Stajnie w Lublinie

Kto był wczoraj na wykładzie p. Skorupskiego na Uniwersytecie Przyrodnicznym? Jak wrażenia?
byłam i jestem troszkę rozczarowana, w sumie sama nie wiem czego oczekiwałam po tym wykładzie. Przedstawione zostały podstawy podstaw, mało konkretów, wymijające pytania na odpowiedzi (no może niektóre pytania mało trafne, a jednym przypadku było mi wstyd za nasza uczelnie 😉), ćwiczenia na jazdę też takie podstawowe - nic nowego.
Podobało mi się takie wypośrodkowanie pomiędzy klasyką a naturalsem, przedstawienie mechanizmu uczenia się konia (zwrócenie uwagi na kilka elementów o których wcześniej nie myślałam).
no może niektóre pytania mało trafne, a jednym przypadku było mi wstyd za nasza uczelnie 😉 
...
przedstawienie mechanizmu uczenia się konia (zwrócenie uwagi na kilka elementów o których wcześniej nie myślałam).

Możesz rozwinąć te dwa stwierdzenia?
chodzi mi konkretnie o problem konia, który nie stał/nie dawał na siebie wsiadać i o fakt, że dopiero na samym końcu osoba zdająca pytanie zapytała czy "to, że koń ugina się podczas czyszczenia grzbietu może mieć znaczenie.." - ja bym nie próbowała szukać rozwiązania jak wsiąść tylko najpierw zajęłabym się tym grzbietem- bo duże prawdopodobieństwo, że jednak coś tam boli 😉

a w drugim miałam na myśli przykład klepania i dawania cukru - nigdy nie myślałam o tym jak o wytworzeniu odruchu warunkowego, najzwyczajniej dawałam cukier to dawałam, a jak klepałam to klepałam 😉

zdziwiła mnie też taka niechęć Pana Doktora do wszelkich patentów typu czambon czy trójkąty, która nie została poparta żadnym argumentem albo go przeoczyłam?
Mi się przynajmniej nie udało wyłapać konkretnego uzasadnienia. Poza tym tak jak najpierw padło "nigdy żadnych patentów", tak później w rozmowie jednak się z tego wycofał.
chyba nie przeoczyłaś. a filozofii 'czerwonej przeszkody' to dalej nie idzie mi zrozumieć. facet się czasem motał, a odpowiadanie na pytania to już w ogóle..
nie zmienia to faktu, że mi się podobało, chociaż jak wspomniała Ascaia w innym miejscu-brak było indywidualnego podejścia do każdego konia. ale ogólnie rzecz biorąc, mi dało to inne nieco spojrzenie na sposób treningu i to jak bardzo nieświadomie można wysyłać koniowi sprzeczne sygnały a potem się dziwić, że on nie rozumie. w sumie to nie doszukiwałam się nigdy aspektów psychologicznych w tym co robię z koniem, sadzałam dupsko i wio 😀 kwestia sportów dopełniających też była ciekawa ale za mało rozwinięty temat (na szczęście widzialam, że na voltce jest ten temat poruszony to poczytam 😁 ). a kliniki z tą babką, która naturalsów wprowadza w klasykę i odwrotnie, ciekawa sprawa. w końcu pro hipico bono można czerpać wiedzę innej szkoły niż przez nas praktykowana i nie zamykać się na inne.
kto będzie chciał ten sam zacznie drążyć nurtujące go kwestie w innych źródłach, ja w każdym razie mam taki zamiar (bo wczoraj jak słuchałam wydawało mi się, że rozumiem ale dzisiaj.. 😉 ). wykład fajny, moim zdaniem warto było zwłaszcza, że na tym zadupiu takie wydarzenia to rzadkość 🙄
ja mam nadzieję, że więcej będzie takich wykładów tym bardziej, że sporo osób przyszło 🙂

jeszcze taka refleksja mnie naszła podczas omawiania ćwiczeń na koniu.
Nie oszukujmy się w typowej szkółce gdzie na jeździe jest 5 osób, każda na innym poziomie a koń tylko czeka, żeby wykombinować "co tu zrobić, żeby się nie narobić" nie ma możliwości przeprowadzenia takich zajęć. Z reszta już widzę minę rodzica (dla którego wyznacznikiem postępów w jeździe jest ilość galopu) jak zobaczy swoje "tak świetnie jeżdżące dziecko" znowu na lonży robiące "głupie" ćwiczenia. Nie mówię oczywiście o wszystkich ale nie raz spotkałam takie podejście, że się nie przetłumaczy koniec i kropka.

