Dopasowanie siodła

Proszę przestańcie już, był fajny wątek o dopasowywaniu siodeł a nagle jakiś syf straszny się zrobił. Może niech tak jak w przysłowiu mądrzejszy głupszemu ustąpi  💡
żeby głupi bezkarnie sobie syfił?
trusia podpisuję się rękami i nogami!!!  🙇  🙇
bo co? "Leopardów" sie za mało sprzedaje? 😎
LatentPony   Pretty Little Pony :)
23 kwietnia 2012 20:33
Mogę jeszcze chwilę pociągnąć  🚫 ? Poprosiłabym tylko o opinię, czy to siodło leży na łopatce, czy nie? I jeżeli tak, to ile jeszcze mogę je cofnąć? O dopasowanie nawet nie pytam, bo wiem, że zdjęcia są bardzo kiepskie i NIC się po nich nie da powiedzieć. Ale mam nadzieję, że jednak zobaczycie sposób osiodłania.





Na pierwszym ewentualnie, ale dwa kolejne w porządku są.
LatentPony   Pretty Little Pony :)
23 kwietnia 2012 21:06
Dziękuję bardzo  :kwiatek: Pierwsze musiało tak dziwnie wyjść, ponieważ na wszystkich trzech podogonie było zapięte tak samo mocno, więc na pierwszym zdjęciu nie może być bardziej z przodu, niż na pozostałych dwóch 🙂
Trusiu, to nie chodzi o jakąś krucjatę, czy nieomylność Bogdana, bo każdemu zdarza się bubel.  chodzi o KOREKTĘ Albiona, i zarzucanie, że nie dość, że siodło HB jest zle, bo nie mozna na długiej nodze jechać, na łopatkach osiodłac i żeby wtedy w równowadze leżało, to jeszcze przerobić siodła też nie potrafią.

a wystarczyło się skontaktować z osobą z Wawy, która miała siodło obejrzec i uważam, że siodło byłoby wtedy dobre, nawet jesi osiodlane porzadnie-zle leży po przeróbce
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
23 kwietnia 2012 22:12
Cieciorka czego nie rozumiesz ? Już tłumacze JA nie wstawiałam zdjęć siodła HBC ,Tylko Bogdan wstawił a po co ? ,dlaczego ?,nie wiem .Wstawił zdjecie które było zrobione by pokazać że lerzy dobrze ... na nerkach i wstawił gdy koń jest prawidłowo osiodłany wtedy siodło nie jest w równowadze tylko leci na tył .
Wrotki opamietaj się Prosze ,bo to nie ja robie złą opinie o firmie tylko TY ......
Devila ja chętnie przestane ale nie dam się oczerniać ,i jeśli Wrotki znowu zacznie to mu odpowiem .
Ja znikam  😉
Gajara, Bogdan wrzucił 2 zdjęcia gdzie koń jest osiodłany dobrze (chociaż też trochę z przodu? nie wiem może już przeginam), i 1 z Tobą na grzbiecie gdzie (o zgrozo na dodatek w napierśniku, żeby przypadkiem nie zsunęło się w dobre miejsce...) siodło leży na szyi.

Może tunrida, władca painta pokaże Ci gdzie zaczynają się te czczone przez Ciebie nerki.

Czy na tym zdjęciu siodło jest już za daleko? Zrobię piękne bez czapraka itp ale chwilowo mam tylko to.
cieciorka   kocioł bałkański
23 kwietnia 2012 23:03
gajara18, niczego, zdanie nie ma sensu logicznego 🤣 w ogóle ciężko się czyta twoje wypowiedzi po tym kątem.
Rozumiem irytację, że schodzimy na temat siodła innego, niż to o które pytałaś, ale to bogdanowe nie daje nam spokoju, bo uważamy że nie masz racji/nie możemy się porozumieć, a ty kompletnie nie widzisz w czym rzecz.
Mówisz o zdjęciach z tego postu? http://www.voltopiry.pl/forum/index.php/topic,95.msg1379601.html#msg1379601
Pierwsze dwa- koń osiodłany prawidło, siodło w równowadze. Trzecie- siodło leci na tył, nic dziwnego, bo leży na szyi.
Nie chcę bronić firmy, której nie znam i tego nie robię, ale jakbym miała na sucho oceniać, raczej nie przyznałabym tobie racji, choćby ze względu na niekonsekwencję w działaniach i wypowiedziach. I nie chodzi o to, że HBC ma zawsze rację, czy coś.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
23 kwietnia 2012 23:19
Cieciorka powiem tak nie pamietam co było nie tak z tym siodłe na tych zdjeciach i czy to były zdjecia juz po korekcie ,wiem jedno gdy przyszło do mnie żle leżało leciało w tył co potwierdziła konsultantka HBC ,potem po poprawce też nie leżało idealnie .No chyba że w stój .Znajde zdjecia z pocżątku histori to pokarze .

