kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić

Horsiaa to, że wyniki są w normie nie oznacza wcale że musi być wszystko okej. Zwróć uwagę, że masz dosyć wysokie TSH ( w górnych granicach normy) a dosyć niskie fT4.
Takie zestawienie może się wiązać z tzw. pierwotną hipotyreozą, która zazwyczaj może być wynikiem zachorowania ( w przeszłości) na podostre zapalenie tarczycy. Mówię Ci to, bo u mnie wyniki wyglądały niemalże identycznie a objawy były wręcz klasyczne dla tego schorzenia.
Zanim wybierzesz się do endokrynologa, zrób sobie jeszcze anty-Tg i anty- TPO. Z tym już warto się wybrać.  Jeżeli któreś z nich wyjdzie Ci powyżej normy, to konieczne może być włączenie hormonów. 
U mnie akurat wyszło wysokie anty-Tg co zaświadczyło o tym, że przeszłam w dzieciństwie zapalenie tarczycy właśnie, stąd wynikło jej upośledzenie ( objętość mojej tarczycy to ok. 7 ml, przepływy słabe, a sam gruczoł jest hipoechogenny).



Właśnie o to chodzi, że to iż mam wyniki w podawanej normie nie znaczy, że jest wszystko ok. Śledzę wpisy Teodory na temat tarczycy co jakiś czas i to właśnie ona mi uświadomiła, że moje wyniki sprzed 3 lat wcale nie był idealne, mimo że były w normie. A teraz jak czuję się już wyraźnie źle postanowiłam zająć się tym. Ale chcę mieć podstawy do rozmowy z lekarzem i wiedzieć jak najwięcej. Bo ostatnim razem lekarz leczył mnie 1,5 roku na coś czego nie miałam, bo ja byłam "zielona" w temacie i mu ślepo ufałam.

A czy zapalenie tarczycy pozostawia zmiany w tarczycy? W jej budowie, strukturze? Bo to widać na USG, a dzisiaj miałam zrobione USG i wyszło dobrze.
O ile przeszło się to zapalenie ( mam na myśli tzw. podostre)  w wieku dziecięcym ( kiedy wciąż postępuje rozwój), może upośledzić nie tylko działanie ale i sam rozrost gruczołu. Tak np. jest w moim przypadku.
Przyczyn pierwotnej hipotyreozy ( wyższe TSH, niższe fT4 plus objawy) może być jednak znacznie więcej np.: przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie ( słynne Hashimoto), ciche ( niebolesne) zapalenie tarczycy, poporodowe zapalenie, nadmierne spożycie jodków, przyjmowanie związków litu i wieeeeele  innych.
Jednak w przypadku chorób autoimmunologicznych i zapaleń warto zrobić sobie anty- TPO i anty-Tg, by to potwierdzić ewentualnie wykluczyć.
A czy W OGÓLE  jest to pierwotna hipotyreoza/  zwykła hipotyreoza czy nie przypadkiem wtórna i trzeciorzędowa ( choroby przysadki i podwzgórza) , warto zrobić sobie dodatkowo badanie tzw. test z TRH.
Wtedy z takimi wynikami faktycznie opłaca się iść do lekarza. Kumaty lekarz, który zna się na rzeczy będzie wiedział co dalej z Tobą robić 😉

EDIT: z ciekawości jaką masz objętość gruczołu? Powinnaś mieć to gdzieś na opisie z USG.
Objętości nie widzę w opisie, chyba ze gdzieś jest to na zdjęciach. W opisie mam wymiary płatów(prawy 41x8x13mm, lewy 42x9x13mm), cieśni(2mm) i że miąższ jednorodny.
Przeciwciała zrobię w najbliższym czasie. Tylko potem znaleźć dobrego lekarza...
Aha, to spoko. Objętość dla każdego z płatów z osobna można wyliczyć z tego wzoru ( połowa iloczynów 3 wymiarów płata):
dla prawego : 41 x 8x 13  to razem 4264. Teraz dzielimy przez 2 czyli 2 132 mm3 ( 2,132 ml)
dla lewego: analogicznie iloczyn to 4919 na 2 czyli 2 459 mm3 ( 2,459 ml)
nie wiem co prawda jak do całości miałoby się te 2 mm cieśni, ale wygląda na to, że objętość masz naprawdę malutką. Same płaty ( bez cieśni) mają objętość u Ciebie 5,24 ml, podczas gdy dolna granica normy to ok. 8 ml.
Ponadto górna granica to ok 20 ml dla kobiety więc sama widzisz, że coś może nie grać...
Przychylam się, oczywiście. Dobrze by było zrobić przeciwciała i pójść z tym do endo. TSH duże (zwłaszcza dla młodej dziewczyny), hormony nie za wysokie, objawy masz, z tego co piszesz. Bez przeciwciał też widać, że jest niedoczynność, ale z nimi będzie więcej wdać o co chodzi.