chyba zostaje nam się pogodzić ze szkółkowa rzeczywistością, marzyc o koniach profesorach i wprowadzać poszczególne elementy ćwiczeń w miarę możliwości 😉
Rodzicom da się wytłumaczyć. Dzieciom i młodzieży da się wytłumaczyć - przynajmniej dzięki temu już jest przeprowadzana wstępna selekcja kto powinien dotykać się koni, a kto lepiej aby dotykał warcabów. 😉
Tylko co z końmi do nauki? Należało by w tej chwili zamknąć 90% ośrodków jeździeckich, "sfrustrowane" konie wysłać na łąki, zakupić same "idealne" konie (tzn. świetnie ujeżdżone, nie za stare, nie za młode, z bardzo dobrym charakterem, nie za żywym, ale nie za flegmatycznym temperamentem...) i w małych grupach max. 4-osobowych uczyć według bardzo zindywidualizowanego programu. Ponad to należy dodatkowo organizować jeźdźcom zajęcia usprawniające poprzez inne dyscypliny sportowe....
Ok, wiem, przeginam. Ale taki mniej więcej obraz wczoraj został wykreowany.

Na początku drugiej części p. Skorupski postawił kilka pytań. Właściwie na żadno nie udzielił odpowiedzi. Np. czy i jak można uniknąć szkody konia w procesie nauczania jeźdźca?
Czy nawet mając zwiększoną wydolność dzięki bieganiu, i wzmocnione mięśnie nóg i rąk dzięki siłowni, można się nauczyć pływać bez wchodzenia do wody? Czy nawet przy szeregu umiejętności i zdolności psycho-motorycznych można się nauczyć jeździć konno bez siadania na konia? Nie wierzę, że można z ziemi przygotować sie tak, aby wsiąść i jeździć bez szarpnięcia, bez kopnięcia, bez chwilowej utraty równowagi. I musi się znaleźć jakiś koń, który tego jeźdźca na grzbiet weźmie.
Po wykładzie też nurtował mnie problem patentów, zwarzywszy na to, że mój koń jest po kontuzji i jednym z zaleceń weta jest lonża na patencie w celu odbudowania mięśni, bo obecnie właśnie z racji braku mięśni kręgosłupa trochą boję się zakładać na konia siodło... Przedyskutowałam sprawę z wetem i powiedział  że lonżować na patencie, albo nie lonżować w ogóle. Ale poza tym wykład mi się podobał i mam nadzieję na więcej takich w Lbn 😉
karolciaequilano   marzenia się spełniają
19 kwietnia 2012 08:12
Jak by ktoś był zainteresowany propozycjami Zawodów  Regionalnych  w  Skokach- Poniatowa, dnia 3 maja 2012 r to chętnie wyślę je na e-mail 🙂
Ascaia - dzieciom, młodzieży owszem da się, ale jeśli chodzi o rodziców miałam 2 przypadki beznadziejne ale to nie temat na publiczne forum 😉

a co sądzicie o tym ćwiczeniu z klaskaniem nad drągiem?
Było omawiane jako taki wstęp do oddawania ręki w czasie skoku/zachowania równowagi. O ile z równowagą się zgodzę tak z tym drugim niekoniecznie. Dziecko klaśnie to oddaje rękę na maksa, dostanie potem do łapki wodze i tak samo będzie oddawać na maksa, bo skąd ma mieć wyczucie i widzieć ile koń potrzebuje skoro wcześniej robiło to wręcz schematycznie - drąg -> łapki w dół.  Nawet zdjęcia pokazujące te dzieciaki podczas skoku odzwierciedlały to o czym piszę, bo wodza wisiała. Wg mnie ćwiczenie fajne ale jako ćwiczenie na równowagę, szukanie odległości a nie chroniące koński pysk 😉
.
karolciaequilano, ja poproszę propozycje na sisisa@o2.pl 🙂.

