Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Gillian   four letter word
21 marca 2012 06:24
ja worki nie otwarte to może dasz radę zamienić?
Jestem ciekawa tych sieczek Podkowy, chociaż cenowo to nie będą szczególnie powalające. Czekam na fotki i wrażenia, jak już ktoś zacznie konsumpcję 🙂

Udało mi się strzelić zdjęcia dwóch kolejnych Baileysów, które teraz są jedzone przez koniska w stajni.

Oat Free Horse&Pony Mix - daję trzylatkowi do owsa. Wygląda to tak:



No i pasza, która mnie absolutnie zachwyciła, jak dotąd IMHO baileysowy numer 1, ale nie wszystkie jeszcze widziałam 😉 All-Round Endurance Mix, pasza dedykowana oryginalnie rajdowcom, wysokoenergetyczna, ale dla dresażystów też bardzo ciekawa propozycja, bo daje dużo wolno uwalnianej energii i wytrzymałość. Sporo lucerny, sporo składników (np. te okrągłe kulki to granulat Outshine), drożdże i prebiotyki. Normalnie żal, że moje szkapy są albo za młode, albo za tłuste na takie papu 😁



Zu   You`ll ride my rainbow in the sky
21 marca 2012 13:06
quantanamera, super wygląda ten All-Round Endurance Mix, może się pokuszę dla mojego staruszka, chociaż teraz to go raczej nosi 😉

Swoją drogą pierwszy raz od x czasu koń jedzie na samych witaminkach (Chevinal), bez dodatkowych pasz i w końcu wygląda normalnie a nie jak z Oświęcimia, pomimo, że to wiosna 🙂
Quanta ciekawie wygląda.
Napisałam do animalii czy mi podmienią na Baileysa, bo widze że mają w magazynie, a na Spillersa trzeba czekać kilka dni  😁

btw. czy to Busch pracuje w animalii?  😀
ash   Sukces jest koloru blond....
21 marca 2012 13:46
baffinka, tak  ❗
baffinka, bush i quanta mają z animalią dużo wspólnego 😉

moja kobyła od tygodnia dostaje golden chaff baileysa i jak na razie jestem bardzo zadowolona z tej sieczki, chociaż kupiłam ją trochę przypadkiem 🙂
Moja też wcina Golden Chaff, na razie bez marudzenia 😉

edit: jaką pojemność ma miarka Baileysa? Ta wg której podaje się wagę paszy, że np. miarka Golden Chaff waży 200 g.
Potrzebuję kalkulacji pi razy oko ile średnio worków paszy wychodzi Wam miesięcznie na jednego konia w średnio intensywnym treningu przy pełnoporcjowym karmieniu beż dodatku owsa?  :kwiatek:
olek, podaj konkretną paszę, bo każdej dawkowanie jest inne.
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
29 marca 2012 14:21
olek ale jakiej paszy?
bo np DH Leisure Mix czy Barley Rings- 3 worki miesięcznie
DH Build up Mix lub 16+ Mix - 6 worków miesięcznie.
Do tego 1-2 worki sieczki, pół worka wysłodków.

Podsumowując: min 4.5 worka, max 8.5
Tak, wiem że jest to w 100% zależne od paszy.
Tak jak wspomniałam interesuje mnie typowe uśrednienie, pi razy oko  😉
No ale nie ma uśrednienia.
Mój tylko na paszach, ok. 4 worki miesięcznie + sieczka, według wetki schudł a widziała go ostatnio 5 tyg temu, także myślę, że "tak pi razy oko" 4 to było dla niego za mało
Tak, wiem że jest to w 100% zależne od paszy.


Od paszy, wagi konia, intensywności pracy, jakości pasz objętościowych (co innego, jak masz doskonałe siano, co innego, jak ubogie), kondycji konia, płci, tego, jak konkretny osobnik przyswaja pasze (niektóre konie potrzebują dużo paszy, inne dostaną na dnie miarki garstkę i wyglądają fantastycznie). Ba, u mnie karmienie zależy nawet od pory roku...