Co do siodłania hmm dzięki za zwrócenie uwagi bo jakoś nie myślałam ,że napierśnik aż tak ciągnie siodło do przodu .
A co do mojego siodłania to jak tylko będe w stajni zrobie zdjecie w stój ,w ruchu i wtedy porozmawiamy czy aż tak zle siodłam  .
Zrób i zrób też takie gdzie wg. Ciebie siodło jest za bardzo z tyłu (może bedzie dobrze 😉 ) wrzuć i zobaczymy  👀. Najlepiej bez czapraka z przodu i boku.
Zorilla-dla mnie twój koń jest osiodłany idealnie. Łopatka calutka odblokowana i do "nerek" jest kawał miejsca.
I tak powinien być osiodłany koń, moim zdaniem.
I wiem, że trudniej taką sztukę uczynić na koniu krótkim, mając w ręku siodło z długimi panelami.

I co wy w ogóle z tymi zebrami rzekomymi? Wrzućcie sobie w google grafika "szkielet konia" i zerknijcie gdzie są żebra rzekome. Żebra rzekome to wszystkie żebra, które nie są połączone z mostkiem konia. Jeśli byście chciały położyć siodło, tak, by panelami leżało TYLKO nad żebrami prawdziwymi, to potrzebujecie konia co najmniej 165 cm i siodła góra 16 chyba. Bo inaczej się nie da tego zrobić, żeby jednocześnie odblokować łopatkę.

gajara0 kiedy masz założone siodło na koniu, jedź na nim stępem. Wymacaj sobie ręką koniec łopatki ( czyli tam gdzie mniej więcej wcześniej u swojego konia zaznaczyłam ten koniec na niebiesko) I zobacz, czy czujesz zakończenie tej łopatki w ruchu? czxujesz, jak to zakończenie łopatki się przesuwa? Czy miedzy końcem łopatki w ruchu a panelem siodła masz przestrzeń? Czy raczej panel leży nad tym ruchomym, twardym elementem konia?

Sama kiedyś namiętnie pchałam siodło tak, że panel leżała na łopatce. Można. Koń od tego nie zdechnie. Tyle, że żeby siodło leżało wtedy w równowadze, musisz pod tylny łęk wetkać jakiś zwinięty ręcznik co najmniej( a nie rakietę)- tak by tył siodła unieść około 5 cm w górę. ;/ I nie zapominaj, że wówczas siodło może punktowo naciskać na grzbiet konia (przodem i tyłem) i powodować zapalenia grzbietu. I to nie jest dobry pomysł.

Jeśli zaś uważasz, że NI HU HU nie osiodłasz konia dalej, niż na żebrach prawdziwych, a my ci tu każemy siodłać na żebrach rzekomych, na nerkach i wręcz na ogonie  😉, to JEDYNE wyjście, to kupić siodło z duuuuuuuużo krótszymi panelami. A może bezterlicowe?? Jak to jest z bezterlicowymi?- można je chyba kłaść właśnie na łopatkę, bo przez brak terlicy, nie będzie siodło łopatki tak bardzo uciskać, tak?





edit- gajara- tu masz ślicznie widoczną łopatkę konia. Siodło musi leżeć tak, żeby przedni panel leżał ZA nią. czyli- w tym przypadku, w tym dołku za łopatką. A teraz popatrz na żebra. Ostatnie żebro które widzisz jest właśnie żebrem rzekomym. Bo prawdziwe żebra kończą się gdzieś w POŁOWIE kręgosłupa z przyczepionymi do niego żebrami. Nie wiem jakie siodła by musiały być na koniach, żeby leżały TYLKO na żebrach prawdziwych. Nie da się na krótkich koniach takiej sztuki dokonać i siodła na koniach krótkich ZAWSZE będą leżały na żebrach rzekomych. Takie jest moje zdanie.
I dalej- jeśli osiodłasz konia na tych wszystkich żebrach, ale tyłek będziesz miała na środku siodła, to NIC A NIC koniowi się w te żebra rzekome nie stanie. Ale jesli siodło będziesz miała niedopasowane i będzie ono PUNKTOWO uciskało właśnie na sam tył, a ty dodatkowo usiądziesz pupą na tylnym łęku- to owszem- koń dostanie zapalenia grzbietu.
Tak więc- dopasować siodło tak, by panele równomiernie naciskały na grzbiet i siedzieć w siodle jak Bóg przykazał. I tyle.

