Klimaty barokowe

Czyli wszystko co nie iberyjskie, a podobne  😉
cieciorka   kocioł bałkański
16 stycznia 2012 20:30
oooo, super! cieszę się, że ktoś się zdecydował 😁

ode mnie prośba- chętnie poczytam szczególnie o kladrubach i obejrzę zdjęcia tychże oraz lipicanów.

czy ktoś lepiej zorientowany pokusiłby się o wypisanie znanych mu raz barokowych?
To jest wątek dla mnie. Po wizytach w Wiedniu i w Topolczankach jestem zachwycona lipicanami. Mają to iberyjskie coś, przez co są trochę inne, a z drugiej strony są przemiłe i jakby lekko flegmatyczne (przynajmniej te, które spotkałam, były spokojne i przyjazne, raczej uprzejmie zainteresowane niż ciekawskie). Podczas wizyty w Topolczankach trafiłam na przegląd i udało mi się zrobić to zdjęcie.



Wiem, że w Polsce jest kilka lipicanów chodzących w zaprzęgach oraz hodowla na mazurach. Tej ostatniej nie jestem pewna, bo ich strona nie jest aktualizowana od jakiegoś czasu. Z informacji na stronie mają dwie klacze ściągnięte z Topolczanek oraz konie pół krwi. Czy ktoś z Was jeździł na lipicanie? Jestem bardzo ciekawa wrażeń, bo mi w Topolczankach nie udało się pojeździć.
NAf1 parze rzeczy jest w wątku o PRE, właśnie dlatego założyłam ten 😉
Mam nadzieje ze dziewczyny przyjdą się tu wypowiedzieć 🙂
Ja jeżdziłam  na jednym lipicanerze z Topolczanek szukając konia do kupna : )

Szukałam z pewnych względów konia z bardzo wygodnym kłusem i galopem , i ktoś właśnie mi lipcanerki polecił. Ten koń po  prostu płynął  !
Niestety , ten akurat osobnik miał inne wady , ale już miałam ofertę z Topolczanek na pięciolatka , kiedy ....pojawiła się młoda na horyzoncie .
Dla zainteresowanych - cena z T . była nawet przystępna 😉 , patrząc na to za ile taki koń oferowany był w PL.
Naf- znasz terminy kiedy w Topolczankach się coś dzieje ciekawego? Z chęcią pojechalabym obejrzeć nie tylko lipicanery...
dominoxs w jakiej cenie były tam konie? Ja trafiłam jakiś czas temu na to ogłoszenie: http://gieldakoni.com/index.php?strona=sprzedam12&id=31519
25 tys. zł to chyba nie dużo za takiego konia? Ktoś wie co się z nim teraz dzieje?

Wracając do ras koni barokowych, to za informacjami zaczęrpniętymi z niemieckiego internetu, zalicza się do nich rasy:

-Alter Real
-Barokowy Pinto (?)/ Barockpinto
-Fryzyjską
-Kladrubską
-Knabstruppy
-Lipicańską
-Luzytańską/ Lusitano
-Menorquiny
-Murgese
-Fryderyksborskie
-PRE i andaluzy,

przy czym koń z wyżej wymienionych ras wcale nie musi być w typie barokowym, a koń innej rasy może być 🙂
Generalnie za konie barokowe uważa się konie, które ze względu na swoją budowę, mają predyspozycje do ćwiczeń Wyższej Szkoły Jazdy.

I taka mała uwaga: czy w tytule wątku rasy koni nie powinny być napisane w polskim nazewnictwie?
Ano  wlasnie o tym mowa i wlasnie ze za duzo .

