wypieki i słodkości domowej roboty

Landrynki do witraży trzeba pokruszyć, a przynajmniej ja tak robię. Nie wiem czy cały się stopi.
Święta bez konia na stole to święta stracone  😁
Thymos nie, do pierniczków 🙂

Hija no no, dokładnie-zapomniałam o tym wąznym szczególe  😉 cały by sie chyba roztopił w momencie kiedy z piernika by nic nie zostało-tylko wióry 🙂
Presja, no to dałaś czadu! Boskie są
Presja, no to dałaś czadu! Boskie są


A jakie dobre  🙂
Presja, absolutnie cudowne  😀

To pierniczki, czy ciasteczka?
Jak ciasteczka, to pięknie proszę o przepis, jak takie dobre  :kwiatek:
Przepis pochodzi oczywiście z ulubionego bloxa mojewypieki 🙂

Składniki na około 40 ciastek:

    180 g zimnego masła
    200 g cukru pudru
    350 g mąki pszennej
    1 duże jajko
    1 żółtko
    2 łyżeczki ekstraktu z wanilii lub nasionka z 1 laski wanilii
    szczypta soli
Wszystkie składniki wrzucić do malaksera i zmiksować, aż ciasto będzie tworzyło gładką kulę. Można również wszystkie składniki umieścić w misie, posiekać szybko nożem, krótko wyrobić, do połączenia. Ciasto owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 30 minut.*

Po schłodzeniu, odrywać kawałki ciasta i wałkować na grubość około 3 mm, podsypując delikatnie mąką. Wykrawać okrągłe kształty. Układać na papierze do pieczenia lub macie teflonowej, zachowując nieduże odstępy.

Piec w temperaturze 180ºC przez około 12 minut, do lekkiego zezłocenia.

Moje spostrzeżenia po upieczeniu są takie : Ciasto trzeba dobrze podsypywać mąką bo inaczej będzie się przyklejało do stolnicy albo wałka. Pieką się przynajmniej moje, piekły się ciut dłużej ok 18min-20min. Trzeba patrzeć czy łapią złoty kolor inaczej zrobią się brązowe. Odstawić je na chwilę po upieczeniu przy otwartym piekarniku bo świeżo upieczone mogą się łamać. Ja mieszałam ręką wszystkie składniki lekko zwilżoną ciepłą wodą, lepiej się składniki łączyły. Super smakują z czekoladą.
Presja - zrób takiego, ale fryza!

Są mega 😜
wawrek- możesz liczyć więc na przesyłkę po świętach, czekoladowe fryzy z białymi ogłowiami  😁
To ja dzisiaj po dordze do domu wstępuję na takiego Presjowego konia, albo nawet na dwa  🍴
Kupiłam ciasto francuskie i dzisiaj próbuję palmiery przed świętami.
Poki - No Ty to masz już najbliżej do mnie 😁

W tym roku również pierwszy raz robiłam konfiturę pomarańczową o czym pisałam już wcześniej. Również przepis pochodzi z moichwypieków.blox. Moja wyszła identyczna jak na blogu, żałuję tylko że dałam tyle cukru co w przepisie, zdecydowanie za dużo. Moje już czekają w słoikach jako prezenty dla znajomych 🙂




Thymos u mnie w tym problem, że ja nie potrafię ładnie zdobić, Jestem bardzo niecierpliwa i jak coś mi nie wyjdzie to od razu  mnie nerwica bierze. I wszystko bym najchętniej @#@#@!$$...Niestety dekoracje nigdy nie były i nie będą moją dobrą stroną, a nie powiem piec ciasta uwielbiam 😉
Monny   bez odbioru .
21 grudnia 2011 00:27
Upiekłam jeszcze Rudolfy 😀

Monny, przesłodkie są. Poproszę o przepis🙂
Nie wyrobię się z tym pieczeniem...
Słuchajcie, ile gram waży szklanka mąki? Taka szklanka 250 ml.
Nie chce mi się szukać mini wagi  👀
Cierp1enie moze wpadniesz do mnie kilka takich zrobic 😎
ja w zamian ugoszcze baba marcepanowa 😁



bardzo prosto się je robi, ja mam z tego przepisu
jest też pomocny filmik 🙂

http://kotlet.tv/pierniczki-z-witrazykiem

ale jest tak jak mówisz, z landrynkami 🙂
będzie ok na wigilię stajenną ? http://mojewypieki.blox.pl/2007/10/Jesienna-Koralowa-szarlotka.html
chciałam zrobić kapuśniaczki, ale się nie wyrobię, mam nadzieję, że to wystarczy
Monny   bez odbioru .
21 grudnia 2011 09:40
Thymos, przepis z mojewypieki 🙂😉)

http://mojewypieki.blox.pl/2011/12/Babeczki-Snickerdoodle-Rudolfy.html

z tym że ja krem zrobiłam z paczki poszłam na łatwizne - taki z mlekiem do zmiksowania w 3 minuty ;P tylko taki miałam pod ręką to go wykorzystałam
siwaa, bierzesz szklankę cukru pudru, dwa białka od jajek ubite na sztywno ze szczypta soli i miksujesz parę minut. Potem bierzesz nóż i smarujesz.

Czy ten przepis na lukier jest kompletny? W tamtym roku próbowałam sama robić i dałam za dużo wody i ogólnie nic mi nie wyszło.
Proszę o jakieś rady.
I czy taki lukier robiony na jajku się szybko nie psuje?
Hija nie dajesz wody w ogóle. Najpierw ubij dwa białka na sztywno, a potem dodaj cukru.
Po ok 5 min powinnaś mieć piękny, gęsty i puszysty lukier 😎
Ja robię lukier z cukru pudru, wody i soku cytrynowego, taki mam przepis rodziny  😎
Szepcik - podaj, tylko dokładniej, bo jakoś surowych jajek się boje. Niesłusznie?
Hija, myślę, że jak je umyjesz, to nie ma sie czego bać.
Ja od zawsze jem surowe jajka i żyję  😉
U mnie też robiło się taki lukier jak u szepcik, tylko, on jest kiepski bo nie jest tak gesty i bialutki, jak ten z białek.

Ja właśnie po kolejnym lukrowaniu, potem wstawię zdjęcia  🙂
ja w tym roku jak co roku 😉
Monny - śliczne rudolfy  😜
Przepis na lukier - szklanka cukru pudru, 2-3 łyżki ciepłej wody lub soku z cytryny (przeważnie daję pół na pół, bo z samym sokiem jest dość cytrynowy).
Jak za gęsty - dodajesz płynu, jak za rzadki - cukru pudru. Lepiej, żeby był gęstszy 😉
ash   Sukces jest koloru blond....
22 grudnia 2011 08:06
macie sprawdzony przepis na ciasteczka maślane???
Ja dziś będę robiła sernik gotowany  🙂
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
22 grudnia 2011 13:12
Presja, Już dzisiaj? 🙂

Ja w planach mam sernik, szarlotkę i makowiec. 🙂
wlaśnie, jak myślicie babka to chyba moze troche postać, co?
bo ja mam do zrobienia muffiny, piernik, sernik na brownie oraz babke marcepanową. Plan mam taki zeby dzis zrobic babke oraz piernik a muffiny i sernik na brownie jutro. Musze sie wyrobic bo w sb rano wyjezdzam do domu i nie ma juz kiedy robić.

a nie chce zeby sie zleżały te ciasta
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się