Lonżowanie

Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
16 marca 2012 18:54
to:

są gumy
a to:

jest czambon
Gog miałby jeszcze "linkę" od potylicy do wędzidła i do paska środkowego

Dobrze piszę? Bo oba pierwsze wyświetlają się jako czambon i zaczęłam sie zastanawiać 👀

I do czego (a dokładniej jaki cel ma i jak działa) ten patent? Coś jak pessoa tylko sztywniejsze?


może to powinno być w żółtodziobach ale w końcu dotyczy lonżowania
👀
tak jak piszesz, pierwsze to gumy (gogue elastyczny czy gumowy inaczej; zapinamy dowolnie na różne możliwe sposoby), drugie to czambon, trzecie sądzę, że ma działać jak np dwie lonże czy pessoa.. ale wygląda strasznie. to na pewno jest elastyczne (te 'linki' idące do kółek) nie wiem, czy zdecydowałabym się lonżować na tym...

wolę dwie lonże zdecydowanie (swoją drogą dwie lonże bez wypięcia - to też bardzo fajna praca)

marzy mi się pessoa.. ale to droga impreza. na razie muszę zorganizować wypinacz trójkątny
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
16 marca 2012 20:40
no właśnie zastanawia mnie ogólne mocowanie bo to idzie też pod brzuchem a elastyczne jest chyba tylko to od pyska (zdjęcie słabe ale wygląda jakby na zadzie było mocno napięte)

Pessoa można spróbować zrobić samemu tylko trzeba mieć wymiary, nie wiem czy w wątku DIY ktos nie robił 😉
O tym trzecim już gdzieś coś było. Taki jakiś patent pt "Polak potrafi" 😉 a'la pessoa, ale ja bym tego ani nie sprawdzala, ani nie polecała, bo wygląda jakoś bez sensu.

O, tu mam do kolekcji zdjęcie gogu:


🙂

Nina, Wiesz no, ja tam mam swoje spostrzeżenia dotyczące wypinaczy i nie wiem czy są one dobre. Nie stosowałabym wypinaczy długo i we wszystkich chodach, bo one są sztywne i koń nieprzyzwyczajony do chodzenia w takim ustawieniu, może bardzo szybko zacząć się wieszać albo chować, próbując znaleźć chwilę wygody (choć to się tyczy w sumie większości zastosowania patentów, ale jednak taki zwykły chambon niegumowy daje trochę więcej swobody, koń sobie może odetchnąć z nosem przy ziemi), a to z kolei spowoduje "opadnięcie" mięśni grzbietu, nieregularność w chodach. Dlatego ważne są przerwy. Jeśli zakładałam kiedykolwiek wypinacze, to w kłusie i na kilka zagalopowań (też nie jestem pewna czy dobrze). W stępie nie. No i trzeba pilnować czy są one równo zapięte i na dobrej długości zapięte (chociaż niektórzy polecają skrócenie wewnętrznego, ale ja tam nie wiem jak to hula). Dobrze jest popracować na tych wypinaczach na prostych, a nie tylko na kole.
Sankaritarina no więc doczekałam się w końcu trenerki u siebie!
trafiłaś w sedno,, wypinacze na moją zdecydowanie nie, bo pod jeźdźcem wykazuje tendencję do wieszania się, dlatego wypinacze jeszcze jej w tym pomogą. zobaczymy jak nam będzie szła praca na czambonie😉
Ja mam pytanie ,mam konia po rekonwalescencji . jest to 10 letnia kobyłka i ma ogromne problemy z przytyciem . Dostaje 5 miarek dziennie owsa ,siano + paszę objentościową i nic. Zero ,nadal jest chuda . Ale tutaj nie chodzi o to . Jak i na czym lonżować konia ,który jest chudy 'wszędzie ' . Aby pracowały mięśnie szyjne ,a co najważniejsze mięśnie grzbietu i zadu . W końcu każdy patent ma swoje 'ale '.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
01 kwietnia 2012 16:47
Animalia, jeśli jest chuda i nie tyje od żarcia, to:
1) odrobaczyć na pasożyty wszelakie
2) dać otręby i olej
3) zainwestować w paszę typu build up (owsem za dużo nie osiągniesz)
4) zwiększyć siano
5)sprawdzić zęby.
Potem poczekać z miesiąc-dwa, aż zacznie przybierać na wadze i dopiero wtedy zacząć robotę. Skoro nie ma też mieśni, to pewnie najlepiej zacząć od chambonu. Tylko najpierw musi przytyć cokolwiek, żeby mieć z czego te mięśnie budować.
Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
01 kwietnia 2012 17:18
orientuje się może ktoś, czy w tym roku będzie kurs lonżowania w Aromerze u Pana Ratajczaka?  :kwiatek:
Koń dostaję baszę typu build up ,2 miarki dziennie do owsa .
Odrobaczony był niedawno ,zęby zrobione 2 miesące temu .
Czyli jak koń co ma robić przez dwa miesiące ,stać ? Czy co mam zrobić ?
to ja się zapytam, bo to chyba dobry watek

szukam pasa do lonżowania. tanie, na cioranie. mozecie cos polecic?
animalia, Jak długo ona stoi na takim menu?

