Polskie ubojnie

cieciorka   kocioł bałkański
12 maja 2012 12:19
bostonka, no ale wówczas żydzi nie muszą latać do koszernych sklepów, tylko idą do marketu, do działu z koszerną żywnością, tak jak wege, dunkanowcy, gezglutenowcy itd.
To ma być dyskryminacja żydów? A teraz nie jest dyskryminacja nieżydów? Sami chcą się ograniczać, odróżniać i odznaczać, a potem mają pretensje.
A co jak ktoś jest sikhem i nie może jeść mięsa z rytualnego uboju? Hm?
Polecałabym poczytać trochę więcej na ten temat z bardziej wiarygodnego źródła niż TVN24  😉
cieciorka   kocioł bałkański
12 maja 2012 12:47
Salomea, czekamy na te źródła. Domyślam się, że po hebrajsku, a nawet jeśli nie, to wiarygodne wg ciebie źródła, będą dla nas równie wiarygodne co tvnowskie 😉.
cieciorka, ale ci bardziej ortodoksyjni chyba i tak chodza do koszernych sklepow?
Poza tym:

Przede wszystkim o to, że ten projekt oznaczania mięsa spowodowałby lub podkreślał już istniejące wrażenie, iż metoda zabijania z uprzednim ogłuszaniem jest etycznie doskonalsza od metody zabijania rytualnego. Z powodów religijnych, pewne rodzaje mięsa (konkretne części ciała zwierzęcia) z uboju koszernego nie kwalifikują się do spożycia przez religijnych Żydów. Są więc one sprzedawane w sklepach z produktami niekoszernymi. Gdyby więc teraz zostały "napiętnowane" faktem, że inne mięsa miałyby metkę stwierdzająca ogłuszenie zwierzęcia, to mięso koszerne mogłoby mieć poważne kłopoty ze zbytem. I to - co szczególnie ważne - w efekcie z gruntu fałszywych założeń.


Czyli potencjalny klient nie powinien miec prawa do informacji o produkcie, bo wtedy moglby tego produktu nie kupic, naiwnie wierzac, ze rytualny uboj jest mniej humanitarny od nowoczesnego. Mimo, ze wg. duchownych zydowskich i kilku amerykanskich (?) badan ta metoda jest bardziej humanitarna. Jakos po obejrzeniu filmiku  z rzezni nie chce mi sie w to wierzyc... No comment.

Nie czuje sie antysemitka, nie mam nic przeciwko ani Zydom, ani judaizowi. Nie uwazam tez, ze religie sa z gruntu zle - to fanatyzm jest zly. A dla mnie fanatyzm religijny przejawia sie w zmuszaniu innych do zycia zgodnie z wlasnymi przekonaniami religijnymi lub ideologicznymi. I koszerny uboj uznalabym za fanatyzm, bo zwierze - istota zywa - jest zmuszane do bolesnej smierci z powodu ludzkich przekonan religijnych. Jak juz jemy zwierzeta, to IMO mamy etyczny obowiazek hodowac je, transportowac (ewentualnie) i zabijac w jak najbardziej humanitarny sposob. To powinno byc uregulowane prawnie, i zadna religia nie powinna miec na to wplywu. Jak komus nie pasuje, to zawsze jest jeszcze wegetarianizm:

Ideałem Tory jest wegetarianizm, ale ludzkość nie dorosła jeszcze do takiego poziomu duchowego, więc spożywanie mięsa jest dozwolone.


edit: dodalam cytat.

