Wady budowy, ocena eksterieru

Aroid- dokładnie mi chodzi o to co na zdjęciu . Mój koń ma podobnie (brak zdj  🤔)
Z niedźwiedzią łapą  se spotkałam u innego konia ale jemy to staw sięgał aż prawie ziemi, a w tych 2 wypadkach tak nie jest.
Ta z ciekawości chciałam zapytać.
Najlepiej widac to podczas ruchu 😉
To źle nie jest. Dzięki za odpowiedź i się już dziewczyną ze zdjęciami nie wcinam  :kwiatek: :kwiatek:
Bischa   TAFC Polska :)
17 listopada 2011 20:57
Spokojnie, chodziło mi o lirę, która nie wiadomo po co ładuje się ze zdjęciami, zamiast poczekać, aż ocenione będą poprzednie!
Sorry ... no faktycznie  mogłam poczekać , proszę mnie nie bić .....
Skoro już robię tu czasem za wróżkę-samobójcę to się podzielę impresjami (to są wrażenia tylko, trzeba pamiętać, że w realu wiele może wyglądać inaczej)
Centuria,
ładne zwierzę, żeńskie. Nadpęcia mogłyby być szersze, bo do ideału trochę brakuje w okolicach nadgarstka i zady też subtelne (w stosunku do przewidywanej budowy). Kość udowa mogłaby być bardziej skośna. Szyja wysoko osadzona. Co mnie niepokoi to "wejście" klatki piersiowej w kłąb. Klatce piersiowej warto się przyjrzeć dokładniej, bo wygląda też na płytką i możliwe, że jest wąska (sterczący nieco mostek). Taka budowa może wpływać na wydolność konia przy większych obciążeniach, a "ostre wejście" w kłąb utrudniać dobór siodła. Konie dość łatwo rozbudowują przód, z głębokością klatki nic się nie zrobi - no ale na wyścigach chyba biegać nie będzie 🙂.
lira,
nieproporcjonalnie duża głowa, stroma łopatka, wiszący brzuch (też możliwe, że płytka klatka piersiowa). Niezbyt ładne przednie nadpęcia (trochę butelkowate) i wydają się krótkie w stosunku do zadnich. Budowa bardziej zaprzęgowa, ale do tego zad skośny chociaż krótki. Natomiast kość udowa zbyt pionowa (jak na skoki) za to dość długa. Koń będzie wymagał decyzji co do sposobu użytkowania i rozwijania do tego potrzebnych cech.
Dziękuję halo! Może powinnam w kopytowym wątku , ale zapytam i tu , czy stroma łopatka predysponuje do chodzenia z palca ...? Gdzieś słyszałam coś na ten temat , ale to było daaaawno ...albo inaczej , chodziło raczej o łopatkę i pęcinę - ich równoległość ...
Jeszcze zapytam o jego nadgarstek , którego cofnięcie jeszcze w zeszłym roku było bardziej widoczne , czy teraz już nie jest tak mocne ?? 
lira, nadgarstek jest nieco cofnięty, ale to "pójdzie na karb" nadpęcia - cofnięcie nie jest duże. Łopatka? raczej nie. Natomiast nadgarstki niżej niż stawy skokowe + ciężka głowa = więcej ciężaru na przodzie = mniej swobody przednich odnóży, szybkie szukanie podparcia. W miarę rozwoju muskulatury: zadu, "nośnych" mięśni szyi - sytuacja powinna się poprawiać.
Dziękuję jeszcze raz  :kwiatek:
A z tą głową to naprawdę przegiął ... ma największą w całej stajni  😉
lira nie przejmuj się, moja też ma taki wielki czerep  😀
Nooo , nie wiem ... w tym konkursie to raczej mój by wygrał  ... a jak się urodził to wyglądał przecudnie.
Coś chyba w tym jest , że ładny żrebak --> mniej ładny koń i odwrotnie ... Tak słyszałam od różnych hodowców, choć to na pewno duże uproszczenie .
U ludzi tez podobno tak jest 🙂
Ja się przyznam , że szukając tatusia dla przyszłego żrebola , kierowałam się głównie grubością nadpęcia , bo mamuśka jako xx/śl jest górą bardziej śl , a podwozie xx , i chciałam to poprawić ... Na inne rzeczy nie patrzyłam , zresztą ja żaden hodowca jestem ...
halo dziękuję Ci bardzo za ocenę mojej kobyłki  :kwiatek: wyscigów ani żadnego sportu nie planujemy, jedynie rekreacja  🙂
To może my teraz.
Klacz 8 letnia , pod siodłem regularnie od roku.
W papierach wlkp od matki xx
Nigna   Warto mieć marzenia...
21 grudnia 2011 20:26
Dziewczyny da sie wypracować jakoś taką budowę konia ? :

(kręgosłup od zadu w stronę kłębu idzie tak : \  ) Dodam że koń ma mięśnie kręgosłupa w nie najgorszej formie. Przez jej budowę siodło ,pasy czy cokolwiek co położę jej na grzbiecie spada w przód t.t Przez to nawet ciężko mi konia lonżować o.O Bo po 10 min kłusa koń ma pas w takim miejscu że nie może ruszać swobodnie przodem ; /
Całkiem możliwe że taka budowa to wina trefnego siodła które zmieniłam rok temu. ale niekoniecznie :

zdjęcie konie pól roku po zakupie,wydaje mi się ża też miała taką budowę tylko nie było to aż tak widoczne

