Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Kika   introwertyczny burak i aspołeczna psychopatka
10 kwietnia 2012 18:31
ja skarmiałam 3 posiłki - bez owsa - pół na pół czyli połowę max dawki jednego i drugiego - i w zależności od zachowania/wyglądu konia zwiększałam jedno bądź drugie - do tego - jeśli fundusze pozwolą - sieczka competition do zmieszania bo zawsze trochę włókna nie zaszkodzi;
competition daje fajną energię - właśnie długo uwalnianą - można pracować intensywnie a nie ma odpałów, skoków energetycznych - conditioning senior trzyma masę i stawy, competition pilnuje energii -  jak dla mnie ten zestaw jest idealny
Kika,  tylko my na braki energetyczne nie narzekamy. nie doświadczyłyśmy nigdy braków energetycznych na samym owsie. choć pewnie przy wiekszej ilosci roboty bedzie trzeba dołożyc owsa. jak to dawkować przy owsie? bo mam wrażenie, że poza energią to competition nie daje nic, a na tym mi raczej nie zalezy
Kika   introwertyczny burak i aspołeczna psychopatka
10 kwietnia 2012 19:28
jak nie sprawdzisz to się nie dowiesz - ja nie mówię że narzekacie na brak energii - mówię tylko że competition wprowadza jej inny rodzaj - jeżeli koń ma trenować dość mocno, przygotowujecie się do startów to w moim mniemaniu taką energię lepiej spożytkuje niż owsianego red bulla🙂 ja gdy miałam konia na odpasie dawałam conditioning - gdy zaczęliśmy pracę 5-6 x tyg dodałam competition zastępując nim owies - koń ma dłużej siłę i energię do pracy, nie spala się jak przy owsie - przynajmniej mój - ale co koń to przypadek - określ czego chcesz od tej paszy - bo dla koni w treningu zwykle pasze są energetyczne a Ty nie chcesz energii... to czego potrzebujecie?
dawkowanie masz napisane na worku - ja zawsze skarmiałam indywidualnie dobierając dawkę - wiadomo jak jest owies to dajesz mniej - musisz po prostu sprawdzić...
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
10 kwietnia 2012 19:32
RioBrawo,
proszę bardzo:
http://www.tkanmet.pl/7.html
Nie znalazłam ich aktualnie na Allegro ale bezpośrednio też można u nich kupić,
można dobrać oczka siatki i średnicę przetaka do własnych potrzeb.
Isabelle, na poprawę umięśnienia to chyba nie ma pasz do owsa, niestety. Ja swojego najpierw odchudziłam, zwyczajnie sporo mniejszymi dawkami paszy treściwej (jadł wtedy owies z sieczką Fiber P, wysłodki, mesz z otrębami ryżowymi) i  stopniowo zwiększanym ruchem. Następnie wprowadziłam Build up conditioning mix Dodsona z sieczką Fiber P i Pegasus chaff przy konkretnym treningu. To trwało ok 5 m-cy, efekty  są teraz widoczne w umięśnieniu.
Biuld up, aby przyniosło dość szybko efekty przy pracy, powinno być dawane pełnoporcjowo, podobnie jak Conditioning Spillers'a. Ja daję 2 posiłki, zwyczajnie ze względów finansowych, więc to trwa dłużej. Ale dodatek otrąb ryżowych też  buduje masę. Build up nie dodaje energii, otręby mogą.
Dobra też jest lucerna, ma białko będące budulcem mięśni, ale niektórzy twierdzą że dodaje energii, no i trzeba uważać aby nie przebiałczyć. Z kolei lucerna dobrze bilansuje owies.
Kika,  chciałabym wspomóc ją kondycyjnie i pomóc w rozbudowie mięsni, chuda nie jest, ale mięsnie by sie przydaly. może spróbuję na miesiąc przestawić ja na tą kombinacje i zobaczymy co z tego wyjdzie. może wtedy 1/3 owsa, który dostawała, i po jednej czesci kazdej paszy?

od początku się waham miedzy dodsonem a spillersem, za nic nie mogę się zdecydować 🙁

