Fiordy, fiording - przybliżenie rasy

My mamy bliziutko do holenderskiego ogiera do Czech więc zobaczymy co z tego będzie.  Czesi hodują holenderskie fjordy i wpisują je do holenderskich ksiąg stadnych .
Norweskie ciacha:

bajerqa1992   "Jedziemy, galopujemy tak przez życie całe"
09 czerwca 2012 09:49
To ja się pochwalę naszym 1 samotnym wypadem w teren 😉 Klaczka ma 4 lata 😉

Co do ogiera to ten 1 śliczny jest!!
bajerqa1992 ile kobyłka ma w kłębie? Wygląda na sporą. 🙂 I czy to czysty fiord ?
Ja z moim 'fiordem' ( matka rudy kn, ojciec mieszanka) zaczynamy jeździć. I mamy akcję-zrzucanie brzucha, ciężko nam idzie, ale mam nadzieję że się uda. 🙂 I młody super pod siodłem się spisuje, jak dojdzie podogonie to postaram się o jakieś zdjęcia. 😉
bajerqa1992   "Jedziemy, galopujemy tak przez życie całe"
09 czerwca 2012 19:56
Daniella_283,  Szczerze mówiąc nigdy jej nie mierzyliśmy :P Musiałabym to zrobić 😉 Tak 😉 Jest czystym fiordzikiem 😉 Po Melonie 😉
Watek Fiordowy, więc mam nadzieję, że mnie nie wygonicie z tym pytaniem  :kwiatek:

No więc jaki rozmiar derki i ochraniaczy noszą wasze fiordy ?
bajerqa1992   "Jedziemy, galopujemy tak przez życie całe"
10 czerwca 2012 14:25
Ochraniacze zakładałam M 😉 Co do derki to nie pamiętam rozmiaru wrr.. Chyba 135 ale nie jestem pewna :P
Może dziwnie zabrzmi - ale w jakich cenach są klacze o "srednim" pochodzeniu "typu rekreacyjnego" między 6 - 8 rokiem życia???  Zasatanawiam się nad kupnem 6 leiej klaczy - jeszcze jej nie oglądałam - podobno jest spokojna 2 lata temu chodziła w zaprzęgu a rok temu pod siodłem - właściciel chce za nią 3tys.  Ale ciekawa jestem z jakiej przyczyny miała taką przerwę...??? 🤔
I jeszcze jedno - jak jest z ich charakterm??? Można je porównać do hucułów czy koników - czy nie???  👀
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
10 czerwca 2012 16:33
Nasze fiordy są raczej spokojniejsze od kn i huc. choć też potrafią być wredne, jak to kucyki 😁 Wszystko zależy od osobnika 😉
Są bardziej ogarnięte od hucułów, nie kombinują tak mocno. 😉 Wydaje mi się, że nie mają tak wielkich skłonności do np. teleportowania się poza ogrodzenie, poza boksy... etc ... 😁 Aczkolwiek jak się im pozwoli to potrafią rogi pokazać (jak większość koni z resztą).
3 tysiące za zdrową, ujeżdżoną, oprzęganą i dorosłą, ale nie starą klacz to dla mnie dobra cena.... Chyba, że przy oglądaniu okaże się coś innego.
Jeżeli chodzi o ceny to nawet 2,5 tys. w wielu ogłoszeniach widnieje za ujeżdżonego konia, typowego rekreanta. A 3 tys. to cena dobra, zwyczajna.
Tego się obawiam, że raczej jest jakieś ale...  Do tego mam 160km do niej i bym musiała jechać z przyczepą....i wtedy dokładnie ją ocenić, przez tel jest przedstawiana w samych superlatywach - tylko dziwne że przez rok nikt na nią nie wsiadał - a 2 lata temu  podobno w innej stajni chodziła w zaprzęgu. Czyli raczej trzeba ją traktować - jako pół surową... 🙄
Zawsze trzeba uważać, bo może być jakiś haczyk.  😉
Ja właśnie mam w planach kupić fiorda 🙂 Stąd moje pytania odnośnie rzeczy hehe  🙄
  Ale stosunkowo mało jest fiordów w woj. Lubuskim prawie w ogóle ich nie ma :<
a ja pokazuję mojego podopiecznego
og. Kvist Halsnaes
czempion Danii ogierków rocznych
obecnie sprawdzony ogier
ciekwae jak wam się spodoba 👀

