Ścinki flizeliny na podłoże ujeżdżalni

Witam dołączam się do wątku, ponieważ jestem zainteresowana zrobieniem podłoża na ujeżdzalni zewnętrznej. Interesuje mnie własnie dobry lecz nie koniecznie bardzo drogi sposób 🙂 Co proponujecie na podłoże trawiaste gdzie defakto nie zatrzymuje się woda po deszczach, ew. przy roztopach wiadoma sprawa koń "jeździ". Jeżeli chodzi o flizelinę czy wystarczy ona własnie ze zwykłym piaskiem (żółtym) czy musi być geowłóknina pod spodem i wszelakie inne warstwy, chciałabym się dowiedzieć więcej gdyż na 100% finansowanie podłoża niestety brak funduszy licząć na naszą wielkość w m2 cena u firmy wyniesie ponad 100tys 😀 a jak by się tak zmieścić 15-20 tys 🙂 będę wdzięczna za wszelakie informację 🙂

Moim zdaniem robienie podłoża ujeżdżalni półśrodkami, nie stosując  drenażu i utwardzonych warst po prostu mija się z celem. Ciężko będzie przygotować podłoże za cenę 20 tyś zł. Nie wiem jak duża jest wasza ujeżdżalnia ale 20 tyś z reguły stracza tylko na wierzchnią warstwę. A wysypanie tej warstwy na nieprzygotowany grunt to dosłownie topienie pieniędzy w błocie.

Dzięki dziewczyny za informację, jeżeli chodzi o piasek wiślany to właśnie słyszałam sie się dobrze sprawdza, z tego co się orientuję to ma być teren wyrównany ubity drenaż bo to jak się zrobi raz dobrze to starczy na lata tylko co z warstwą wierzchnią ? u nas niestety piasek wiślany nie wchodzi w grę bo za daleko a kwarcowy nam odradzono... ujeżdzalnia ma być naokoło podkładamy zrobiona zeby własnie się nie "rozsypywała".

W przyszłości jak uda się z dofinansowaniem myślimy o hali ,ale to jeszcze czas na to jest dlatego chcemy najpierw zrobić zewnętrzną. Bo wiadome że jak hala z dofinansowania to i podłoże jak Pan Bóg przykazał będzie 😀  tylko szukamy teraz dobrego rozwiązania z tym placem zewnętrznym a jest on wielkości jak dobrze pamiętam 30x60 ale nie jestem pewna.
Ja stosowałam szry ostry piasek na ujeżdżalnię zewnętrzną. Ten piasek przepuszcza wodę do drenażu i nie tworzą się kałuże na powierzchni ujeżdżalni.
A czy piasek pochodzący z kopania stawu taki szary jest, ale nie znam się jaki to rodzaj też się nada na podłoże w hali i na placu zewnętrznym? (oczywiście po ówczesnym przygotowaniu podłoża)
Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
10 stycznia 2012 10:11
hellada89, z tego co mi się obiło o uszy to ponoć nie tylko wiślany i kwarcowy się nada, może też być z jakiejś innej rzeki w Twojej okolicy. Ludzie z okolic Krakowa dają też z nad Raby i sprawdza się tak samo jak wiślany. Myślę że piach żółty budowlany też mógłby być ale będzie się strasznie kurzył w upalne dni.

hellada89, a dlaczego odradzono ci kwarcowy?
Też jestem ciekawa czemu odradzono.

Co do kwarcowego, ktoś mi ostatnio pisał i nieciekawym wpływie kwarcu na końskie oczy. Ponoć robione były już badania. Wcale by mnie to nie zdziwiło - kwarcowy piasek odbija wręcz masakrycznie promienie słoneczne. Ludzie zazwyczaj w pogodny dzień nie zbliżają się do placu kwarcowego bez okularów przeciwsłonecznych. Konie takiej możliwości nie mają.
W sumie to czy to nie jest tak, ze w zasadzie większosc rodzajów piasku by się nadawała, pod warunkiem odpowiedniego ubicia, utrzymania nawilżenia i nie kurzenia się?
Repka, myślę że tak. Bo tak jak to już pisałam w tym wątku mamy u siebie dwa rodzaje piasku i obecnie na obu jeździ sie równie dobrze i ja nie widzę różnicy.
repka, tylko kwarc jest piaskiem ostrym, klinującym się, pod wpływem wilgoci zagęszcza się. Natomiast piasek rzeczny nie ma takich właściwości - dlatego dużo trudniej uzyskać jego zwartą strukturę.
Jeżeli chodzi o ten piasek kwarcowy owszem bardzo estetycznie wygląda, elastyczny chłonny etc. mnie mówiono ze przy "złym" użytkowaniu (brak utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia np.) jest rakotwórczy u koni no i właśnie źle działa na oczy, my jak nas razi słońce odbijające się założymy okulary 🙂 gdzie osoba mówiąca o tym jeździ sporo po stajniach gdzie trenuje, sam ma na własnej własnie piasek wiślany(czyszczony) i bardzo zadowolony jest. Bo głównie chodzi o właściwości strukturalne piasków czy są dobrze przepuszczalne na dobrym podłożu, bo wiadomo że każdemu chodzi o to żeby się kałuże i błoto nie robiło... A mając dobrą podstawę to w takim razie wszystko przejdzie 🙂 tylko wyszukać tak żeby się nie kurzyło 😀

