ciąża, wyźrebienie, źrebak

Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
21 grudnia 2008 20:01
[quote author=Condina link=topic=57.msg117233#msg117233 date=1228982382]
.... No i znowu nie wiem czym kryc kobylki :-) !

co roku ten sam problem 😉
[/quote]

no dla Miss Condiny miałam trzech kandydatów ... i z powodu uzyskania paszportow odpadł jeden... więc powoli sytuacja sie klaruje..
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
31 grudnia 2008 15:31
moj zrebak jest inny czy wszystke 4 miesieczne maja matka w d... i jak wyjezdzam w teren przez padok to sobie zostaje z konmi i przyszywana siostra, a jak wracam to podejdzie sie napije i z powrotem wraca do stada?  😲
nasze ogierki tak miały🙂,
klaczki sie bardziej trzymały matek
A ogierki od 3 mca zdawały sie zapominac o ich istnieniu dopóki głód czy chęc ssania nie przypominały.
W tereny jeździłam bez synusia-zostawał w boksie, a jak jeździliśmy na padoku to on zostawał ze stadem na pastwisku.
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
31 grudnia 2008 15:48
ja go chyba teraz tez bede na pasgtwisku zostawiac bo w boksie teskni za konmi jak go na jazde zostawiam, ale jestem w szoku jak sie starszej przyszywanej siostry trzyma! 4.5 letnie klacz na pensjonacie surowiuska, nie odstepuje malego na krok!
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
10 stycznia 2009 18:31
jakie kantary kupujecie jak zrebiecy jest za maly?  😲
rozmiar 0  lub 1 a jak nie to pony

slojma   I was born with a silver spoon!
10 stycznia 2009 19:16
hehe zależy jakiego ma się źrebaka ja wczoraj dla 8 miesiecznej kupiłam 2, hehe i jest dobry 🤣
z kantarami przynajmniej ja mam zawsze problem
8 miesięczne jedna ma spore pony (coś między 1 i 2), drufa jedynkę, ale rozciągniętą
jeden wisi na nosie, drugi na ganaszu, trzeci cośtam - jakąś regulację trzypunktową powinni wprowadzić  👿

margaritka

szukaj pony jacsona, bardzo fajne i miękkie ja miałąm bordowy jednak okazał się za mały na sk-gn a do rudej mi nie pasował kolorystycznie  😁
cóż teraz liczę na źrebaka z mniejszą głową to moze dłuzej go ponosi  🤔

_____________
żadna mamusia do porodu się nei szykuje ?
moja pęcznieje w oczach, a jeszcze 2 miesiące ma 🙂
czy ktos mi może odpowiedziec - na pytanko -  oczywiście teoretycznie
jesli kon ma np dwa lata to ile cm jeszcze urośnie - tak srednio statystycznie

dla tych którzy znaja moje konie to napisze tylko tyle ze moja młoda - 20 miesięcy - przerosła już Karen
przerosła zadem bo ile cm w kłebie ma to trudno powiedziec - trzeba by pomierzyc
Może przedstawię moją sytuację...otóż chciałabym pokryć moją kobyłkę,jednak mam z tym pierwszy raz do czynienia...w sumie nigdy nawet nie myślałam o zaźrebianiu,dlatego się tym specjalnie nie interesowałam 🙂 przeglądnęłam już multum artykułów i książek ale w sumie nadal się czuję troche... niepewnie.
Mam wielkopolską kobyłkę,interesowałam się inseminacją z Romico(dokładnie Baryshikov- myślicie,że to dobra decyzja?).Generalnie...to wszystkie ogiery bardzo mi się podobają,ale nie mam pojęcia na co powinnam zwrócić szczególną uwagę.Może Wy możecie polecić mi jakieś placówki?Interesowałyby mnie bardziej reproduktory przekazujące cechy "ujeżdżeniowe"-elastyczność ruchu itd..Które ogiery polecacie?