cieciorka   kocioł bałkański
12 maja 2012 13:44
Ale myślisz, że chodzi o to, że postronni klienci mogliby rezygnować z tych produktów narażając producenta na straty, czy o żydów, których mogłaby przekonać ta fałszywa humanitarność i sprowadzić ich na złą drogę?
Bo ja prawdę mówiąc zawsze, być może błędnie, traktowałam te metki, jako ułatwienie dla tych, którzy żywią się inaczej.
Ortodoksi żydowscy pewnie chodzą do koszernych sklepów, ci bardziej liberalni, może chodzą do różnych sklepów, ale mięsa szukają koszernego, nie wiem. Muzułmanin ma mniej restrykcji posiłkowych, więc mięso halal pewnie kupuje, gdzie znajdzie.
Amerykańscy naukowcy są dla mnie średnio przekonujący. Chyba najwięcej pseudo naukowych oszołomów to właśnie Amerykanie, ponadto działa u nich bardzo silne lobby. Z upływem krwi z pewnością traci się świadomość. Pierwsze skojarzenie jakie przyszło mi do głowy, to żołnierz, ranny i umierający, w beznadziejnym stanie. Za chwilę już go nie będzie, nie ma nogi, ręki i ma dziurawe płuca. Leży tak już trochę, dysze, jeszcze oddycha, jeszcze mrugnie, albo jęknie. Niby jeszcze ma czucie, ale stracił dużo krwi i sił i prawdopodobnie ból nie jest jego głównym problemem, bo problemów w zasadzie już nie ma. Na początku może jęknie głośniej, jak się wsadzi palec w płuco, potem co raz słabiej, ale jest mu w gruncie wszystko jedno. Nawet jeśli już nic nie czuje, ale nie ustały czynności życiowe, czyli jest w stajnie jak np owca, uznajemy taką śmierć za bezbolesną?

Mnie najbardziej wkurzają młode Tatarki w miniówach tancujące wokół zarzynanej krowy na święto ofiry, jęczące, jakie to straszne i barbarzyńskie. A potem się zajadają. No śmiech na sali.
Swoją drogą, to nie jest tak, że nie pojawiają się głosy, że może wartoby jednak zaprzestać procederu, ale jedna muzułmanka za podobne stwierdzenie prawie straciła głowę 🤣.

Odnośnie cytatu- jeżeli tekst był konsultowany z rabinami i zgodzili się na ten wegetarianizm, co możliwe, ale warto pamiętać, że rabini mogą sobie dość dowolnie interpretować teksty. Jeden ci powie, że coś jest złe, drugi że dobre, ale nie ma jakiegoś wielkiego z tym problemu. Nie można jednak słów jednej grupy rozciągać na całą społeczność.
cieciorka mysle, ze chodzi o to pierwsze, mieso koszerne mogloby po prostu nie schodzic - ja bym na pewno nie kupila. A metki moga byc przeciez ulatwieniem zarowno dla tych, ktorzy chca sie zywic w okreslony sposob, jak i dla tych, ktorzy nie chca jesc pewnych rzeczy. Dla mnie tez te badania nie sa przekonywujace, ale trudno mi sie wypowiadac na ten temat, bo nie jestem lekarzem ani weterynarzem. Chociaz w naturze zwierzeta drapiezne zabijaja wlasnie przegryzajac gardlo, no ale my jako ludzie mamy mozliwosci, zeby zabijac zwierzeta szybciej i bezbolesnie, wiec nie widze powodu, dlaczego mielibysmy tego nie robic.

A interpretacja ksiag religijnych to juz insza inszosc, na tym polu jest szerokie pole do popisu. Najgorzej, jak zabiora sie za to oszolomy, zwlaszcza, ze wielu ludziom nie chce sie samemu przeczytac Biblii, Tory, Koranu itp., czkajac na to, ze duchowni okresla im zbior zasad i powiedza, jak maja zyc 🤔 Mi sie wydaje, ze takie a nie inne interpretacje wynikaja z przeroznych uwarunkowan w czasach, kiedy byly one pisane. I tak np. wieprzowina moze byc miesem nieczystym dla muzulmanow, bo po prostu szybko sie psuje. Ciekawa jestem ,czy byloby tak samo, gdyby Koran pisany byl w czasach, kiedy byly juz lodowki 😉 Mysle, ze w dzisiejszych czasach teskty religijne moglyby byc interpretowane duzo bardziej liberalnie, zwlaszcza, ze chodzi chyba bardziej o idee niz szczegoly.

I mam jeszcze pytanie - czy ktos tutaj z wiedza medyczna moglby sie wypowiedziec na temat tego:

Właściwie przeprowadzona szechita (ubój rytualny) nie tylko zapobiega błyskawicznie dopływowi krwi do mózgu, ale także powoduje, że krew obecna w mózgu wypływa z niego natychmiast, powodując nagły spadek ciśnienia, co połączone z równie raptowną utratą płynu mózgowego, wywołuje całkowitą utratę świadomości u zwierzęcia w czasie krótszym niż 2 sekundy. Są to ustalenia udowodnione naukowo (np. badania prof. HH Dukes, Cornell University, USA; Dr Stuart Rosen, kardiolog w Hammersmith Hospital w Londynie w: "Physiological Insights Into Shechita" /2004/). Warto jeszcze przypomnieć, że obowiązujący w USA "Humane Slaughter Act" definiuje szechitę jako humanitarną metodę zadawania śmierci.


CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
12 maja 2012 16:42
"Właściwie przeprowadzona szechita (ubój rytualny) nie tylko zapobiega błyskawicznie dopływowi krwi do mózgu, ale także powoduje, że krew obecna w mózgu wypływa z niego natychmiast, powodując nagły spadek ciśnienia, co połączone z równie raptowną utratą płynu mózgowego, wywołuje całkowitą utratę świadomości u zwierzęcia w czasie krótszym niż 2 sekundy. Są to ustalenia udowodnione naukowo (np. badania prof. HH Dukes, Cornell University, USA; Dr Stuart Rosen, kardiolog w Hammersmith Hospital w Londynie w: "Physiological Insights Into Shechita" /2004/). Warto jeszcze przypomnieć, że obowiązujący w USA "Humane Slaughter Act" definiuje szechitę jako humanitarną metodę zadawania śmierci."

Jeśli badania faktycznie są słuszne, to można zauważyć pewien schemat np. przy uboju krów- rzeźnik przed każdą krową ostrzy nóż, wykonuje jedno konkretne cięcie, a dopiero po paru sekundach ewentualnie poprawia lub wycina tchawicę.

Zasady koszerności i uboju zwierząt moim zdaniem muszą być rozpatrywane w sposób raczej logiczny- jak już wspomniano były spisywane w czasach, kiedy nie było lodówek czy innych dzisiejszych "nowości" i raczej miały za zadanie nauczyć ludzi, jak w najbezpieczniejszy sposób oporządzić i przechować mięso. Dziś te sposoby są zastąpione lepszymi, które pozwalają na humanitarne traktowanie zwierzęcia, w związku z czym wydaje mi się, że stare praktyki powinny być raczej odrzucone. W Starym Testamencie w Biblii Izraelici żyjący na pustyni również mają pewne wytyczne odnośnie życia i przechowywania jedzenia, a dzisiejsi chrześcijanie raczej z nich nie korzystają 😉
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
12 maja 2012 16:58
Ciekawy artykuł, co prawda po angielsku, ale analizuje również metody ogłuszania:
http://www.shechitauk.org/news-resources/resources/resources/article/shechita-conformity-confrontation.html
Najważniejsze fragmenty mogę przetłumaczyć w środę (i spróbuję poszukać czegoś o wymienionych badaniach).

Trzeba patrzeć na to również tak, że ogłuszanie nie zawsze bywa skuteczne i zwierzak przy zarzynaniu jest albo tylko połowicznie ogłuszony, albo przytomnieje. Po internecie krążą filmiki rodzaju przytomna, z właśnie podciętym gardłem świnia zostaje wrzucona do "wanny" z wrzątkiem.

Poza tym, nigdy nie będziemy mieć 100% pewności, że to, że zwierze jest nieprzytomne, znaczy że nie odczuwa bólu. Naoglądałam się bardzo przykrych filmików z normalnym zarzynaniem (tzn. ogłuszenie przed) i cierpienia zwierzaków wcale nie jest mniej...

Chociaz w naturze zwierzeta drapiezne zabijaja wlasnie przegryzajac gardlo
Duszą. Nie przegryzają, tylko zaciskają szczęki na tchawicy i duszą. Chociaż bardzo często się zdarza, że np. jeden lew dusi, a reszta zabiera się od razu za rozrywanie jeszcze żywego bawoła...

EDIT: http://ebookbrowse.com/physiological-insights-into-shechita-s-d-rosen-veterinary-record-2004-01-pdf-d40602800
(zmieniłam link, poprzedni nie działał)
cieciorka   kocioł bałkański
12 maja 2012 17:25
A interpretacja ksiag religijnych to juz insza inszosc, na tym polu jest szerokie pole do popisu.