Bronta a skąd brałaś/miałaś ten szary ostry piasek??
A nie chodzi raczej o elastyczność podłoża a nie przepuszczalność? Jak jest dobra drenarka to i zwykła ziemia przepuści. Jednak piasek jest bardziej elastyczny, oczywiście utrzymany prawidłowo.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
10 stycznia 2012 22:40
Jest zdecydowanie bardziej elastyczny i naprawdę czuć po koniach różnicę, że im lepiej po nim chodzić. Tylko musi być odpowiednio nawilżony.
[quote author=hellada89 link=topic=8823.msg1254618#msg1254618 date=1326221012

Bronta a skąd brałaś/miałaś ten szary ostry piasek??
[/quote]

Kurcze nie pamietam dokłądnie skąd był ten piasek. Zamówiłam go u gościa, który dostarcza piasek na budowy. Nie ma raczej problemów z ostrym, szarym piaskiem bo jest dosyć popularny w budownictwie i nie jest specjalnie drogi.
Żółty piach ma tą wadę, że nie przepuszcza wody i lubią się robić kałuże.
ja wlasnie walcze z podlozem, mysle ze jutro nastapi ostateczne starcie. na wpol domowymi sposobami. na hali juz od dawna mam na spodzie gline ktora nawilzona jest bardzo elastyczna, na niej piach. teraz po wyrownianiu calosci dajemy scinki i dosypujemy piach. musi dzialac 😉 a pozniej beda myslala co z placem zewnetrznym...
jeżeli jest ktoś zainteresowany budową u siebie profesjonalnej ujeżdżalni, lub padoków przy użyciu gumowych mat, oraz piasku kwarcowego z flizeliną, to tu jest link znajomej firmy http://www.ottosport.de/public/  , jeśli ma ktoś pytania, lub potrzebuje pomocy w skontaktowaniu się z tą firmą, służe pomocą 😉
majeczka   Galopem przez życie!
26 kwietnia 2012 07:27
Czy ktoś wie gdzie najchętniej w okolicy Warszawy ale niekoniecznie można kupic ścinki flizeliny?
majeczka
A dużo potrzebujecie?  👀
majeczka   Galopem przez życie!
28 kwietnia 2012 21:32
na ujeżdżalnie odkrytą na chwilę obecną (30x60 chyba)
zapraszamy do ogloszen 
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] ogloszenie w niewlasciwym miejscu
opolanka   psychologiem przez przeszkody
31 lipca 2012 13:33
cavalier1125, zapraszamy do ogłoszeń. Na tym forum nie umieszczamy ofert w wątkach tematycznych.

Napiszcie coś więcej o rakotwórczości kwarcu?

Czy możliwe, żeby od niego konie kaszlały?
Jak jest przesuszony i pyli, to tak. O rakotwórczości nic mi nie wiadomo, ale z chęcią się dowiem, jeśli ktoś ma jakieś info.
cataleya   Plajta - i'm lovin'it !
31 lipca 2012 16:50
z  tego co mi wiadomo i sprzedawałem już ja kilku stadnina to nic się nie działo ,moja flizelina jest dopuszczona do kontaktu z ludźmi musi być bezpieczna .
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnmute.gif[/img] uciszenie do czasu usuniecia ogloszenia w podpisie
opolanka pytała o kwarc=piasek kwarcowy, nie o fizelinę akurat.

Zlikwiduj reklamowy podpis pod postem i zamieść ogłoszenie w miejscu do tego przeznaczonym (vide regulamin forum 🙄 ).
A co ddo fizeliny, to to co jest pokazane w ogłoszeniu cavalier1125, to czy to jest dobra fizelina? W sensie, czy to nie są za duże kawałki? Bo te typowo na ujeżdzalnie są chyba drobniej pocięte. Dobrze mi się wydaje?
Tych drobnych ścinek produkuje mało firm, a takich większych kawałków to na samym allegro można bez problemu spotkać. 
A co ddo fizeliny, to to co jest pokazane w ogłoszeniu cavalier1125, to czy to jest dobra fizelina? W sensie, czy to nie są za duże kawałki? Bo te typowo na ujeżdzalnie są chyba drobniej pocięte. Dobrze mi się wydaje?
Tych drobnych ścinek produkuje mało firm, a takich większych kawałków to na samym allegro można bez problemu spotkać. 


Ścinki flizeliny, które ja zamawiałam na podłoże są zdecydowanie inaczej rozdrobnione niż te na foto z allegro. Tu są całe pasma, a te kupione na moją ujeżdzalnię mają wielkość max 1,5 cm x 1,5 cm czy coś koło tego, bo kształty sa nieregularne.
Hmmm. z tego co wiem,słyszałam od mojej instruktorki że ścinki fizeliny są cudowne, i wspaniale sprawdzają się we wchłanianiu wilgoci 😉 ja osobiście przetestowałam tylko raz, ale sprawdza się super ;d
miękkie jest bardzo, koniowi na pewno fajnie się na tym podłożu patataja : D  🏇  😀
Witam
Czy ktoś ma aktualnie namiar na tanią fizelinę ok 3-4 ton??
Gillian   four letter word
02 listopada 2012 10:32
o rany... cięcie fizeliny to zło! siedzimy i tniemy, idzie powoli, masakra 🙂 mam nadzieję, że będzie warto 😉 
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się