stęp, kłus, galop, kür - podkład MUZYCZNY

poszukuję przykładów muzyki do stępa kłusa i galopu. nie chodzi o całe Küry tylko odpowiednią muzykę do każdego chodu, żeby zacząć jeździć w rytmie, a sam nie ukrywam nie mam talentu do układania takich rzeczy a że na muzyce się nie znam za bardzo to mam spory problem, więc proszę o pomoc. będę wdzięczny

p.s. oglądałem sporo programów GP z podkładem muzycznym, no ale moja niewiedza powoduje że nie mam jak znaleźć tych utworów bo po  prostu nie wiem co to.

z góry dzięki za pomoc

zmieniłam tytuł / a.
Hm, jakoś nie interesuję się ujeżdżeniem zbytnio, ale jako muzyczkomaniaczce tak do konia najbardziej pasują mi filmy i klasyka. I tak np. klasyką będzie już "Taniec Eleny" z filmu "Bandyta" (aut. M. Lorenc) - w sumie podepnie się pod wszystkie chody, ale najbardziej jak dla mnie do kłusa, albo "Polonez" Kilara z "Pana Tadeusza". Oprócz tego "Taniec rycerzy" z baletu Prokofiewa "Romeo i Julia" (galop?), na kłusik - "Taniec Łabędzi" Czajkowskiego, pfff, co jeszcze...dla dramaturgii - "Cwał Walkirii" Wagnera albo "Marsz Imperialny" z "Gwiezdnych Wojen"  😁. A jeśli chodzi o coś spokojniejszego - dla stępa, mój ukochany motyw z "Ojca Chrzestnego" - "Sicilian Mandolin".

O ile o to chodziło w pytaniu  😉

Bo do treningów to najbardziej rytmiczny jest, nie da się ukryć, hip-hop.
Chociaz dla mnie mało tam muzyki 😉
mało kto - jeśli ktokolwiek - wskaże Ci dobre kawałki, bo cały pic polega na tym, by mieć muzykę rytmiczną, owszem, ale pasującą do rytmu danego konia

a każdy koń jest inny i to co jednemu idealnie będzie pasowało rytmicznie na np kłus, tak innemu nie bardzo i będzie miał problem żeby dobrze się wpasować

po prostu ciągle coś będzie nie do końca leżało
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
15 grudnia 2008 22:11
A jeśli chodzi o coś spokojniejszego - dla stępa, mój ukochany motyw z "Ojca Chrzestnego" - "Sicilian Mandolin".



Hehehe ma to na stępa w moim kurze 😀
tu jest krótko prosto napisane, jak określić, jakiej muzyki szukać dla danego konia (choć jako podkładu, nie do treningu): http://www.music4dressage2music.com/matchinghorseandmusic.htm
muszą dwa parametry zagrać, żeby muzyka pasowała:
- bpm (u konia - liczysz ile razy w ciągu minuty koń stawia wewnętrzną tylną nogę w danym chodzie)
- takt muzyki musi się zgadzać z taktem danego chodu
no i chyba lepiej, żeby muzyka się choć trochę podobała człowiekowi 😉
a tu przykładowa baza danych: http://www.equimusic.com ale pewnie "niekońskie" lepsze, bo bogatsze

ale to tak laik laikowi podrzuca linki 😉
ja kiedys z nudow probowałam jezdzic do tej muzyki i łatwo bylo cos utworzyc nawet na szybko akurat na płytce bylo ktora lecial na moim treningu
dzięki elbuś , teodora, emi  :kwiatek:

k_cian ja nie potrzebuje idealnie zgranej muzyki do mojego konia, bo wiem że nigdy nie będziemy jeździć do kurów itd. Chciałem tylko pojeździć do muzyki, żeby nauczyć się jazdy w różnym tempie, wiadomo że z muzyką która się zmienia dużo łatwiej to wychodzi.
Poza tym dostosowanie rytmu konia na muzyki też może mnie czegoś nauczyć. szybciej, wolniej energiczniej itd.

jeśli jeszcze ktoś miałby jakieś pomysły będę wdzięczny
haha, Emi-rzeczywiscie ta muzyka zaj*** pasuje, w sumie do kazdego chodu 😀 ale to by musialo byc porzadne tempo, zeby ladnie sie zgralo-najbardziej mi tu leza klusy wyciagniete, pasaze, piaffy albo galop, zainspirowalas mnie tym 😁

ze spokojniejszych utworow moge podsunac
La Valse Dees Monstres-tu wszystkie chody mozna pokombinowac


A Quai-spokojny galop albo klus


Les Jours Tristes-galop


La Valse d'Amelie-step, galop


Piraci z Karaibow-glownie na klus


Piraci z Karaibow-galop


uff, takie moje male zboczenie 😉
orion nie chodzi o totalnie idealnie, ale wierz mi, w praniu wychodzi potem że coś, co zdawało się pasować rtmicznie do taktu kłusa nijak dla Twojego konia na kłus się nie nadaje - bo koń nie nadąża za rytmem lub go przegania

muzyka dobra do jazdy, taka które pomoże wyrównać rytm powinna być przynajmniej zbliżona do rytmu w jakim koń kłusuje czy galopuje, bo inaczej nigdy nie pomoże Ci w tym do czego chciałbys mieć muzykę

