Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

donka ani razu nie podlewałam - samo sie kruszyło, pod kopytami i pod siuśkami. w strzałki nie wchodziło jakoś szczególnie, a zyskałam przynajmniej trochę na absorpcji  😉
Czy aktualnie ktoś w Małopolsce trzyma konie na ściółce lnianej?
Potrzebuję odkupić jeden worek, trzymam na tych swoje szynszyle  :kwiatek:
pari01 dzięki za odpowiedź 🙂

Pozdrawiam :kwiatek:
Zakupiłam pellet drzewny i wyczyściłam boks ze słomy i rozsypałam i wpuściłam konia do boksu. O ludzie, mina konia bezcenna:
SKĄD SIĘ TU WZIĘŁO 150kg MOJEGO ŻARCIA?  😜
Ale na szczęście po spróbowaniu zaczął pluć tym pelletem - Wasze tego nie jedzą? Bo w sumie się zastanawiam czy nie zeżre tego więcej i co na to jego żołądek...

Od teraz mogę zdawać relację na bieżąco jak się to to zachowuje w boksie i jak się z tym żyje.
ash   Sukces jest koloru blond....
03 kwietnia 2012 10:17
hahaha 😁
mój zrobił tak samo.
szybko mu przeszło 😀
moja kobyła bała się wejść do boksu z pelletem  🤣 ale szybko się jednak przekonała że nie jest koniożerny 😉 w poniedziałek jadę po tonę pelletu torfowego, znalazłam na allegro w super cenie - 50% taniej niż iglasty. ciekawa jestem jakości, zapachu no i przede wszystkich wchłanialności
pari01 gdzie kupiłaś te pelety torfowe, znalazłam tylko to http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=pelet+torfowy

Jakie są te pelety? Twarde jak kamyki, czy kruche? Czy wystarczy wysypać je w stajni i nic poza tym? Czy chłoną mocz? Ile tego potrzeba na pierwszy raz do boksu? Czy są bezpieczne dla zdrowia konia, bez szkodliwych dodatków?
ranczolodzierz no właśnie tu kupiłam 😀 wczoraj przywiozłam, jutro lub w czwartek będę sypać. Myślę że 5 worków na początek bo jest pakowany po 25 kg a nie jak mój sosnowy ostatnio - po 15 ( sypałam ok 11 na raz). pellet jest twardy, ale kruszy się np pod kopytem. są lepsze o 400% jeśli chodzi o wchłanialność wilgoci - w tym moczu w porównaniu do wiórków np.
z opisu wynikało, że to samo drzewo, bez domieszek. pięknie pachniało. koń nie narzekał.

czekam na wynik sprawunku torfowego, zdam relacje we czwartek i po tyg od wrzucenia.
szkoda tylko, że torfowy jest czarny - mam siwą kobyłę wysmaruje się pewnie po uszy  😵
Donoszę tylko, że mój wiecznie BRUDNY koń zrobił się biały na pellecie drzewnym... Wciąż jestem w szoku!
Super sprawa pari01, jeżeli potwierdzisz, że to się sprawdza, to może kupię te pelety. Jak to zamawiałaś, żeby wyszło najkorzystniej? Na allegro są dwie oferty: worki po 20 kg (29,90 zł za sztukę, ok. 1500 zł za tonę) + transport gratis lub worki po 25 kg (11,50 zł za sztukę, 460 zł za tonę), trzeba kupić całą tonę i samemu odebrać z magazynu. Dla mnie realna byłaby ta pierwsza oferta, ale cena dość wysoka. Co ty na to?

Słuchajcie- w naszej stajni, całkiem spora część koni (teraz ok 20) testowo przesiadła się na trociny.
I mam problem. Jak podajecie siano na trocinach? My kładziemy normalnie w kąt(sporo tego siana, żeby mogły cały czas coś zjeść), ale widzę, że tracimy minimum 30% siana, bo konie jednak rozwloką po całym boksie, miesza się z trocinami i takiego zmieszanego konie nie jedzą 🙁
Wszystkich koni w stajni jest ok 50 i jak pomyślę, że stajenny miałby codziennie pakować siano np do siatek dla 50 koni 2x dziennie, to pewnie nic innego by nie robił...
Do wszystkich, którzy mają konie na trocinach- jak podajecie sianko?

Ja się strasznie cieszyłam a te trociny, a teraz widzę coraz więcej problemów  🤔

pozdrawiam!
ewa
ewik może paśnik? Ale z drugiej strony raz, że to są pewne koszty, a dwa, że z paśnika koń też wyciąga siano i spora jego część ląduje na ziemi 🤔
No nad paśnikiem też myśleliśmy, ale jestem ciekawa, bo może posiadacze koni trocinowych mają jakiś myk? Czy Wam się siano nie marnuje? Jak ścielicie sianem na trocinach?
pozdrawiam,
ewa
Daję siano do siatki. Chyba trudno o jakies magiczne sposoby, ale jeśli są, też chętnie poznam 😉
My odsuwamy trociny, robimy taki trójkąt i na gołą podłogę dajemy siano.
My odsuwamy trociny, robimy taki trójkąt i na gołą podłogę dajemy siano.