Grace, a czy build up dodsona plus własnie spillersa conditioning senior w proporcjach 1 czesc owsa, 1 czesc spillersa, 1 czesc dodsona na każdy posiłek to dobry pomysł? czy strzelam sobie w stopę?
Build up Dodsona i Conditioning Spillers'a to pasze o takim samym działaniu - wspomaganie budowy mięśni. Tylko Conditioning Senior Spillers'a ma wzbogacony skład chyba o glukozaminę. Wydaje mi się, że nie ma co dorzucać owsa  do pasz typu conditioning - bo jaki miałby być tego cel? To chyba lepiej dać jeden posiłek owsowy, a pozostałe kondycyjne.
Ja daje swojemu mniejsze porcje ale 4 razy, zawsze z sieczką, żuje wtedy długo.
Grace,  Ruda i tak żuje bardzo powoli, najpierw sie rzucała na żarcie, potem jak przywykła do swojego złobu, którego nikt nie zabierze, to sie modli nad żarciem, je chętnie, ale je wolno.  jak wtedy rozłożyc posiłki? teraz to raczej będą dwa posiłki dziennie, bo łąka całodniowa. bardziej ten build mi sie wydawał "budujący" ale jednak mam wybrać jedno z dwóch, a drugi cos ala competition tak?
Pasze typu competition to szybko uwalniania energia. jeśli Rudej jej nie brakuje, po co masz wydawać pieniądze?
Build up'a  trzeba podawać na 100 kg ile w zaleceniach, tyle, że możesz pełnoporcjowo, i wtedy efekt jest wcześniej, oczywiście musi być konkretny trening, lub jak - ja np. 2 posiłki i efekt nieco później.
Zakładam,że będę podawała Build up okresowo.
Ale i tak podstawą jest sensowny trening.
Kika   introwertyczny burak i aspołeczna psychopatka
10 kwietnia 2012 21:44

no jak chcesz budować mięśnie to możesz dawać otręby ryżowe - zamiast lub z owsem - tu masz i budowę masy i energię - 2 w 1 - masz wybór max-eglo albo muhldorfer - ja daję ten drugi bo jest peletowany/granulowany; - to nasza obecna dieta + sieczka - na efekty muszę jeszcze poczekać ale dużo ludzi chwali że masę ładnie buduje... zobaczymy

mój koń też je wolno - posiłek rozkłada sobie na porcje - kolację wciąga parę godzin, część obiadu zostaje na podwieczorek itd - możesz dawać sieczkę do tego -wtedy objętościowo wyjdzie więcej...
ja na DH byłam przez jakiś czas ale finansowo mnie wykończył - na spillersie jedzie pół stajni - nie zadowolonych nie słyszałam🙂 a competition swojego czasu dostawała kobyłka chodząca konkursy ogólnopolskie - firma godna polecenia

myślę że metodą prób i błędów spróbuj - zamów spillersa senior conditioning - jak będzie ok to zostań tylko przy tym - jak się okaże że zeszła zbyt z energii dołożysz competition lub otręby np...
Też kiedyś dawałam mieszankę Conditioning mix Spillers'a i lucerny Dodsona + konkretny trening - rzeczywiście bardzo dobry efekt po paru miesiącach.
Podaje otręby ryżowe Muhlendorfen do meszu, ale jeśli koń Isabelle ma dość energii  to chyba najekonomiczniej jest się skupić na wspomaganiu budowy mięśni.
czyli wychodzi na to, że wystarczy spillers conditioning na wszystko co potrzebuję? wtedy jesli są dwa posiłki (kon dobrze wykorzystuje owies, dostaje go mało, nie czuję potrzeby przejscia na otreby ryżowe, myslę o wysłodkach jeszcze, a sieczkę moze sie skuszę, jak P.Podkowa wypusci tą dla seniorów, ale też potrzeby nie czuję, bo zakodowałam sobie, że mały żołądek, więc lepiej go wypelnić, zamiast powiekszać ilosc paszy, żeby przelatywalo górą) to powinnam dawkę owsa dać rano, a conditioning wieczorem? czy jak to zrobić?