Topolczanki za ujezdzonego walacha chcialy we wrzesniu  4-4.5 tys Euro - i byly to konie , hm... pewne.
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
17 stycznia 2012 09:33
A dlaczego nie o iberyjskich barokowe to barokowe ja bym w tyt umiescila tez info o sprzecie bo barok to barok a potem jak zaczniemy rozmowe o siodlach to beda nas ganiac. Moze nazwijmy klimaty barokowe i wtedy mozemy sie wymieniac wszystkimi informacjami 🙂 .
Ale iberyjskie mogą być też barokowe 🙂

Byłam w zeszłym roku na Koenigs Barock Cup (Equitana w Essen) i tam połowa startujących zasuwała w sprzęcie iberyjskim i nikt się nie czepiał, chociaż wiem, że to dwie zupełnie różne szkoły, ale mimo wszystko jakoś się przenikają, bo ich miłośnicy zazwyczaj lubią obie 😉

Wojenka   on the desert you can't remember your name
17 stycznia 2012 09:48
A konie berberyjskie wymienione w tytule wątki? Przecież to rasa orientalna.
cieciorka   kocioł bałkański
17 stycznia 2012 10:07
-PRE i andaluzy,

a andaluzy to się nie zawierają jakoś w pre?
tak jak lusitano na przykład? mogłybyście wyjaśnić?\

murgese nie pasuje?

co to za koń berber?

czy jest jakaś definicja konia barokowego- na podstawie której można ocenić, czy rasa się zalicza, czy nie? chodzi o pokrewieństwo, krój, ruch, historię?

a te inne poludniowo amerykańskie rasy jak paso fino?
O różnicy między PRE a andaluzem było już mówione w wątku iberyjskim, bo to nie jedno i to samo.

Ja napisałam luzytańska/ lusitano, bo niektórzy nie znają polskiej nazwy tej rasy; a jeśli chodzi Ci o to, czy lusitano zawierają się w PRE, no to raczej nie, bo to inna rasa.

Murgese jak najbardziej pasuje, zaraz edytuję poprzedni post i poprawię 🙂

Berber- chodziło o konia berberyjskiego? Nie wiem, czemu tu się znalazł, może autorka wątku później wyjaśni 🙂

Definicja konia barokowego jest, tylko muszę przetłumaczyć, późnej wrzucę, chyba, że ktoś mnie uprzedzi.

Nie wiem pod co kwalifikują się paso fino, ja spotkałam się w Niemczech jeszcze z rasą Barockpinto.
cieciorka   kocioł bałkański
17 stycznia 2012 10:25
generalnie mniej lub bardziej śledzę wątek iberyjski, ale przegapiłam- przypomnisz?


ale fajny! barockpinto

ale chyba przy okazji ma mocno niedopasowane siodło
Jasne 🙂

Andaluzem może być każdy koń pochodzący z Andaluzji (czasem i ogólnie z Hiszpanii; bywa, że przypomina z wyglądu PRE), a PRE tylko koń ze wpisem do ksiąg ANCCE, który notabene gdy urodził się w Andaluzji może być andaluzem  😁.
To dziewczyny jak zmienić nazwe wątku? Bo średnio miałam wenę. Po Polsku czyli? Koń Jakiśtamiński? Jakoś lusitano nikt nie nazywa koniem luzytańskim (całe szczęście) a ponoć taka jest nazwa po Polsku   🙄.
"Klimaty barokowe" i tyle?
Nie wymieniałam PRE jako że mają swój wątek, tak jak Fryzy ale myślę że to się w praniu okaże o czym będziemy chcieć rozmawiać  😉
Berbera wpisałam jako że ma silne wpływy w tych klimatach. A myślę że też można w razie ochoty wrzucać tu rasy wywodzące sie z Hiszpanów czy i innych pokrewnych ras. Wszystko zależy o czym chcemy rozmawiać.
Nie wiem wymyślcie coś to zmienię, jakoś nikt nie kwapił się do założenia wątku więc przejęłam inicjatywę  😉

edit: ok zmieniłam, jak coś to zmienie jeszcze raz także jestem otwarta na propozycję 😉
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
17 stycznia 2012 12:38
Gosiu ja mialam na mysli ze baro i iberyjskie czesto sie laczy i chwilami to to samo , ale mialam na mysli nazwe taka zeby nikt sie nie przyczepil ze jak konie to nie siodla 🙂
http://pferdemarkt.das-spanische-pferd.de/ może się przyda taka stronka. Są różne tam ogłoszenia.
Na różnych koniach można barokowo się udzielać ;-)
To chyba bardziej chodzi o typ i sposób użytkowania ;-)