I stąd ta obserwacja tych nieszczęsnych plam potu. Bo one mówią poniekąd o tym, gdzie ten nacisk siodła jest największy. I owszem- jeśli osiodłasz mocniej z tyłu, panele masz niedopasowane i plamy potu odcisną się TYLKO z tyłu, a ty dodatkowo będziesz naciskała pupą na to właśnie miejsce, to koń dostanie zapalenia grzbietu. Ale jeśli plamy potu będą równomiernie na całej długości grzbietu, a ty czasami ponaciskasz na tylny łek, to nic się strasznego nie powinno stać.

Ufffff...
Wystarczy osiodłać bez napierśnika i siodło powędruje tam gdzie trzeba  😉
Dokładnie- bo pracująca łopatka odsunie siodło w tył tak, żeby nie przeszkadzało jej w tej pracy. Więc jeśli gajara "MUSISZ zakładać napierśnik, bo inaczej siodło ci się przesuwa", to znak, że siodłasz na łopatce i tyle.
Ja nic nie słyszałam o żebrach rzekomych ale nie mogę słuchać już o nerkach  🤔

Chodzi o to że siodło musi zmieścić się na odcinku piersiowym kręgosłupa przed odcinkiem lędźwiowym, bo inaczej mogą ucierpieć końskie plecy. Wytyczyć granicę do której można położyć siodło jest prosto, gdyż odcinek lędźwiowy kręgosłupa zaczyna się tam gdzie kończą się żebra (żadne rzekome, zwykłe żebra konia). Wystarczy więc pomacać gdzie jest koniec żeber i wiemy gdzie ma kończyć się siodło.
Znalazłam w necie obrazek który to ładnie pokazuje + moja czerwona lnia
buu tylko moja kobyła o niby długim grzbiecie, ma tak rozbuchane 😉 łopatki, że mi siodło spycha hohoho do tyłu :/


filmik się już tu przewijał, ale  jest fajny i widać na nim jak wół, jak wyznaczyć granice odcinka piersiowego i lędźwiowego. prościej się chyba nie da.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
24 kwietnia 2012 08:32
Ok zrobie jak mówicie ,devila  Dzięki za zdjęcie pomocne bardzo .
buu tylko moja kobyła o niby długim grzbiecie, ma tak rozbuchane 😉 łopatki, że mi siodło spycha hohoho do tyłu :/


nie tylko twoja bo moja też  😉
bardzo dobry filmik  :kwiatek:


filmik się już tu przewijał, ale  jest fajny i widać na nim jak wół, jak wyznaczyć granice odcinka piersiowego i lędźwiowego. prościej się chyba nie da.

Pozwolę sobie zacytować. Na tym filmiku naprawdę ŚWIETNIE widać gdzie ma leżeć siodło, żeby nie było za daleko i świetnie się tłumaczy kiedy siodło jest najzwyczajniej w świecie za długie-> 1:14 dokładnie.
Thunrida -  mam jednego krótkiego konia, i zastanawia mnie czy skrócenie paneli jest dobrym rozwiązaniem. Patrze tak na twoje siodło , niby wszystko w porządku ale zastanowiła mnie jedna rzecz .
Poprzez skrócenie paneli z tyłu zmieniła się  równowaga w siodle . Środek ciężkości siodła przeniósł się do przodu .
Jeżeli siedzisz   prawidłowo (podkreślasz) bardziej z przodu siodła jest ok. Ale jak tylko odchylasz się do tyłu (a czasami trzeba) koń dostaje mocniej po grzbiecie (fizyka). Nie do końca jestem przekonana do takiego rozwiązania....
Chyba że całe siodło ma przesunięty środek ciężkości w prawidłowe miejsce... No ale cały czas męczy mnie twój nacisk na przód...
Pytam z czystej ciekawości nie złośliwie  😀.
A czy siodło z dłuższymi panele lepiej rozkłada ciężar?
Im większa powierzchnia ,tym bardziej  rozkładany jest ciężar.Wiadomo że nie zawsze możnaDramka ale nie o to chodzi.
Chodzi o to ,że mam wrażenie że poprzez skrócenie paneli  z tyłu zmienił się środek ciężkości siodła ,i dlatego Tunrida kładzie taki nacisk żeby siedzieć jak najbliżej przodu siodła .
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
24 kwietnia 2012 10:42
figaro2046, to gruby off,ale chyba powinnaś zmienić podpis na tryb dokonany 😉
Dzięki, właśnie ten koń jest dość dziwacznie zbudowany i im. jest dość krótki i miałam wątpliwości co do tego siodła, ale dzięki. Wrzuce też i się poradzę co do szerokości 🙂  (to to siodło z którym byłam tu pare stron temu tylko z koniem innym, no a siodło niestety mam jedno 😉 ).

