Dopasowanie siodła

Klami, z oglądania kilku siodeł tak mi wynika 32-33. Ale! Ważne jest jakie to są siodła, jakie mają poduszki łopatkowe. Sam rozstaw łęku to jedno a sposób i dopchanie poduszek to drugie.
W sumie fakt. W 33 Doge bez niczego jakos sie zmiescił (ale zapewne wystarczyłby chociaz czaprak i juz byłoby za ciasno ), ale w jakis model skokówki (nie pamietam który) 33 nie było szans. Skokówke Carisma mam 35 na podkładce i za chwile bede musiała poszerzać.
Makrejsza,  Hidalgo to polski przedstawiciel,  poza nim w Polsce nowego siodła raczej nie kupisz.
Co do cennika, to na stronie głównej Sommera www.sattelmacher.com/  na górze,  po prawej masz napis Auktuele Preisliste downloaden - tam jest pdf  cenami siodeł, dodatkowych opcji / przeróbek, ogłowi, całego sprzętu Sommera.
Klami, epk, zgadza się, na mojego konia Silver Star o łęku 33 był zdecydowanie za wąski, pod Daw Maga M wkładam dość grubą podkładkę, a L była zdecydowanie za szeroka.
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
09 kwietnia 2012 13:23
Quanta, dziękuję 🙂
Sorry za takie laickie pytanie , ale po prostu nie wiem 😡 jak się  mierzy rozstaw łęku siodła?. Napisałam pytanie w wyszukiwarce ale nic mi nie wyskoczyło a przejrzeć prawie 190 stron, nie daje rady. Mam siodło na sprzedaż  i chcę w miarę precyzyjnie go opisać, więc proszę o pomoc :kwiatek:
olaela   Klub Różowego Jednorożca
11 kwietnia 2012 18:44
Sorry za takie laickie pytanie , ale po prostu nie wiem 😡 jak się  mierzy rozstaw łęku siodła?. Napisałam pytanie w wyszukiwarce ale nic mi nie wyskoczyło a przejrzeć prawie 190 stron, nie daje rady. Mam siodło na sprzedaż  i chcę w miarę precyzyjnie go opisać, więc proszę o pomoc :kwiatek:


Ja się spotkałam z takim opisem (jak był problem w zidentyfikowaniu rozmiaru siodła):
Wartość (w centymetrach) odległości od ringu D do ringu D (oczywiście od wewnątrz)
Wartość szerokości (w paluchach) kanału pomiędzy wypełnieniem na całej długości siodła
można całkiem skutecznie dokonać preselekcji siodła w oparciu o takie wymiary
a może mi ktoś to wytłumaczyć bardziej obrazowo?
Proszę o opinie.











Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
11 kwietnia 2012 22:33
Zacznij od cofnięcia siodła z łopatek i zrobienia wtedy zdjęć. To nie jest dobrze osiodłany koń, więc i nie można ocenić tego jak siodło leży. Z pół kilometra je w tył trzeba przesunąć.
Postaram się jutro zrobić inne zdjęcia.
Jedyne co na ten moment widzę to fatalnie osiodłanego konia. Siodło jest dosłownie na łopatce. W tym wątku znajdziesz zasady prawidłowego siodłania i pozycji siodła na końskim grzbiecie, tutaj nawet nie ma zachowanej odległości dłoni od położenia popręgu do wyrostka łokciowego. Przesuń to siodło w tył i zrób jeszcze raz zdjęcia.
Film jest o dopasowaniu siodła, ale podpowiada też jaka jest prawidłowa pozycja siodła:
http://www.videojug.com/film/how-to-fit-a-saddle

Pisałyśmy razem  🙂
olaela   Klub Różowego Jednorożca
12 kwietnia 2012 07:48
a może mi ktoś to wytłumaczyć bardziej obrazowo?

