Koń nie chce jeść

weź garść innej paszy od kogoś i zobacz czy je. Będziesz wiedziała czy to kwestia zmiany paszy
Mój koń tez sobie pasze sam dawkuje 🙂 nie obżera się owsem. Chyba bym się nie przejmowała specjalnie mocno, jak po podniesieniu ilości owsa koń nie wyjada.
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
22 marca 2012 14:06

A co do mysiego zapachu. Ja ostatnio przeżyłam zawał znalazłszy pełen żłób i obrażonego konia. I co się okazało? Na dnie mała zasuszona mysz, której nawet stajenna nie zauważyła przy sypaniu owsa. A koń wyczuł.


🤔 o losie :o  😵
No też lekki szok przeżyłam😉 Ale to jednorazowa niespodzianka na szczęście😉
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
22 marca 2012 15:21
Kobyła ma pełny żłób nie ruszyła zbytnio nic prócz jabłek i marchwi.  😕 😕 😕  zadzwoniłam po weterynarza będzie o 19...
nicka ja stawiam, ze to jednak wina zatechlego, czy obsikanego przez myszy owsa. Bylo juz sprawdzane?
Martwic to sie mozna kiedy kon w ogole nie je, albo w niepokojaco malych ilosciach, a skoro tylko owsem wybrzydza to pewnie owies jest do bani i tyle.
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
22 marca 2012 15:24
Mam nadzieje, nie chcę jednak aby dalej to trwało, wole wykluczyć zęby, czy cokolwiek innego.
Gillian   four letter word
22 marca 2012 15:33
nicka`, obejrzyj dokłądnie owies. W świetle dziennym. I powąchaj. Taki przemieszany z dna.
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
22 marca 2012 15:41
I czego szukać? Jak rozpoznać że owies jest zły ? Zapach nieprzyjemny ?
Bo dzisiaj sprawdzałam właśnie ale z wierzchu, gnieciony pachniał normalnie :>  przetrzepie jeszcze dziś  👿
Gillian   four letter word
22 marca 2012 16:02
no właśnie ciężko wyjaśnić jaki ma być dobry zapach. Ale jeśli coś z nim nie tak, to pewnie poczujesz. Jaki ma kolor niegnieciony?
Dobry zapach jest taki lekko... mleczny? Ziarna powinny byc pelne, jasne.
Po pierwsze owies powinien być żółty - żółto złoty - jeśli jest żółto brązowy do czarnego, to koń może nie chcieć tego jeść
Po drugie litr niegniecionego owsa powinien ważyć ok 0,5 - 0,6 kg, jeśli waży mniej - to nie owies a plewa
Po trzecie nie powinien zawierać odchodów myszy, wszelkiego rodzaju robactwa itp. powinien być czysty, ma prawo trochę pylić (jak każde zboże)
Po czwarte ma mieć zapach... owsa , nie może być zatęchły, nie może mieć zapachu kwaśnego
Z Twojej relacji powodów niejedzenia może być wiele. I owies może być przyczyną i problemy zdrowotne konia...
Mam nadzieję, że wet dziś zdiagnozuje i będzie po kłopocie :-)
duunia   zawiści nożyczki i dosrywam z doskoku :)
23 marca 2012 07:50
jak chudnie, nie je, grymasi...to zrób gastroskopię, bo to mogą byc wrzody żoładka
ale trzeba zdiagnozować i leczyć
akurat przerabiam ten temat, zaczęło sie podobnie, ale juz jest duzo lepiej

oczywiscie przyczyna moze byc bardziej prozaiczna, ale lepiej wykluczyc
Sam dwa tygodnie temu sprzedałem 3 tony owsa gorszej jakości do stajni pod W-awę część była trzyletnia.
Moje konie nawet nie chciały na niego patrzeć.


To pięknie a można wiedzieć, do której stajni, bo szczerze nie chciałabym, żeby moje konie były karmione takim owsem a zakładam, że stajnia zakupiła od ciebie ten owies w celu skarmienia. I jeżeli właściciel stajni, do której owies pojechał,wiedział o jakości owsa to nie najlepiej o nim świadczy.  🙁 I jak tu mieć do nich zaufanie.
znajoma kiedys gniotla owies i wraz zziarnem do gniotownika wpadla mysz, wtedy była żywa, nie musze mówic co z niej zostalo i jak wyglądal owies.....
Ten bardziej szary owies konei też zjedza jeśli jest nie stęchły, podobnie jak szara słomę, kiedy zboże zmoknie za późno jak jest juz dojrzałe to daje taki efekt.
Nie jedzenie i chudnięcie może byc objawem problemów z wątrobą, więc warto zrobic biochemię.
Prawdę mówiąc nie karmiłabym owsem w dzisiejszych czasach mając konia jednego i sportowego. Mając całą stajnie koni rekreacyjnych nie mam inengo wyjscia, ale i tak dwa jedzą granulat, pozostałe dostają tylko trochę owsa meiszanego z gniecionym jęczmieniem i ostatnio z otrebami. Jednak jęczmien łatwiej kupić ładny i żółty.
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
23 marca 2012 09:14
Był wczoraj weterynarz, sprawdził zęby, są okej. Pobrał krew o badania dzisiaj mają być wyniki, kazał zakręcić poidło, wstawić do boksu wiadro z wodą aby sprawdzić ile wypije przez z noc.

