Przygotowanie koni do czempionatów hodowlanych

No na tym zdjeciu nie widze sensu aby zrebie mialo kantar bo i tak biega luzem 😀😀
Moj byly szef byl inicjatorem wiele lat temu pokazywania zrebiat w ten sposob w Westfalli - pamietam jak szykowalismy jeden pokaz - zorganizowany byl "boks" aluminiowy, aby po prezentacji mozna bylo do niego wejsc z klacza i zrebieciem i tam zalozyc malemu kantarek i podpiac uwiaz. Ale jelsi zrebie jest przyzwyczajone do ludzi to raczej problemu ze zlapaniem nie  powinno byc.

Tak jak galopada pisze - malo kto uczy zrebaki biegac na kantarze i uwiazie i pozniej taki maluch nie wie co ma robic - nowe otoczeniem obce konie i ludzie, a tu jeszcze musi ladnie biec za kims -  jak dla mnie za duzo dla malucha.
Dziękuję za odpowiedzi 🙂
Tzn. sysaki będą pokazywane luzem na 100% pytanie tylko czy musi mieć kantar na głowie? Mi się to neipodoba bo i paszcza gorzej wygląda i wgl. Jesli musi, to problem techniczny to żaden. Ot to takie po prostu "widzimisie", wolałabym bez 🙂
armara,  zawsze można "obrożę" założyć 😉
armara,  zawsze można "obrożę" założyć 😉

Oj nie to już wolę kantar 😉 Musze gdzieś poszukać ładnego kantarka źrebiecego  😵
armara na wszystkich zachodnich pokazach nie widzialam zeby sysolki mialy kantarki, szczegolnie te malutkie🙂
[quote author=Karla🙂 link=topic=1737.msg1376782#msg1376782 date=1334777118]
armara na wszystkich zachodnich pokazach nie widzialam zeby sysolki mialy kantarki, szczegolnie te malutkie🙂
[/quote]
Wezmę pod pachę nasz oranż, a spróbuję bez. Tylko trzeba jeszcze dzidzi koraski zapleść  😁
Odkopuję.
Jakie macie doświadczenie z pokazywaniem sysaków pod matkami ? Mi się podoba sposób prezentowany np. na osttaaniej aukcji w Verden:


Myslicie, że niespełna 2-miesięczne źrebię można pokazać bez kantara ?


Trzeba, ładnie wtedy wygląda głowa, no chyba, że jest brzydka, wtedy warto ukryć pod kantarem, albo lepiej nie jechać na wystawę, bo można przyjechać z kwitkiem.
Warto jednak wcześniej potrenować ze źrebakiem , chodzenie, w ręku, przy matce.Tak czy siak, komisja ma wtedy ułatwione zadanie przy oglądaniu budowy.
Ja robię tak. Wprowadzam klacz, i źrebaka w ręku w miejsce oglądania. Staję przed komisją, pomocnik ze źrebakiem również. Komisja sobie go ogląda ze wszystkich stron, potem jest komenda stępem marsz, to źrebaczka pokazuje się jeszcze w ręku. Następnie, zdejmuje się małemu kantarek, no i jest najczęściej co oglądać.  😎
armara- chyba oręż ( no chyba, ze masz na myśli kantar w takim kolorze). Mnie się wydaje, że taki kantarek mógłby być ok, bo jest delikatny i można go łatwo dopasować http://www.kraemer-pferdesport.de/Mitwachsendes-Fohlenhalfter.htm?websale7=kraemer-pferdesport&pi=4704&ci=247528 . Sama na najmłodsze źrebaki używałam tego http://www.kraemer-pferdesport.de/Fohlen--und-Mini--Shetty--Halfter-Wildfang.htm?websale7=kraemer-pferdesport&pi=440125&ci=247528 , bo "zerówki" były wiszące właśnie, a ten można było dopasować.
armara- chyba oręż ( no chyba, ze masz na myśli kantar w takim kolorze). Mnie się wydaje, że taki kantarek mógłby być ok, bo jest delikatny i można go łatwo dopasować http://www.kraemer-pferdesport.de/Mitwachsendes-Fohlenhalfter.htm?websale7=kraemer-pferdesport&pi=4704&ci=247528 . Sama na najmłodsze źrebaki używałam tego http://www.kraemer-pferdesport.de/Fohlen--und-Mini--Shetty--Halfter-Wildfang.htm?websale7=kraemer-pferdesport&pi=440125&ci=247528 , bo "zerówki" były wiszące właśnie, a ten można było dopasować.