Chociaż i tak marne szanse na to bym pojechała, szykujemy się z koniem na Bałtów.
.
Vanilka, Bałtów z tego co się dowiedziałam będzie 12 - 13 maja. Koń potem jedzie na krótkie wakacje do swoich dziewczynek 💘 i wracamy do Lublina, trzeba będzie wziąć się do roboty i coś w lubelskim postartować.
jutro powinnam mieć listy startowe HMW-A to wrzucę - podobno będzie koło 40 przejazdów, więc będzie co oglądać 🙂
propozycje są na stronie Poniatowej
www.konie-strefa.pl
HALOWE MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO
W DYSCYPLINIE UJEŻDŻENIA
PÓLKO -  21.04.2012


Lista startowa konkursu nr 1 kl. L-1 (II półfinał młodzików +otwarty)

1. Zofia Kozioł (mł) Rawel K. SJ Kapriola 11😲0
2. Oliwia Bartoszek Karla SJ Wieża 11😲6
3. Emilia Nikelewska Kokarda SJ Baskil 11:12
4. Ada Zinkowska Luna SJ Wieża 11:18
5. Weronika Raczkowska Raflezja KJ Janów P. 11:24
6. Anna Misztal Garnier SJ Wieża 11:30

Lista startowa konkursu nr 2 kl. L-2 (finał młodzików+otwarty)

1. Zofia Kozioł (mł) Rawel K. SJ Kapriola 11:50
2. Oliwia Bartoszek Karla SJ Wieża 11:56
3. Agnieszka Kloc Aragorn WKJ Lublin 12😲2
4. Emilia Nikelewska Kokarda SJ Baskil 12😲8
5. Ada Zinkowska Luna SJ Wieża 12:14
6. Weronika Raczkowska Raflezja KJ Janów P. 12:20
7. Anna Misztal Garnier SJ Wieża 12:26

Lista startowa konkursu nr 3 kl. P-1 (II półfinał jun.mł. +otwarty)

1. Kalina Taracha (j.mł.) Inka SJ Bonanza 13😲0
2. Magda Kowaluk (j.mł.) Pan Welt KJ Bik 13😲6
3. Natalia Pakosz (j.mł.) Garda SJ Fidelius 13:12
4. Zuzanna Grzegorczyk (j.mł) Ratina K. SJ Kapriola 13:18
5. Weronika Cieślak (j.mł.) Sangria SJ Bonanza 13:24
6. Natalia Stachyra (j.mł) Delawar SJ Kapriola 13:30
7. Agnieszka Kloc Aragorn WKJ Lublin 13:36
8. Agnieszka Kowieska Zwiastun WKJ Lublin 13:42
9. Katarzyna Luty Iberta SJ Fidelius 13:48








Lista startowa konkursu nr 4 kl. P-2 (finał jun. mł. + otwarty)

1. Kalina Taracha (j.mł.) Inka SJ Bonanza 14:10
2. Magda Kowaluk (j.mł.) Pan Welt KJ Bik 14:18
3. Natalia Pakosz (j.mł.) Garda SJ Fidelius 14:26
4. Zuzanna Grzegorczyk (j.m) Ratina K SJ Kapriola 14:34
5. Weronika Cieślak (j. mł.) Sangria SJ Bonanza 14:42
6. Natalia Stachyra (j. mł.) Delawar SJ Kapriola 14:50

7. Agnieszka Kowieska Zwiastun WKJ Lublin 15:25
8. Katarzyna Luty Iberta SJ Fidelius 15:33
9. Ewelina Kołodyńska Enjoy KJ Alexander 15:41
10. Anna Robak Assad KJ Janów P. 15:49

Dekoracja młodzików + juniorów młodszych + otwarte 16😲0

Lista startowa konkursu nr 5 kl. P-3 (II półfinał juniorów +otwarty)