Wybaczcie,może wydać się Wam to dziecinne,ale czuję się jakbym była na lonży  😀 . A dla mnie to jest wielki stres...chcę wszystko dopiąć na ostatni guzik i aby wszystko było na wysokim poziomie...stąd może te banalne pytania  😉 .
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
12 stycznia 2009 19:20
ja tez sie nei znalam i zawiozlam do ogiera tylko dlatego, ze i znajoma kobyle wiozla
merybery

aby można było odpowiedzieć na Twoje pytania, przyda się :
- rodowód klaczy, czy  w ogóle ma pochodznie
- zdjęcie zootechniczne, bądź opis wad budowy
- wiek klaczy, czy miała już źrebaka, może jakieś konkretne cechy przekazuje?
-co oprócz ruchu jest ważne dla Ciebie ? czystośc rasy, maść, poprawność budowy, charakter, a może coś jeszcze innego ?
- czy masz pod reką db weta inseminatora, hodowcę który pomógłby w wyborze ?
- ile chciałabyś zainwestować w stanówkę

majek   zwykle sobie żartuję
15 stycznia 2009 16:39
merybery

My chcieliśmy pokryć kobyłkę - też WLKP - czymś, co ma mocne nogi, kości itp, bo ona troszkę słabe ma... Żeby jej braki jakoś zredukować...
I zdecydowaliśmy się na Nepala chodzącego WKKW,  latami nie miał kontuzji, tylko  dopiero w tym roku.. Ale już się podobno poskładał...
No i znajomych kobyła też ma źrebaka po nim i cudny..

Generalnie to będzie nasz pierwszy źrebak (i nasz i kobyłki) - strasznie się boję, ale mam nadzieję, że pójdzie gładko...
Ktoś z was zaźrebiał kilkunastoletnią klacz  po raz pierwszy? Nie chcę zakładać nowego tematu. Jakie są za i przeciw, żeby ze starszej klaczy uczynić mamuśkę?
moim zdaniem jeśli bedzie dpowiednio zywiona nie ma przeciwwskazań
klacz mego sasiada do 25 roku rodziła źrebaki bez problenu
moim zdaniem jeśli bedzie dpowiednio zywiona nie ma przeciwwskazań
klacz mego sasiada do 25 roku rodziła źrebaki bez problenu


tylko jest pewna różnica, między starszą klaczą wieloródką, a pierwiastką 😉
pierwszy poród bywa cięzki więc to jedno z głwoniejszych przeciwwskazań
3 z moich bylych klaczy byly zazrebiane po raz pierwszy w wieku 10,13 i 15 lat . Kobyly utrzymywane w lzejszej kondycji- praktycznie miesiac prze porodem dopiero zdjelam siodlo, caly czas byly kontrolowane usg, przed zazrebianiem zrobilam komplecik badan krwi, przebadalismy do tego macice i jajniczki. Teraz wioze moja niunie 10latke pod 25 letniego ogiera-straci z nim dziewictwo.Kobylka jest po wszystkich badaniach.
Z pierworodkami czasami jest problem tuz po samym porodzie- a to nie maja instynktu, ato ganiaja zrebola od cyca.Warto zainwestowac wczesniej w dobrego ginekologa-poloznika, zrobic komplet badan by ocenic stan zdrowia przyszlej mamy.No i juz przed samym rozwiazaniem miec zaprzyjaznionego wet, ktory w razie co przyjedzie i pomoze przy porodzie.
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
15 stycznia 2009 20:29
malemu ktorychs z koni zdjal kantar to wzielam stajenna Ske i pasuje nawet  😲

ostatnio chodzily z malym na 5 minutowe spacery ( stopniowo wydluzajac) to terenie stajni bez mamy fajnie chodzi tylko drze siew  nieboglosy  😁

arma zazrebiaj bedziesz miala fajne male bobo 😁
Moja kobyłka ma na 1 kwietnia termin oczywiście z pewnie jakieś tam poślizgi w terminie będą 😉 To dla mnie i kobyłki  będzie pierwszy zrebol wiec stres w obie strony ale mam nadziej że wszystko będzie ok. Była szczepiona na ronienie zakaźne wiec mam nadzieje że to nam już zagrażać nie będzie.
Stosował ktoś pasze Pavo dla źrebnych klaczy Pavo Lac ? Co o niej sadzicie ? Zamówiłam na razie dwa worki.
1 kwietnia dobry termin 😀
ja używałam Pavo Podo Start - dla takich mauszków i byłam zadowolona, a teraz przyszła mama jedzie na eggersmannie 😉
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
16 stycznia 2009 21:01
ja daje podo lac dla juz karmiacej, skonczyl sie worek i juz drugi w drodze😉 daje jako dodatek miarke dziennie ale teraz troche zmienimy dawkowanie, zeby worek sie skonczyl przed odsadzeniem


