własna przydomowa stajnia

super teraz wiata wygląda, piękne zawiasy-gdzie kupiłaś, a może podwyższyć  górą?
Mehari   nic nie dzieje się bez przyczyny..
03 czerwca 2012 15:37
stillgrey, ale super 🙂
Dzieki dziewczyny 🙂 Pocieszacie mnie, bo u mnie w domu wszyscy sie pukaja w glowe dlaczego ta wiate popsulam 😉
Zawiasy kupilam w lokalnym sklepie z artykulami metalowymi. Ale teraz w tej wiacie wygladaja od czapy, wiec zdejmuje te drzwiczki i przybijam tam dechy🙂 Zawiasy pojda do drzwi w stajni, mam jeszcze druga pare, wiec bedzie idealnie🙂
stillgrey, piękna ta Wasza wiatka! Macie w niej prąd czy to lampa solarna?

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to podnieść samą górę - czyli zrobić prześwit między ścianami a dachem, albo i to odeskować. Od dołu bym nic nie dokładała, tylko od góry właśnie, żeby pójść w wysokość.
Orzeszkowa, nie bardzo jest komu zlecić wykonanie... bo wiesz, zawsze jest za mało płatne albo nie opłaca się... lepiej stać pod budką z piwem😉
stillgrey teraz wygląda super  😉
Hmm, przeswit miedzy scianami i dachem... nie wiem czy to nie bedzie wiecej roboty niz podniesc wiate na lewarach i do krokwi przymocowac jakies przedluzki i pozniej odeskowac dol. Cos bedzie trzeba wymyslic. Zapytam majstra, ktory ta wiatke stawial, moze bedzie mial pomysl jak to zrobic.

Mam pociagniety prad 🙂 Kiedy z niego nie korzystam wylaczam bezpieczniki, dzieki temu mam pewnosc, ze wiatka nie pojdzie z dymem 😉
stillgrey, ja nie jestem budowlańcem, ale imo mniejsze przeciążenie dla dołożonych kawałków krokwi wychodzi, gdy są na górze (czyli trzymają sam dach, a nie całą konstrukcję). To tak na chłopski (babski?) rozum. Mój pan złota rączka mówi, że w ogóle by się w takie przedłużanie nie bawił, jak się chce dach podnieść to najlepiej każdy słup na dłuższy wymienić, bo łączone będą dużo słabsze.
Chyba że podniesiecie całość i wylejecie pod każdy słup pecki?

Cobrinha,  a w którym miejscu dokładnie chciałabyś tę wiatę? Popytam wśród znajomych, bo moja ekipa raczej poza Limanowszczyznę się nie rusza, chociaż kto wie 😉
Orzeszkowa, leci PW 🙂
ganasz, masz więcej zdjęć? strasznie są malutkie🙁
Najważniejsze pytanie: o ile chcesz podnieść ten dach?

Hę... a zastanawiałaś się nad możliwością podniesienia wiaty i posadowienia jej na stopach fundamentowych wylanych na taką wysokość, jaką chcesz uzyskać? 😉
Wtedy wylewasz sobie 6 stopek i z betonu wypuszczasz jedynie takie "uchwyty" z cynkowanej stali do których przykręcasz istniejące słupy.
Zaleta jest taka, że drzewo nie ciągnie wilgoci od ziemi i konstrukcja stoi pewnie. Stopy sobie poziomujesz i po sprawie.
Jak jesteś formalistką, to rysujesz szkic tej wiaty + zaznaczasz ją na mapce działki (skala 1:1000) i wraz z drukiem zgłoszenia budowy składasz do starostwa.
Wtedy budowla stoi zgodnie z prawem 😉 (o ile ma do 25m2, lub 35m2 jak masz działalność rolniczą).

A jeśli chcesz podnieść sam dach nie ruszając słupów z ziemi to musisz posłać więcej zdjęć, zeby było widać, jak wykonana jest konstrukcja i zmierzyć podstawowe wymiary, tj wysokość, szerokość, długość i grubości belek 😉
Być.,  i jak tam ogrodzenia? my wciaż czekamy w napięciu 😅
SKOŃCZONE!  😅

Jutro zdjęcia mojego przytulnego kącika.  😀
Stillgrey jak podnieść to tylko od dołu bo jak będziesz rozbierać górę to część elemenów ci się zrujnuje i pouszkadza.
Najlepiej  i najprościej przedłużyć słupy od dołu i poskręcać do kupy śrubami przez płaskownik.
Albo wylać fundamencik na odpowiednią wysokość.
Pozdro.
Witam, jesteśmy w trakcie realizacji projektu na stajnię 16koni z piwnicą , nad stajnią mają być pokoje gościnne + inne wyposażenia.
Teraz zastanawiamy się czy to jest dobry pomysł, czy sprawdzają się takie projekty? co o tym myślicie ?
czy nie lepiej postarać o postawienie stajni obok domu wypoczynkowego już całkiem się w tym pogubiłam


