Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

Kontynuacja wątku z V.
Stajnie idealne i mniej idealne. Czego szukamy w budynku stajni, co jest potrzebne nam a co koniom. Co z otoczeniem, halą, zagospodarowaniem terenu, padokami...
Jakie rozwiązania są super praktyczne i chcielibyście wprowadzić je w swoich stajniach?
rozwiązania wnętrza i zewnętrza, fasady boksów, siodlarnie, kryte ujeżdżalnie, lonżowniki itp 🙂
Co się podoba architektonicznie a co nie? Wątek techniczno/zdjęciowy, a trochę dla marzycieli 😉 ; 😎

i kilka fotek wyszperanych przeze mnie w necie 🙂



Crosiadore farm


Gestut Ravelsberg

Ja kiedyś szperałam i zapisywałam to, co mi się spodobało 🙂. Kilka zdjęć z moich zbiorów.














I mój ulubiony 🙂

piękne, nie ma co... ale... za tę kaskę wolałbym postawić coś prostego, "normalnego", a za resztę kupić kilka dobrych matek
wawrek masz rację 😉 jednak popatrzeć i popodziwiać zawsze można 😉
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
21 grudnia 2008 19:55
ależ się rozmarzyłam, chyba nigdy nie będę miała przyjemności i moja kobyła też w takich stajniach stacjonować, są boskie
cieciorka   kocioł bałkański
21 grudnia 2008 20:14


źródło: www.gostar.pl

niedługo wstawie jakieś foty nowej stajni znajomej, co sie niedawno wybudowala, tez robi wrazenie.
Czego oczekuję?

Boksy/stajnia mają być JASNE i CZYSTE. Poza tym z mojego doświadczenia lepsze są drzwi do boksów przesuwne niż skrzydłowe (choć są droższe).

Dobrze jest jeśli żłoby są otwierane od strony korytarza lub jest nad nimi wycięcie. Oszczędza to sporo czasu przy zadawaniu paszy, ułatwia pracę i w razie czego może odpas zadawać osoba, która by się bała do boksów wejść.

Poidła najlepsze samopoziomujące lub z zaworami, ale bez języczków. W tych ostatnich zawory często się psują lub kapią lub nie przepuszczają wystarczająco dużo wody.

Korytarz szeroki (szerszy niż mówią o tym normy)

Myjka z podwójnymi uwiązami i ciepłą wodą, z dużym odpływem (małe często się zapychają).

Im więcej wieszaków na boksach i obok niego tym lepiej. Tak jak teraz w stajni mamy 70 % ogolonych koni przy których na boksach wisi: derka na padok, derka stajenna, derka polarowa na trening, ochraniacze na padok, kantar. I jest z tym wszystkim ciasnawo 😉

Miejsce w stajni gdzie może cały czas być wyłożony choć jeden balot słomy i jeden siana.

OGRZEWANA siodlarnia. Każdy sposób ogrzewania jest dobry choć zauważyłam, że najfajniej sprawdzają się kominki z płaszczem wodnym.
Poza tym szafki w siodlarni na sprzęt i dużo wieszaków.

Socjalka gdzie można się przebrać i zrobić sobie coś do picia (też ogrzewana)

CZYSTE toalety!!!

Blisko do padoków ze stajni. Padoki bezpieczne o zróżnicowanych wielkościach (aby można puszcać na nie i np stadko młodziaków i mniejsze dla sportowców i ogierów).

Pastwisko!!!

Karuzela boksowa zadaszona najlepiej na 4 konie a nie na 6-8.

Hala. Nie musi być super wielka. Ale aby miała dobre podłoże, była jasna, aby korzystali z niej ludzie z jakimś dostatecznym poziomem kultury osobistej. I rzecz której mi brakuje w dotychczasowych stajniach: lustra i możliwość rezerwacji sobie hali, aby móc np koniom zrobić wolne skoki. Poza tym fajnie jest jeśli jest osobny lonżownik, bo inaczej robi się bałagan na hali i dziury lub rowy 🙄

Przewiewna i czysta paszarnia.

Stodoła lub coś w innego do przechowywania siana i słomy pod dachem.

Zdrenowany, oświetlany plac z dobrym podłożem.

Narazie tyle. Jak mi się coś przypomni to dopiszę.
A zdjęć muszę poszukać 😜
Stajnie idealne i mniej idealne. Czego szukamy w budynku stajni, co jest potrzebne nam a co koniom. Co z otoczeniem, halą, zagospodarowaniem terenu, padokami...

