Stęp hiszpański i inne efektowne sztuczki

KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
14 stycznia 2012 11:12
Ja niestety nie za bardzo mialam wplyw na moje obecne konie bo one juz poprosto to robily , jak mialam Lidera to naprawde bardzo sporadycznie robil to sam z siebie i wynikalo to czasem z checi popisania sie . Mysle,ze bezpieczniej jest ludzi zniechecac niz zachecac do uczenia tego typu sztuczek tym bardziej po szkoleniu z Manolo Oliva ktory niestety sprowadzil mnie na ziemie ,ze to co my nazywamy stepem hiszpanskim i to jak tego uczymy to bardzo dla niego smieszna sprawa , podobnie tak jak wspiecia ktore w wykonianiu jednej z uczestniczek ktora teoretycznie nazywa sie trenerem WSJ  nie maja swojego odpowiednika w nazewnictwie zadnego i generalnie nie wiedzial co to za figura ale na pewno nie wspiecie.
Druzalkowa jestes w stajni z Basia z ktora bylam na tym szkoleniu wiec moze Ci opowiedziec jak nas na ziemie twardo sprowadzil .
Helio jak sie wspina to jeszcze do tego macha nogami i wstaje wysoko , Vibrante natomist bardzo prawidlowo robi levade i naprawde starannie sie do niej podstawia i widac ze ma to przemyslane , ale ja wole zeby przemyslaly hiszpana bo to przynajmniej jest fajne cwiczenie dla lopatek 🙂
Karola powiedz coś więcej o tym stępie, co Manolo tak śmieszyło  ?
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
14 stycznia 2012 23:57
Smieszylo oczywiscie serdecznie 🙂 bo to wspanialy i bardzo cieply czlowiek,  nie mniej jednak negowal nasze  metody nauczania tego konkretnego elementu.    Faktycznie musze przyznac ,ze mialam zupelnie inny poglad na uczenie tego i oczywiscie najwiekszy problem mialam z przejsciem cwiczenia z machania nogami do machania w stepie , a teraz juz mam to poskladane w calosc 🙂 . Zdecydowanie tez lepiej jest uczyc konia od poczatku niz naprawiac , bo ciezko mu wyjasnic ze teraz robimy inaczej 🙂
No ja mam nadzieje że sedecznie śmieszyło a nie drwił  😉 😉 .
Liczyłam na jakieś konkrety ale wszystko wyznasz jak przyjedziesz  🤣
eterowa   dawniej tyskakonik ;)
15 stycznia 2012 02:10
Nasz stęp hiszpański + stawanie dęba póki co tylko z ziemi, z siodła wstawię jak kogoś namówię do nagrywania 🙂
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
15 stycznia 2012 09:16
Tyskakonik brawo Twoj kon fantastycznie pcha sie zadem przy stepie i robi to prawidlowo 🙂
eterowa   dawniej tyskakonik ;)
15 stycznia 2012 09:20
Dziękujemy bardzo, w siodle jest podobnie 🙂 Na szczęście jest pojętny. Wolałam żeby ten stęp był płynny i wydajny niz jakiś szczególnie wyniosły. Wiadomo, że można to połączyć, ale chyba takiemu małopolakowi będzie trudniej do nauki niż np. andaluzowi 🙂
Nigna   Warto mieć marzenia...
15 stycznia 2012 11:43
tyskakonik : bzdura , rasa tu nic do rzeczy nie ma. Moja to wielkopolaczka a jest tak niesamowicie pojętna że czasami jestem w totalnym szoku.   Dębuje z ziemi ( z siodła wole nie uczyć na razie)  mimo że jeszcze nigdy nie wspięła mi sie pod siodłem , czy na pastwisku. A takiego konia ciężko nauczyć dębowała.   Wyrzuca bez problemu nogi do przodu z ziemi i siodła, teraz będziemy sie uczyć stępu hiszpańskiego, daje buzi , kłania sie ,"prosi" głową ( przekręca ją w bok i macha), sama zakłada sobie kantar, kłusuje,galopuje po kole dookoła mnie, cofa sie na komendę (luzem) , przychodzi na komende, Idzie bokiem razem ze mną,ą  Teraz uczymy sie ziewania a na wiosne kładzenia ; D Koń cyrkowy. A przecież to wielkopolak ;]  Jak wyproszę jutro chłopaka to zrobię filmiki i skleję żeby nie było że jestem gołosłowna ; D

Edit chyba ze jeszcze śpie i mówisz o samej nauce płynnego stępa ;D
eterowa   dawniej tyskakonik ;)
15 stycznia 2012 13:32
Nigna ja mówię o płynnym stępie w połączeniu z bardzo ekspresyjnym stępem hiszpańskim, jak chociażby tutaj:

Niektóre konie mają po prostu to we krwi, trudniej jest nauczyć małopolaka niż andaluza 😉
Eter też jest niezwykle pojętny, potrafi bardzo dużo i zawsze szybko łapie 😉
Czy jakaś miła osóbka mogłaby napisać do mnie na pw ?
Chciałabym, aby ktoś mi wytłumaczył kroki jak nauczyć konia stępa hiszpańskiego i ukłonów na obie nogi  :kwiatek:
Stęp hiszpański


I nowa umiejętność:


Filmiki z dziś🙂
Zorilla, super!

u nas posucha. Rude chyba na stare lata woli miec spokój:/ wcale sie na mnie skupic nie chce, głupie przyklęknięcie na jedno "kolanko" jest nawet poza naszym zasiegiem, a co dopiero taki step 🙁 chciałabym choc tego Rudziszona nauczyc, bo taki streczing by sie przydał 🙂

