Dopasowanie siodła

Tylko jeszcze nie próbowałam go w ruchu, pod jeźdzcem. Może stać się tak, że jeśli jest za ciasne poleci wtedy do przodu i juz w równowadze nie będzie. Mogą go poszerzyć o 3 rozmairy. Nie wiem tylko ( po tym jak dziewczyny narzekaja na prestiga  w innym wątku) to coś da.
Też tak mi się wydaje. Ale mimo tego, że wygląda na za ciasne z przodu, to siedzisko leży chyba w równowadze, co nie?


Może tak być. Ja mam konia-taboret na którym każde siodło leży niby w równowadze, ale mało które ma na tyle szeroki przedni łęk, żeby objęło cały kłąb 😉
Mam na myśli również to, że jeśli poszerzymy przedni łęk, to siedzisko nie będzie chyba leżało w równowadze, prawda? Bo przedni łęk się obniży do dołu, a w przypadku tego akurat siodła wydaje się to niepożądane. tak to widzę jako laik
mamuteq   .:Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem... :.
18 maja 2012 12:41
lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
18 maja 2012 12:48
Heej 🙂
Mam pytanie 🙂
Jeżeli mój koń chodzi w niebieskim wintecowym łęku(31) to łęk do daslo jest albo 30 albo 32. Czy będzie dobrze jak kupię 32 i założę futrzaną mattesową bez korekty, ale grubą podkładkę?
Moje HBC na koniu. Nie licząc faktu, że chyba osiodłałam za wysoko.
Nadżafowa, poka bez padu i przesunięte z 10 cm do tyłu 😉
No właśnie dopiero jak zdjęcia zgrałam na komputer to zobaczyłam, że jest za wysoko. Żeby nie było, że jeżdżę na tak osiodłanym koniu- zdjęcia poglądowe tylko i to na szybko robione, bo wsiadać nie mogę a dość mało czasu było.


bez padu, ale tutaj też jest jakoś dziwnie za wysoko. Jutro zrobię nowe.
Nadżafowa, do tyłu koniecznie 😉 koń ma łopatkę imo akurat pod "eską" poduszki kolanowej 😉
anaa no właśnie wiem, już nawet napisałam o tym jak wstawiłam zdjęcie. W ogóle nie wiem jak ja go osiodłałam  🤔wirek: jutro zrobię nowe. Na szczęście nie mam problemu, że na nerki siodło wejdzie bo jest dłuuuugi jak tramwaj
dziewczyny, pomocy:

ok 3-4 jazd mój koń odsednia się po prawej stronie grzbietu, zaraz obok wyrostka kolczastego, w odległości około dłoni od kłębu.

Sprawdzałam siodło - ławki równe, bez zgrubień (jest to bates z cairem, więc.. no nie wiem akurat jak tam miało by się coś odkształcić w tych poduchach z powietrzem)

Czapraki zmieniam, i pod każdym tak samo

No i siodło przecież nie leży przy wyrostkach  🤔 więc jak to..

Moim pierwszym krokiem jest wymienienie puślisk na nowe, równe (tamte były trochę nierówne, minimalnie - skapnęłam się, jak zaczęłam myśleć o całej tej sytuacji) bo w sumie to to odsednienie jest jakby w okolicach zamka..

Co dalej robić, jak sprawdzać czy siodło leży jak należy? Robić test z kredą? Koń wypaca czaprak równo, mam między siodłem i czaprakiem cieniutki żel CSO.

Vetka sugeruje że coś go tam mogło użreć i po jeździe puchnie mu to miejsce.. ale.. po tyg czasu powinno zejść, no nie? Zrobiłam koniowi 3 dni lonży, żeby dać odpocząć grzbietowi.
junona, słyszałam, że z Batesa/Winteca powietrze może zejść + kiedyś rozmawiałam z kimś od pleców i od siodeł, że jeśli siodło nie leży idealnie to jak wsiądzie się to powietrze się przesuwa i w jednym miejscu jest go np dużo, a w innym jest go nie wiele.
pytam z ciekawości, ile kosztuje, tak mniej więcej, szycie siodła na miare?
hugolina009, zależy gdzie chcesz uszyć.
Myślę, że od 2 tysięcy wzwyż. 🙂
tak też myślałam... może kiedyś będzie mnie stać 😉 na mojego paskuda nawet bezterlicówka nie pasuje tak do końca, trzeba zacząć odkładać pieniążki na szyte na miare
tylko, że siodło było kupione z zapasem, niewielkim co prawda; nigdy nie podkładałam futerek ani innych grubszych podkładek, tylko żel acavallo i teraz cieńszy jeszcze CSO.

Koń się rozbudowuje - to fakt. Zaczął chodzić pod tym siodłem jako prawie 6-cio latek (bez 4 miesięcy), teraz ma 7lat + 2 miechy..
Zakładam, że jest możliwość za ciasnego siodła, ponieważ koń nabudował sobie łopatki, wzmocnił grzbiet..