za duze zdjecie

JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
10 czerwca 2012 19:06
grandzia, fajne konisko, przynajmniej nie zatuczone 🙂
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
10 czerwca 2012 19:09
grandzia: piękny zwierzak. Byleby go nie zatuczyć. Chodzi pod siodłem czy w zaprzęgu?
pod siodłem "coś" tam probowaliśmy i było całkiem nieźle. A zaprzęg to jego żywioł. Ma własną martonówkę i jak ją widzi to aż się śmieje. Uwielbia"ten sport"
ogr: "Pańcia ubrałem się już. Idziemy?"

kolejne za duze zdjecie!!!
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
10 czerwca 2012 19:36
grandzia, a w jakim jest wieku?
Akurat ten koń jest świetnym przykładem, że ta rasa jednak linie może trzymać 😉
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
10 czerwca 2012 19:38
fajny wesołek. A on to jest w takim nowoczesnym bardziej typie fiorda
teraz ma 7 lat. Reprezentuje jedną z najlepszych linii fiordzkiej Halsnaes. Zdecydowanie to przykład kierunku obecnej hodowli Fiordów.
Obecnie mamy 15 Fiordów. Srado matek to prawie wyłącznie Fiordki duńskie.
Pozwolę sobie pokazać 2. ogra Charlesa A'Guren (tylko 2% całej hodowli koni fiordzkich na świecie ma taką maść 🙂

ogromne zdjecie
Nasza stajenna para zaprzęgowa, rekreacyjnie chodząca pod siodłem.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
10 czerwca 2012 20:07
grandzia, pomniejsz zdjęcie, bo po kliknięciu nie wiele widać.
Równie piękny 🙂
grandzia o kurczę, przepiękne są te ogiery 🙂 Marzenie mieć takiego prywatnie.
I ja się wcisnę skromnie z moim mieszańcem.  🙂
[img]http://desmond.imageshack.us/Himg17/scaled.php?server=17&filename=dsc09793kopiakopia.jpg&res=landing[/img]
JARA dzięki za cenną uwagę🙂
ten jaśniejszy fiordek chyba jest w delikatniejszym typie
Daniella 283 dziękuję za miłe słowa 🙇 świetne zdjęcie

edytuj posty. i radze zapoznac sie z regulaminem :/
Rydon, to przecież Fred! Byliśmy tam w hotelu w sierpniu 🙂 przewiózł nas dzielnie bryczką, miły gość 😉
Rydon, to przecież Fred! Byliśmy tam w hotelu w sierpniu 🙂 przewiózł nas dzielnie bryczką, miły gość 😉


A tak, Fred we własnej 'osobie' ; )
To go poklep czule. Świetny konik.
bajerqa1992   "Jedziemy, galopujemy tak przez życie całe"
10 czerwca 2012 21:09
Ja kiedyś widziałam na allegro fiordzika na sprzedaż za ok 3tys... Ale myślałam, że padnę jak się dowiedziałam, że ma ok 2 latka i SKACZE! Biedne konisko ;/ Co do ogierów to gdzież takie piękności można znaleźć??

A co do rocznej przerwy w chodzeniu pod siodłem, to to akurat mnie nie dziwi ;/ U mnie młoda miała praktycznie rok przerwy... Właściciele często nie mają czasu żeby wsiadać, a trzymają konie tak dla siebie 😉 W wakacje dzień trwa dłużej i wieczorem można sobie pozwolić na jazdę 😉
arabiansaneta   Konie mamy zapisane w gwiazdach
10 czerwca 2012 21:10
Jaśniejszy to fiord może być, ale siwy to chyba nie? A w ostatnim KT jest ogłoszenie siwego fiorda! Chyba nie może być czystej rasy?
bajerqa1992   "Jedziemy, galopujemy tak przez życie całe"
11 czerwca 2012 12:42
Siwy to z pewnością nie fiord 😉 Pewnie ma jakiś dolew tej krwi i tyle 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się