Jeśli chcesz jednak zrobić kompletnie niewiążącą średnią arytmetyczną, to bym przyjęła tak. Zazwyczaj dawkowanie na pełnoporcjówce dla konia 500kg to ok. 4 kg paszy dziennie. Jeden worek to 20kg, więc masz zapas na 5 dni. Ergo, 6 worków miesięcznie. Średnia z niczego 😉
Czy ktoś karmi energy omega-3 firmy equifirst ?
Kupiłam i klacz strasznie wybrzydza  😵 Je owies, jadła (nawet bardzo chętnie) swój granulat, a tego nie chce. Troszkę przebiera i zostawi  😵
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
29 marca 2012 20:05
Ruda zjada od 4 do 6 worków musli (zależy od intensywności pracy i rodzaju musli).
czy ktoś z was daje swojemu kopytnemu jako dodatek do paszy olej? jak tak to jaki olej (ryżowy, osetowy, słonecznikowy czy inny) i w jakiej dawce?
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
30 marca 2012 06:47
ja daje sojowy. do paszy na początku 20ml, po 1-2 tyg 40ml
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
30 marca 2012 07:17
Alex http://www.voltopiry.pl/forum/index.php/topic,25.msg1317700.html#msg1317700 😉
Chcesz podawać olej na siersc, zeby utuczyc, dla smaku? Bo to wplywa na rodzaj i ilosc oleju podawanego do paszy
ash   Sukces jest koloru blond....
30 marca 2012 07:27
Alex, ja podaje od bardzo dawna lniany. Wcześniej podawałam ryżowy i chyba znów do niego wrócimy.

Od (...) jakości pasz objętościowych (co innego, jak masz doskonałe siano, co innego, jak ubogie)


Oj tak! Mam teraz przykład, że dużo bardziej niż myślałam. W poprzedniej stajni konie jadły znacznie więcej treściwych+ pasza (mam na myśli niemal podwójną ilość!), niż w obecnej, ale to teraz mam kłopot z utrzymaniem ich wagi na optymalnym poziomie.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
30 marca 2012 08:27
potwierdzam to co mówi paa


Faktem, że u nas oprócz zmiany objętościówki doszła także zmiana samego owsa - efekcie koń je dokładnie połowę tego co miesiąc temu, a ja mam zakusy do dalszych drastycznych cięć w ilości treściwego.
Chcesz podawać olej na siersc, zeby utuczyc, dla smaku? Bo to wplywa na rodzaj i ilosc oleju podawanego do paszy


na sierść, na pewno nie na podtuczenie, bo akurat figurę kobyła ma dobrą.
dzięki za info, będę dalej szukać 🙂
Karmi ktoś konia Racing Light Baileys'a? Interesuje mnie, jak pasza wygląda.
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
30 marca 2012 17:39
Alex na sierść to każdy olej będzie dobry, z tym że ja sama wybrałabym jednak lniany (fakt, ze jest droższy nic np słonecznikowy, ale można kupić duże 5ml baniaki w sklepach jeździeckich w bardzo dobrych cenach, a starczą na jakiś czas).  Optymalna dawka, biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania, to 50 - 100 ml dziennie.
Wiem, że wątek średnio odpowiedni, ale może jakoś przejdzie 😡
Mam gigantyczną prośbę jeśli ktoś ma dostęp do śruty sojowej z soi modyfikowanej genetycznie albo wie, że w jego paszy taka soja się znajduje. Usiłuję zdobyć próbkę na laborki z Inżynierii Genetycznej i potrzebuję dosłownie parę gramów. Oczywiście pokrywam koszty wysyłki 🙂
azhael, na allegro jest dostępna śruta sojowa - weź i zagadaj do nich 😉
Jak myślicie czy podawanie paszy ziołowej i Secrety razem daje lepsze efekty niż zwykłej ? Dajmy na to ze pasza zwykła ma taki sam skład jak ziołowa tylko w tej ziołowej są dodatkowo ziółka. Secreta sama w sobie to tez w sumie ziółka , więc czy będzie jakaś różnica pomiędzy dawaniem zwykłej paszy + secrety i ziołowej + secrety ? Czy ta dodatkowa ilość ma jakieś znaczenie dla koni alergików ?
f.., zależy jakie zioła są w tej paszy. Osobiście wolę kupic pasze "nieziolowa" i samodzielnie dobierać konkretne zioła ze znanego mi źródła.
No więc właśnie. Z tego co tu czytam to jeśli chodzi o zioła i różnego rodzaju specyfiki ziołowe większość wybiera Secretę.
Myślałam o tych jako o ziołowych :
http://www.gnl.pl/pasza-muhldorfer-krauter-musli-musli-ziolowe-p-9253.html
http://www.gnl.pl/pasza-sinfonie-marstall-p-5031.html
Jednak różnica w cenie między taką a podstawową jest . I zastanawiam się czy zamiast takich nie kupić zwykłej i wtedy podawać tylko secretę.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się