a może być obrazkowo 🙂?
Dobrze że chociaż nie ma napierśnika który na siłę trzyma siodło na łopatkach  🤔
olaela, dziękuję 🙂 ja też tak mierzyłam ale  dalej jestem w lesie, na tym twoim 3 obrazku jest pomiar łęku, ja to mierzę  w cm.  i wychodzi mi 16 cm. a siodło jest ogólnie 17,5 czyli nie malutkie, a rozstaw  jest najczęściej  34, 35 a mi wychodzi 16 cm,  więc  nie wiem co robię źle.
Watrusia myślę że przy rozstawie 34-35 jeśli mierzysz w tych miejscach co na rysunku to wychodzi ci dobrze. Łęk mierzy sie niżej, musisz wyczuć miejsce gdzie patrząc na siodło od przodu, załamują się tybinki-tu właśnie kończą się widełki terlicy i to w tym miejscu powinnaś mierzyć.
Tak jak jest ta linia, wychodzi mi 16 cm.
Mam szeroką klacz z małym kłebem, siodło z łękiem XL. Siodło leży w równowadze, szerokościa również odpowiada ale ... przy wsiadaniu, nawet przy dociągniętym popręgu potrafi się przekrzywić. Czy przekrzywianie zawsze oznacza, że siodło jest źle dopasowane?
Czy ze względu na specyficzną (beczkowatą) budowę konia powinnam się do tego przyzwyczaić i zaakceptować. Choć jest to denerwujące.
Dodam tylko , że po jeździe plamy potu pod siodłem są równomierne.
Tak na szybko znalezione zdjęcie:
A masz tak że jak ruszasz stepem parę kroków idzie wygięta?
Nie rozumiem : jak wygięta, bo normalnie rusza energicznie i od razu muszę to siodło ciężarem na właściwą pozycję przesunąć ( staję na drugie strzemię).
Pytam bo Ja ostatnio odnoszę takie wrażenie  🤔
Azbuka jak koń okrągły i bez kłębu, to zawsze przy wsiadaniu z ziemi siodło będzie się przesuwać.
Najlepszym lekarstwem na to jest wsiadanie ze schodków🙂
Ja nigdy nie wsiadam z ziemi..chyba że muszę  😡
Ja bardzo lubię z krzesła wsiadać, ale jak kiedyś na łące spadnę to skąd tam krzesło wytrzasnę? 😁 Żartuję oczywiście.
To będziemy z krzesła wsiadać, schodków się jeszcze nie dorobiłam  😉
Dziś zwątpiłam w swoje przekonania jak mi nowa luzaczka powiedziała, że w tym siodle nie będzie jeździć bo jest niedopasowane  😲
Dorcysiu dziękuję, bo już się wystraszyłam, że kolejne siodło czas kupować  😵
Wstaw fotke siodła na koniu i ocenimy  😀iabeł:
Watrusia no właśnie musisz zmierzyć niżej, tak jak ci napisałam.

Podejście nr 2.  😉 Proszę o opinie  :kwiatek:






Azbuka- z mojego doświadczenia ( jazdy na okrągłej śwince wietnamskiej) wynika, że czaprak drobno pikowany minimalizuje przekrzywianie się siodła.
szukam_szczescia, na oko najgłębszy punkt siodła leży za daleko z tyłu - wręcz w okolicach tylnej krawędzi tybinki. A poduchy z tyłu wystają poza boki. Wydaje mi się, że koniowi w tym siodle może być nawet wygodnie, ale jeźdźcowi - za nic. Wydaje mi się, że potrzebny typ siodła powinien być... mniejszy (ogólnie). Węższy przedni łęk, ale dużo mniej wypchane z przodu panele.
Azbuka, zapewne tragedii z siodłem nie ma. Prostym sposobem na przekręcanie się przy wsiadaniu z ziemi jest... druga osoba naciskająca na zewnętrzne strzemię.
szukam szczęścia, czy któreś z tych zdjęć jest zrobione idealnie z boku, prostopadle do konia? Bo wydają się być robione nieco od przodu, a wtedy faktycznie najgłębszy punkt może wydawać się przesunięty. zrób test z ołówkiem.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się