc i dokładny jest bardzo.
Jeżeli do samochodu, to coś, na czym można uruchomić AutoMapę
a aktualizacje można znaleźć w necie 😉
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
12 grudnia 2008 22:20
No to ja jeszcze się dołożę z pytaniem. Jako, że ojciec sobie zażyczył kartę pamięci do GPS'a, a model ma MIO C 720. Ma go od prawie roku i jest z niego bardzo zadowolony [dodatkowe funkcje to odtwarzacz avi, mp3 i aparat jakości tych z telefonów kom.]

Jaką kartę powinnam mu do tego kupić? Bo jak już w domu będę to będę musiała pognać w te pędy do punktu agd&..
Notarialna karta to karta kwestia jest adaptera - zobacz jaki adapter karty ma tata w mio i po sprawie, zestaw karta + 2 rodzaje adapterów to koszt ok. 30-40 zł. Natomiast pojemności proponowałabym 2 GB - automapa się zmieści i mio nie powinnien mieć problemu z widzeniem karty - większe karty może mieć problem z wykryciem.

Ojciec ma TomToma, wcześniej miał jakiś GPS mało znanej firmy i oba sprawują się bardzo dobrze. Ja korzystam z SPV M650 z nawigacją - automapę miałam przy zakupie telefonu i sprawdza się super 🙂
Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
13 grudnia 2008 11:29
znajomy ma Garmina i jest bardzo zadowolony, pokazuje nawet drogi polne na najwiekszych zadupiach 🙂
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
13 grudnia 2008 22:29
Dobby tu nie chodzi o samą mapę 😉

Jak już pisałam ojciec ma gps'a, który może i filmy i mp3 odtwarzać. Więc raczej chodzi o pojemność by sobie swoje filmy jakie mógł wgrać żeby się nie nudził w trasie. 😉
Będzie jechał i oglądał filmy? 😲
opolanka   psychologiem przez przeszkody
15 grudnia 2008 08:41
paa - Notarialna pisała, że jej tato jest kierowca zawodowym, więc pewnie w przerwach w trasie ogląda sobie filmy, a nie podczas jazdy 😉
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
15 grudnia 2008 15:52
Tak jeździ zawodowo od 30 lat jako kierowca, a od 10 jako kierowca na trasach międzynarodowych z nastawieniem na substancje niebezpieczne typu Propan/Butan. Z tym że teraz jeździ na tirze naczepowym z towarami różnymi.

A po prostu chcę więcej właśnie żeby miał co robić w przerwach np wieczorem czy w weekend jak stoi :roll:
A dałabyś mi radę polecić jakieś sprawdzone modele tak powiedzmy w granicach 500 zł?

Mamy Grand Vitarę, chyba powinno działać, nie?  🤔wirek:


Możesz spróbować znaleźć Garmina model Nuvi 250 w cenie do 500 zł.

W ofercie są wersje z dwoma mapami - City Navigator Europe (zawiera mapę Polski, ale relatywnie mało punktów takich jak hotele, restauracje etc. - chociaż "mało" to kwestia względna, bo zawiera sporo) - oraz z GP Mapą.
W pudełku mogą być obie mapy, albo tylko CN Europe (wtedy sprzedawca będzie mówił, że mapa jest bardzo dokładna, a o tej drugiej się nie zająknie).

Warto dokupić kartę, warto robić backup zawartości urządzenia przed każdą zmianą.
O ile wiem nie ma darmowych aktualizacji - zarówno GP Mapa, jak CNE ma aktualizacje płatne (150 - 250 zł i więcej) - a darmowa jest aktualizacja oprogramowania (ale nie map). Inni też tak mają, ale się tym nie chwalą - lub tez dożywotnia aktualizacja oznacza prawo do aktualizacji - w tym sensie, że możesz to zrobić  🙂 (Podobnie, jak masz prawo do picia wody z kranu, o ile nalejesz ją do szklanki i zapłacisz).

Nie ma map idealnych - ale dojechać można do każdego miejsca - można je albo wskazać na mapie, albo wpisać współrzędne z Google'a - nawet, gdy w danym punkcie mapy nie ma nic konkretnego (w rzeczywistości może być, ale niekoniecznie na mapie).

Polska jest chyba jedynym krajem, w którym Garmin sprzedaje dwie mapy drogowe - w innych krajach "Europa" jest uznawana za wystarczającą, a inne mapy to mapy topograficzne (w Polsce też są dostępne osobno). To mankament - z jakiegoś powodu, którego wyjaśnienia nie znam polski dystrybutor Garmina chce za prawie ten zam produkt brać podwójnie.

Ciekawostką jest, że GP Mapa powinna być dokładniejsza - ale nie zawsze jest - np. według tej mapy nie ma wjazdu na sopocki Hipodrom od strony Żabianki, podobnie, jak nie ma ulicy Witrażowej w Gdańsku-Osowej (administracyjnie jest to Żukowo). Oba te dojazdy są na CN Europe.

W teorii większość aktualnych map nie powinna się od siebie różnić - bo na świecie jest zaledwie kilku dostawców tychże (może nawet tylko dwóch dużych) - Navteq (USA) i TeleAtlas (Włochy).

Co ile kosztuje możesz sprawdzić na Allegro - tzn. ile sprzedawca mógłby chcieć, gdyby chciał - oczywiście nowe, z gwarancją. Warto, żeby była polska, bo jest też prywatny import - którego Garmin "pl" bardzo nie lubi, więc może nie chcieć respektować nieswojej gwarancji tj. z poza Polski.







Wielkie dzięki Nestor 🙂
Mąż ma Garmina i sobie chwali. Trzeba tylko pamiętać o zmianie mapy przy wyjeździe za granicę
Jeśli był taki wątek,przepraszam. Nie wyszukało mi.
Jaką kupić -tak,żeby była dobra na Europę ?
W rozsądnej cenie. I prosta w użyciu?
To czy nawigacja jest dobra na europe jest kwestią map, poniewaz liczba satelit jest taka sama. Słyszałem pochlebne opinie o mapach Garmin.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się