Konie nie rozwlekają wtedy sianka? Bo kurcze u nas na te dwadzieścia parę koni eksperymentalnych, dość sporo tego sianka weszło w dyfuzję  😉 z trocinami, a nasze szkółkowe wielkopańskie paskudy trocinami w sianku wzgardziły 😉 Niestety jako szkółka jeździecka nie bardzo możemy sobie na jakiekolwiek marnotrawstwo pozwolić.
Dziękuję bardzo za pomoc 🙂
ranczolodzierz kupiłam tonę za 460 zł, a w zasadzie 1,250 kg, bo worki są jednak po 25 kg  😁

już opowiadam jak ten pellet.

Mam ten torfowy - pierwsze 3 dni- dramat, byłam załamana, że umoczyłam kasę, bo granulki nie chciały się rozdrabniać i chłonąć. Ostatecznie wrzuciłam chyba 4 worki do boksu plus 2 worki z suchymi wiórkami - czekając na reakcję. No i faktycznie pellet odpuścił  😀iabeł: skruszał, poddał się wilgoci -zaczął po dobroci i bez bicia chłonąć wodę  🤣 w każdym razie różni się on znacznie od "zwykłego" pelletu np. z iglaków. Ten iglasty kruszeje momentalnie, od wilgoci nabiera objętości, jest miękki i puszysty, czysty jest koń - bo pellet  jest jasny, ale kosztuje drugie tyle co torfowy. mam również wrażenie, że iglasty lepiej i więcej chłonął ( ale wysypałam na raz 11 worków !!)
Torfowy natomiast jest po wchłonięciu jak ziemia 🙂 nawet błotko miejscami się robi. Koń jest brudny , ale łatwo i w zasadzie bez śladu odchodzi ten torf od sierści już po kontakcie z plastikową szczotką. Moczu nie czuć, ani żadnego innego smrodu, jest zupełnie bezzapachowo ( sosnowy pachniał lasem na początku). Dużo tego pelletu wchodzi w kopyta - już jak zmięknie, granulek się nie dopatrzyłam w strzałce.

Póki co wychodzi mi oszczędniej niż iglasty. sypię mniej, bo wolniej łapie wodę, mimo to w boksie jest ok. Jedyny poważny minus jest taki to to materiał czarnej barwy  🙄 już pal licho tego konia wymazanego, bo czyści się nieźle, ale ciężko w tej czarnej plamie namierzyć to co należy wybrać  😉 to chyba tyle. w razie pytań, będę odpowiadać  😀
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
07 maja 2012 09:58
Pari01 podejrzewam, że ten torfowy granulat zacvhowuje się podobnie jak torf w balocie jak się go za mało wysypie do boksu, własnie wtedy robi się taka czarna breja, gdzie niegdzie kałuża błotka..... dawaj koniecznie znać na bierząco jak się sprzata i czy faktycznie będzie taki wydajny i czy kopyta nie pogniją...

a my od kilku dni stoimy we wiacie, na tyłach stajni mamy tak jak by dwa połączone boksy ze sobą ale takie otwarte. na podłodze zwykły jasny piasek. Na dniach konie będą miały dodatkowy wybieg, na którym będą sobie mogły swobodnie łazić przez całą noc. Więc jak na razie odpuszczam sobie szukanie ściółek, bo piasek sprawdza sie rewelacyjnie !
Konie nie rozwlekają wtedy sianka?
Nie.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
07 maja 2012 10:13
[quote author=ewik link=topic=791.msg1394150#msg1394150 date=1336379591]
Konie nie rozwlekają wtedy sianka?

Nie.
[/quote]

