odrobaczanie

Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
27 grudnia 2008 21:23
nie zapomniej też odrobaczyć tego pana z warzywniaka ...no i siebie ! może na początek kiszoną kapustą z warzywniaka...

No wiesz! przecież wszyscy wiedza, że kiszona kapusta to na łupież jest, a nie na robaki... 😲

Averis, miałam taką sama sytuację. I koń również dostał kolejną dawkę razem z nowym stadem.
Averis   Czarny charakter
27 grudnia 2008 21:47
kaaarino Dziękuję za cenne rady 🙂 Pozdrawiam cieplutko  :kwiatek: (kapusta- zgodnie z zaleceniem- już odrobaczona 😉)
jej raczej nic nie dolega ale jak juz to sama zażyj cos na głupotę bo w dalszym ciągu nie masz nic sensownego do powiedzenia - to nie forum dla quniar
juz Tobie podałam linka do innego forum - tam poszukaj chętnych do rozmowy
Burgundowi podawalam paste-Equest jest super polecam!
Plan odrobaczeń zaczerpnięty z broszurki Orling'a
1 Styczeń - Invermectin
1 Marzec - Pyrantel pamoate
15 Kwiecien - Benzimidazol
1 Czerwiec - Invermectin
15 Lipiec - Pyrantel pamoate
1 Wrzesień - Invermectin
1 Listopad - Benzimidazol
Staram sie przestrzegać tych zasad aczkolwiek odrobaczam troszkę rzadziej bo co 3-4 miesiące a nie tak jak tu co 2-3
777 - w takim roku jak 2008 giez był obecny na łąkach do połowu września.
Jeśli odrobaczymy konia 1.09 iwermektyną wówczas go usuniemy, ale miał jeszcze 2 tyg na ponowne zakażenie się...
W październiku larwa zaczyna wędrować! Nie wiem czy benzimidazol na nią działa, ale jeśli tak to może dojść do uszkodzenia narządu, w którym ona przebywa, a w konsekwencji nawet śmierci konia... Jeśli nie to w styczniu - larwa wciąż wędruje (do wiosny).
Znam przypadek zabicia takiej larwy w płucu oraz w rdzeniu kręgowym - oba śmiertelne, stąd radzę ostrożność (lepiej niech sobie wędruje!)
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
28 grudnia 2008 11:23
xx_0_xx- producenci środków zalecają zastosowanie środka na gza we wrześniu bądź grudniu(taka informacja jest np.na ulotce Abamitel Plus, wtedy larwy już nie wędrują zdaje się....
ms_konik - jest nowy Equest z prazikwantelem, więc i o tasiemce zahacza 🙂

A akurat w Panacurze nie ma iwermektyny, tylko fenbendazol
ja w grudniu odrobaczałam equmaxem
w takim razie jaki i kiedy odrobaczac
Ja stosuję pasty zamiennie.
Przed sezonem pastwiskowym dostał ANTIVERM
po sezonie PANACUR PASTA
Juz zakupiłam kolejną tubkę antivermu zeby podac przed sezonem  😁
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
28 grudnia 2008 14:27
Endurka-racja, tak z rozpędu poleciałam.Antiverm ma iwermektynę.
I sprawdziłam gza, aktualnie larwy są  już w żołądku i siedzą tam aż do późnej wiosny.Także teraz można i trzeba je mordować 🙂.
[quote author=ms_konik link=topic=292.msg131261#msg131261 date=1230463388]
xx_0_xx- producenci środków zalecają zastosowanie środka na gza we wrześniu bądź grudniu(taka informacja jest np.na ulotce Abamitel Plus, wtedy larwy już nie wędrują zdaje się....
[/quote]
ja czytałam, że trzeba odrobaczyć na gzy we wrześniu/październiku i powtórzyć po 3 miesiącach  czyli w grudniu/styczniu
Ja odrobaczam tylko dwa razy do roku. Z tym, ze kon nie jest pastwiskowany. Stajnia w srodku miasta. Padok tez niecodziennie. (Inna sprawa kiedy jedzie na pastwiskowe wakacje.)
Czym?? To pozostawiam w gesti weterynarza. Ostatnio kon dostal Equi Max.
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
06 stycznia 2009 12:36
czym najlepiej odrobaczyc teraz w styczniu, była rotacja w stadzie część odrobaczana część nie więc chyba dobrze byłoby wszystkie razem teraz odrobaczyć?
dołączam się do pytania Gracji
gracja z tego co teraz sie naczytałam to na takie pytanie trudno odpowiedzec jednoznacznie
wszystko zależy od tego jak konie sa chowane
czy przez cały rok na ląkach czy nie itp itd

