Kobitki... (antykoncepcja)

Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
13 marca 2012 07:48
Wkladka (spirala) jest w macicy, wiec spokojnie...jej nie czujesz 🙂
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
13 marca 2012 07:57
Krążek wkładasz sama, palcem tak jak tampona 😉
Pierwszy dzień po odstawieniu pigułek ze względu na zastrzyki przeciwzakrzepowe.
Będzie dobrze, prawda? Będzie?

Gumki są okropne. Miałam okazję sobie o tym przypomnieć po 2 latach  😵
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
13 marca 2012 13:04
kajpo, cvo sie dzieje? stwierdzili ci zakrzepice?  🤔
Na szczęście nie, chociaż mogło to tak zabrzmieć 🙂
Mam unieruchomiony staw kolanowy po kontuzji, stąd te zastrzyki. Ginekolog zalecił mi odstawić pigułki na czas rekonwalescencji, z uwagi na przeciwne działanie jednego i drugiego.
Chwilowo hormony odpadają, spirali nie dam sobie założyć (jakieś mam lęki  🤔wirek: ) Myślałam jeszcze nad globulkami...
Jeśli przy kontrolnej wizycie u ginekologa poprosiłabym o receptę na tabletkę po to jak może to wyglądać?
Kobitka wypisałaby mi receptę z datą i musiałabym kupić w ciągu miesiąca (tabletka by sobie leżakowała i czekała), dostałabym papierek z datą do samodzielnego wpisania czy jak? Kompletnie się nie orientuję jak to działa.
Oczywiście mam na myśli sytuację w której tabletka nie jest mi potrzebna na już ale wolę ją mieć w razie czego (nie planuję wracać do hormonów a jednak do gumek takiego zaufania nie mam). Chciałabym to załatwić teraz, na spokojnie, zamiast w razie ewentualnej awarii latać i się baaardzo stresować.
Tabletka "po" ma identyczną moc jak łyknięcie na raz 5 tabletek cilestu albo yazu.
🙂
Chyba jednak wolę kupić jedną, konkretną tabletkę po 🙂
to taka informacja w razie nagłej potrzeby 😉 Tablety często ma się w domu, a po tabletkę "po" trzeba specjalnie jechać🙂
Gdzieś już mi taka informacja mignęła przed oczami. Gdybym brała tabletki nadal/znów to pewnie w razie potrzeby właśnie ich bym ich użyła 🙂
Tylko cilestu i yazu? Nie po prostu pięć na raz tabsów, które się bierze?  👀
Nie, to nie tak do końca. Tabletka "po" czyli Escapelle ma sam lewonorgestrel w większej dawce. Tak jak ona zadziałają więc tylko inne tabsy z lewo tzn. Gravistat, Microgynon, Rigevidon , Stediril. Tabletka "po" tak jakby symuluje pierwszy moment ciąży, zatrzymuje więc jajeczkowanie (jeśli wzięta przed owu)  i ewentualnie utrudni zagnieżdżenie już zapłodnionego jajeczka (wzięta po owu).
Edit: stąd też jej "urocze" skutki uboczne jak nudności, zawroty głowy, plamienia - taka symulacja pierwszych stanów ciążowych 😉
A jeśli już zapłodniona komórka jajowa się zagnieździ to klops - lewo podtrzyma jedynie już istniejącą ciążę.
no ale chyba  nie tylko lewonogestrel przyjęty w takiej dawce tak zadziała, tylko kazdy progestagen. Czy nie?  👀
Poza tym w żadnym razie nikomu nie polecałabym tej metody, lepiej się pofatygować po pigułę. Trzeba pamiętać, że zwykłe tabletki anty są dwuskładnikowe, więc oprócz zbawienia fundujemy sobie sporego kopa etynyloestradiolu.
Tylko cilestu i yazu? Nie po prostu pięć na raz tabsów, które się bierze?  👀


Ginekolodzy, którzy prowadzili mi zajęcia mówili, że wiele tabletek antykoncepcyjnych działa identycznie jak escapelle. Niestety jako przykład podali tylko Yaz i Cilest po 5 tabletek. Dobrze to wiedzieć.
Dalsze info odnośnie "wpadek" też nam przedstawili w ciekawy sposób, ale tego już nie będę sprzedawać na forum 😉
efeemeryda   no fate but what we make.
13 marca 2012 20:35
rtk
a ja bym chętnie poczytała co Wam mówili, nawet na pw jak nie chcesz pisać  :kwiatek:
ekhem, ha, no dokładnie, ryzyko zakrzepicy/udaru przy takim "kopie" z piguł dwuskładnikowych jest na pewno znacząco większe.
Masz rację, teoretycznie każdy progestagen powinien być ok. Z lewonorgestrelem chyba chodzi o to, że jest najlepiej zbadany pod kątem "sytuacji awaryjnych".
rtk - ja również chętnie poczytam 😉
rtk - ja również
Więc i ja, jeśli można 😉
I ja również 😀
lockmittel   Co nie zabije to dobrze zrobi mi.
13 marca 2012 23:19
ja także poprosiłabym PW w miarę możliwości :kwiatek:

[/quote]Ginekolodzy, którzy prowadzili mi zajęcia mówili, że wiele tabletek antykoncepcyjnych działa identycznie jak escapelle. Niestety jako przykład podali tylko Yaz i Cilest po 5 tabletek. Dobrze to wiedzieć.
Dalsze info odnośnie "wpadek" też nam przedstawili w ciekawy sposób, ale tego już nie będę sprzedawać na forum 😉
[/quote]

rtk- wg mojej wiedzy na polskim rynku są 3 rodzaje pigułek antykoncepcyjnych mających podobne właściwości i aktualnie MZ zastanawia się nad ich wycofaniem (fakt przytoczony z audycji w radiowej trójce), natomiast absolutnie nie są to zamienniki, zaś nadużywanie leków w nadziei na uzyskanie efektu odmiennego od wskazań podanych w ulotce, jest skrajnie nieodpowiedzialne, niebezpiczne i wręcz- głupie.
Nie bardzo rozumiem też cel tych dociekań.
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
14 marca 2012 08:29
Podobnych, czyli jakich?zawierajacych lewonogestrel sam czy lewonogestrel z EE? Jezeli te drugie chca wycofwc to naprawde nie rozumiem...

Nie lepiej sobie wykupic ten postinor i schowac w apteczce?
[quote author=Gienia-Pigwa link=topic=93.msg1337715#msg1337715 date=1331713764]
Nie lepiej sobie wykupic ten postinor i schowac w apteczce?
[/quote]
Dokładnie! Osobiście ze względów zdrowotnych nigdy nie zdecydowałabym się na wzięcie 5 tabsów cilestu czy yazu w sytuacji podbramkowej.
Wolę znieść szereg upokorzeń (a o te w Polsce w takiej sytuacji zaskakująco łatwo...) i zdobyć Escapelle niż stosować powyższą metodę. Bo z tą metodą Yuzpee czy jak jej tam, to własnie chyba przeważnie chodzi o to, żeby ominąć gabinet lekarski w krępujacej i wymagającej szybkiej reakcji sytuacji.
efeemeryda   no fate but what we make.
14 marca 2012 08:43
a mnie się wydaję, że chodzi o taką samą zawartość hormonów, poza tym o takim samym działaniu mówili lekarze, a nie przekupy na targu  😵
...czyli uważasz, że nie ma różnicy czy weźmiesz escapelle czy 5 innych tabletek? Bo nie rozumiem...
efeemeryda   no fate but what we make.
14 marca 2012 11:24
[quote author=Sierra link=topic=93.msg1337258#msg1337258 date=1331663284]
Tylko cilestu i yazu? Nie po prostu pięć na raz tabsów, które się bierze?  👀


Ginekolodzy, którzy prowadzili mi zajęcia mówili, że wiele tabletek antykoncepcyjnych działa identycznie jak escapelle. Niestety jako przykład podali tylko Yaz i Cilest po 5 tabletek. Dobrze to wiedzieć.
Dalsze info odnośnie "wpadek" też nam przedstawili w ciekawy sposób, ale tego już nie będę sprzedawać na forum 😉
[/quote]

ekhem
a jak Ty rozumiesz to zdanie?
Nie może działać identycznie, bo nie ma takiego samego składu. Może nie dopuścić do owulacji czy zagnieżdżenia komórki jajowej, ale nie ma mowy żeby ogólnoustrojowo działało tak samo.
efeemeryda   no fate but what we make.
14 marca 2012 11:44
jesteś na 100% pewna jaki co ma skład i że nie ma tego samego?
jesteś może lekarzem z wykształcenia i stąd ta pewność?
bez złośliwości żadnej  😉
ja uważam, że jeśli lekarz akademicki coś mówi to jednak jest to prawda  😉
nie jestem lekarzem, ale umiem czytać i widzę, ze escapelle (które 2 razy w życiu wzięłam, żeby nie było, ze ze mnie kompletny teoretyk) jedyna dostępna u nas tabletka "po" ma 1500 mikrogramów  lewonorgestrelu
zaś np. każda tabletka cilestu ma 0,250 mg norgestimatu i 0,035 mg etynyloestradiolu, przyjmując naraz 5 tabletek cilestu bierzesz więc 1250 mikrogramów norgestimatu i aż 0,175 mg etynyloestradiolu.
Edit:
No chyba, ze są jakieś magiczne sposoby na oddzielanie substancji aktywnych w pigułkach dwuskładnikowych  😉
I błąd w obliczeniach - poprawiłam  😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się