Grace, chcę podawać  pełną zalecaną dawkę na opakowaniu, a owies jako zrodlo energii, dlatego mówię, że nie bedzie karmiona pełnoporcjowo 🙂

ciekawa jestem czy ktos stosował dodsona dla emerytów i spillersa i może mi to porównać. w gotowych paszach to się czuję jak dziecko we mgle :/
No Isabelle, ja dla swojego 12-latka daje rano Build up z sieczką Fiber P (on nie wybuchowy), w południe owies 1kg z sieczką, trzeci posiłek to  na ogół wysłodki z 1 kg owsa i sieczką lub mesz z owsem i otrębami ryżowymi  a czwarty to Build up z sieczką. Koń chodzi 6x w tygodniu.
Też pilnuję, aby jednorazowa porcja nie przekraczala 2 kg
Spillers Senior Conditioning Mix czy Spillers Senior Maintenance Mix bo wyczytałam, że to drugie takie bardziej dla intensywniej chodzącego konia się nada... możecie doradzić? zaznaczyć różnice między nimi? wyczytałam jeszcze, że to: Spillers Conditioning & Showing Mix  daje efekty "po krótkim czasie stosowania"
baaardzo proszę o pomoc w doborze  :kwiatek:
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
12 kwietnia 2012 09:39
Isabelle, pierwszy dał efekt na 19-latku, chodził wtedy 7 razy w tygodniu, czasem dwa razy dziennie, w tym długie tereny, małe skoki, sporo galopów. Wreszcie żebra nie były widoczne. A zmieniałam z tego drugiego, bo wydawało mi się, że brakuje nam trochę energii.
No nie dziwię się, że brakowało Wam energii..  😲
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
12 kwietnia 2012 10:36
[quote author=Lanka_Cathar link=topic=25.msg1369426#msg1369426 date=1334219951]
Isabelle, pierwszy dał efekt na 19-latku, chodził wtedy 7 razy w tygodniu, czasem dwa razy dziennie, w tym długie tereny, małe skoki, sporo galopów. Wreszcie żebra nie były widoczne. A zmieniałam z tego drugiego, bo wydawało mi się, że brakuje nam trochę energii.
[/quote]


sporo pracy dla każdego konia, czy ma 5 czy 19 lat- należy mu się "dzień wolny"....
Isabelle, Conditioning jest do poprawiania kondycji/wyglądu, a Maintanance z samej nazwy nawet, do utrzymywania formy. Podobne pasze, zależy czego potrzebujesz dokładnie.
Oba Conditioningi i seniorski i normalny są bardzo podobne, sam pan ze Spillersa tłumaczył mi, żeby dobierać Conditioninga nie do wieku konia, a do pracy jaką koń wykonuje.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
12 kwietnia 2012 18:44
No nie dziwię się, że brakowało Wam energii..  😲


Może trochę rozjaśnię. Mnie brakowało w nim energii, właścicielowi nie. Ale pode mną dość intensywnie pracował, pod właścicielem raczej tuptał sobie rekreacyjnie. Sam koń nigdy nie był typem pakera i zawsze był w kondycji "żeberka się rysują". Taki typ. W zeszłym roku na wiosnę spadł z masy (dodajmy, że jest to ogier, więc wiosna jest dość trudna), przy okazji wizyty nasza wet powiedziała, że mógłby przytyć. Wtedy weszły otręby, mesz, sieczka, olej i musli, jako dodatek do owsa i przede wszystkim dodatkowe siano. W tej chwili z tego zestawu dodatkowego został mesz i sieczka. Koń bardzo ładnie się zaokrąglił. Co do wysiłku, jakiemu jest poddawany, to w terenach, (czasem kilkugodzinnych), głównie stępował, trochę kłusa, mało galopu, na placu pode mną sporo galopował, jeśli chodził dwa razy dziennie, to rano była to lonża, wieczorem jazda. Mam nadzieję, że trochę wyjaśniłam, bo z poprzedniego postu rzeczywiście można było wnioskować, że harował, jak wół.
Ja właśnie zamówiłam 3 worku Maintance Senior, zobaczymy jak Ącki będzie na tym funkcjonował.. Ja szukam właśnie czegoś co mi konia nie utuczy, i nie da energii. Tylko własnie utrzyma stan aktualny 😉
Ja I tak uwazam, ze kon raz w tygodniu powinien miec wolne od jakiejkolwiek pracy 😉
Moja seniorka z adhd dostawała Maintenance i bardzo dobrze po nim funkcjonowała, jej głowa także  💃
Rudziszon taki gorącogłowy bywa, jesli bedzie potrzeba to dorzucimy competition, dla wolnouwalnialnej energii, póki co worek maint zamówiony, bardziej pasował mi opis do pracy do której sie szykujemy (wstepny zarys to 3 dni pracy po płaskim, 2 dni skoków, 1 spacer terenowy, bądz skoki, gdy zawody niedługo), nie potrzebuję ani dodatku energii póki co, ani przytycia, bo jest w dobrej kondycji żywieniowej, bardziej chodzi o rozbudowę mięsni, i poprawne ich funkcjonowanie. do tego pewnie na smaka dostawać będzie besterly herbic, plus mesz.