Najlepiej uszyć na miarę  😁
A ja wracam do pytania o ubior, moge byc ubrana jak na zawody np. Skokowe? Czy musze cos innego kabinowac? A i jaki nachrapnik jest naj bardziej preferowany? Mam nadzieje, ze irokes nie przeszjadza w klaczach mlodszych?
Koleżanka się kiedyś sędziego pytała, to jej powiedział, że preferuje się białe bryczesy.
Ja pokazywałam klacz w białych bryczesach, sztybletach i sztylpach, błękitnej koszulce polo. Było zimno, więc kurtkę zrzuciłam na czas trójkąta tylko. Ale myślę, że frak jest ok, czy też jakiś sweterek dopasowany.
Ja nachrapnik wypinałam akurat.
Tymbark
Irokez jeśli jest to już być musi, najładniej zawsze wyglądają koreczki u koni szlachetnych i siateczka/dobierańce - u zimnokrwistych.
Nachrapnik ma być taki, aby głowa dobrze wyglądała. Na pewno odpada hanowerski/meksykański. Wszystko zależy jaką koń ma głowę. Ważne, żeby był dobrze dobrany i zapiety tak by nie fruwał. marysia550 wypinanie nachrapników, na szlachetnych głowach wygląda źle, imo.

Co do ubrania mi się bryczesy totalnie nie podobają. Poza tym do nich trzeba wskoczyć w oficerki - a umówmy się w nich się bardzo źle biega. Imo w białych bryczesach mało kto dobrze wygląda "luzem". Na zachodzie prezenterzy biegają w białych spodniach i jednokolorowych, "związkowych" bluzach/bluzkach - np. holsztyn w bordo.
http://winklmaier-pferdezucht.de/images/Fohlenprämierung_2010_Moosburg3%20(71).JPG


Ja osobiscie najbardziej lubię zestaw ciemne dżinsy, niepozorne, wygodne półbuty + ładna góra - latem może być np, jasna (choć jest niepraktyczna przy koniach), jesienią np. żakiet/sportowa kurtka.
Na szkoleniu z prezentacji konia, prowadzonym przez Panów Szustera i Krzyżanowskiego, podkreślano też, że białe rękawiczki pasują jedynie do białych spodni, wszelkie kapelusze kowbojskie ( o zgrozo) i inne cuda są zabronione.
Na ostatniej wystawie, moja siostra była ubrana tak:






Generalnie służę sporą liczbą galerii z pokazów i wystaw, więc jeśli ktoś poszukuje takowych to zapraszam 🙂
armara- bardzo mi się podoba jej strój na pierwszym zdjęciu. Pasuje. Ale na pozostałych jest mniej elegancko ( może mniej pasuje do sytuacji).
Jednak to, że sędzia tak powiedział mojej koleżance, jest prawdą, bo sama słyszałam.
armara- bardzo mi się podoba jej strój na pierwszym zdjęciu. Pasuje. Ale na pozostałych jest mniej elegancko ( może mniej pasuje do sytuacji).
Jednak to, że sędzia tak powiedział mojej koleżance, jest prawdą, bo sama słyszałam.


