kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić

Dla mnie i dla mojego chłopaka, który też to zaliczył, gastro to też było jedno z najgorszych badań (duszności, masakryczny odruch wymiotny, jeszcze do tego chamski lekarz wykonujący. Na szczęście była spoko pielęgniarka, która ciągle mnie pocieszała i trzymała za rękę (miałam wówczas 14 lat), bo bym inaczej też sobie wyrwała rurkę.
Z kolei jak sobie tutaj czytam i słucham różnych relacji, to wydaje się to być pikusiem przy wielu innych badaniach.
Tunrida- to jak kiedyś robiono kolonoskopię- na żywca?  😲
W sumie to trzeba by spytać kogoś, kto miał i gastro- i rekto- i broncho-. ( bo cystoskopia to jedynie jest wstydliwa)
Taka osoba byłaby najwiarygodniejsza.  🙂
Mnie te opisy bronchoskopii przerażają... Myślę, że mam coś psychicznie nie tytyryty na punkcie uduszenia/zadławienia. Jak piję albo pływam we wodzie, to mam czasami takie myśli - "a jakby tak nabrać do płuc pełen haust wody...", to się chyba jakoś nazywa w psychiatrii? Takie myśli samobójcze, za którymi NIE podążamy, jednakoż które się samoistnie pojawiają? Myślę, że to jest podświadomy lęk w związku z tą skłonnością do zachłystywania się, którą opisywałam wyżej.
Natrętne myśli chyba, bo to się ogranicza jedynie do myśli.
Ja miałam kiedyś coś takiego ( i chyba nadal mam, ale już nie w takim okrutnym stopniu), że kiedy nadjeżdżał pociąg, to miałam ochotę szybko podbiec do torów i posłuchać uchem jak szumią i szybko uciec przed pociągiem z powrotem.
Ale t a chęć była TAK NATRĘTNA i tak strasznie silna, że z całych sił ściskałam mamę za rękę, żeby nie pobiec na te tory. Normalnie czułam, że aż cała się prawie trzęsę, żeby biec na te tory. ;/ A matka myślała, że ja się pociągu boję. Ja zaś w ten sposób broniłam się jako dziecko przed tym głupim chceniem.
Gillian   four letter word
29 grudnia 2011 21:47
e tam, jak dwukrotnie obrzygałam buty lekarzowi to już potem było fajnie 😉
tunrida, hardcore  🤔 I tak wybrałaś swój przyszły zawód?  😁
Zawsze mi mówili że nie ma psychiatry do końca normalnego 😉))
Ten, który mi prowadził zajęcia na uczelni miał wszystkie objawy schizofrenii, łącznie z idealnym poker facem. 😀
Czy ktos tutaj ma niedoczynnosc tarczycy badz zna sie na tym? Mam dosyc nietypowy problem, mianowicie objawy jak przy nadczynnosci a z badan wychodzi mi utajona niedoczynnosc. Lekarz przepisal mi euthyrox, ale boje sie go brac wiec stwierdzilam ze skonsultuje to z jeszcze jednym endokrynologiem. Jak to jest z ta choroba? Jaki ma ona wplyw na chorego? Jestem szczupla(albo nawet chuda), aktywnie uprawiam sport, jem sporo i praktycznie wszystko, przemiane materii mam szybka wiec nie widze u siebie tej choroby zupelnie.
Mozna byc chudym przy niedoczynnosci. Np. przez słabe wchłanianie. Jakie masz te objawy? I wyniki (z normami)? Wyrownana niedoczynnosc nie jest zbyt dokuczliwa. Grunt to zdiagnozowac, dobrac dawke, ustawic hormony, czasem to trwa, potem tylko reagowac w razie potrzeby. Nielęczona na moze nabruzdzic porzadnie.
Objawy to np trzesace sie rece, nadpotliwosc
WYniki mam takie:
TSH 4,54 min 0,51 max 4,3
ft4 1,13 min 0,93 max 1,7
anty tpo <5 max 34
Waze 60 kg przy 178 cm wzrostu
barbor, wysokie TSH oznacza, że przysadka nawołuje tarczycę do robienia więcej hormonów, bo brakuje ich organizmowi. Z hormonów tarczycy masz zbadane tylko ft4 (zwłaszcza na początku warto badać i ft3), mieści się w normie, ale jest w dolnej ćwiartce tej normy. Czyli nisko. Nie wyszły Ci przeciwciała aTPO, co może (nie musi) oznaczać, że nie masz niedoczynności na tle autoimmunologicznym (czyli Hashimoto), tylko jakimś innym (nie mam z tym doświadczeń, bo ja mam Hashi, ale np. może być niedobór jodu - ale to już pytania do endo).