BTW w Hashimoto jest tak, że organizm z głupoty jakiejś (tzn. nie wiadomo czemu) tworzy przeciwciała przecw tarczycy - i one ją niszczą.
zmieniając temat na nieco nerkowy- powinnam się martwić 5 mm zwapnieniem na nerce? Wyszło na usg.
A czy na wielkość tarczycy mają wpływ gabaryty człowieka? Bo jestem jednak dość drobną osobą do tego mam dłuugą, chudą szyję.
Oba razem mają 4,59ml.

Dzisiaj się obłowiłam w wiedzę o moim "niezdrowiu".
Tarczycą trzeba się dalej zająć, na coroczną cytologię poszłam i dowiedziałam się, że mam erytroplakie i też trzeba się tym zająć. Nie ma to jak dobrze zacząć nowy rok 😉
Mają, konkretnie długość ciała. Jednak niezależnie od wzrostu, ta dolna granica ( 8ml) nie powinna być przekroczona. Ja na przykład mam 160 cm wzrostu, objętość około 7 ml a to kiepsko. 
Jeżeli walnęłam się gdzieś w obliczeniach to przepraszam :kwiatek: w każdym razie wzór jest dobry i jak najbardziej jego wynik przemawia za Twoją niedoczynnością. Popytaj o dobrego specjalistę, większość niedoczynności leczy się po prostu zwykłą L-T4 ( np.  słynnym euthyroxem) trzeba tylko dobrać odpowiednią dawkę 😉
jakos dziwnie mi reka zdretwiala. Od wczoraj wokol lokcia i nizej w miejscu miesnia zginacza lokciowego nadgarstka (nazwa z www wzieta wiec sorry jesli cos mieszam) - tam, gdzie skora jest delikatna i sie nie opala jak jezdzimy konno 😉 czuje takie lekkie zdretwienie, jak dotykam czymkolwiek to cos miedzy zdretwieniem a laskotaniem - bardzo nieprzyjemne. Wczoraj lzej, dzis nieco mocniej to czuje.
co to moze byc? cos sobie ucisnelam spiac? czy raczej nie?
Anty TPO 59,6 IU/ml norma 0-60
Anty TG 37,3 IU/ml norma 0-60

Pójdę z tym do endokrynologa, ale chyba to anty TPO będzie wypadało powtórzyć.  🙄
Hmmm, zawsze można powtórzyć, to oczywiste. Te normy są różne w różnych laboratoriach, w niektórych przyjmuje się że norma anty-Tg to 40.
Wygląda to dosyć 'autoimmunologicznie'...


Pytanie o profilaktyczne odrobaczanie człowieka.
Wiem, że warto, szczególnie jak ma się do czynienia ze zwierzętami na codzień (lekarze weterynarii odrobaczają się co pół roku profilaktycznie).
Chciałabym się profilaktycznie odrobaczyć. Czy w aptece dostanę środek bez recepty? Czy też muszę pójść do lekarza, który przepisze specyfik?
Ktos wie jaki jest mniej więcej koszt? Jakie znacie preparaty tego typu?
Jakiś miesiąc temu trochę poturbował mnie koń, m in dostałam kopniaka w okolice kolana. Noga spuchła, był siniak gigant. Minęło sporo czasu, a nadal mam takiego guza poniżej kolana, boli przy dotyku i puchnie na koniec dnia.... Normalna kolej rzeczy po urazie, czy mam się nastawić na "niesamowyleczenie" ?
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
11 stycznia 2012 22:13
Nie wiedziałam gdzie dokładnie to pytanie zadać, a pisałam już w wątku okularniczym.
Idę jutro na badania okresowe i będę miała zapewne wizytę u okulisty. Pracuję 8h przed komputerem i stwierdziłam, że chyba warto zrobić sobie okulary do komputera. Zwykłe zerówki z powłoką antrefleksem. W zalezności od salony ceny plasują się od 150zł w górę.