Mi sie wydaje, ze takie a nie inne interpretacje wynikaja z przeroznych uwarunkowan w czasach, kiedy byly one pisane. I tak np. wieprzowina moze byc miesem nieczystym dla muzulmanow, bo po prostu szybko sie psuje. Ciekawa jestem ,czy byloby tak samo, gdyby Koran pisany byl w czasach, kiedy byly juz lodowki 😉 Mysle, ze w dzisiejszych czasach teskty religijne moglyby byc interpretowane duzo bardziej liberalnie, zwlaszcza, ze chodzi chyba bardziej o idee niz szczegoly.

Nie tyle interpretacja wynika z uwarunkowań, tyle same zapisy. Co do świń jest również prawdopodobne, że w czasach proroka panowała jakaś choroba na którą zapadały/przenosiły świnie, a ich mięso rzeczywiście szybciej się psuje. Mięso bez krwi, też łatwiej ususzyć i przechować, ale co ma do tego świadomość? Może chodziło o to, żeby nie żywić się padliną?
Natomiast pisząc o interpretacji, miałam na myśli, że judaizmie i islamie jest trochę inaczej niż w chrześcijaństwie. Np. jeśli potrzebujesz oceny moralnej w jakiejś sprawie idziesz do imama, wydaje on fatłę, ale ona ci się nie podoba, więc idziesz do innego, aż uzyskasz satysfakcjonującą cię 🙂. Podobnie robić mogą rabini. Co synagoga, to inny gatunek. Chrześcijaństwo, o ile jest bardziej indywidualne w kwestii sumienia, o tyle jaśniej i jednoliciej ustala zasady, a z wyższymi nie wypada się nie zgodzić.

Chociaz w naturze zwierzeta drapiezne zabijaja wlasnie przegryzajac gardlo
Duszą. Nie przegryzają, tylko zaciskają szczęki na tchawicy i duszą.

Albo przetrącają kark.
sądziłam , że "rytualne" zabijanie jest procederem rzadkim, marginalnym - zwiazanym z jakimś właśnie rzadkim rytuałem, obrządkiem, świętem...
a tu wychodzi na to, że to normalne, komercyjne pozyskiwanie miesa i to na dużą skalę. do tego na eksport. czyżby w krajach do których ten eksport się rozpoczął (trwa od dawna?) /krajach ościennych, jest zakaz takiego zabijania, że istnieje konieczność /jest opłacalne importowanie z drugiego konca/ z innego kontynentu?
jeszcze wszystko wbrew prawu...lub z jego naginaniem. i stanowisko i "tekst" ministra. w glowie sie nie mieści poprostu  🤔wirek:
agulaj79, wow, gratulacje, to nie masz sobie nic do zarzucenia.


Nie o to chodzi, że nie mam sobie nic do zarzucenia. Złośliwość niepotrzebna. Mięso jem i jeść będę, ale poprostu mając wiedzę, że w danej ubojni jest tak a nie inaczej to ja dziękuję. To, że zwierzęta w innych cierpią też wiem, ale naprawdę chyba nie wynaleziono jeszcze sposobu na niestresowe zabijanie.
A ja kiedyś słyszałam reportaż o muzułamninie w Polsce. Pan się skarżył, że dostał u nas prawo pobytu, ale jego dodatkowa żona jest wedle prawa nielegalna. Ale o żonie to tak na marginesie-nie w kontekscie ubojni.  😉
A na temat. Pan kupił gospodarstwo rolne i zamieszkał tam z dużą rodziną. Jest ich w sumie 21 osób.
I sobie kozy zakociłł. Oczywiście wieś orzekła, że pan jest terrorystą arabskim bo ma brodę. I zaczęła się wojna religijna.
Ogrodzenie mu tną, kozy mordują etc.
I teraz o ubojniach: pan tłumaczył, że mięso z rytualnego uboju jest bardzo drogie a sklep z nim około 200 kilometrów od pana.
A on z rodziną jeść coś muszą. Stąd kozy.
Warto i okiem takiego pana popatrzeć.
Domyślam się, że uwielbiany Mahmed Khalidov też mięso jeść musi. Bo by nie miał siły walczyć.  😉
Ubój rytualny w krajach UE jest zakazany, u nas dozwolony... Dlatego wykonują go u nas. Opowiadał mi znajomy, który pracuje w rzeźni gdzie dokonują takiego uboju bydła i ręce mu opadają. Jest to ubój wykonywany przez wyznawców islamu (nie przez pracowników rzeźni), pod nadzorem ich duchownego, który sam wybiera ludzi do tego uboju. Czasem są wszyscy, czasem nie, więc raz trwa dłużej, raz idzie szybciej. Pracownicy, lekarze nadzorujący i Powiatowy Lek.Wet. zgrzytają zębami z bezsilności, ale co mogą? Min.rolnictwa wyraziło zgodę. Jedyny zadowolony: właściciel ubojni. A to jest bardzo silne lobby w Polsce.
(...)Jedyny zadowolony: właściciel ubojni. A to jest bardzo silne lobby w Polsce.

