Dopasowanie siodła

A propos mojego pytania wyżej?  😡 czy ktoś byłby tak miły?  😉
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
20 grudnia 2011 09:30
Jeśli ławki=panele to powinny przylegać /leżeć na grzbiecie 🙂
Jeśli tył jest uniesiony mniej bądź więcej to trzeba zdiagnozować dlaczego 🙂
ekuss   Töltem przez życie
20 grudnia 2011 09:47
Problem będzie z mierzeniem,bo nie mieszkam w Polsce,a konia nie przewiozę... zmienić na większego nie zamierzam,bo koń to nie zabawka,która jak nie spasuje to sobie wymienię...
To tybinki są w końcu za długie czy za krótkie? Bo już się zgubiłam... chyba zainwestuję w stubbena jednak....
dzięki,
generalnie wszystko jest ok - podstawowe aspekty dopasowania są w normie  🤣 jedyne co to właśnie łąwki - są ewidentnie na styk - palca tam pomiędzy nie wciśniesz  😉 i to jest kwestia, która mnie męczy...
ekuss, moim zdaniem jest dokładnie odwrotnie, niż cieciorka napisała - masz za małe siedzisko i za długie tybinki. Ale koń też jest odrobinę przymały na Ciebie i siodło też jest na niego za duże/za długie, ale jak zmienisz na mniejsze, to się w nie nie zmieścisz.
ekuss   Töltem przez życie
20 grudnia 2011 10:04
No właśnie...mogłabym większego kupić,ale mi szkoda ją sprzedać-dużo się nauczyła i za mną by w ogień skoczyła... chyba kupię albo mniejsze siodło i się przygłodzę-albo drugiego konia...za rok...
cieciorka   kocioł bałkański
20 grudnia 2011 12:28
bo ja myślałam jedno i napisałam drugie, przepraszam  😡 🤦
oczywiście- odwrotnie niż napisałam być nie może.

i jeszcze raz polecam: uderz do Bogdana- robi siodła na wymiar, przyjeżdża i mierzy konia, ale wiem również, że gdy przyjechać nie może tłumaczy jak można to zrobić samemu. dla konia tego typu może być niestety bardzo ciężko dobrać pasujące siodło.
cieciorka, ale na Islandię raczej nie dojedzie 🤣
cieciorka   kocioł bałkański
20 grudnia 2011 13:06
domyślam się: "ale wiem również, że gdy przyjechać nie może tłumaczy jak można to zrobić samemu"
ekuss   Töltem przez życie
20 grudnia 2011 15:57
A nie wiecie jaki rozmiar byłby dobry? 16? Jaką długość ławek ma każdy rozmiar?

A jakie siodła ma Bogdan? Nie znam gościa szczerze mówiąc...
Ewentualnie będę męczyć stubbena...tylko to za rok dopiero mogę kupić,bo w wakacje będę musiała cały czas pracować...i to jest pytanie-kupić w wakacje tańsze siodło czy na przyszłą zimę (grudzień) lepsze ?

Konia zamieniać nie mam zamiaru,a większego nie dokupię,bo obecnie nie mam ani kasy ani czasu na utrzymanie 2 koni (a pracuję tylko w wakacje i czasem w święta)...
cieciorka   kocioł bałkański
20 grudnia 2011 16:42
ekuss, nie wiemy jakie będzie na ciebie dobre, jakiej wielkości masz pupę i jakiej długości uda. ciężko przełożyć proporcje bo twojego kuca też nie znamy i różne firmy mają różne rozmiarówki.
Bogdan robi siodła do konia.
ekuss, na swojego konia szukaj raczej siodeł z bananowymi poduszkami (nie z klinowymi) - to spowoduje, że przy tym samym rozmiarze siedziska siodło będzie sporo krótsze 🙂
epk- sądzisz, że ekuss coś zrozumiała?  😀
tunrida, jestem zmęczona, poprawiłam, żeby było bardziej zrozumiale. Ale myślisz, że wstawić zdjęcia?  🙂
Tak. Trzeba by wstawić 2 zdjęcia, i do tego w photoshopie strzałką pokazać gdzie widać, że poduszka jest klinowa, a gdzie że bananowa.  😉
A że sił brakuje, to wierzę, wierzę.  😉
(napisałaś dobrze. Chodzi mi o to, że my wiemy co to poduszka bananowa a co to poduszka klinowa. Ale to my. )
tunrida, nie mam szans teraz obrobić w PS. Pomożesz?  :kwiatek:
Zanim znajdę odpowiednie fotki, szybciej narysuję.  😉 Kulawo to kulawo, ale chyba MNIEJ WIĘCEJ widać o co chodzi.

