kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

katija, Twój to wcale taki bezkłębowy nie jest. Idź se oglądnij karego Oli 😉.  Niemniej jednak nie wierzę w jakieś bardzo mocne trzymanie przez napierśnik - raczej wspomagające.  😀iabeł:

Magda Pawlowicz, no a co do tego zakładania napierśnika / podogonia w domu - no niestety nie zrobiłabym nigdy tak, że w domu pomocowane to wszystko sposobami a na zawody nagle mu się zmienia i 3 dziurki mocniej popręg dopina żeby to się ułożyło. Koń ma mieć na zawodach takie same warunki jak w domu - tak samo leżące siodło, z taką samą podkładką i tak samo dociąganym popręgiem. Jakaś taka dziwna jestem 😉
epk, JUZ nie jest. 3 lata pracy w dole 😉
Nie wiem czy to tu pasuje, ale nie wiem gdzie spytać  😉
W jakich granicach są małe konie? Wydaje mi się że 146-156, ale w sumie nie wiem czy to nie wymysł mojego umysłu 😉
Do 148 (9 w podkowach) są kuce. Górna granica się zgadza (157 w podkowach). Poszukaj na PZJ w "sporcie dzieci" o certyfikatach wzrostu. Proszę: http://pzj.pl/modules/wfdownloads/singlefile.php?cid=14&lid=577
Czy konia, który nie wychodzi na padok na długo (wychodzi, ale dosłownie 10 minut rano, 30minut popołudniu), trochę starszego (16lat) powinno się jeździć jakoś inaczej? Dłużej stępować?
halo dzięki wielkie  :kwiatek:
ovca   Per aspera donikąd
29 lutego 2012 20:54
Czy konia, który nie wychodzi na padok na długo (wychodzi, ale dosłownie 10 minut rano, 30minut popołudniu), trochę starszego (16lat) powinno się jeździć jakoś inaczej? Dłużej stępować?


oprócz dłuższego stępowania ja zawsze na koniach wziętych z boksu a nie w padoku robię po rozgrzewce w stępie kilka kółek mocnego kłusa w niskim ustawieniu, żeby się rozruszały, spuściły parę, powyciągały nogi 🙂
Czy orientuje się ktoś może jaki to rozmiar siedziska jeśli od przedniego do tylnego łęku siedzisko ma 40 cm? 🙂😉
a to nie zależy od typu siodła i profilowania? Ujeżdżeniówki czy VSD będą miały dłuższe siedziska.
ChingisChan   Always a step ahead! :)
29 lutego 2012 21:18
Czy napierśnik poza zapobieganiem zsuwaniu się siodła ma jeszcze coś robić? 
żaczkowa   gone with the wind
29 lutego 2012 21:19
bleck, ok. 15,75 cala 😉
no i zależy odkąd dokładnie, bo często mierzy się od napów po bokach 😉
w siodle ujeżdżeniowym 🙂
dodam zdjęcie jak mierzone 🙂😉
ChingisChan do napierśnika też można dopiąć wytok.
ok, to i ja zadam kompletnie laickie pytanie, ale zgłupiałam, a jak dotąd miałam niewielu instruktorów.