Ale ja tego nie neguję, absolutnie 🙂
Na tym szkoleniu bardziej przykładano wagę do schludności niż tego co konkretnie prezenter ma na sobie. Wyciągnięte swetry, kolorowe t-shirty to wciąż popularny widok 🙁
Podczas pisania wielu artykulow z pokazow,czempionatow zawsze pytam o stroj i ani razu,ani jeden z sedziow nie polecil stroju jezdzieckiego. Z prostej przyczyny-nie do tego to s;luzy.Zawsze je negowano. Ostatnio sama przygotowuje mojego zlosnika do proby dzielnosci gdzie bedzie takze bonitowana. Dostalam oper..za pomysl pokazywania w bryczkach i oficerkach. Odeslano  mnie do filmow na yt z pokazow w Niemczech,Belgii itp.
Zarowno Kuchejda jak i pare osob oceniajacych sp i inne rasy polecili mi :
do ciemnych koni-jasne szare spodnie, czarne obuwie na plaskiej podeszwie ewentualnie but sportowy jesli wymaga sie duzo biegania. Bluze z koszulka z kolnierzykiem pod spodem lub koszulke z kolnierzykiem.
Gdy zapytalam czy szare spodnie,biala koszula i kontrastowa bordowa/granatowa  kamizelka pulowerek bedzie ok to uslyszalam, ze idealnie🙂
za irokeza,szczególnie u koni z kiepską szyją, kiedy ma na celu zatuszować braki w budowie wielu sędziów ciacha pkt. nawet w Białce kilka lat temu była podśmiewajka rzucona od jednego sędziego,że młp to nie fiord
Wezyrowe   Mon cheval cheval!
20 kwietnia 2012 21:48
Witam wszystkich mam pytanie widzę ,że może trafiłam w odpowiedni wątek jeśli nie to proszę o odesłanie do właściwego .
Wiecie może czy gdzieś są organizowane pokazy wystawy Klaczy huculskich dwuletnich 🙂?
Z góry dziękuje i pozdrawiam może być priv🙂
Pokazywalam konie w schludnym ubraniu- czarne spodnie, bluzka z kolnierzykiem. W pokazach arabskich bryczesow nie spotkalam nigdy. Brzydko wygladają okulary przeciwsloneczne i czapka z daszkiem.. jakos tak nie pasuja co calosci....
armara- gdzie takie szkolenia z pokazywania się odbywają?

szukać w pzhk czy jeszcze gdzieś indziej?
Bardzo by mnie takie coś interesowało, bo miałabym parę koni na wystawy, ale niestety nie mam o tym zielonego pojęcia, a jeśli ja się za to nie wezmę to będą tylko cieszyć oko hodowcy w domu 🙂

chyba, że chcesz mi zrobić szkolenie indywidualne 😉
Szkolenie organizował w sezonie 2011 WZHK Warszawa, odbywały się one w SK Szuster, pod Warszawą. Niestety ze względu na zawirowania personalne raczej szans na nie nie ma. Kierownik naszego OZHK wspominał o chęci zrealizowania takiej imprezy, ale narazie (z tego co wiem) nie ma chętnego do organizacji.
Ja sama raczej nie czuję się kompetentna do prowadzenia takich szkoleń 😉
armara- gdzie takie szkolenia z pokazywania się odbywają?

szukać w pzhk czy jeszcze gdzieś indziej?
Bardzo by mnie takie coś interesowało, bo miałabym parę koni na wystawy, ale niestety nie mam o tym zielonego pojęcia, a jeśli ja się za to nie wezmę to będą tylko cieszyć oko hodowcy w domu 🙂

chyba, że chcesz mi zrobić szkolenie indywidualne 😉


Dwa lata temu ,były u nas, w Kuj-Pom  😉
kurde, szkoda, bo naprawdę by mnie to interesowało...

A teraz tak na poważnie, może ktoś w re-voltowiczów chciałby mnie choć trochę wprowadzić w świat pokazów? Myślę, że wybiorę się na ten najbliższy czempionat do Bogusławic żeby chociaż popatrzeć jak to się odbywa.
Ktoś z Was się wybiera?

Albo mógłby ktoś opisać co i jak. jak wyglądają takie pokazy. Co się na nich po kolei robi? W którą stronę biega 😉 itd itd.
Konia prezentuje się na tzw. trójkącie. Z reguły najpierw wprowaadzzasz konia i stajesz w wyznaczonym miejscu przed komisją oceniajacą (najcześciej na szczycie trójkata). Komisja ocenia konie w stój. Stoisz przed koniem, przodem do konia, wodze trzymasz w obydwu rekach. Koń powinien stać równo na wszywtkich czterech nogach, spokojnie. Potem przechodzisz na lewą stronę konia, i idziesz po obrysie trójkąta w prawo,stępem, potem kłusem. Koń powinien isć równo, ty na wysokości konskiej łopatki, zakręty wszelakie wykonuje się zawsze "na konia", a nie ciągnąc konia na siebie. Ważne, żeby nie trzymać wodzy krótko i sztywno, tylko powinna być ona luźna, tak żeby koń pokazał również luźną szyję i swobodny ruch. Podaczas ruchu nie powinno się tez na konia patrzeć, tylko iść/biec przed siebie.