mam nadzieję, że dobrze wybrałam.
dawał ktoś glucosamine z Kirklanda?
http://www.costco.com/Browse/Product.aspx?Prodid=11245398
Nalle   Klapiasty & Mała Cholera
13 kwietnia 2012 06:18
Ja I tak uwazam, ze kon raz w tygodniu powinien miec wolne od jakiejkolwiek pracy 😉


Taaaa, najlepiej jeszcze po najcięższym treningu. Niech sobie postoi kolejne 36h w boksie i w efekcie czuje się znakomicie...  😎

Ale to zupełnie nie jest miejsce na te rozważania.
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
13 kwietnia 2012 06:28
[quote author=episode link=topic=25.msg1370116#msg1370116 date=1334255405]
Ja I tak uwazam, ze kon raz w tygodniu powinien miec wolne od jakiejkolwiek pracy 😉

Niech sobie postoi kolejne 36h w boksie i w efekcie czuje się znakomicie...  😎

[/quote]

jak nie masz pastwisk to już nie mój problem;-) No-ale fakt- pastwisko jest beeee- jeszcze konik się uszkodzi więc niech siedzi w boksie....
sport przez wielkie S    godzina treningu i 23 w boksie- też świetna wersja życia🙂
To koń może wyjść z boksu tylko do pracy? I nie może mieć dnia wolnego, by go w boksie na 36h nie zamykać? To już nie można w jeden dzień zamiast treningu konia godzinkę, dwie występować dobrze na spacerze w ręku? Albo na jakiś padok puścić i poczytać sobie na kamieniu obok książkę jak trzeba go pilnować?
Mam pytanie do osób znających się i osób dających koniom olej lniany.

chciałam takowy kupić, ale zastanawiam się nad dawkowaniem i nad różnicami pomiędzy tymi olejami.

Przykładowo:
1. Olej Lniany - Produkt Polski - podajemy 50-200ml (w zależności od wykonywanej pracy)
http://www.hippoland.com.pl/produkt/szczegoly/1534/olej_lniany_dla_koni___opakowanie_1000ml/olej_lniany
2. Olej Lniany - Rapide - podajemy 10-25ml
http://amigo-konie.pl/18a-rapide-linseed-oil-olej-lniany-1000ml.html

ew czy ktoś mi może polecić jak najtańszy, najbardziej opłacalny olej lniany najlepiej w większych ilościach bo mam 3konie chodzące w sporcie więc tego by więcej trzeba było.
ash   Sukces jest koloru blond....
13 kwietnia 2012 11:26
Alex ja kupuje zawsze tu http://www.eurolen.pl/zastosowanie-weterynaria.html
Baniaki 5l.
Alex o ile dobrze pamiętam i nic nie przekręciłam to bodajże w Żywieniu koni napisane było, żeby nie podawać koniom dużo oleju, bo nie mają one woreczka żółciowego. Zalecana ilość to łyżka stołowa.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się