zawsze uczono mnie, że w kłusie anglezowanym sygnał łydką dla podtrzymania tempa daje się co 2 takty - w przypadku kłusa anglezowanego w momencie siadania w siodło. wczoraj na innym forum spotkałam się ze zdaniem, że to pchanie konia na siłę i że koń powinien sam utrzymywać tempo, bez naszego sygnału po zakłusowaniu. to samo w przypadku innych chodów. ja przez całe życie dawałam łydkę w stępie co 1 takt, w kłusie co 2 takty, w galopie co foulę... i teraz kto ma rację? przyznam, że nawet nie myślałam, że mogłoby być inaczej niż jestem nauczona.
mary poppins, proponuję złoty środek - ciało ruszające się zgodnie z ruchem konia i przyłożone łydki. Wtedy pewien stopień "podtrzymywania ruchu" będzie a mocniejszych sygnałów będziemy używać tylko czegoś więcej żądając.
To jedno z takich zagadnień, które wydają się oczywiste a wcale takie nie są. Różni trenerzy różnie uczą i różne konie różnie wymagają. Np. Christoher Bartle zaleca dawanie "sygnału" nie częściej niż co drugi (pełny) krok czy foule.
Swoje działania dobiera się tak, żeby rezultat był dobry. Jeśli koń rusza się coraz lepiej i coraz lepiej współpracuje - choćby to była magia 😀 albo chip w uchu 😀 = jest dobrze. Jeśli są kłopoty, regres = coś jest źle.
halo, dziękuję 🙂 masz rację, złoty środek zwykle sprawdza się najlepiej. spróbuję 😉
ChingisChan   Always a step ahead! :)
01 marca 2012 14:11
corralline no to widzę, że jest mi kompletnie niepotrzebny. Szkoda tylko, że aż tak mi się podoba 😜.
Hahaha 🙂 Bardzo często ludzie kupują napierśniki właśnie tylko dla wyglądu 🤣 Jak tak strasznie Ci się podoba to kupuj, koniowi napierśnikiem krzywdy nie zrobisz 😉 Musisz się tylko liczyć z tym, że to utrudnia życie przy siodłaniu 😉
ChingisChan   Always a step ahead! :)
01 marca 2012 15:13
Właśnie marzy mi się taki czteropunktowy. Wydłużone siodłanie nie jest mi groźne bo i tak się zwykle strasznie grzebię 😂 <potrafię czyścić i siodłać godzinę 🤔wirek:> ale to pewnie wynika z tego, że lubię pogłaskać, przytulić się.
Czteropunktowy jeszcze dłużej się zakłada niż taki tradycyjny "Y", nie mówiąc już o takim w typie polo 😉 Ale fakt faktem, czteropunktowe są bardzo fajne  😜
Przygotuj się na półtoragodzinne siodłanie w takim razie  🤣
Ja właśnie zastanawiam się nad wymianą mojego na taki, żeby nie musieć do popręgu przypinać, strasznie mnie to irytuje i nie podoba mi się, że konina ma coś między łapkami 😉 Ale to pewnie moje zboczenie, jakoś ludzie wytrzymują 😉
Jak wymarzyłaś sobie czteropunktowy to kupuj, nie ma się co męczyć  🤣 najwyżej sprzedasz  😁
ChingisChan   Always a step ahead! :)
01 marca 2012 18:13
Zaraz półtoragodzinne 😁. To godzinne siodłanie jest ekstremalne kiedy bawię się w zaplatanie lub kiedy koń chciał się pobawić w schabowego i się panierował w błocie.
Ale już koniec 🚫 🙂.
Katharina   "Be patient and trust in the process"
01 marca 2012 19:38
Czym można smarować koniowi pękającą skórę warg?
oliwką dla dzieci.
nie pamietam jak to sie po polsku nazywa, (tluste jak wazelina, ale jednak cos innego)  np effol to ma w swojej ofercie :
http://www.effol.de/produktuebersicht.php?p=298&s=&g=
, aczkolwiek pelno tego jest.
Gillian   four letter word
01 marca 2012 19:49
witamina A, Alatan, Sudocrem, Argosulfan... do wyboru do koloru.
nie moge sie polapac w rozmiarowce kucykowej  😡
jezeli chce kantar o rozm wiekszy niz pony to jaki to jest? (jeszcze przed vollblutem) pony 1?  😡
cob?
nie, wlasnie chodzi o taki pomiedzy pony, a cob. cob to wiem jaki to jest  😉 ale ja sie na malenstwach nie znam i wlasnie sie zorientowalam, ze nawet rozmiarowki kantarow dla maluchow nie znam  😡

edit:
np kantary eskadrona wystepuja w takiej rozmiarowce. tylko kurcze jaki to jest pony 2?
Katharina   "Be patient and trust in the process"
01 marca 2012 21:14
dzięki dziewczyny  :kwiatek:
Tänzerin, Kantary Eskadrona mają rozmiary P1, P2, cob i full. Ten, o który Tobie chodzi to chyba P2
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się