a moje pytanko jest następujące
czy ktos odrobacza konie co  2 miesiące ?
i co to znaczy odrobaczanie 5-cio dnniowe ? i jakim to "preparatem" sie przeprowadza
do tej pory na słupkowce stosowałam paste - jednorazowo
mam mętlik w głowie niesamowity moze jest tu ktos kto mi łopatologicznie wyjasni
skoro tak trudno wytłuc te słupkowce a odrobaczenie jednorazowe - które dotychczas stosowałam nie wystrcza to cym odrobaczac i jak
na dodatek gdzie robic badanie kału - bo w miejscowym  lab . to nie ma sensu
czyzby wątpliwosci po lekturze ksiązki?
przyznam ze mnie trochę zszokowało jak poczytałam tam o tak częstym odrobaczaniu
My odrobaczamy regularnie co 3 mies cala stajnie. Dodatkowo kazdy nowy kon dostaje na dzien dobry paste, niezaleznie od terminu grupowego. Jesli znalazlam robaki w odchodach, to otrzymuje pacjent paste przeciwko tym konkretnym robalom od razu, potem po 10 dniach, po czym badamy kupke i w razie potrzeby powtarzamy procedure, bo robale wylaza z jaj w cyklu 10-ciodniowym, wiec jednorazowe odrobaczenie w stanie zarobaczenia nie pomaga.
ja sie staram odrobaczac co 3 miesiace czasmi wyjdzie co 4
ale zeby co dwa miesiące ..... a co ze zdrowiem konia w sensie nafaszerowania taka ilościa "leków "

sznurka - dokladnie tak jak piszesz
ta ksiązka budzi u mnie wiele kontrowersji znalazłam tam kilka nieścisłości ..
ogólnie jestem troche zdegustowana
moim zdaniem nie powinno sie przesadzać z odrobaczaniem ..spokojnie wystarczy co 3 miesiące bo jest związane z działaniem leków . Najważniejsze jest zrobienie badania parazytologicznego ( koszt ok. 20 zł ) i będziemy mieć wszystko jak na tacy. Wtedy można dobrać indywidualny plan odrobaczania konia . Co jakiś czas powinno sie zmienić środek odrobaczający ale rozsądnie , bo jak ktoś zmienia np equimax na equvalan to  jest bez sensu bo oba zawierają iwermektyne i efekt jest żaden. Dlatego sensowniejsze jest podanie zamiast equimaxu np . equest ( co prawda ciut droższy) który zawiera moksydektyne . 🙂
ja tez odrobaczam 4 razy do roku
a co 2 miesiace mnie jakos tak przeraziło
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
11 kwietnia 2009 10:36
W żywieniu koni nie zaszła żadna zmiana a wszystkie minimalnie spadły na wadze , przypuszczam że to robactwo.  Jakie sprawdzone i skuteczne środki na odrobaczanie a tej porze roku?
gracja03 dobra jest Grovermina, my tym odrobaczamy na jesień, a teraz bierzemy Ivermine
Następny fachowiec.
Grovermina i Ivermina (?) to jedno i to samo.
pokemon wiem o tym, ale Ivermina działa troche słabiej od Groverminy
U nas w stajni odrobaczamy niestety tylko dwa razy w roku- na wiosnę i na jesień, głównie w kwietniu i w październiku.W związku z tym staram się odrobaczać jak najlepszymi pastami, chociaż i tak nie wiem czy to ma jakiś sens 🙄... W tym miesiącu odrobaczam Eqvalan Duo
pokemon wiem o tym, ale Ivermina działa troche słabiej od Groverminy

W związku z czym?
Ivermina w płynie nie jest środkiem doustnym, choć koniom tak się ją podaje. Powinna być podawana podskórnie. Ivermina, czyli ta w płynie dla bydła, ma mniejszą zawartość iwermektyny niż pasta. A niektórzy twierdzą nawet że jest nieskuteczna.
Serio?
Tak twierdzi kilku wetów których znam i tej opinii się trzymam.
Nie wiem po co wogóle ta rozmowa.
Ode mnie koniec
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się