Czy idąc na te badania okresowe i będąc u okulisty mogę prosić o receptę na szkła? Czy recepta na szkła też może zostać opieczętowana "refundacja do decyzji.."?


edit:
Jako osoba, która pracuje 8h przed komputerem należy mi się zwrot połowy kosztów przez pracodawce, ale niestety nie wchodzi to w grę 😉
Mysza   "Śmierć jest kolejnym koniem, którego dosiadamy"
12 stycznia 2012 00:02
Neila marsz do lekarza ! Z kolanami nie ma żartów, ja bym nie ryzykowała, kopniak to kopniak.
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
12 stycznia 2012 08:54
horsia, tak jak teo mowi, tsh za wysokie. jestes za mloda na nie. idz do endo 🙂
Wracając do rozmowy o olejku arganowym - Podpisuję się w 100 % pod opinią JARY, też mam olej arganowy prosto  z Maroka i potwierdzam: działa niemalże na wszystko! - chyba mnie uczulił. Popatrzyłam w siecie, wychodzi na to, że się zdarza. Piszę, bo jest dość drogi, więc pewnie lepiej spróbować od kogoś / kupić mniejsze opakowanie.
Czy badanie TK, a konkretnie podany dożylnie kontrast, może mieć wpływ na regularność okresu?
Elbus tak
Wojenka   on the desert you can't remember your name
13 stycznia 2012 20:43
Tristia, można Pyrantelum. Na receptę.
busch   Mad god's blessing.
14 stycznia 2012 01:29
Czy dysplazja biodrowa wykryta we wczesnym stadium i 'wyleczona' szerokim pieluchowaniem może dawać jakieś objawy w dorosłym życiu?
Teodora jakby nie patrzeć wyrabia się go z orzeszków więc faktycznie możliwe 😉 Moja siostra na przykład nie może go w ogóle  nakładać na twarz, bo  od razu ją cała piecze.
Ja bardzo sobie chwalę, moja mama wcierała sobie kilka kropli we włosy regularnie przez 2 miesiące i jest ich jakby więcej, wyglądają zdrowiej i w ogóle och ach 😉
Mi bardzo przypadły do gustu balsamy z Body Shopu z dodatkiem ojejku, cena jak na ten sklep normalna a fajnie się wchłaniają i łaaadnie pachną.
busch, pod hasłem "dysplazja" mogą kryć się różne stany. Jeśli to był np. niedorozwój panewek - to spokój. Ale jeśli doszło do zwichnięcia - to zapewne może być problem po latach.
Jeszcze pytanie, czy leczenie/profilaktyka zakończyło się orzeczeniem ortopedy "już wszystko ok", czy też opiekunowie dziecka uznali, że już ok i szkoda męki.
W UK zaleca się obecnie ciekawy sposób resuscytacji sercowo-płucnej, z pominięciem wdmuchiwania powietrza usta-nos lub usta-usta.

W Polsce już teraz również.
Ponoć uważa się, że samo uciskanie klatki piersiowej powoduje, że przy jej rozprężaniu wystarczająca ilość powietrza samoistnie wejdzie do płuc.
Więc jeśli nie mamy sprzętu ( worek Ambu), brzydzimy się, możemy się zarazić, można wykonywać resuscytację tym sposobem.
Tak słyszałam od pracujących pracowników pogotowia, ale szczegółów nie znam, bo nie pytałam o nie.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
14 stycznia 2012 17:14
Link nie działa, podlinkujcie proszę raz jeszcze 🙂
teraz?
dokładnie tak, miałam teraz tą tematykę poruszaną na kursie.
ogurek, ja miałam już o tym zajęcia jakoś w paździeniku-listopadzie 😉

mam takie pytanie - jakie podstawowe badania warto wykonać zdrowej (przynajmniej na pozór) osobie, tak o, żeby zobaczyć czy na pewno wszystko gra... morfologia-wiadomo, ale co jeszcze?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się