Co do siodła zjeżdżającego z łopatek gdy na nich leży to nie zawsze tak sie dzieje (po coś w końcu są podogonia), chociaż w przypadku Gajary nie ma nawet opcji sprawdzić tego skoro solidnie na łopatach przytrzymuje je napierśnik, fakt.

A jeszcze, może nie chodzi o zebra rzekome a wolne? Ale ja nie wiem czy koń w ogóle ma żebra wolne  🤔 ?
devila, przypatruje się dyskusji i chciałabym dodać od siebie, że według wszystkich podręczników anatomii jakie znam, to koński kręgosłup posiada 5 odcinków. Szyjny - 7 kręgów, piersiowy - 18 (tyle ile jest żeber), następnie 6 kręgów lędźwiowych, kość krzyżową (5 zrośniętych kręgów), oraz kręgi ogonowe. Zatem mylnie opisujesz na rysunku początek odcinka lędźwiowego i z tego wynika, że u niektórych koni z krótkim grzbietem panele będą leżeć na początku tego odcinka. Tyle ode mnie.
honey uzupełnij wiedze o końskich kregosłupach, o tą informację 😉
Arab w stosunku do pozostałych ras jest unikalnego pokroju. Ma 17 kręgów piersiowych(pozostałe konie18) i tyleż par żeber, pięć lędźwiowych (pozostałe 6), 16 ogonowych (pozostałe 18) dlatego grzbiet jest zwarty, mocny i płaski podobnie jak zad który jest szeroki i w przypadku tej rasy koni większość typowych siodeł jest za długa i za szeroka.
figaro- moje zdjęcie z dzisiaj.



Na żółto z przodu- łopatka z uwzględnieniem jej ruchu. Uwiązem z tyłu zaznaczyłam koniec żeber. Z tyłu żółtą przerywaną zaznaczyłam dokąd moja ręka jest w stanie te żebra wymacać. Dalszy ciąg- na niebiesko- to miejsce gdzie mimo wbijania dłoni mocno wgłąb, nie jestem w stanie nic wymacać. Jest tam miękko.
Siodło ze skróconymi panelami trafia myślę, że idealnie. Na czerwono zaznaczyłam jak mniej więcej leżał mój stary Wintec, który miał panele dużo dłuższe.

To, o uważaniu przy obciążaniu tyłu siodła mówiłam cały czas w kontekście osiodłania konia MOCNO z tyłu. Tak, jak wstawiałam na zdjęciu, chyba ze 2 strony wstecz, w galopie na kole. Kiedy siodło leżało dalej, a ja całym impetem dociążałam tylny łęk. Myślę, że przy osiodłaniu konia tam bardzo z tyłu, nie wolno tego robić.
Co innego, przy takim siodle jakie mam teraz. Teraz mam krótsze panele i nie mam oporów, by obciążać tył siodła.

Tak leży moje siodło dziś.



A tak wygląda po terenie.



Ja uważam, że jest naprawdę całkiem ok, jak na tak krótkiego konia.
ganasz, no dobrze, uzupełnienie informacji jest dobre, bo niektóre konie mają o jedną parę żeber mniej, co nie zmienia faktu, że rysunek jest zły, bo koński kręgosłup się nie dzieli na takie odcinki, jakie tam są narysowane.

tu jest dobrze.

[img]http://www.saddleworld.co.uk/images/skeletond[1].jpg[/img]
tu jest chyba dobrze pokazane jak ma leżeć siodło względem szkieletu
Gorzej kiedy koń krótki a siodło duże.
Wtedy masz do wyboru- albo wchodzisz na łopatki i masz problem jak Gajara. Albo cofasz siodło do tyłu i leży tam, gdzie żebra się kończą. ( i wówczas ostrożniej jeździsz, żeby nie siedzieć na tylnym łęku)

ps- spójrz jakie to siodło malutkie w porównaniu z tym rysunkowym koniem. Jak mówiłam- koń ponad 165 a siodło 16 cali. Fakt, ze to tylko rysunek, a nie zdjęcie....
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się