matura

xxagaxx, moja koleżanka pochodzi z Lęborka, ale studiuje we Wrocławiu. Pozwolono jej poprawiać mature we Wro. Co chcesz poprawić?🙂
wiesz, ja mam do mojej szkoły hmmm, koło 20 kilku km, ale wolałabym pisać bliżej.. Co pójdę jutro z deklaracją do innej szkoły i mi pozwolą?
to się załatwia chyba przez jakąś instytucje a nie przez szkołę
Czy są jacyś tegoroczni kandydaci na weterynarię? Jak wam idzie? Zostało niecałe 3 miesiące i mocno mnie to przeraża  😵  😉
Ja w tym roku będę próbowała na wetę.
A jak idzie? - Jestem w czarnej d. 😉
Mi się w tym roku w klasie matgeo z architektury dziwnym trafem zrobiła weta, dostać się nie dostanę, ale spróbuję, a jak nie weta to inż.biomed albo coś w tym guście 😉
olek Poprawia maturę (aktualnie jestem na zootechnice w Lublinie) i bardzo chciałąbym w Lublinie zostać, aczkolwiek papiery składam wszędzie  😉

A idzie mi całkiem nieźle, od października biorę mnóstwo dodatkowych lekcji chemii (z tym u mnie gorzej) i raz w tyg biologii, mam nadzieję że będzie dobrze  😉
Nikitaa , wow. Ja działam we własnym zakresie  😉
Ja też się staram na wete do Poznania, tylko nie orientuje się czy trzeba tam zarówno biologie jak i chemie zdawać na rozszerzeniu? czy można jeden przedmiot zdawać na podstawie?
Z tego co teraz czytam na ich stronie to niby możesz próbować z podstawą, ale szczerze mówiąc to chyba marne szanse, na wetę i tak jest full chętnych z dobrze zdanym rozszerzeniem z obu przedmiotów.
galopada_   małoPolskie ;)
17 lutego 2012 18:55
Nikitaa ja o ile znowu nie dostanę się tam gdzie chcę  🙄 no ale index na wet to mam raczej w kieszeni bo z moimi wynikami z matury 2011 bym sie dostała na spokojnie  😉
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
18 lutego 2012 12:06
Możecie polecić jakąś stronę, gdzie można znaleźć wskazówki i jakieś obrazki takie jak mają być w tym roku na maturze z angielskiego?
mam sporo przykładowych arkuszy,mogę podesłać skany 😉
Adaaa   Me gusta el caballo, me gustas tu!
18 lutego 2012 19:06
Mgla na wete do Poznania wybierasz albo biol albo chem (rozszerzona lub podstawowa, ale. w wypadku tych przedmiotow raczej tylko rozszerzenie ma sens) do tego polski i angielski( PODSTAWA LICZONA TAK SAMO JAK ROZSZERZENIE).Tak bylo w zeszlym roku.
Ada   harder. better. faster. stronger.
24 lutego 2012 13:11
Czy ma ktoś tę książkę z opracowaniami?
Potrzebuję skan/zdjęcie jednej strony.
Hej, chciałam zapytać jak to jest z wieczorowymi studiami na weterynarię w Olsztynie. Czy próg był w ostatnim czasie niższy niż na dzienne?
Po prostu nie wiem, czy dam radę zaliczyć maturę z chemii na wysokim poziomie (tzn. na te 60% na pewno dam radę), a weterynaria to coś, co na pewno chcę w przyszłości robić.
Jaka jest różnica między zaocznymi, a wieczorowymi? I jak z tym dostaniem się na płatną weterynarię...
W poniedziałek mam oddać polonistce bibliografię do prezentacji. Orientuje się ktoś czy to już ma być wersja ostateczna czy można później nanieść jakieś zmiany ?
z tego co pamiętam, to ostateczną oddaje się miesiąc przed pierwszym dniem matur 🙂
Ada   harder. better. faster. stronger.
25 lutego 2012 13:40
U mnie jest tak samo jak pisze calore, miesiąc przed.
Umnie to samo,termin składania bibliografii to 4 kwietnia
Mary Army w zeszłym roku nie było wieczorowej wety w Olsztynie, nie wiem jak w tym roku, bo dwa lata temu i dawniej normalnie była. Weta płatna i niepłatna nie różnią się absolutnie niczym (oczywiście jest kilka tysięcy różnic w złotówkach  :cool🙂. Wykładowcy Ci sami, ilość godzin też, program też...
Mam dwadzieścia lat z hakiem, byłam na studiach historycznych, próbna maturę z historii 2012 rozwiązałam w 10min (nie licząc wypracowania) a boję się jak cholera.
W tym roku zamierzam pisać maturę z historii, by dostać się na wymarzone prawo. Przygotowania zaczęłam miesiąc temu (mając już mocną bazę). Przerobiłam wg. poziomu licealnego starożytność, nowożytność, niedługo mam wydzielone 4 dni na średniowiecze. Potem XIX i XXw. W ciągu dnia robię też testy, quizy, rozwiązuje zadania maturalne.
Rozplanowałam sobie wszystko tak, by przygotowania do matury zakończyć 1 maja.
...a wiecie co mnie zabija i paraliżuje? Strach i stres. Boję się, że mi się nie uda, że nie zdążę, że nie dostanę się na to prawo.
Na egzaminy z filozofii,archeologii, niemieckiego i historii na studiach łaziłam z uśmiechem na pysku..., a teraz łapie mnie straszna histeria.
Facet już nie wie, jak mi pomóc. Chyba pójdę do psychiatryka,może tam mi pomogą!