Dla mnie stajnia idealna to tylko i wyłącznie angielska. Idealna dla koni,ale też bardzo praktyczna i wygodna dla ludzi, którzy się tymi końmi zajmują. Może inaczej wygląda to z punktu widzenia pensjonariusza, ale mając własną stajnię to uważam, ze boksy angielskie bardzo ułatwiają życie 🙂
I jeszcze tak a propos dzisiejszej pogody to dla mnie bezcenną rzeczą jest zmeliorowanie terenu. I to nie tylko placu do jazdy, ale zwłaszcza padoków dla koni.
Laguna, z tą rezerwacją hali to chyba można się dogadać- u nas wisi na drzwiach od hali kartka z dniami tygodnia po kolei i można wpisać np. "Dzionek-TYLKO!!" I wtedy nikt nie ma mi prawa wejść. A zawsze tak robię właśnie wtedy jak korytarz stawiam. Wystarczy trochę inwencji 😉
A fotki Break... Ach....
Dzionka wierz mi, że nie we wszystkich stajniach idzie się dogadać. Swego czasu miałam konia w jednej z najdroższych stajni w Poznaniu, a co za tym idzie byli tam ludzie, którym obca była kinderstuba. Za to uważali, że skoro mają dużo pieniędzy to mogą sobie robić co chcą. Wielokrotnie próbowaliśmy wprowadzić możliwość grafiku lub rezerwacji hali, a i tak każdy sobie przychodził jak chciał i to nawet z lonżami na kantarach 🙄

Miszka- stajnie angielskie nie są w każdych warunkach praktyczne. W niepogodę jak masz konia ogolonego lub w mrozy nie wystawisz takiego delikwenta przed boks, aby go wyczyścić. A boksie wszystkiego nie zrobisz.
caroline   siwek złotogrzywek :)
21 grudnia 2008 20:48
a i tak każdy sobie przychodził jak chciał i to nawet z lonżami na kantarach 🙄
halo, halo! bywaja konie, ktore naprawde bardzo dobrze chodza na lonzy na samym kantarze :P i grzecznie! 🙂

a wracajac do tematu watku 😉

to jest chyba projekt Anaa-y ?
caroline bardzo możliwe, bo część tych zdjęć jest ze starej volty, nie pamiętam już które nawet skąd wzięłam 🙂
Ruda_H   Istanbul elinden öper
21 grudnia 2008 20:52


Magnice tylko 750 za miesiąc 😉 ale stajnia faktycznie bardzo ładna
Caroline- są takie. Sama lonżuję ogiera na kantarze i nawet ucham nie ruszy. Ale są (i takim przypadkiem był tamten 4latek) i takie które przeprowadzają demolkę, mają w d... "lonżującego" i są brane tylko po to aby spuścić parę. A na małej hali gdy Ty jeździsz na pobudliwym 5latku to nie jest zbyt wymarzony zestaw
Moje ulubione... 😜