Po lewej siodło z poduszkami ( panelami) "bananowymi". Czyli tylna część panela zawija się do góry ( jak widać na załączonym rysunku) i nie dotyka do samego końca do grzbietu konia.

Po prawej siodło z poduszkami ( panelami) klinowymi, które prawie do samego końca kontaktują się z grzbietem konia.

Liniami niebieskimi pokazane jest, że kontakt panela z koniem jest nieco mniejszy niż w siodle z panelami klinowymi. Więc przy takiej samej wielkości siedziska mamy ciut mniejszy lub ciut większy kontakt panela z grzbietem konia.

Tylko teraz trzeba jeszcze umieć dopasować siodło do grzbietu tak, żeby to siodło z poduszkami bananowymi nie bujało się jak huśtawka przód- tył, ale żeby od linii niebieskiej, do linii niebieskiej stabilne leżało na koniu.


to chyba też będzie dobry przykład:

klin:


banan:
A można zrobić tak jak ja zrobiłam.
Z tym, że miałam ten komfort, że mogłam mieć siodło SZYTE NA ZAMÓWIENIE.

Poprosiłam, by panele były krótsze, a siedzisko dłuższe. I mam siedzisko od siodła 17,5, a panele od siodła 17. dzięki temu zyskałam kilka cennych centymetrów na długości paneli.  🙂

Mały w siodle?  😀
ekuss   Töltem przez życie
21 grudnia 2011 11:11
Zrozumiałam o co chodzi,nie  musicie mnie traktować jak dziecko... po prostu to mój pierwszy koń i nigdy nie miałam własnego siodła-zawsze w klubie każdy koń miał swoje siodło i nie musiałam patrzeć czy jest takie czy takie.

Dzięki za rady- jak najszybciej postaram się o nowe siodło 🙂
ekuss, spokojnie, tunrida chciała być pomocna - sporo osób nie wie jaka jest różnica - chciała Ci ułatwić.
ekuss- z całym szacunkiem, ale czytając twoje wypowiedzi w wątku o podkładkach śmiem wątpić w to, czy będziesz umiała sama dopasować siodło. I nie jest to żadna straszna ujma. Nie musisz się na tym znać. Zamiast samemu pasować siodło i robić to źle, lepiej poszukać kogoś, kto się na tym zna lepiej.
Zwłaszcza, że koń faktycznie krótki, ty spora. A i nie wiadomo jaki ma grzbiet. Sprawa może nie być prosta.
Czy ten kon nie jest dla ciebie za maly?
ekuss   Töltem przez życie
21 grudnia 2011 12:19
Ok,ok, macie rację...
Koń jest dużo za mały (ja mam 170-ona niecałe 140),ale szkoda mi sprzedać i zamienić na większego...
140  🤔 szkoda konia..
Kurcze-to spora dysproporcja, zastanawiam sie (pomijając odczucia konia) czy Tobie jest przyjemnie i wygodnie jeździć na niej. Oczywisście rozumiem przywiązanie i uczucie do konia 🙂
Dramka
nie histeryzuj !
140cm to całkiem spory koń
W bieszczadach mniejsze hucuły zapylają pod panami słusznej budowy

🚫
No fakt-zapomniałam, że hucułki też coś koło tego wzrostu, a facet 90kg popylał z nami w górach 😁
A z tego co widzę, to ekuss 90kg raczej nie ma 👀
ekuss   Töltem przez życie
21 grudnia 2011 12:46
Koń jak koń-mnie nie robi różnicy czy ma 120 czy 180-łeb z przodu,ogon z tyłu,nogi na dole...
Islandy to mocne konie-taki 145 chodzi pod ponad 100 kg facetem...nie zapominajcie,że to konie wikingów!
Tylko najgorzej jest z tym siodłem....
Tak patrząc na zdjęcia to chyba większość islandów ma złe siodła....
wystarczy w google wpisać tolt czy koń islandzki
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się