strzyżenie / golenie koni

Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
29 listopada 2011 09:19
epk, a co, niech wie dziad 😁 Chodziło za mną już polecenie po całości i podpisał na siebie cyrograf 😁
te kołderki mają coś zrobione do ufiksowania?

Jakoś nieprawdopodobne, żeby to nie spadało bez niczego
słuchajcie, jak rude teraz-i na padoku i w stajni- stoi w derce z lekkim wypelnieniem (nie wiem dokładnie ile, troszkę tam ocieplinki jest, od spodu bawełna, na wierzchu lekki ortalion kurtkowy, ale raczej nie jest to mega gruba zimówka) i się nie poci, to po ogoleniu mam zmieniac derkę? głównie chcę ogolic pod siodlem, szyję, zad, bo się poci po kłusie pierwszym 🙁
czy przy ogolonej szyji obowiązkowy jest kaptur?
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
29 listopada 2011 09:28
Isabelle po goleniu zmieniać na cieplejszą, kaptur jak zobaczysz taką potrzebę- może marznąć więc sprawdzaj uszy plus do tego obserwuj czy nie seniorka nie będzie 'sztywniejsza'
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
29 listopada 2011 09:28
Moje dziady musza miec kaptury bo obrastaja jak mamuty , oni sie nadal nie przyzwyczaili do Polskiej jesieni i zimy . Ale czy to konieczne to chyba nie?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
29 listopada 2011 09:33
Ja golę 6 zimę, zawsze po całości (zmieniał się tylko stopień ogolenia nóg 😉 ) i nie mam ani jednej derki z kapturem. Grom ani przeziębiony nigdy nie był, ani zmarznięty.
kon spedza codziennie czas na dworze, więc przy wietrze moze troszkę marznąć,

Bjooork, Koniczko, a jakie wypelnienie odpowiednie by bylo na teraz?i w jakie derki się uposażyć?

kurczę, nie mam zadnego doswiadczenia jesli chodzi o derkowanie łysolców, my tak zawsze za stodołą, więc kon mógł byc włochaty... się boję, ze nie będę wiedziała kiedy zmieniać derkę na grubszą 🙁
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
29 listopada 2011 09:39
Mój stoi w starej 300g (która de facto ma teraz maks 180-200g) jak temp spadną poniżej zera dostanie pewnie 300g a jak przyjdą mrozy to pod 300 g mamy jeszcze w zanadrzu podpinkę ocieplającą 150 g. No i patent z kołdrami z IKEI fajny- tylko u nas raczej się nie sprawdzi bo my się 'baaardzo aktywnie' padokujemy i  po pierwszej godzinie 'porannego WF'u mój koń kołdrę z Ikei potraktowałby jako dywanik do wycierania kopyt...
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
29 listopada 2011 09:49
Ale do stajni super pomysl i TANI 🙂
gorzej, ze nie zawsze mam czas przyjechac do stajni przed 9, zeby zdjąć kołdrę po nocy(a stajnia dosc ciepla, nie ocieplana, ale zamykana) i wieczorem, zeby kołdrę załozyc, a nie chcę tym obciążać innych. poza tym wątpię w powodzene, bo w stajni jednak jest cieplej niz na padoku 🙁
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
29 listopada 2011 10:03
Ja wychodzę z założenia, że jak już 'zaderkuje' konia w konkretną 'grubość' to nie kombinuje z jego ubieraniem i rozbieraniem na noc- generalnie chodzi o analogię- jak koń zarasta sierścią na zimę to przecież na noc jej nie traci?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
29 listopada 2011 10:10
Mój stoi w derce, która 5 zim temu miała 330g, teraz pewnie oscyluje koło 100-150. Jak się temperatury ustalą poniżej zera to dostanie 500g.
koniczka, czyli wlasciwie nie babrac się, tylko kupic 500 g, narazie niech stoi w czym stoi, wygolic, i potem ponizej zera urag 500 g i miec w nosie dopóki plusów nie będzie?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
29 listopada 2011 10:18
Wszystko zależy też od tego czy chcesz golić po całości, czy coś zostawiasz. Przy goleniu po całości kupiłabym na tepreatury poniżej 0 z zakresu 350g-500g, w wypadku mniejszej gramatury z tego zakresu trzymałabym polar w zanadrzu, żeby dać pod spód w razie naprawdę dużych mrozów. Ale trzeba pamiętać, że nia ma receptury na derkowanie dobrej dla wszystkich sytuacji. Dużo zależy też od tego jak ciepło jest w stajni oraz od konkretnego konia - tak jak z ludźmi, jedni marzną bardziej, inni mniej. Także trzeba być czujnym, kontrolować ciepłotę i w razie czego odpowiednio reagować. Np. znam konia, któy będąc ogolony przestał całą zimę w derce ortalion+polar i nie dość, że nie zarastał pod tym, to jak pańcia chciała być dobra i założyć mu zimówkę jak się chłodniej zrobiło, to się pod nią zapocił konkretnie.
U nas dziewczyna trzyma i wypuszcza na padok na parę godzin dziennie ogolonego konia w polarówce przy aktualnych temperaturach, a potem jest oburzona tym że jest przeziębiony. Ja mimo dość zimnej stajni zamierzam zaopatrzyć się na tą zimę tylko w rip stopa 300g + polarówke.
z drugiej strony jestem bardzo ciekawa zimy w tym roku... koncówka listopada, grudzien praktycznie i co? w sweterku chodzę :/
joakul, dzięki, przekażę "golarce" tj. osobie golącej 🙂