(trochę nie pod temat, ale musiałam gdzieś się wyżalić)

Czy ktoś w tym roku zdaje maturę z historii na poziomie rozszerzonym?
Gavi, stres to faktycznie niezłe cholerstwo jest. Jeśli masz mocną bazę, jak mówisz, to teraz tylko dopracować resztę i już.
Oprócz zadań, rozwiązuj sobie teksty źródłowe (tu trzeba wykazać się zarówno wiedzą, jak i zrozumieniem czytanego tekstu, znajomością obrazów, posągów itp) i nie zapomnij o eseju. Trzeba trzymać się pewnego schematu i napisać pracę NA TEMAT, z czym moja klasa [historia na poziomie rozszerzonym] sobie na początku nie radziła.

Do matury mam jeszcze dwa lata, ale skłaniam się ku rozszerzonej biologii i chemii (->weterynaria). Historii nie poświęcam wiele czasu, ale przedmiot jest dość ciekawy. Jednak to nie jest to, co chcę robić w życiu 🙂

Jeśli o stres chodzi, to nie ma jednej rady. Każdemu może pomóc co innego. W każdym razie dobre przygotowanie również odgrywa kluczową rolę w uzyskaniu satysfakcjonującej oceny. Moje sposoby na stres i przygotowanko do testu/egzaminu:
-nie myślę jaki wynik chcę osiągnąć, tylko o tym, jak go osiągnąć- siedzenie przed komputerem nie sprawi, że wiedza sama napłynie mi do głowy
-nie słucham innych- jeśli ktoś mówi mi, że nie dam rady, olewam to
-dobrze planuję przygotowanie do testów
-używam kolorowych zakreślaczy, karteczek samoprzylepnych, na których wypisuję skrótowe informacje np. z budowy komórki bakterii i przyklejam w widocznym miejscu
-notatki sporządzam ręcznie- te komputerowe jakoś do mnie nie przemawiają
-zawsze znajduję czas na krótką przerwę, np. spacer z psem

A na większe napady stresu- czekolada 😉
Na pewno dasz radę, trzymam kciuki!
Mam temat prezentacji: Film jako dopełnienie dzieła literackiego. Omów te adaptacje, które stanowią oryginalną interpretację reżyserską. Porównaj je z literackimi pierwowzorami. Wybrałam przedwiośnie, romeo i julie i milczenie owiec, ale obawiam się, że nie zdążę omówić wszystkiego. Chyba dwie książki i dwa filmy wystarczą ?
tulipan, moja koleżanka ma bardzo podobny temat i sama omawia go na przykładzie jednego dzieła i jego adaptacji. Niestety zupełnie nie pamiętam, jakiego, mogę jej jutro podpytać 😉
mi się wydaje, że skoro minimum trzy książki potrzeba mieć, to i trzy przykłady odnośnie twojej prezentacji.
tulipan Polecam książkę "Twórcza zdrada" Alicji Helman, dowiesz się z niej sporo o adaptacjach, jako pozycja w bibliografii bezcenna.
Ada   harder. better. faster. stronger.
19 marca 2012 13:58
mi się wydaje, że skoro minimum trzy książki potrzeba mieć, to i trzy przykłady odnośnie twojej prezentacji.


Można mieć całą prezentację opartą tylko na podstawie jednego utworu, czy to książki czy filmu.
Oczywiście jeżeli ktoś jest w stanie mówić przez 15 minut z sensem o jednej pozycji.
mi się wydaje, że skoro minimum trzy książki potrzeba mieć, to i trzy przykłady odnośnie twojej prezentacji.


Brałam ostatnio udział w warsztatach, na których powiedziano wprost, że nie ma żadnych wytycznych, które mówiłyby, że ma być tyle a tyle pozycji do omówienia. Niestety, z egzaminami ustnymi rzecz ma się tak, że jak sobie dana szkoła zażyczy, tak będzie i te zachcianki bywają bardzo różne. Natomiast nie powinno być żadnego problemu z omówieniem tematu prezentacji na przykładzie jednego utworu, tak długo, jak wszystko ma sens, jest przemyślane i wyczerpuje temat (o ile można wyczerpać jakikolwiek w piętnaście minut) 🙂
No to my mamy minimum trzy przykłady brać..  😵
tak więc mam temat II wojny światowej na przykładzie: Medalionów, Innego Świata, Pięciu Lat Kacetu i Ocalonego. 👿
ale to chyba akurat ułatwienie, bo na jednym przykładzie na tak obszerny temat nie bardzo mówić..
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się