Nadczynność Ci, patrząc po wynikach, nie grozi. Hormon tarczycy masz nisko, TSH wysoko (dziś się mówi, że norma powinna być do 2,5 - i w niektórych krajach już jest). Jeśli endo zalecił euthyrox, czyli "sztuczny hormon tarczycy", to ja bym brała. I po ok. 6 tygodniach zbadała (tsh, ft3, ft4 - przed wzięciem tabletki).

Zrób sobie teścik, zobaczysz, czy nie masz innych objawów niedoczynności, których z tym nie łączyłaś: http://www.chorobytarczycy.eu/test#0

A, moja mama jest przykładem zdecydowanie szczupłej osoby - która ma Hashi. Między innymi przez tę szczupłość została późno zdiagnozowana.
Teodora, dzięki🙂 3 stycznia robie usg tarczycy i z wynikami pojawie sie u jeszcze jednego lekarza i zobaczymy co powie.
Ircia   Olsztyn Różnowo
30 grudnia 2011 19:12
Mam mały problem,  zmiażdżyłam sobie palec wskazujący,  młotem 10 kilowym, zrobiły się w opuszku dwie małe dziurki, poleciała krew [dużo], w ciągu ok dwóch minut zdezynfekowałam  rany i zawinęłam palec, potem przez parę dni moczyłam w rivanolu, zawijałam też z opatrunkiem z rivanolem, wszystko było dobrze do wczoraj, bo się oczywiście delikatnie musiałam uderzyć i dziś wylazła ropa pod paznokciem  😵
I teraz mam do was pytanie czy muszę jechać na ściągnięcie paznokcia, może ktoś miał coś podobnego, nie bardzo marzy mi się ściąganie paznokcia, bo wiem jak to chol.... boli  👿
barbor A ja jestem Twoim zupełnym przeciwieństwem : mam niedoczynność z niemal wszystkimi klasycznymi objawami ( uczucie zimna, wypadanie włosów, ciągłe osłabienie, problemy wagą, sucha skóra na łokciach i dłoniach i wiele wiele innych) . Leczę się od kilku lat, biorę euthyrox regularnie, byłam u kilku endokrynologów i szczerze mówiąc wcale nie jest lepiej... ostatnio nawet gorzej.
Na USG tarczyca malutka, zaledwie  7ml przepływu. Na szyji bardzo ciężko wyczuwalna.
Hashimoto wykluczone.
A mimo wszystko odnoszę wrażenie, że problem z moją tarczycą leży trochę wyżej niż przysadka i sama tarczyca, czyli w podwzgórzu.
Także nie jest u Ciebie najgorzej 😉 Grunt to robić sobie regularnie badania krwi.
O dobrego endokrynologa naprawdę trudno... a hormony to ciężka sprawa.
Ja również mam niedoczynność tarczycy. Jestem na etapie dobierania odpowiedniej dawki Euthyroxu, obecnie biorę 50 i czekam aż TSH spadnie z 5.75 w granice normy. Docelowo moja endo chcialaby widziec moje wyniki z TSH maksymalnie 2.5. Mam 18 lat, 170 cm wzrostu i 55 kg wagi, ktora odkąd jestem na lekach ustabilizowala się. Wcześniej mialam "fazy": mala waga, zle samopoczucie fizyczne i psychiczne, albo kilka kg wiecej + lepsze samopoczucie. I tak na zmiane, srednio co 4-5 miesięcy. Na USG wyszedł guzek w tarczycy, podobno nieduży, czy to powód do zmartwień?
Biegunka: albo wirus, albo zatrucie paskudna sałatką.
Podałam: Nifuroxazyd, płyny elektolitowe, No-Spa.
Termoforek na brzuch. Parzę siemię lniane.
Przeciwbiegunkowych narazie nie daję.
Jakieś jeszcze rady na bolące kiszki?
coś przeciwbólowego ( paracetamol, ibuprofen)

nifuroksazyd działa przeciwbiegunkowo 
(...)
nifuroksazyd działa przeciwbiegunkowo 