Właściciele ubojni to silne lobby? E tam, silne.  😉
Czy muzułmanie?
Oj, nie zapomnę jak do restauracji w której pracowałam przyjeżdżały produkty...
I takie przykładowe foie gras, które to ściągane było z Węgier, bo u nas takie siłowe karmienie jest zakazane...

Polska eksportuje spore ilości mięsa. I dużo właśnie do krajów arabskich, nawet do Chin (kurze łapki) i Korei, Japonii.
Właściciel ubojni jest na pewno z większego rynku zadowolony...
cieciorka   kocioł bałkański
15 maja 2012 19:08
Ciekawostka: sikhom niewolno jeść mięsa z rytualnego uboju muzułmańskiego. Mają swój, wygląda również brutalnie, ale odbywa się błyskawicznie i wykonywany jest przez wyszkolone osoby
http://vimeo.com/7283523 jest pokazany na tym filmiku koło 6 minuty.
tak sobie pomyślałam... pora późna, być może rano okaże się że to nie ma sensu - ale:

skoro ustawa o ochronie zwierząt wyraźnie zabrania takich praktyk (Art. 34. 1. Zwierzę kręgowe w ubojni może zostać uśmiercone tylko po uprzednim pozbawieniu świadomości przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.
2. W ubojni wyodrębnia się pomieszczenie do przetrzymywania zwierząt oraz pomieszczenie do ogłuszania i wykrwawiania zwierząt) a rozporządzenie jest w tym zakresie wyraźnie niezgodne z ustawą - to być może istnieje procedura, żeby to zmienić a przynajmniej spróbować.

Zgodnie z Konstytucją Trybunał Konstytucyjny może orzec o niezgodności rozporządzenia z ustawą w trybie skargi konstytucyjnej, kontroli instancyjnej albo pytania prawnego - wg. mnie dwie pierwsze opcje odpadają - ale być może do zastosowania jest trzecia. Mnie też ubój rytualny wkurza i uważam, że nie powinien być praktykowany - być może z pomocą jakiejś organizacji pro-zwierzęcej (która mogłaby zainicjować spór, miałaby w tym interes prawny) dałoby się spróbować poddać to rpzporządzenie pod kontrolę TK.

Czy jest na sali ktoś, kto chce mi pomóc?


do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek o badanie zgodności rezoprządzenia z ustawą  😅

Trzymać kciuki!
Prokurator Genaralny Andrzej Seremeta zaskarżył przepisy o dopuszczeniu uboju rytualnego w Polsce do TK.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/626464,seremet_przepisy_o_rytualnym_uboju_sa_niekonstytucyjne.html
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/626763,zakaz_ubojow_rytualnych_czyli_prawa_krow_wazniejsze_od_wolnosci_wyznania.html,1,2

Sprawa jest bardzo obrzydliwa. W ostatnim numerze Focusa jest artykuł "Tajna historia mielonego", który otwiera oczy na skalę zjawiska. Według autora w przyszłym roku już 50% zwierząt w Polsce będzie zabijanych bez ogłuszenia. Bo to bardzo intratny interes ...
Po lekturze tego artykułu napisałam do Fundacji Viva! w odpowiedzi dostałam link do ich akcji w tej sprawie na FB. Ponadto i w artykule w Focusie i w Gazecie Prawnej wspomina się, że są naciski organizacji praw zwierząt.

próbowalam załączyć skany artykułu z Focusa, ale oś mi nie wychodzi. Mogę wyslac na maila.
(...)
Sprawa jest bardzo obrzydliwa. W ostatnim numerze Focusa jest artykuł "Tajna historia mielonego", który otwiera oczy na skalę zjawiska. Według autora w przyszłym roku już 50% zwierząt w Polsce będzie zabijanych bez ogłuszenia. Bo to bardzo intratny interes ...
(...)