mój golony po całości, bez nóg, stoi teraz w 150g (3 sezon jej leci, wiec pewnie wypełnienie się ugniotło), mam jeszcze derkę 300g w zapasie, mam ją już 4 rok ale tylko jeden sezon służyła, nawet w zeszłym roku jej nie używałam. Na padok koń wychodzi w ortalionowo-polarowej nieprzemakalnej derce, nie wychodzi na długo więc cieplejsza nie była jeszcze potrzebna.

Pomysł z kołderką - to się faktycznie trzyma samo, tylko podłożone pod derkę? Dosyć fajny tani pomysł na dogrzanie, ale te kołdry takie szeleszczące są, nie wkurza to koni?
Jak zmienimy stajnię (grudzień/styczeń), to i ja się zdecyduję na ogolenie Jasnego. Nie chcę po całości, tylko te najbardziej potliwe miejsca. Chociaż jak go sobie wyobrażam, to aż śmiać mi się chce. Tułów wakacyjnie, a nóżki, łeb jak na Syberię. Ta różnica chyba może brzydko wyglądać?
W ile derek najlepiej się zaopatrzyć? Mam jeden polar, zamierzam dokupić 500 na padok. Wystarczy, czy raczej nie?
Biorę pod uwagę, że to konik polski, więc nie chciałabym niepotrzebnie przesadzać. Kaptur, bez kaptura?
Wojenka   on the desert you can't remember your name
29 listopada 2011 19:34
Czekam z goleniem aż się ochłodzi, bo mam tylko polar i 400g...  😵

Jasnowata, myśle, ze spokojnie bez kaptura.
jakie macie badz polecacie "strzyżarki" do golenia glowy i innych miejsc, gdzie zwykla nie da rady, bo jest za duza?
słuchajcie, juz męska decyzja o goleniu zapadła. teraz pytanie, nogi ogolone do wysokosci owijek, szyja, ganasze, zad, ale czy pod siodłem też, czy nie? bo jednak tam sie kon moczy najmocniej, nie przejmowac sie i leciec calosc? raz na sezon powinno wystarczyć?
Ja rok temu pod siodłem zostawiłam sierść , a w tym roku zgoliłam i mi sie siodło zsuwa... 🤔 🤔
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
29 listopada 2011 22:51
Jasnowata, jak nie planujesz golić po całości to 500 to zdecydowanie za dużo moim zdaniem.

Isabelle, ja pod siodłem zostawiam sierść w kształcie żelu, tak jak tu:


Chociaż część osób zgala i konie żyją. Moim zdaniem lepiej zostawić bo koń może się łatwiej obetrzeć i jakiś syfów dorobić jak się ogoli, bo jednak siodło wytwarza tarcie, a sierść po ogoleniu jest dość ostra. Jak ogolisz teraz to powinno Ci spokojnie starczyć do końca zimy, chociaż wiadomo, to nie jest nauka ścisła i równie dobrze może się okazać, że będziesz musiała golenie powtarzać.
Alexa, to raczej cos z siodlem, nie powinno od golenia zaczac latac, sprawdz czy dobrze dopasowane. 🙂
Isabelle, jak ci sie kon nie obciera od siodla wlochaty, to zostaw ten kawalek na zel.

jestescie niezastąpione 😅

Koniczka, cudowny wzorek! zastanawiam sie nad wzorkiem dla nas, myslalam pierwotnie nad czyms radosnym i smiesznym, ale niestety oprócz mnie, będą go oglądać inni ludzie, i się teraz tak zastanawiam, czy w jakimkolwiek wzorku kon ma szansę wyglądac elegancko 🙂
Koniczka, to w takim razie jaką kupić? Tak, żeby nie przesadzić, ale żeby mógł stać na dworze jak będzie <-10.
Ja golę trzeci sezon i nigdy nie zostawiam nic po siodłem z prostej przyczyny- goląc konia chcę uniknąć suszenia go w polarze. Pod siodłem koń się prawie zawsze poci i nie mogę mu na to zarzucić zimowej dery. Jak jest cały łysy to nie ma problemu. Tfu tfu jeszcze nigdy nic się od tego nie działo.

Jasnowata, ja też uważam, że 500 to dużo. Moje golone po całości nawet w największe mrozy przetrzymały w 300g, więc uważam, że te 300g to max
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
30 listopada 2011 13:58
sory za  🚫 ale koniczka,  mega zdjecia groma  😜 😜 😜
Dzięki D+A 🙂
Koniczka, kiedy zrobiłaś to zdjęcie? Grom wygląda po prostu fenomenalnie!!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się