ALE

oglądałam siodło - poduchy równe; patrzyłam jak przylega do grzbietu - wygląda dobrze, jednak mój koń jest po bardzo złych doświadczeniach z grzbietem; pisałam już kiedyś, że pierwsze 2 miesiące posiadania go to tylko lonża (w tym rehabilitacyjna) i masaże; do dziś bujam się z wzmacnianiem jego grzbietu; dodatkową trudnością jest lekkie przebudowanie zadem  🙁

Teraz podejmuje następujące kroki:

1.  zmieniłam puśliska na idealnie równe (z wszytą taśmą, więc teoretycznie nie powinno się nic za mocno powyciągać przy regularnie zmienianym puśliskom - z prawa na lewo i na odwrót; wsiadam też raz z lewej, raz z prawej strony)

przy równych puśliskach mam większą gwarancję równo rozłożonego mojego ciężaru - pod warunkiem że nie popełniam błędów dosiadu

2.  zamówię szerszy łęk - teraz mam niebieski 31 cali

i moje pytanie

chcę podłożyć mattesa z systemem correction, planuję zakup takiego z krótszym futrem niż standardowe (standard 3cm, ja wzięłabym najchętniej 2cm, ewentualnie 2,5 🤔 jeszcze sama nie wiem..)
czy ten jeden rozmiar wystarczy, czy trzeba brać szerszy łęk?

wiem, że niektóre z was zamawiają / kupują siodła nówki z zapasem na mattesa. Zapas czyli ile rozmiarów?

POMOCY 😵
Mates poszerza o mniej więcej 1 rozmiar- bo rozumiem, że o to w tej chwili pytasz.
a nie zwęża ?
Poszerza grzbiet o jeden rozmiar więc potrzebujesz siodła szerszego o jeden rozmiar.
Zwęża siodło o jeden rozmiar, więc aby pasowało potrzebujesz siodła szerszego.
junona, ja od siebie dodam tylko, żebyś najlepiej w ogóle przestała wsiadać na konia po strzemieniu - i koniowi i Tobie wyjdzie to tylko na zdrowie. Jeśli bym miała strzelać w ciemno, nie widząc siodła, to powiedziałabym, że mogło się gdzieś naciągnąć/odkształcić od jednostronnego przeciążenia które występuje w trakcie wsiadania z ziemi. Pisałam już kiedyś, że widziałam ujeżdżeniówkę odkształconą od wsiadania z lewej strony tak bardzo, że nawet na wieszaku nie chciała wisieć prosto. Sądzę że z syntetycznym siodłem tez się może tak stać.
hugolina009, wiesz co... moim zdaniem - po dużych przejściach z tematem siodło+grzbiet mojego konia to: mierzyć WSZYSTKIE siodła, ja i moja znajoma w ten sposób trafiłyśmy na siodła które w końcu leżą. Dodam, ze obie miałyśmy siodła robione na miarę dla konia - jej od początku nie leżało kompletnie, u mnie to były mało rzucające się rzeczy, ale bardzo ważne... A miało być siodło idealne 😉
Nirv miałam już 4 siodła, żadne nie leżało, a nie mam za bardzo od kogo pożyczyć do przymiarki... bo płacić ciągle za wysyłki w tą i z powrotem to mnie nie stać :/ ale też już o tym myślałam...  dzięki, że piszesz, jak było u Ciebie, dobrze wiedzieć, że siodło na miarę nie jest lekarstwem na całe zło 😉
hugolina009, siodeł miałam myślę, że z 25? 😉 generalnie część była na zasadzie - dziś pasuje, a jak koń popracuje to zaraz wyrośnie, część była okazyjnie kupiona i jak będzie ok to super, a jak nie to pójdzie dalej 😉 a skąd jesteś? podzwoń po różnych handlarzach sprzętem, często mają sporo siodeł i zawsze można coś przymierzyć.
ChingisChan   Always a step ahead! :)
20 maja 2012 21:04
Mogę poprosić o ocenienie mojego siodła? :kwiatek:

Na pierwszym zdjęciu koń stoi na nieco pochyłym terenie i niestety podkładka nam się skurczyła. Na kolejnych zdjęciach koń nie ma podpiętego popręgu.




Rozglądam się za siodłem i znalazłam Pleszewskie, tylko mam problem bo zupełnie nie wiem jaki to rozstaw łęku jest  🤔 Daw - Magowy M jest nam przymały a tego nie umiem określić...  👀

[img]http://desmond.imageshack.us/Himg443/scaled.php?server=443&filename=dscf2876.jpg&res=landing[/img]

Euphorycznie, 'na oko' wygląda na bardzo wąskie to siodło.
Chingis Chan- mi się podoba jak leży. Zerknęłabym jeszcze na to, czy grzbiet się poci pod ławkami równomiernie.
Euphorycznie- zgadzam się z Sisisą. To siodło jest BARDZO wąskie. Jeśli Daw Magowska M jest przymała, to daruj sobie to siodło od razu.
Chingis Chan a czy to siodło nie leży na łopatakch? Bo jakoś tak strasznie mocno z przodu mam wrażenie,nawet pomimo wysuniętej tybinki (domyślam się ze to chyba skokówka i tybinki moga leżeć bardziej z przodu).
Chingis Chan A Ja mam wrażenie że z futerkiem może być za wąskie.
Sisisa, tunrida dziękuję  :kwiatek: Kupienie siodła na szerokiego konia po rozsądnych pieniądzach to zdaje się być wyczyn.  😵
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się