Na pokazach oceniany jest typ, pokrój, ruch i kondycja konia. Z reguły każda ocena od 1 do 10, gddzie 1 to najgorzej a 10 najlepiej, potem jest wyliczany suma i to jest wynik danego konia w grupie. Zależnie od wystawy są różne grupy koni. Ocenia się w jednej grupie np. rocczne klacze sląskie, dwuletnie ogierki rasy arabskiej, itp.

Konie są prezentowane wg określonej kolejności, najczęściej katalogowej. Trzeba sobie pilnować kolejności, żeby nie lecieć ze stajni z koniem jak już komisja stoi i na nas czeka. Często są ludzie, któryz pilnują organizacji w trakcie prezentacji koni.

Co do stroju pokazującego, to dopieor co było pisane. Koń najlepiej jak zaplaeciony, oczywiście maksymalnie czysty. W dopasowanym, czystym ogłowiu/kantarze.

Przygotowanie konia powinno się zacząć dużo wcześniej, bo np. dwulatka z łaki nie przygotujesz w tydzień do wystawy. Przede wszytkim nauka spokojnego i poprawnego biegania koło człowieka zajmuje chwilę. Na pewno conajmniej około miesiąca regularnej pracy powinno to trwać. Również doprowadzenie sierści czy grzywy/ogona też zajmuje dłuższą chwilę. Brzydko będzie wyglądał liniejący koń z wytartą grzywą, poobdzierany z każdej strony (a często konie ściągnięte z łąki potrafią tak wyglądac).
Tak się wtrącę co do ubioru. Dla mnie i ludzi w stajni, w której jeżdżę, podstawą są białe BIAŁE SPODNIE, ale nie bryczesy! Po to, że było widać nogi konia i żeby nie zlewał się on z prezenterem. Poza tym, biały kolor jest symbolem czystości i schludności.Dla przykładu nasze konie:


Floretino ( Insider x Lord Alexander): MPMK w ujeżdżeniu, trójkąt.


Silvita ( Pegasus HB x Lord Alexander ): KWZH POLAGRA


Sellama ( Insider x Firstgraaf ): MPMK w ujeżdżeniu - trójkąt.


Pegasus HB ( Flemmingh x Vindictor ): przegląd - CDI Wrocław
Hendi   Kara księżniczka
22 kwietnia 2012 11:37
Konie do pokazów hodowlanych warto przygotować też pod względem kondycji. Decydowanie lepiej jest, gdy koń jest dobrze odkarmiony a ogierki bez śladów pogryzień przez kolegów.
Jak ja miałam szkolenie na temat pokazów hodowlanych to było powiedziane że sysaki powinny być bez kantarów, co do ubioru to sportowe obuwie ( żeby było łatwo biegać ), co do spodni to już nie pamiętam jakiego koloru, ale świta mi że raczej ciemne ( sportowo- jeansowe ), i koszulka polo w barwach związku do którego "przynależymy". No i zdecydowanie doradzali strój sportowy.
U nas przygotowujemy ale grubaski  😉
Jeśli to źrebaki to zaczynam się u nas od oswajania z ubieraniem ogłowia, kantara. Potem ćwiczenia chodzenia w ręku i oswajania się z otoczeniem. W międzyczasie oswajanie z zabiegami pielęgnacyjnymi- czesaniem, czyszczeniem kopyt i kąpaniem.
Wracając do ubioru. Z powodu pewnego ,,wypadku" nie moge  pojechać na wystawę w wszesniej przygotowanym stroju. Czy nie popełnię gafy, jesli ubiorę na siebie szare, stonowane rurki, pastelowy, brzoskwiniowy t-shirt z krótkim rękawem i niebieskie trampki? Moge jeszcze zarzucić marynarkę na siebie. Jesli nie to, co co innego ubrać?
Odkopuję takie tematy i piszę aby zwiększyć prawdopodobieńśtwo odp 🙂

Ktoś się orientuje co do pokazów koni arabskich? Gdzie i kiedy w tym roku? Odbywają się tylko te duże w Janowie, Michałowie, Białce i Bukszy czy jakieś "mniejsze" też są? Np woj wlkp? Chciałabym z moim roczniakiem pojechać 🙂  🏇
Orientujecie sie czy i gdzie beda odbywaly sie w tym roku szkolenia w PL lub za granica z przygotowania koni do pokazow ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się