Zorilla, chwal sie oficjalnie metodami! :P
Stęp był naumiany, jest bardzo efektowny ale nie starcza mu zadu. Rozwleka się. Dlatego nie da rady zrobić więcej niż 7-9 kroków. Zacznie pracować zadem to i z tym będzie lepiej.
Podium - cierpliwość i nagradzanie każdego progresu. Kładłam mu nogę 'ręcznie' i przytrzymywałam i tyle wystarczało na początku, na najniższym stopniu. Bardzo szybko załapał, na najwyższe też się na niedługo załadujemy, na razie utrwalam to co mamy.
Zorilla super 🙂 bardzo mi sie podoba wchodzenie na podest 🙂 muszę skłonić mojego stolarza zeby mi coś takiego wybudował, tylko nie mam koncepcji za bardzo ;/
U nas to jest zwykłe podium stosowane na zawodach do dekoracji 😉
U nas to jest zwykłe podium stosowane na zawodach do dekoracji 😉


wiem, zauważyłam 🙂 ale takowego nie posiadam 🙂
Marta najlepiej zrobić podest w kształcie trapezu, są też do dostania olbrzymie drewniane szpule po kablach, można obić deskami drewniane podesty transportowe, może w jakimś demobilu cyrkowym mają podesty na zbyciu. Roboczo można próbować na: ławkach, drewnianych schodach, pniach i pakach na sprzęt  😉 Ważne żeby sprzęt był bezpieczny.
Mam pytanie: nauczyłam konia prosić (podnosi i zgina przednią nogę) na klikera, tylko jest jeden problem koń jak widzi klikera albo jabłko to zaczyna sama podnosić  🤣 Klikać tylko jak zrobi prawidłowo? Po komendzie poproś?
I drugie uczę ją ukłonu za jabłkiem między nogami i nawet nam wychodzi, tylko jak nauczyć, żeby robiła bez jabłka?
Jeżeli nauczyła się już grzebać na komendę to nie nagradzaj bez komendy ponieważ jest to zwyczajna samowolka.
a ja dzis byłam swiadkiem wspaniałego dębowania 😍

dlaczego mam tak niewyuczalnego konia 🙁 coś fenomenalnego zobczyć to na żywo ...
Zorilla nie grzebie, tylko podnosi nogę... Ale przestała ją nagradzać bez komendy to już jak opętana nie podnosi, choć dalej bez komendy jej się zdarzy  🙄
ja tam jestem lekko początkująca jesli chodzi o sztuczki narazie umemy wymachy nogami ukłony ;0  inne takie😉
My jak się uczyłyśmy  stepa hiszpańskiego, to koń za każdym razem ,jak nie wiedział co zrobić, to robił stepa hiszpańskiego, po prostu to ignorowałam lub mówiłam ostre "NIE i sobie dał spokój.
Nie nagradzam, jak robi bez komendy.
Czasem się jeszcze zapomni i próbuje w ten sposób żebrac, ale ostatnio w ogole zaprzestałam dawania smakołyków, więc też  jest lepiej, Teraz w nagrodę daję spokój lub chwalę głosem lub  głaskaniem i sa o wiele fajniejsze efekty, bo koń nie skupia się na mojej kieszeni.
Później wstawię filmiki 🙂
Dwa konie z naszych wyjazdowych na pokazy historyczne kładą się 🙂 HURRA! Co prawda na razie w ręku, ale powoli zaczynamy pracę nad kładzeniem się pod siodłem 🙂 Jeden z koni na tym naukę zakończy, z jego charakterkiem nie ma opcji uczenia go stawania dęba, bez tego jak mu się nie podoba coś - wali świece. Ale Matadorek jest ideałem konia, więc spróbujemy 🙂
My jak się uczyłyśmy  stepa hiszpańskiego, to koń za każdym razem ,jak nie wiedział co zrobić, to robił stepa hiszpańskiego, po prostu to ignorowałam lub mówiłam ostre "NIE i sobie dał spokój.
Nie nagradzam, jak robi bez komendy.
Czasem się jeszcze zapomni i próbuje w ten sposób żebrac, ale ostatnio w ogole zaprzestałam dawania smakołyków, więc też  jest lepiej, Teraz w nagrodę daję spokój lub chwalę głosem lub  głaskaniem i sa o wiele fajniejsze efekty, bo koń nie skupia się na mojej kieszeni.
Później wstawię filmiki 🙂


jak nauczyc ukłonu bez smakołyków ?
Ja pisałam o stepie hiszpańskim, ukłonu się  nie uczyłysmy.
konikikoniczynka, Jeździcie z końmi na pokazy? Coś historycznego czy bardziej kaskaderskiego? 🙂
Historycznego 🙂 Ale niektóre umiejętności kaskaderskie (mamy człowieka, który się tym zajmował) się przydają 🙂
konikikoniczynka Uczyliście kłaść sposobem z wiązaniem liną? Czy najpierw klęczenia a później kładzenia z klęczącej pozycji wyjściowej bez użycia liny?  :kwiatek:

Dębowania  😉




i dzień wcześniej


ekuss   Töltem przez życie
12 maja 2012 21:16
To i my 🙂

Stęp hiszpański:




Klękanie na jedną nóżkę




Stawanie dęba




uśmiech 🙂



Tutaj m.in stęp hiszpański i klękanie, filmik ze stawaniem dęba w przygotowaniu 🙂

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się