Marzenie...
Ruda_H   Istanbul elinden öper
21 grudnia 2008 21:12
tattini czyżby Bolix ?
caroline - si, to mój projekcik 😉 ale to znaczy, że się podoba, co dobrze wróży na przyszłość ;P 😉
Ruda_H - Bolix, Bolix 😁
A dwie pierwsze fotki - Leśna Wola 😀
Owszem podoba się i to baardzo 😉.
Ta drewniana wysoka co wstawiła Break- szał, szał! Ale z drugiej strony- drewniana stajnia to zawsze trochę więcej strachu niż przy murowanej..
Laguna, to współczuję ciężkich przypadków... U nas też nie zawsze jest tak miło z tym grafikiem- ram np babka się zapisała od 16 do 17, ale nie przyszła, więc wlazłam z moim koniem o 16:45 a ona wpada na hale i WON! No ale poza tą przygodą jest współpracująco. I już nie OFFtopuje.
Na pewno ważne są boksy z których konie mogą wyglądać,  a w moim wymarzonym idealnych przypadku, z drugiej strony mają możliwość wyjścia (jeżeli jest otwarte na mini-padok (mini padok mają nasze boksy, ale konie z boksów wyglądać nie mogą niestety  😕. A najlepiej, żeby, wyglądając z boksu, widziały inne konie naprzeciwko 🙂 Drugą ważną rzeczą (oprócz standardowych, hala, podłoże, myjka itd. itp.) to odpowiedniej wielkości padoki (wybiegi) odpowiednio ogrodzone. Nie ogromne, nie malutkie, ot, w sam raz, zielone. Więc najlepiej kilka, żeby móc rotować. Kolejną rzeczą, niestety  rzadko spotykaną, to drenowany zewnętrzny plac do jazdy, dostępny praktycznie całorocznie. Fachowa obsługa. Naprawdę fachowa, nie przyuczony chłop 🙁 Eh.
a kto się spotkał z rozwiązaniem automatycznego usuwania obornika? takiego, że jest klapa w podłodze boksu, albo wydzielony swego rodzaju'pion' z drzwiczkami (np pod żłobem), do którego zrzuca się zużytą ściółkę, a ona sobie jedzie pod stajnią taśmociągiem i trafia na płytę gnojową? wg mnie ciekawe i wygodne rozwiązanie.
poza tym z innych ciekawostek:
- maszyny do oczyszczania padoków
- doprowadzenie wody na padoki, żeby w lecie nie trzeba było latać z wiadrami. fajnie jest jak poidło nie jest starą zardzewiałą wanną tylko czymś przemyślanym ;-P
- przemyslana paszarnia z pojemnikami na różne pasze i miejscem na suplementy. Z dużym zlewem 'technicznym' nazwijmy to, z szerokim odpływem, czajnikiem itp. i małą lodówką (czasem jakieś leki trzeba przechowywać w zimnie)
- apteczka
- pralnia! ze dwie pralki techniczne, większa na derki, mniejsza na czapraki i inne gadżety.
- suszarnia. z wieszakami na czapraki, derki, ochraniacze.
- zewnętrzny socjal typu grill-bar, ławeczki itp 🙂 Najlepiej w pobliżu placu do jazdy.

jak mi coś jeszcze wpadnie do głowy to napiszę ;]
Więcej zdjęć stajni proszę  😜 cudeńka !
Jeszcze coś takiego znalazłam:



Poszperam jeszcze, może coś mi wpadnie w oko 😉
Jak będe już "dużym architektem" jak to mawia nasz wykładowca, to tez mam zamiar zaprojektowac jakąs hiper nowoczesną stajnię 😉 A moze juz na pracę magisterską...? 😀 Tak mi się marzy 😉 Tylko z inwestorem gorzej.

A tak serio to szkoda, że nie ma czegoś takiego w Gdańsku...
Jeszcze takie znalezione w sieci 🍴 😜










ooo super wątek  🙂 ale fajniej byłoby jeszcze gdybyście wstawiali zdjęcia Waszych stajni  🙂 (oczywiście jeśli nie macie nic przeciwko  :kwiatek🙂... Albo jakie macie pomysły na stajnię, jakie chcielibyście, żeby Wasze stajnie były, itd....  🙂

Ja mam nadzieję, za kilka lat wybudować własną stajnię. Teren już jest, 'projekt' gdzieś był, ale się zmył  🙂. Napewno ma być to stajnia murowana, na trzy boksy (choć konie planowane 2), boksy 'zwykłe'  (w sensie, że nie angielskie  😀iabeł: ), automatyczne poidła, na poddaszu miejsce na słomę,siano, owies...
To po części tez moje marzenia, więc nie wiem czy są realne  😉
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
22 grudnia 2008 21:01
mi bardzo podoba sie to rozwiazanie:


tylko nie jako zastępstwo zielonych padoków, a dodatek 😉
W tych stajniach zastosowali fajne rozwiązania:
http://www.stajniamezowo.pl/index.php?id=1839

🤣


http://www.stadnina.org/index.php?akcja=pensjonat

i taka pralka  😍
http://www.miele-professional.pl/i.php?i=1122
"Miele o ładowności od 7,5 do 32 kg - w tym także urządzenia nowej generacji "Innowacja M", wprowadzane właśnie na polski rynek w czterech różnych wielkościach.
Z ładownością 10, 13, 16 lub 20 kg nowe pralki są idealnym rozwiązaniem dla stadnin, szkółek jeździeckich czy tzw. pensjonatów dla koni. Nowe sterowanie Profitronic M umożliwiające tworzenie indywidualnych programów, dostosowuje urządzenia do specyficznych potrzeb w branży jeździectwa.(...)"
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się