Rosliny doniczkowe

Epikea- jestem maniaczką storczyków, mam ich kilkanaście  jak dotąd i każdy innego koloru ale żaden z nich tak pięknie i bogato mi nie kwitł  😅
Epikea  😲 jak to zrobiłaś ?
Jak w ogóle pielęgnuje się storczyki ? Mam nadprzyrodzone zdolności destrukcyjne co do kwiatów. Mam cztery, wcześniej wypuszczały kwiaty, wyglądaly zdrowo, teraz liście są takie wiotkie, niektóre żółkną, kwiatów zero, jakiś nawóz, przelałam je czy o co chodzi ?
Storczyk  nie jest bardzo wymagającą rośliną.
Swoją kolekcję raz w tyg wkładam do wanny i przelewam wodą ( wtedy jak nie mam czasu) a gdy bardzo mi się nudzi wkładam każdego po kolei do naczynia i zalewam wodą z odżywką po brzegi doniczki ( i tak pozostawiam z 5 min) następnie wiadomo trzeba gdzieś odstawić żeby nadmiar wody spłynął...
Tak że polecam te kwiaty, mało roboty, nie wymagające i pięknie kwitną.

A no i podobno ( sprawdziłam na swoich) po przekwitnięciu nie obcinamy łodyg bo jest szansa że puszczą boczne gałązki lub przedłużenie... Obcinamy dopiero gdy widać że uschły.
Nalle   Klapiasty & Mała Cholera
08 grudnia 2011 10:27
Epikea  😲 jak to zrobiłaś ?
Jak w ogóle pielęgnuje się storczyki ? Mam nadprzyrodzone zdolności destrukcyjne co do kwiatów. Mam cztery, wcześniej wypuszczały kwiaty, wyglądaly zdrowo, teraz liście są takie wiotkie, niektóre żółkną, kwiatów zero, jakiś nawóz, przelałam je czy o co chodzi ?


Liście robią się im wiotkie i od nadmiaru, i niedoboru wody. Ale jeżeli dodatkowo żółkną, a nie spaliłaś ich słoncem, to raczej dostały za mało wody. Nic straconego, mi udawało się odratować niemal całkowite trupy i to bez nadmiernych starań. Jeżeli jakieś łodyżki czy korzenie uschły, utnij je. Podlewanie raz wygodniowo, jak napisała mimi, jest całkiem dobrym systemem, chociaż na własne potrzeby opracowałam jeszcze mniej wymagający.
Teodora schlumbergera. To moje ukochane rośliny. Mam małą kolekcję kolorystyczną. Nie są to rośliny wymagające. Jak stoją na słońcu to liście robią się czerwonawe i wtedy trzeba je częściej podlewać chociaż nadspodziewanie dobrze znoszą okresy przesuszenia. Nie lubią być przelane i łatwo zagniwają. Latem staram się trochę zacieniać bo u mnie stoją na południowym oknie w pełnym słońcu więc żaluzje są nieocenione.
Roślinę łatwo rozmnożyć przez ukorzenienie kawałków pędów które wtyka się po prostu w ziemie. Lubią zraszanie ale nie po kwiatach które są delikatne. A! i kiedy roślina zawiązuje pąki to nie lubi być przestawiana
Horciakowa   "Jesteś lekiem na całe zło..."
12 maja 2012 11:27
Dziewczyny może któraś z Was coś poradzi  👀

Mam takiego kaktusa


Ma już dobre kilkadziesiąt lat, bo odkąd pamiętam to był u babci, a potem ja go odziedziczyłam. Niestety od kilku dni zaczął marnieć, zrobił się brązowy od dołu i od wczoraj jest taki praktycznie już cały co widać na zdjęciu. Stracił też objętość.
Nie mam pojęcia co mogło mu zaszkodzić Jedyne co to podlałam go ostatnio nawozem, ale nie był to pierwszy raz. Reszta była/jest bez zmian - miejsce, częstotliwość podlewania.
Bardzo mi na nim zależy, bo to "pamiątka" po babci. Jeśli nie da się go uratować to czy jedyną formą "rozmnożenia" go są odnóżki, które na nim wyrastają?
Epikea piękny storczyk.
Moi rodzice mają ich zatrzęsienie w domu bo uwielbiają i niektóre też tak pięknie rosną.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
09 stycznia 2013 09:30
Ma ktoś doświadczenie z kaktusami? Kupiłam sobie wczoraj nasiona różnych kaktusów, nie spodziewam, że jednak coś z tego wyrośnie, ale czy ktoś ma sprawdzone info w jakiej ziemi to sadzić?
W ziemi do kaktusów. Do nabycia np. w OBI. Jest specjalna, wiem, wiem bo miałam jako podłoże w akwarium 😉
ash   Sukces jest koloru blond....
09 stycznia 2013 09:41
Mój storczyk, który już miał wylądować na śmietniku bo nic z niego nie było oprócz liści wypuścił takie piękne kwiaty 🙂
Podlewam moje storczyki raz w tygodniu i dużo do nich mówię 😀
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
09 stycznia 2013 09:53
ash, jak opadną liście, a łodyga uschnie to ją się ucina i czeka. I stroczyk znów zakwitnie.