maly wcina podo start i jak to dzis wet powiedzial " beda z niego ludzie😉 "
poszukuje suplementu który by zawierał sam wapń i fosfor bez dodatków innych witamin
najchętniej w postaci chlorku wapnia
na co dzień podaje witaminy i nie chce przesadzić - myślałam o orlingu ale tam jak na mój gust za dużo witaminy A (bo młoda i tak dostaje chevinal extra)
poradźcie mi coś
Tu jest suplement z samym wapniem:
http://baileys.paszedlakoni.pl/produkty/506.html
Fosforu chyba nie musisz uzupełniać, bo w podstawowych końskich paszach jest właśnie za dużo fosforu w stosunku do wapnia, więc to Ca można dodatkowo podawać.
poszukuje suplementu który by zawierał sam wapń i fosfor bez dodatków innych witamin





Polecam ten preparat sama stosuję https://www.mksklep.pl/naflimestoneflour3000g-p-724.html
dzięki
dzwoniłam juz do gościa od naf'u i nie potrafił mi powiedzieć ile jest tego wapnia na 1 kg i czy są jakieś inne dodatki
a wiec uśmiecham się do ciebie  😀
czy są inne dodatki i ile wychodzi tego wapnia na 1kg lub na tę dzienna dawkę która podają na stronie internetowej

spotkaliscie sie z opinia, zeby nie dawac zrebakowi granulatu itp bo potem bedzie trzeba go ciagle karmic takimi rzeczami? wystarczy owies?


Legato od momentu odstawienia od mleka do ok 2 roku życia był tylko na granulacie firmy Karmex. Teraz jest normalnie na owsie i jest zdrowym, "napakowanym" wałaszkiem
dzisiaj wreszcie zrobilismy pomiary futrzaków
moje maleństwo juz prawie 22 miesięczne ma 159 cm w kłębie 😉
i pracuje usilnie nad swoja pozycja w stadzie
podporzadkowuje sobie 8 letnia klacz
dzisiaj widziałam jak czesto gesto gania za nia z położonymi uszami i wyszczerzonymi zebiskami
od małego kumpluje sie z największym rozbujnikiem w stadzie - wiec chya z niego próbuje brac przykład. mam nadzieje ze nie przerodzi sie to w agresje a jedynie są to zwykle porachunki w celu zdobycia lepszej pozycji
moje maleństwo juz prawie 22 miesięczne ma 159 cm w kłębie 😉
i pracuje usilnie nad swoja pozycja w stadzie
podporzadkowuje sobie 8 letnia klacz

czytam i nie wierzę  🤔, u mnie jest dokładnie to samo, młoda 22 miesiące goni 8-latkę - rozdzielone bliźniaki  😁
A powiedzcie jak to jest ztym zastrzykami wywolujacymi ruje?jak one dzialaja?czy jak  powiedzmy kobyla skonczyla ruje dajmy na to 23 a ja potrzebuje zeby miala 4 nastepnego miesiaca, to moge podac(albo wet) zastrzyk i dostanie jej tak jak ja tego bede chciala?Wybaczcie troche chaotyczne to pytanie, ale w tym temacie nie jestem zbyt doswiadczona 😡
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
24 stycznia 2009 17:56
dzisiaj wreszcie zrobilismy pomiary futrzaków
moje maleństwo juz prawie 22 miesięczne ma 159 cm w kłębie 😉
i pracuje usilnie nad swoja pozycja w stadzie
podporzadkowuje sobie 8 letnia klacz
dzisiaj widziałam jak czesto gesto gania za nia z położonymi uszami i wyszczerzonymi zebiskami
od małego kumpluje sie z największym rozbujnikiem w stadzie - wiec chya z niego próbuje brac przykład. mam nadzieje ze nie przerodzi sie to w agresje a jedynie są to zwykle porachunki w celu zdobycia lepszej pozycji


moj 4 miesieczny ma ponad 140 :P i juz gania i gryzie wszystkie konie  🤔
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się