Miałam na myśli te zapierające .
Ból ustał trochę. Chory po wlaniu w niego siemienia i Smecta zasnął.
Kiedy mogę jakiś kleik dać? Biegunka była od wczoraj od 15😲0 . Już żadnej treści nie ma.
Mogę coś dać jeść? Bo słaby jak mucha.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
02 stycznia 2012 11:48
Ircia, sam Ci prawdopodobnie zejdzie, chyba, ze jest to taki stan, że może sie kończyć powaznym zakażeniem, to może lepiej sie skontaktować chociaż z lekarzem pierwszego kontaktu.
Tania- no pewno, że możesz. Zwłaszcza jeśli słaby. Tym bardziej. Musi jeść i pić. Gorzej, gdyby miał wymioty i wszystko zwracał, ale jeśli to tylko biegunka, ja bym nie miała oporów przed dietetycznym karmieniem. ( ryż, kukurydza na wodzie, sucha bułka, kartofle- płatki kukurydziane, wafle ryżowe, itd itp)
Ircia   Olsztyn Różnowo
02 stycznia 2012 12:52
opolanka  :kwiatek:
Myślę że nie jest tak źle, bo nic się nie paskudzi, ropa czy jakaś tam wydzielina poleciała tylko po uderzeniu, bólu nie ma jakiegoś strasznego [ no chyba że w coś walnę ], pazur na pewno zejdzie bo już po tyg się oddziela, a rany są suche i bardzo dbam o nie, myślę że przeżyję  😉
Tunrida-dziekuję.  :kwiatek:
A na ostry ból ucha ( prawdopodobnie zapalenie) co? szpital odsyła do rodzinnego, rodzinny do laryngologa a laryngolog ma miejsca dopiero za tydzień.
To wracaj do rodzinnego i niech się postara.
-jeśli ból ucha z: gorączką, katarem ropnym ( żółto-zielonym), jeśli gardło wygląda bakteryjnie, to nawet gdybym nie umiała zajrzeć do ucha dałabym antybiotyk doustnie
- jeśli bez gorączki, katar wodnisty, gardło nieżytowe ( wirusowe) to warto jednak patrzeć, czy w błonie bębenkowej nie ma dziury (niech się rodzinny postara). Jeśli nie ma, to krople do ucha- Otinum, Dicortineff a dołykania Ibuprom- 3x1 tabl. ( oprócz działania przeciwbólowego ma działanie przeciwzapalne)

Wracaj do rodzinnego, jeśli nie masz szans na wizytę u laryngologa.
*- A jeśli nie masz naprawdę szans do laryngologa nijak ( nawet prywatnie), a rodzinny do ucha nie umie zajrzeć zostaje w ciemno: antybiotyk doustny ( amoksiklav), Ibuprom, nagrzewanie ucha smarując maścią wokół ucha, świecąc lampką nagrzewającą, owijając ucho i siedząc w domu.
tunrida, dziękuję ślicznie za pomoc  :kwiatek:
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
03 stycznia 2012 14:02
15 grudnia odstawiłam hormony, po dwóch tygodniach zaczęły boleć mnie sutki (nie piersi, ale same sutki). Nie bolą cały czas, ale przy dotyku, są bardzo wrażliwe. Nie są czerwone, nie ma żadnych guzów, ani wycieków. To normalne?


Gdzie we Wrocławiu można zrobić tomografię komputerową? Ile czeka się na NFZ i ile kosztuje prywatnie?

najbardziej wiarygodne ceny uskasz dzwoniąc do konkretnej placówki.
chyba,że np grupa lux med, to wybierasz sobie placówkę i widzisz cenę.

szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
03 stycznia 2012 17:54
JARA, ja tez po odstawieniu mialam wrazliwe- np zel z peelingiem do mycia byl nie do przejscia, wiec moze cos w tym byc. U mnie minelo.
trzynastka   In love with the ordinary
03 stycznia 2012 22:38
Zyrtec jest bez recepty?
Na receptę.

btw. zrobiłam test podlinkowany przez Teodorę i wyszło mi 38 pkt, czyli że prawdopodobnie mam niedoczynnosć tarczycy. Z okazji, że mamy nowy rok w końcu jednak pójdę na badania...
Ciągle chce mi się spać, nie mam siły rano wstać z łóżka, najchętniej bym ciągle spała, mam ciągle zimne stopy i ręce a rozgrzać je to wyczyn, jest mi ciągle zimno mimo że wszystkim innym jest ciepło, wręcz gorąco, mam straszne skurcze łydek i stóp(potas i magnez w normie-robiłam badania, do tego regularnie brany Mg z K), włosy mi wypadają bardziej niż powinny, mam ciągle cienie i wory pod oczami, ciągle przesuszoną skórę mimo ze smaruję się extra nawilżającymi specyfikami, tętno poniżej normy ciągle, ciśnienie też niskie(chociaż od kąt biorę tabletki antykoncepcyjne podskoczyło mi i mieści się w granicy normy ciśnienie), i objawy te mam zanim zaczęłam brać anty więc nie ma to powiązania, mam co jakiś czas kołatanie serca(zaburzenia elektrolitów wykluczone jak wcześniej wspomniałam), i masakryczne wahania nastrojów(już przed anty były...).

Mama mi tłumaczy, że stres i dlatego tak mam. Ale miałam tak i w wakacje kiedy nie miałam żadnych powodów do stresu, teraz zresztą też nie. Potem było że niedobory Mg lub K, sprawdzone, wszystko gra. Jak się dobrze zastanowię to objawy, nie wszystkie, w różnym nasileniu mam tak ok 2 lat.
Sprawdzę tarczycę w tym tyg, ale co jeszcze mogło by dawać takie objawy? Muszę coś z tym zrobić, bo wieczny brak siły na cokolwiek jest straszny... W ogóle się sobie dziwię, że na studiach sobie jakos radzę i daję radę uczyć się na kolokwia...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się