Dżuli poważnie, jest ziemia do kaktusów? Będę musiała się wybrać 🙂
ash   Sukces jest koloru blond....
09 stycznia 2013 09:54
JARA, całą łodygę mam obciąć? Zostawić tylko zielone liście?
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
09 stycznia 2013 10:01
Tak, ucinasz łodygą jak najniżej i zostają same zielone liście. Póki łodyga nie uschnie może nie wygląda to mega atrakcyjnie. Warto też przesadzać w większe doniczki i wsadzać nową korę.

Ja kiedyś ze śmietnika (stał na murku od śmietnika) przytargałam storczyka, były same zielone liście. Przesadziłam do większej doniczki, dosypałam kory i jakie cudo zakwitło. Biały z limonkowymi plamkami.
ash   Sukces jest koloru blond....
09 stycznia 2013 10:02
a widzisz! Nie wiedziałam, że trzeba obciąć całą łodygę.
Teraz już wiem! Bardzo Ci dziękuję!!! 🙂
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
09 stycznia 2013 10:04
Ale pamiętaj, że dopiero jak uschnie cała :P
ash   Sukces jest koloru blond....
09 stycznia 2013 10:05
😁 😁 no wiem wiem  😀
a czy ma ktoś beniaminki? u mojego strasznie opadać zaczęły liście. a miał się już tak super. chyba że to od chłodu...? w sumie stoi z 1,5m od okna i 2m od drzwi balkonowych  🙄 jego potomek ma się dobrze, zgubił tylko jednego listka. a ten...  😵
szkoda by go było, udało mi się go uformować i ma ponad 150cm...
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
05 lutego 2013 11:13
Za dużo wody może lejesz, zmieniałaś mu ziemię?
Powiedzcie czy da sie odratować storczyka, który stracił wszystkie liście? Korzenie jeszcze żyją z tego co widzę.
Jara ziemie miał zmienianą w czerwcu, bo już miał za małą doniczke. co do wody, myślę, że nie. podlewam raz na półtora tygodnia(chyba że widzę że ziemia zbyt wilgna to odkładam na później). właśnie to jest dziwne że odchowałam sadzonkę od niego i ma ziemie wilgotniejszą i się trzyma dzielnie. a ten duży coś ostatnio opada.. za ciepło to na pewno nie ma, może jedynie chłodno... czy od chłodu gubił by liście? czy to jednak coś z tym podlewaniem?
(wiosna-lato podlewałam co do dnia raz w tygodniu i było suuuper)
Znalazłam sobie nowe hobby, a mianowicie - rośliny doniczkowe. Wczoraj zmusiłam już moją mamę do przesadzenia kilku kwiatów, które nie były przesadzane od kilkunastu lat  😉 tak wyglądał korzeń draceny (tam, gdzie ten plastik kończyła się doniczka...):

Cudem ją uwolniłyśmy z doniczki i teraz ma wielką donicę w stylu modern i pięknie w niej wygląda!

Dokupiłyśmy też kilka nowych dla nas kwiatów, m.in. gardenię, nolinę oraz starca himalajskiego. Czytałam już o nich trochę w internecie, ale jakby ktoś miał doświadczenie w ich pielęgnacji, to chętnie wysłucham wszelkich rad.
No i jeszcze jedno pytanie: przy szczepieniu bluszcza można wszczepiać też całe pędy (z wieloma liśćmi), czy tylko krótkie badyle i pędziki z listkiem na górze? Przyjmą się takie dłuższe pędy (z liśćmi)? Jeden pęd ukrył się na szafce i wyrósł na 5 m długości..
Muszę się pochwalić! Moja hoja zaczęła kwitnąć- pierwszy raz od..od 6 lat, odkąd ją mam 👍 A już myślałam, ze nic z niej nie będzie.
czy ktoś się orientuje czy palma kokosowa może stać w łazience? czy klimat w takim miejscu będzie jej odpowiadał? wilgotniejsze powietrze i cieplejsze...?
a ja pochwalę się moim pięknym storczykiem... to chyba moje nowe hobby 😉 Dostaliśmy go w zeszłym roku na Ślub - miał kwiaty ale w tym roku dopiero tak pięknie rozkwitł

Dziś kupiłam drugiego - żółtego i wzięłam dwie biedy od Mamy bo je kompletnie zalała. Narazie są dwa badyle ale mam nadzieję że się zregenerują i wypuszczą jakieś kwiaty.
Gorzej z fiołkiem obok ale chyba poprostu za często był podlewany mam nadzieję że też trochę teraz odbije
A to mój storczyk 🙂
tajnaa fajny dalmatynczyk 🙂
Ospowatek 🙂
tajnaa piękny! czaję się od jakiegoś czasu na taki właśnie kolorek. od kilku lat uwielbiam storczyki, to bardzo "wdzięczne" rośliny, wymagają niewiele wysiłku w pielęgnacji a odwdzięczają się pięknymi, trwałymi kwiatami.
Dorwałąm go w Ikei w zeszły weekend 🙂
a ja mam dwa "trupy" i czesc korzeni jest ok a czesc maja troche zgnitych, moge ruszyc doniczke i wyrzucic te zgnite ? czy co z tym zrobic ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się