A tutaj na wikipedia macie opis czym jest koń barokowy
http://de.wikipedia.org/wiki/Barockpferd
Zorilla i chwała Ci za ten wątek.

dominoxs tak też je sobie wyobrażałam, płynące, nie chodzące. W Topolczankach rozmawiałam z przemiłym Panem z działu sprzedaży i ceny były miłe.

marysia550 ja pojechałam ot tak, na wakacje, ale jest tam sporo imprez. Mają niezłe zaplecze w samej stadninie oraz tor wyścigowy parę kilometrów dalej, więc imprezy mogą urządzać. Ja regularnie sprawdzam ich stronę http://sk.nztopolcianky.sk/
A jakie to są te miłe ceny?  😉
Mniej więcej totalnie.
Tak zupełnie przykładowo mieli wtedy ujeżdżonego ogiera za 6 tys Euro, ale wyglądało na to, że dało by się coś utargować. Spodziewałam się, że skoro rasa rzadka, to ceny będą z kosmosu.
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
19 stycznia 2012 21:29
A co powiecie o sprzecie barokowym bo dla mnie to Iberyjski , moze nie wszystko ale wiekszosc ?
Pytanie mam konkretnie odnosnie oglowi , bo Manolo tlumaczyl mi ze to ktore posiadam jakos inaczej dziala i jest przeznaczone do Vaquery ale ja durna baba jak w wiekszosci jego wypowiedzi zamiast sluchac, to jak sie usmiechal to zapominalam jak mam na imie i tyle 🙂
Hahahahaha  😉
Ja nie mam pojęcia ale Twoje ogłowia są cudne  😍
Poza tym masz zwykłe nachrapniki i wszystko nie wiem jak samo ogłowie może inaczej działać.... Kiełzno tak, ale ogłowie?
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
19 stycznia 2012 21:38
Zorka ale zobacz ze wedzidlo jest na tych samych paskach co nachrapnik to jest wszystko polaczone
A w ten sposób. No teraz widzę. Więc coś musi być na rzeczy 😉. Ale ja nie wiem co. Może Ania I. Ci powie 😉
Incantowa   Ask often, be content with little, and caress...
19 stycznia 2012 22:15
Marzy mi się takie ogłowie, ale trochę się obawiam tej opinii Manolo 😉
Ja mam takie ogłowia, ale używam ich tylko do zdjęć 🙂 Nawet nie przyszło mi do głowy użyać ich na codzień, bo byłoby mi szkoda 😁
gdzie można kupić takie ogłowia  👀    widziałam w sklepie equiversum ale wybór jest dość mały, ogólnie szukam już od dawna ogłowi ozdobnych i jest ciężko, na razie skończyło się na tym że kupiłam nabijki ozdobne i będziemy na wiosnę dręczyć rymarza.
Ja kupowałam jedno w Equiversum, jedno przez Allegro. Zresztą jest tam teraz bliźniaczy komplet w kolorze czerwonym. Oczywiście dostałam na jego widok ślinotoku, ale niestety nie mogę sobie obecni na taki zakup pozwolić: http://allegro.pl/oglowie-hiszpanskie-super-koplet-jedyny-w-polsce-i2058747918.html
Największy wybór tego typu sprzętu widziałam na Equitanie w Essen- cała wielka hala wypchana po brzegi sprzętem iberyjskim i barokowym od wszelkiej maści producentów. Warto już zbierać kasę i w marcu 2013 pojechać.
to na allegro widziałam 😜  ale niestety przy mojej biało-różowej kobyłce nie da rady  🙄  kurcze do Essen może kiedyś. Jak na wiosnę dorwę rymarza i mi zrobi oglowie+napierśnik to wstawie zdjęcia.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się