Czekam na wyniki badania krwi  🙄 🙄 🙄

Mówił że to moga być wrzody, nerki, i tysiące innych przyczyn.
Mam nadzieje, że badania krwi choć przybliżą mnie do odpowiedzi.
Trzymajcie kciuki !


aaaa.. i wet sam sprawdził owies, mówi że jest okej.

🤔
no własnie, woda....mój znojomy trzymal kiedys konie na hotelu i przyjezdza do stajni a konie pelne owsa złoby, jesc nie chcą, zdziwil sie bardzo, nie wiedzial co jest grane a okazalo sie ze konie mialy zakręcone piodla, podobno przez 3 dni. Po odkreceniu wody konie zaczely jeść.

a tak z ciekawosci ma ona lizawkę?
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
23 marca 2012 10:36
Nie, nie ma bo jak jej kupowałam to stała i ona nigdy jej nie chciała lizać  🤔 myślisz, że warto byłoby wstawić?
nie chjciała lizac bo nie brakowalo jej niczego, tzn minerałow. Sód znajdujący się w lizawce jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla zdrowia konia.
Konei czesto liżą zimą jak nie ma trawy. Sód zatrzymuje wodę w organiźmie, czyli nie dobór sodu też bedzie sprawial ze kon jest ciągle za chudy. lizawka sprawia z ekon wiecej pije, bo jest słona. No i uzupelnia nie dobory, ja mam klacz któa jak dostałą lizawke to po tygodniu musialam kupic następną, teraz trochę przystopowala ale wręcz nałogowo ja liże.
Aha koń traci elektrolity w trakcie terningu z potem, więc nalezy mu je uzupelniac, skro ufasz sukcesowi to polecam ci ich elektrolity sa bardzo dobre, dawałam je kazdemu chudemu koniowi ktory do mnie trafil efekty byly bardzo szybko.
Możliwe ze klacz ma niedobory i cała sprawa oprze sie o suplementy.
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
23 marca 2012 12:59
Weterynarz mówi że wszystko okej, wyniki są prawidłowe. Kazał podać środek na poprawę pracy jelit. Być może po prostu się 'przytkała'
Cedryk mój owies nie był zepsuty tylko stary a pewna część zebrana po deszczach w zeszłym roku miała brzydki ciemny kolor.
Kupującego powiadomiłem o jakości ale jego interesowała tylko cena sprzedałem po 500 pln za  tonę.
Zapytałem komu kupuje ten owies odrzekł,że do stajni koło W-awy gdzieś koło Błonia, Leszna.(dokładnie nie pamiętam)
Powiedziałem mu ,że moje konie niechętnie jedzą ten owies to odrzekł ,że nasze zjedzą one wszystko zjedzą(z nutą ironi)
Pozdro.
no ale biochemi nie robił? czy robił?
jestes zadowolona z tej diagnozy, spokojna?
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
23 marca 2012 14:49
Powiedział, przez telefon że jest okej, że mam podać biometalgin 40 ml i klanohepar 20 ml  i obserwować czy się wypróżnia.
Dokładne wyniki badań mówił że prześle mi na email.

Nie jestem spokojna, zawsze może się okazać że ma guza mózgu który jej naciska nerw odpowiadający za łaknienie  😕 🤔 ( no to już przesadziłam, teraz z diagnozą )

Będę miała wyniki na piśmie to wkleję.

Cedryk mój owies nie był zepsuty tylko stary a pewna część zebrana po deszczach w zeszłym roku miała brzydki ciemny kolor.
Kupującego powiadomiłem o jakości ale jego interesowała tylko cena sprzedałem po 500 pln za  tonę.
Zapytałem komu kupuje ten owies odrzekł,że do stajni koło W-awy gdzieś koło Błonia, Leszna.(dokładnie nie pamiętam)
Powiedziałem mu ,że moje konie niechętnie jedzą ten owies to odrzekł ,że nasze zjedzą one wszystko zjedzą(z nutą ironi)
Pozdro.


Ja dzisiaj sprawdziłam owies u nas i jest ok czyli raczej twój nie trafił do nas  😉. Ale nóż w kieszeni się otwiera czytając...,że nasze zjedzą one wszystko zjedzą(z nutą ironi). To znaczy, że siano też może spleśniałe jedzą, albo w ogóle nie dostają, bo skoro zjedzą wszystko.... Nawet nie chce mi się już o tym myśleć , koniec  🚫
[quote author=nicka` link=topic=87619.msg1347738#msg1347738 date=1332514175]
Powiedział, przez telefon że jest okej, że mam podać biometalgin 40 ml i klanohepar 20 ml  i obserwować czy się wypróżnia.
(...)
[/quote]
TY masz podać ? Mylisz nawet nazwę leku. Ech...
Matkoboska  😲 ja przestanę chyba czytać takie tematy, a weszłam tu niechcący
Ale przeciwbólowe i rozkurczowe leki ot tak?? I podasz sama dożylnie??  😲 😲
Zęby sprawdzane z rozwierakiem? Nie ma żadnych objawów ropni w zębach? Jak policzki - nie są pokaleczone?
Ja nadal szła bym w tę stronę... ewentualnie konsultując z innym lekwetem... :-/
Matkoboska  😲 ja przestanę chyba czytać takie tematy, a weszłam tu niechcący

Wyjdź, wyjdź!! Już ja się denerwuję za nas obie.
Gillian   four letter word
23 marca 2012 20:27
_Gaga, to dość powszechna praktyka :/
co jest powszechną praktyka, że lekarz stawia ...dziagnoza to za duze slowo w tym przypadku, każe właścicielowi podać lek który powinno się podać dożylnie ?





Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się