a konie są szalenie muzykalne i podczas jazdy PRZY muzyce pasującej tempem do ruchu konia, konie często same z siebie wpadają w jej rytm i zaczynają iść bardziej regularnie - a jeśli i jeździec w niego wpadnie i nie wybije konia to zaczynasz płynać i o to chyba Ci chodzi, prawda?
Z ciekawostek: spotkałam amerykańską amazonkę, która miała kieszonkowe urządzenie, coś w rodzaju taktometru (tak to się nazywa?) i z tym jeździła.
ciri Yann Tiersen rządzi  😍
jeździłam kiedyś do kilku kawałków techno, tak dla zabawy i na rozgrzewkę,  nawet nieźle to wychodziło
dzięki wszystkim za pomoc :kwiatek:
jutro zobaczymy jak się będzie jeździło 🙂
.
zamykami i przenoszę post Tomka do wąku podkład muzyczny i przy okazji zmodyfikuję jego temat, by na przyszłość uniknąć dubli 🙂 / a.
Muzykę tworze,co prawda nie do programów uj.,w programie Audacity.Prosty w obsłudze,zmiany tempa,tonów,przejscia itp bez problemu 😉
.
oti   Everybody lies...
28 lutego 2009 15:15
orion,,
ja swojego kura chciałam mieć oryginalnego, więc nie wybrałam muzyki klasycznej, a wręcz odwrotnie  😉
mój stęp był do melodii z piosenki "Shape of my heart" (piosenka z Leona Zawodowca), kłus roboczy do "Relax", kłus pośredni do "Kanikuł" (to zrobiło największe wrażenie :p ), a galop mojego konia idealnie wpasował się w rytm piosenki Aguilery "Fighter".  😉
zastanawialam się jeszcze do galopu do melodii z piosenek: "Show must go on" Queen, "Karma" A.Keys, a do kłusa do "Mamma mia" Abby.
ale tak jak już k_cian mówiła, każdy kon inaczej chodzi, inny rytm muzyki bedzie mu pasował, ale jeśli chcesz sobie tylko poćwiczyć, to popróbuj do tych, które napisałam. przynajmniej jest oryginalnie  😉
Tomku,nie wiem czy o to chodziło,ale jeśli chcesz zwiększyć tempo to mozesz to zrobić normalnie,bądz tez ze zmianą intonacji (szybciej - wyzsza,wolniej - nizsza).Wtedy zmieniasz prędkość lub tempo,jak wolisz.
Lov   all my life is changin' every day.
28 lutego 2009 15:37
Ja na starej volcie dałąm Koniczce listę paru piosenek, które moim zdaniem by pasowały, może ejszcze ma? 😉
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
28 lutego 2009 15:44
Listy nie ma, ma tylko folder z muzyką filmową na przyszły użytek 😉

Mi muzykę składał kolega, ale z następnym kurem chcę spróbować sama powalczyć. Muzykę wybierałam ja na zasadzie co mi się podobało i moim zdaniem miało szansę pasować do danego chodu. Efekt wyszedł chyba niezły bo oceny za część artystyczną dostałam dobre, mimo że się z muzyką trochę rozjechałam (nie pomyślałam w paru momentach gdzie mogłam wyrównać się z muzyką - miałam wielkiego stresa bo to był pierwszy raz jak jechałam program dowolny i przy okazji walczyłam o złoto)

Jak ktoś ma ochotę to można sobie obejrzeć jak to w rezultacie wyszło tutaj:
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
28 lutego 2009 16:05
Koniczka podałabyś jakie lecą piosenki po kolei a właściwie melodie byłabym wdzięczna (moze być pw chociaż to się chyba w temacie mieści)
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
28 lutego 2009 16:16
Wjazd - temat muzyczny z Harrego Pottera
Kłus - z soundtracku z Rainmana
Stęp - temat muzyczny z Ojca Chrzestnego
Galop - temat muzyczny z Indiany Jonesa
.
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
28 lutego 2009 16:39
a to co mi wpadło w ucho i myślę że da się coś z tym zrobić 😉
cztery pory roku  (jak byłam mała uwielbiałam tego słuchać 🙂😉
Wiosna- http://www.wrzuta.pl/audio/k3cTwMXKLD/antonio_vivaldi_cztery_pory_roku_wiosna_czesc_i
Lato-

Jesień-

Zima- http://zasmutkowana.wrzuta.pl/audio/3kzOh6VkuB/antonio_vivaldi_-cztery_pory_roku_zima
bardzo znane ale ładne Beethovena- dla Elizy- http://www.wrzuta.pl/audio/g03DidbhbD/ludwig_van_beethoven_-_dla_elizy
sądzę że z "suita królestwo zwierząt" i "symfonia przyrody" których nie mogę znaleść :/ w necie też coś by się znalazło.
Mozart- http://ultimatefiasco.wrzuta.pl/audio/zHd8ICP1Gf/09_mozart_-_requiem_-_amen
sądzę że z wielu utworów poważnych można znaleźć coś pasującego.
jeszcze czegoś poszukam 😉
caroline   siwek złotogrzywek :)
28 lutego 2009 16:54
sądzę że z wielu utworów poważnych można znaleźć coś pasującego.
chociazby to 😉
http://if66.wrzuta.pl/audio/xrCFklgHZf/
(Marsz Radetzky'ego - Johann Strauss starszy)

a z ciekawych pokładów - cały kur zrobiony na muzyce... Eminema 🤣
Albo można zwyczajnie zmienić tempo,a wtedy tonacja ani częstotliwość nie ulegają zmianie,jedynie szybkość odtwarzania.
.
Dlaczego nie? Po prostu zaznaczasz cały utwór czy tam jakąś jego część,dajesz opcje przyspieszenia tempa i gotowe 😉
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
28 lutego 2009 19:12
bardzo mi się spodobało ten przejazd na muzyce Eminema 😀
oti   Everybody lies...
28 lutego 2009 20:07
a to np. świetnie pasuje na wjazd:
http://www.wrzuta.pl/film/4beL7Yi85K/20th_century_wstep
sama do tego jechałam  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się