1. Anna Robak (jun.) Assad KJ Janów P. 16:20
2. Weronika Raczkowska (jun) Prado KJ Janów P. 16:28
3. Ewelina Kołodyńska Enjoy KJ Alexander 16:36
4. Kornelia Kwapisz Gaj LKJ Lublin 16:44
5. Justyna Turek Famme F. SJ Tarzymiechy 16:52

Lista startowa konkursu nr 6 kl. N-1 (finał juniorów + otwarty)

1. Justyna Turek Famme F. SJ Tarzymiechy 17😲0
2. Kornelia Kwapisz Gaj LKJ Lublin 17😲8
3. Weronika Raczkowska (jun) Prado KJ Janów P. 17:16

Dekoracja juniorów + otwarte 17:30

Lista startowa konkursu nr 7 kl. N-2 (II półfinał m.j. +otwarty)

1. Katarzyna Wójcicka (MJ) Jasny SJ Baskil 18😲0





Lista startowa konkursu nr 8 kl. N-3 (finał MJ+IIpf.sen.+otw.)

1. Ewelina Kołodyńska (S) Corleolord KJ Alexander 18😲8
2. Tomasz Próchniak (S) Gabi SJ Fidelius 18:16
3. Katarzyna Wójcicka (MJ) Jasny SJ Baskil 18:24



Lista startowa konkursu nr 9 kl. C-3 (finał seniorów + otwarty)

1. Ewelina Kołodyńska (S) Corleolord KJ Alexander 18:32
2. Tomasz Próchniak (S) Gabi SJ Fidelius 18:40
3. Elżbieta Liberda Don Joaquin LKJ Lublin 18:48

Dekoracja młodych jeźdźców + seniorów + otwarte 19😲0


UWAGA !!!

Organizator zawodów i Sędzia Główny zezwalają na korzystanie z czworoboku głównego (hala) w celu rozprężenia koni w następujących godzinach:

10😲0 – 10:35 Jutrzenka, Rawel K., Karla, Kokarda, Luna, Raflezja, Garnier Aragorn

12:32 – 13😲0 Inka, Pan Welt, Garda, Ratina, Sangria, Delawar, Zwiastun, Iberta

14:56 – 15:25 Enjoy, Assad, Prado, Gaj, Famme F.

17:25 – 18😲0 Jasny, Corleolord, Gabi, Don Joaquin

Do dyspozycji zawodników przez całe zawody jest rozprężalnia otwarta obok hali.

W godzinach 10:44 – 11😲0 została dopuszczona do startów Anna Steć na koniu Jutrzenka – WKJ Lublin (N-3, C-3).
jestem pod wrażeniem ilości zawodników.

Co do wykładu zgadzam się z wami wszystkimi. Pan Skorupski faktycznie potem już trochę mieszał się w odpowiedziach na pytania, patenty niby nie, ale potem jednak tak... To ćwiczenie z klaskaniem może i powodowało odruch u dzieci mocnego pochylenia i maksymalnego oddania wodzy - ale czy to dobrze? Tak jak koola piszesz na zdjęciach nie wyglądało to za cudownie, zresztą jestem przekonana że po czymś takim dzieci mają problem z wychodzeniem przed konia bo przecież żeby tak znacznie się pochylić i klasnąć rękami pod szyją potrzebują więcej czasu niż na przejście do półsiadu nad przeszkodą.
Wszyscy wiemy jak wyglądają szkółki i wszyscy wiemy jak powinny wyglądać. Nie oszukujmy się ale nie wierzę w "uzdrowienie" polskiej nauki jazdy dla początkujących, może to taki mój pesymizm ale niestety nie stać nas na takie konie, które notabene nie łatwo znaleźć, a także nie stać nas na to by jeśli mamy wielu uczniów dzielić ich na grupki 4/5 osobowe a reszcie kazać ich oprowadzać jak zostało powiedziane, wątpie żeby dzieci/uczniowie również dysponowali taką ilością czasu żeby 1godz pojeździć a drugą chodzić i oprowadzać (już słyszę ten bunt...).