50% ??? Weź tak na zdrowy rozum. Autora poniosło co najmniej o zero.
Tania, a czytałaś ten artykuł? Polecam.
Tania, a czytałaś ten artykuł? Polecam.

Chętnie. Poproszę o link.  :kwiatek:
🙂 mogę wyslać skan na maila tylko.
W elektronicznym wydaniu Focusa nie ma tego artykułu niestety. A skan mam bo wysyłałam do Vivy.
Sprawa ubojów rytualnych zawsze była trudna. Paradoksem jest, że sprzeciwiają się temu grupy ludzi, którzy zwykle bronią praw mniejszości i walczą o wolność. Straszny piruet. Nie pojmuję.
Tania, poszło 🙂
nr Focusa nr 6/2012 o ten http://www.focus.pl/magazyn/wydanie/focus-62012/

Sprawa jest taka, że w bardziej cywilizowanych  państwach zabroniono już tych praktyk, ale nasz minister rolnictwa chętnie przygarnął "ubój rytualny" pod swoje skrzydła. Niestety.
No, ale tak bez emocji: muzułmanie i Żydzi mają zostać zbiorowo wegetarianami ?
Skoro ich religia zakłada cierpienie innych istot, dla mnie to nie religia tylko sekta.
No ale ja rasista i antysemita jestem...
Skoro ich religia zakłada cierpienie innych istot, dla mnie to nie religia tylko sekta.
No ale ja rasista i antysemita jestem...

Oj tam oj tam. Nasz schabowy też cierpi . To takie mocno naciągane.
Nie, ale mogą zrezygnować z uboju rytualnego, ponieważ wiaże się on z zadawaniem niepotrzebnych cierpień.
A swoją drogą jestem wegetarianką od 23 lat i mam sie dobrze 😉 wiec ... czemu nie?

A jeśli mowa o religiach, to niestety kościół katolicki także nie przysłużył się zwierzętom, postrzegając je jedynie jako istoty, które mają służyć ludziom. Ostatnio też gdzies przeczytałam, że w Watykanie jest zakaz trzymania jakichkolwiek zwierzaków.
No i racja każdy schabowy cierpi, ale ten rytualny dużo bardziej.
Cierpi, ciężko powiedzieć, czy "nasza" śmierć jest bardziej humanitarna, bo zabijania w ogóle bym do określenia "humanitarne" nie podciągnęła...
Ile razy się słyszało, że żywe wciąż i przytomne zwierzę pojechało na linię...

Wydaje mi się, że to kwestia wrażliwości ludzi, którzy tam pracują, i dopilnują, a nie pozwolą, żeby jechało dalej, bo linii nie można zablokować.
Problem w tym, że wrażliwy człowiek do rzeźni raczej nie pójdzie pracować. Raczej taki, który uczucia zwierząt ma w dupie. I tu się zaczyna problem.
Jednego widok walczącej o ostatnie minuty krowy nie rusza, innych owszem. Nie jest z resztą udowodnione, że razem z np. odcięciem głowy zwierzę/człowiek umiera.
Kiedyś czytałam, że po to właśnie po ścięciu podnoszono głowę skazańca, żeby sobie popatrzył z góry na tłumy.
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
22 czerwca 2012 09:33
Inna sprawa, że jak się pracuje kilka miesięcy/lat w rzeźni, to nawet największy wrażliwiec robi się "odporny" na widok krwi i zarzynanych zwierząt.
Mój szwagier pracował jakiś czas w rzeźni w Irlandii(na szczęście na dziale sortowania mięsa, a nie uboju) i opowiadał, że przepisy zabraniały pracowania na dziale uboju więcej niż 3 miesiące- potem wydawano odgórny nakaz przeniesienia pracownika na inny dział i zastąpienia kolejnym. Dzięki temu unika się właśnie takiego zobojętnienia.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się