ale to też zależy od konia, mój wcina z siatki bo incaczej siankiem sobie ścieli, a po za tym ja moczę siano, więc mokre na ziemie się nie sprawdza ( robi się zaraz breja ) 
Ale znam takie, że jak i m w rogu siano położysz to będzie tam leżało i tyle.
Nie będzie leżało i tyle tylko zostanie zjedzone 🙂😉)
ewik,nie wiem jak duże macie baksy, ale dobrze sprawdza się ścielenie połowy boksu (tej dalszej)... z przodu nic nie ma i w to miejsce u nas idzie siano 🙂
Cobrinha my tak ścielimy 🙂
Mam taki kanał na cyfrowym polsacie który nazywa się HORSE TV jest to kanał w całości poświęcony koniom ,jeździectwu chodowi etc . Reklamy również związane są z końmi . Reklamują tam taka ściółkę która jest z pociętych w takie fajne wiórki starych gazet . Kopyta się ponoć nie brudzą i ściółka jest bardzo ekologiczna .Spotkał się ktoś z was z czymś takim?
ewik, to może dajcie tyle siana, żeby konie to zjadły a nie rozwlekały po boksie. Zawsze można zrobić z tej ilości 3 porcje a nie dwie.
A jakie trociny kupujecie i po ile? Bo trociny i tak wychodzą sporo drożej od słomy.
pari01 to świetnie, że pelet się sprawdza. Uważaj tylko na kopyta, bo u mnie był z tym problem. Po ok. 7 miesiącach ścielenia torfem zaczęły gnić strzałki. A starałam się, aby w stajni było sucho, wybierałam to błocko i boby. Niestety dopiero na słomie udało się wszystko wyleczyć i do teraz jest dobrze, ale klacze nadal stoją na owsiance. Problem alergii rozwiązałam przy pomocy spryskiwacza ciśnieniowego. Po wyłożeniu świeżej słomy psikam cały boks wodą z odrobiną jodyny. To trochę odkaża i tłumi pylenie, poza tym konie niechętnie jedzą słomę, która zalatuje jodyną.

Zastanawiam się nad tym peletem, zachęcające jest to, że w zimie w paczkach nie powinien zamarzać, ale w stajni pewnie tak, takie wilgotne miejsca będą zamieniać się w twarde bryły  🙁 Na razie czekam z decyzją zakupu torfowych granulek, bo wychodzi na to, że słoma konikom nie szkodzi, zwłaszcza po lekkim spryskaniu. Zobaczymy co czas pokaże  🙄

Lina-Karo czytałam o tej papierowej ściółce, ludzie to zachwalają, ponoć jest bardzo chłonna i niepyląca, ale strasznie droga  🤔. Wiesz co ... też mam Polsat od wielu lat, a nie wiedziałam o tym końskim kanale  🤔wirek:, sieroctwo ze mnie, koniecznie muszę go odszukać  🙂

Odnośnie podawania siana w boksie, nie ma sposobu, aby całkowicie uniknąć strat. Konie zawsze coś rozwloką i zmarnują. Moje buły jedzą na dworze pod wiatą, mają paśnik nisko usytuowany, tuż przy ziemi, a mimo to bałaganią. Wyciągają mokre siano z paśnika, przyteptują, mieszają z piachem. Muszą być na prawdę bardzo głodne, żeby wyjeść wszystko niemal do czysta bez rozrabiania. A to się bardzo rzadko zdarza.

ranczolodzierz to kanał 174 : )
Wyczytałam ostatnio w starych książkach ta temat hodowli koni i bydła, że ludność wiejska ścieliła w oborach właśnie torfem. Na Pomorzu tradycyjnie w maju kopano torf i przez całe lato suszono kostki na słońcu. Wykorzystywano go także jako opał.

Ten torf nie był wypalany ani czyszczony, gdyż nie było takiej potrzeby. W stajniach wykładano go nawet pod słomę, żeby konie miały sucho i ciepło. Torfem uszczelniano ściany budynków inwentarskich.

Dowiedziałam się, że teraz też można zamówić taki wysuszony, naturalny torf. Ponoć w niektórych zakładach może być dostępny już od połowy lipca. Jeżeli dopisze słoneczna pogoda, zdejmowane są wierzchnie warstwy kopanego torfu, odpowiednio pakowane i sprzedawane jako ściółka w przystępnej cenie. Czy ktoś z was korzystał już z takiej oferty?

Lina-Karo dziękuję - znalazłam  :kwiatek:
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
12 maja 2012 18:58
[quote author=Lina-Karo link=topic=791.msg1394848#msg1394848 date=1336415037]
Mam taki kanał na cyfrowym polsacie który nazywa się HORSE TV jest to kanał w całości poświęcony koniom ,jeździectwu chodowi etc . Reklamy również związane są z końmi . Reklamują tam taka ściółkę która jest z pociętych w takie fajne wiórki starych gazet . Kopyta się ponoć nie brudzą i ściółka jest bardzo ekologiczna .Spotkał się ktoś z was z czymś takim?
[/quote]
Kanał ,,Class Horse TV" na Cyfrowym Polsacie 174. Ostatnio pokazywali jeszcze ściółkę z kokosa (tej brązowej skorupy).
http://www.rgrpartners.com/sklep/
korzystał ktoś z trocin z powyższego linku?
Ile worków 20 kg należy wysypać do średniej wielkości boksu? Ile mniej więcej schodzi miesięcznie (przy dość czystym koniu, załatwiającym swoje potrzeby w jednym kącie i przy codziennym wybieraniu kup)?
będę wdzięczna za info :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się