Przepraszam ze sie wcinam ale to dla mnie bardzo ważne bo nie wiem jak mam z siwją pracować i czy wogóle da sie to polepszyć.
Czy jeszcze większe nadbudowanie mięsni grzbietu by pomogło ?
Nigna, wiesz co? Podejrzewam, że to nie budowa pleców jest przyczyną kłopotów sprzętowo/pracowych, ale... budowa klatki piersiowej. Bo zazwyczaj konie mają... takie przewężenie (?) na dole - gdzie układa się popręg, za nogami - przed brzuchem, wiesz o co chodzi? A tu tego nie ma  🤔  - klata równo "zjeżdża" w przód (pod brzuchem). Spróbowałabym pokombinować z... popręgami. Może znajdzie się taki, który "umiejscowi".
Nigna   Warto mieć marzenia...
22 grudnia 2011 07:10
halo: o wiesz ze nawet o tym nie pomyślałam o.O  Kurcze popręgi antypoślizgowe kosztują fortunę ; (
Witam!
Bardzo pilnie proszę o ocenę konia. Dziś jadę z zamiarem kupna, więc wasza pomoc byłaby bardzo wskazana.
Wałaszek 2007rok dopiero zajeżdżany. 166cm po Acorino hol matka po Grey. Koń z przeznaczeniem do skoków.
Z góry dziękuje! :kwiatek:
Bardzo proszę o ocenę.

Wielkopolak
Galapagos
Duża, ciężka głowa (dziadek przebił), szyja ok ale mogłaby być wyżej osadzona. Łopatka ok choć mogłaby pewnie być dłuższa i bardziej skośna. Grzbiet chyba ok, ale na jednym zdjęciu wygląda na przebudowanego (stoi podsiebnie więc może dlatego  👀 ). Zad i stawy skokowe są dość rozwarte (moze brakować siły przy odbiciu). Generalnie koń mi się całkiem podoba, wygląda na dość poprawnego. A i jeszcze jedno kopyta, imo do poprawki bo wyglądają niefajnie - każde jakby trochę inne.

annacaryca
Głowa i szyja ok, nawet trochę wysoko osadzona dość pionowa szyja (może to sprzyjać "uciekaniu do góry"😉. Łopatka stroma, krótka, przednie nogi bardzo limfatyczne (zarys ścięgien bardzo słabo widoczny). Zauważalny koziniec - chyba nabyty, ale ciężko to stwierdzić  👀
Klatka piersiowa dość głęboka, kłąb db wysklepiony, grzbiet dość długi zad przebudowany (ew. koń stoi zadem na górce ?). Postawa tylnych nóg zasiebna, nogi tylne podobnie jak przednie bardzo limfatyczne, z wyraźnymi opojami. Kopyt nie oceniam bo ich nie widać.

Dziękuje bardzo za szybką odpowiedz! :kwiatek:
Mogłabym jeszcze prosić o ocenę tej klaczki? 3 lata 174 po Wielandzie, surowa.

Galapagos, podobnie jak armarze, mi sie ten kon ogolnie podoba, nie ma powaznych wad pokrojowych (przynajmniej na zdjeciach ich nie widac), wg mnie najwieksza wada to rozwarte stawy skokowe, ale tez bywa, ze konie z takimi nogami skacza pod niebo 😉  przebudowany nieco jest, ale moze jeszcze dociagnac przodem, a nawet jesli nie, to nie jest to taki duzy problem. ogolnie na tak, ten konik 🙂
Co do tych otwartych stawów skokowych, to chyba karla kiedyś pisała, że na zachodzie ta cecha jest pożądana u koni-skoczków. Czwmu nie mam pojęcia, ale jak widać są dwie szkoły. Mi się wydaje, że konie z tak zbudowanymi stawami lepiej się pchają zadem.
Właśnie też słyszałam takie opinie, więc się zdziwiłam, że mogą być niepożądane.
Mi zawsze jest trudno oceniać konia którego chcę kupić bo jak mi się spodoba to mam problemy ze znalezieniem wad 😉
Galapagos, przyjrzyj się pilnie stawom skokowym (tego pierwszego). Na zdjęciach słabo widać, a coś "w rysunku" mi się nie podoba. "Obmacać" trzeba.
U młodej dziwi mnie "przejście" ze stawów pęcinowych w zadach w pęcinę - takie dziwne "podcięcie". Osadzenie szyi mogłoby być lepsze. No i trzeba się przyjrzeć "na żywo" jak kościec się układa, bo na tych zdjęciach tłuszczyk + sierść lekko "zalewają" wszystko - znaczy wygląda ok, ale czy to "prawda"?
LatentPony   Pretty Little Pony :)
22 grudnia 2011 13:54
Mogę również poprosić o ocenę?

Tło trochę pstrokate i odciągające uwagę, ale zdjęcie się chyba nadaje:





Przebudowany zad (mam rację?), krótka szyja, postawa krowia. To wiem 🙂 Coś jeszcze moglibyście mi o nim powiedzieć?  :kwiatek:

Kopyta były na kilka dni (3-4) przed wizytą kowala. Obecnie też czekam na kowala, ma być jutro i wstawię zdjęcia zrobionych kopyt do wątku "kopytowego".
Szkoda ,że zostałam cąłkowicie zignorowana 🙁
rozwarty staw predysponuje do szpatu, warto o tym pamiętać
co z tego, że koń fajnie skacze, jak ma 13 lat i po skokach
ekuss   Töltem przez życie
22 grudnia 2011 20:12
Takie słabe-niedługo postaram się o lepsze...zad krótki-jedynie to dużo osób chwali u niej szyję i nogi...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się