ja bym straaasznie chciala miec stajnie z piwnica, do piwnicy wjazd dla traktora z przyczepa... a w kazdym boksie otwierane klapy na obornik 😀 albo jakos inaczej logistycznie, w kazdym razie koncepcja jest taka, ze obornik sie zrzuca prosto na przyczepe😉
sepia   Koń stworzon ku bieganiu, jak ptak ku lataniu.
09 czerwca 2012 15:59
Znajomy ma taką stajnie, w której są przesuwne przegrody. Kiedy przychodzi do wyrzucania obornika przegrody od boksów są zsuwane i traktor wjeżdża i spycha obornik np z 6 boksów na raz 😉
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
09 czerwca 2012 18:44
Jak sobie radzicie z muchami w stajniach? Kupilam jeden srodek ale wiele nie zadzialal;/
domiwa, a który kupiłaś?
u mnie działa ten: http://allegro.pl/penta-50ml-na-owady-latajace-komary-muchy-i2342344183.html
daję trochę większą dawkę niż w ulotce, tłucze robactwo do nogi - a ostatnio trochę się tego badziewia wyroiło, muchy, meszki, komary, gzy :/ nienawidzę robactwa w stajni  🍴  (poza też nie przepadam)
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
10 czerwca 2012 21:27
Sankaritarina ContraFly czy jakos tak.  Szukam czegos skutecznego, a co cena mnie tez nie zabije.
Cobrinha
Ganasz CUDO!!! 😀 zazdroszcze 🙂
zwir sie sprawdza? nie czuc po jakims czasie moczu? moglabys podac wymiary wiaty?
Mehari   nic nie dzieje się bez przyczyny..
11 czerwca 2012 21:33
ganasz, tam jest miejsce dla dwóch koni ??
Podaj koniecznie wymiary i przybliżony cennik...
właśnie szykuję się do podobnej inwestycji... ale ludzie którzy byli życzyli sobie za samą konstrukcję niemałej sumy... 🙁
Mehari ponieważ wiata była robiona systemem gospodarczym mąż+ pracownik trudno mi podać cenę. Miało być jak najtaniej i nie sądzę, żeby TZ się przyznał  😎Mogę zapytać o o cenę materiałów. Deski np. braliśmy bezpośredno z tartaku. Wymiary wiaty są takie, żeby w razie konieczności zrobić z niej stajnię dwuboksową. Dokładne wymiary podam jutro.
Oj tam stillgrey   😉ładnie wygląda, bo na razie za często klacze tam nie bywają, to jej pierwszy sezon. Żwirek na razie się sprawdza, klacze zaakceptowały, moczu nie czuć i mam w planie na wszelki wypadek przelewać podłoże EM-ami.
Zostały jeszcze drobiazgi wykończeniowe.
u mnie muchy i inne robactwo zniknęły ze stajni po zmianie ściółki ze słomy na torfo-trociny 🙂
ganasz -wiata przesuper!!
ja też sie zamierzam do postawienia więc i też czekam na te wymiary i gdyby jeszcze tak mąż Ci powiedział ile metrów desek poszło -to była bym wdzięczna 😉
ganasz, no cudo! co tu dużo mówić
Może komuś się to przyda. Stawiałam naszą stajnie 2 lata temu. Jej wymiary to 4m x 7m. Nie ma w niej boksów, jest wolno-wybiegowa. Ściany podwójne, ocieplone wewnątrz watą budowlaną, deski o grubości 2,5cm, dach też ocieplony i pokryty papą, na podłodze beton. Jej konstrukcja przypomina stajnię ganasz, tylko ma więcej okien. Dodatkowo obok stajni jest doklejona siodlarnia 4m x 3m, a z tyłu stodoła 4m x 10 m. Te części nie są ocieplone. Ale wszytkie pomieszczenia stanowią jedną całość. W sumie za materiały zapłaciłam ok. 6000 zł, a za robociznę ok. 2000 zł. Deski i słupy (nieokorowane) kupiłam w przedsiębiorstwie produkcyjnym, oferującym różne elementy z drewna, chociaż dzisiaj taniej byłoby u jakiegoś paleciarza. Wykonawcami byli - bezrobotny cieśla i jego syn. Drobną wykończeniówkę, jak malowanie, kładzenie papy, zostawiłam dla siebie i męża, abyśmy mieli zajęcie w czasie wakacji  😉 Po porównaniu tych kalkulacji z obecnymi cenami, wywnioskowałam, że koszt takiej skromnej stajni z siodłarnią i stodołą 8m x 10m nie powinien przekroczyć 10000 zł.
napewno przekroczy owe 10.000zł. Nie wliczylas fundamentów i wylewki betonowej. Koszt smaj ławy betonowej takiej konstrukcji jak podałas to ok 3000 do 4000 zł plus ława i szlchta betonowa ok 2000zł. Pod szlichta miedzy ławami betonowymi może byc pustka ale zdecydowanie lepiej ją wypełnic piaskiem (dadatkowy koszt ok 500zł).
Faza,  a tak z głupa frant się zapytam... czy płyty chodnikowe, zalane betonem by nie wystarczyły? mówimy o parterowej konstrukcji, która z założenia nie będzie narażona na wielkie obciążenia, czy wtedy też fundamenty muszą być takie mega budowlane? przpraszam za ignorancję, ale o budowlance nie mam zielonego pojęcia :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się