Ja tam mam mieszane uczucia, z jednej strony nie ze wszystkim się zgadzam, sporo niejasności z drugiej wiele ciekawych informacji i wskazówek odnośnie rzeczy które do tej pory uważałam za "błahostki" (jak właśnie z tym kiedy klepiemy konia).

Mnie osobiście trochę zdziwiły pytania typu: mój koń nie daje do siebie podejść co robić? bądź nie stoi przy wsiadaniu co robić? Przecież nie da się stojąc na sali wykładowej ileś tam kilometrów od konia zdiagnozować przyczyny problemu! Nie ma co oczekiwać recepty i czarodziejskiego zaklęcia.
A konie na których się uczymy - niestety ale muszą dzielnie znosić nasze potknięcia, na pewno da się to w pewnym stopniu zminimalizować ale na pewno nie wyeliminować.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
20 kwietnia 2012 23:31
Ja bym prosiła o rozwiniecie tej części o tym klepaniu bo niestety nie mogłam być na wykładzie 🙁
zuzz, mnie irytowało, że z jednej strony mówił o tym, że on musiałby pojechać zobaczyć konkretny przypadek a z drugiej rzucał hasła 'jestem pewien, że każdy koń zrobi cośtam jak się zrobi cośtam' 🤔wirek:

z klepaniem chodziło mniej więcej o coś takiego, że najpierw klepiemy w ramach nagrody a potem bodziec ten wzmacniamy cukrem. poklep-daj cukier. nie umiem tego jakoś tak wyjaśnić ładnie 😡
[quote]ostatnio owszem odeszły osoby- ale to były zadufane panienki, którym nic nie odpowiadało
  z tego co widziałam jak tam bywałam na jazdach to te panienki odwalały tam kupę roboty, karmienia sprzątania wypuszczania na wybieg itd. ale może źle widziałam.  konie chyba jednak cały dzień na wybiegach nie bywały, a mają gdzie
ruda kita o co chodzi ?
Jak po zawodach w Fideliusie? 😎
Z jednej strony jestem zadowolona, bo osiągnęłam główny cel, czyli zebrałam dwa wpisy do karty licencyjnej. Z drugiej sporo zepsułam i wiem, że czeka mnie ogrom pracy. Ale jak na debiut w oficjalnych zawodach chyba nie było najgorzej.
Ogólnie zawody fajne, wszystko rozpisane co do minuty, sam ośrodek bardzo ładny, przestronne boksy itd. Jednak tropikalna temperatura na hali i kiepskie podłoże wcale nie pomagały... kto jeszcze się zakopał? 😎
ja się zakopałam :P, ale same zawody  organizacja bardzo fajne 🙂
Kto z lubelskich trenerów/instruktorów dojeżdża do jeźdzców? Jak macie, to podeślijcie telefony na PW  :kwiatek:
No się ujezdzeniowcy rozbrykali w Lublinie - proszę, proszę      🙂
Bardzo dobrze!! Szkoda - nie mogłam popatrzeć - kciuki oczywiście za "swoich" trzymałam
Napiszcie jakie wyniki - kto ma mistrzostwo województwa?
Może jakieś zdjątka ktoś wrzuci?

Aaaa co to KJ Bik - pojawił się na listach startowych - google wypluło mi  Geniusze - ale to za Białymstokiem - to to?
Na stronie lzj pisalo, ze sa jezdzcy w woj. Lubelskiego i z poza, więc moźliwe, że ten.

I w końcu jeden dzień w Fideliusie tylko ?

Wie ktoś może coś więcej na temat odznak w pikerze ?
czy można przyjechać jako widz ?
od ktorej sie zaczynaja ?
i moze kto z was albo ktos znajomy zdaje ?
mikas chodziło mi o stajnie Drwal i wypowiedź sety na temat panienek
Aha. Ja wybieram sie do Drwala za tydzien ;-)
bardzo chcialabym miec jakas stajnie gdzie moglabym zajmowac sie konmi i zdobywac praktyke :-)
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się