Isabelle Ja tam polecam Yorka. 🙂 Mój kosztował chyba 40 albo 50 zł. Służy dobrze od 3 lat.
Isabelle : polecam pas z mustanga . nie drogi etc
Od czasu zrobienia zębów i odrobaczenia .
Ale myślę ,że to przez to że jej stajnia nie pasuje . Wcześniej stała 10 h na pastwisku z wielką ilością siana ,a teraz nawet trawy nie ma .
Dlatego od 1 maja wracamy do starej kameralnej stajni i jak to nie poskutkuję to biorę weterynarza .
dziewczyny, czy myślicie, że konia dobrze chodzącego na czambonie warto przerzucić na trójkąty? chcę coś, co by go ustawiło wyżej. na wypinacze 'zwykłe' wydaje mi się jeszcze za wcześnie  👀
Sankaritarina,  mogłabyś jakąś linkę podać? bo nie widzę żadnej takiej tanizny, najtansze pasy od okolo 100 zł.

animalia,  ale żaden kon jeszcze nie ma trawy w pełnym tego słowa znaczeniu. trawa dopiero wyrasta😉

Gillian   four letter word
01 kwietnia 2012 18:34
hedonistka, spróbuj, nie zaszkodzi 😉
No nie wiem ,możliwe . Ale jakie lonżowanie ułatwiające plecom pracę polecacie . Wypinacze trójkątne ?
Jak tak ,to jak je zakładać aby ustawiały nisko i czy wypięcie ma być mocne czy delikatne?
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
01 kwietnia 2012 18:40
domowej rroboty pessoa, koniś trochę sztywny bo pierwszy raz na tym chodził
nicka`,  za krótko wypięty moim zdaniem, ale to moze byc złudzenie. coś za pupą ma?szlauch, wełenka?
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
01 kwietnia 2012 20:22
Animalia, jeśli jest ekstremalnie chuda, to najpierw trzeba ją odpaść, jeśli chuda, ale bez tragedii, to można na chambonie, a można na trójkątach. Jeśli na trójkątach, to zapiętych do najniższego kółka pasa, tak, żeby pokazały drogę w dół. I pomału. Najpierw w kłusie po kilka minut, bo przy braku mięśni wysiłkiem będzie już samo utrzymanie takiej postawy, później co raz więcej, aż dołączycie galop.
Jak spaść takiego konia ? Bo w końcu jak dostaję paszę to musi chodzić .Minimalnie ,ale musi
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
01 kwietnia 2012 21:08
Powiem tak, przyjechała do nas kobyła w 9 miesiącu ciąży. Skóra i kości, po miesiącu na paszy dla źrebnych kobył, owsie, sianie do oporu, warzywach, owocach, witaminach i praktycznie tylko lekkich lonżach bez wypięcia zaczęła wyglądać rewelacyjnie. Z tego, co wstawiłaś w wątku o plecach, to tragedii nie ma, więc spokojnie możesz jej wprowadzić lonże.
Te lonże jak intensywne mają być ,ile razy  w tygodniu przy 5 miarkach owska i 2 miarkach paszy + sianie ?
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
01 kwietnia 2012 22:12
Mój podopieczny chodził od 4 do 6 razy w tygodniu. Tylko, że wyglądał, jak pączek w maśle, a lonżowanie było konieczne do naprawy pleców. Zacznij od 2-3 razy w tygodniu po max. 30 min.
to nie będzie nic strasznego jeżeli koń wcześniej chodził 5 razy w tygodniu po 45mij ?
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
01 kwietnia 2012 22:20
Nie będzie. Grunt, żebyś dała jej czas na nabudowanie mięśni i wyeliminowanie bólu.
No to od wtorku vierzemy się za wyminacze trójkątne . A wcierki ,chłodzące ,rozgrzewające i ile razy w tyg ?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
01 kwietnia 2012 22:31
Mój jak miał plecy naprawiane to chodził 7 dni w tygodniu na lonży. Mieliśmy rozpisany plan co na tych lonżach robić i co po kolei dodawać przez naszą panią doktor.

Wcierki rozgrzewające. Jak bolą plecy to codziennie, tylko uważaj, żeby nie zblistrować pleców 😉
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
01 kwietnia 2012 22:37
Dokładnie, z wcierkami i glinkami rozgrzewającymi trzeba uważać, bo leczenie odparzeń jest długotrwałe.
Koniczka, A chodził na tej lonży na czymś wypięty?

animalia, Jak spaść konia? Na pewno nie dodając owsa. 😉 Dużo siana, wysłodki (dodson ma fajne), jakieś zwykłe musli dla rekreantów pełnoporcjowo (sporo koni dobrze tyje na paszach pavo, sprawdziłam 😉 ). Nie wiem czy pasze typu build up się przydadzą. Chyba nie do końca o to chodzi.
Btw, a ona krew miała badaną?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się