Fiordy, fiording - przybliżenie rasy

hahaha
oczywiście, że Fiord może być takiej maści!!!!! my Polacy jesteśmy przyzwyczajeni do ordynarnego, żółtego Fiorda.
Chures A'Gutren pochodzi z jednych z najlepszych linii fiordowskich na świecie. Kryje od wielu sezonów i nie ma żadnego dolewu!!!!!!!!!!!!!!!
tylko 2% populacji koni fiordzich na świecie ma taką maść. Jest on uznany przez związek Fjordhesten i ma wszystkie "papiery" na to aby dumnie reprezentować swoją rasę i rozmnażać się🙂 wychodzą po nim piękne źrebolki🙂
A oto Charles i jeo grzywa  💘

edytuj posty
bajerqa1992   "Jedziemy, galopujemy tak przez życie całe"
11 czerwca 2012 18:12
To, że są takie jasne to wiadomo 😉 Ale siwego jako SIWEGO nie ma 😀
skala maści według duńkiego zwiąsku Fjordhesten jest naprawdę długa. Zdarzają się nawet myszate, które tu w Polsce podpielby pod konika polskiego.
Churli jest wpisany przez owy związek jako bardzo jasnobułana. Dla porównania dodam, że w Ameryce często są one opisywane jako pomarańczowo bułane.
Żeby nie być gołosłowną dodaje FIORDKĘ uznaną w związku duńkim w "mysztem" umaszczeniu (odrazu dodam, żeona nie ma żadnego dolewu!!!)
bajerqa1992   "Jedziemy, galopujemy tak przez życie całe"
12 czerwca 2012 14:17
Wow! Szok! 😀
No właśnie, wszyscy się dziwią 🙂 ale Duńskie Fiordy to całkiem inna bajka
bajerqa1992   "Jedziemy, galopujemy tak przez życie całe"
12 czerwca 2012 18:46
Chciałabym je zobaczyć 😉
I jakim cudem te grzywy tak fajnie sterczą na irokeza? Naszemu fiordowi już 5-cio centymetrowa grzywa kładzie się na bok  😵
Cień na śniegu może zetnijcie na zero, i tak ciągle, aż nie zacznie stać ?
Mój od małego miał irokeza, teraz mu zapuszczam i jest kompletny busz na szyi, Z jednej strony sie grzywa kładzie, z drugiej jasne pasmo sobie wytarł i jest krótsze-stojące . Komicznie to wygląda, ale póki co zapuszczamy, aby później ściąć na zero. 🙂
Przy okazji filmik z niedzieli, Nugat w sadzawce
W niedzielę jade po tego przystojniaka  🏇
Ładny 🙂
A ja dodaję maleństwo mojej hodowli 🙂
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
14 czerwca 2012 18:21
To i ja coś wstawię, ze stanówki 😁

Ooooo... Jaka fajna kobitka tam stoi



Za takim uśmiechem to pójdzie każda



<To zdjęcie chyba zostawię bez komentarza 😉 po prostu- Akt>



Prawdziwy facet "po"- trochę rozczochrany i... zajęty jedzeniem 😁



arabiansaneta   Konie mamy zapisane w gwiazdach
14 czerwca 2012 18:25
Dobrze im, ze jeszcze mogą to robić w sposób ogólnie przyjęty!
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
14 czerwca 2012 20:01
piekne zdjęcia, szczególnie to ostatnie 😉
jeszcze z jesieni🙂
Nie miałam internetu od niedzieli :<. Była burza i modem się zepsuł...
Dziś nadrabiam zaległości :P .
No więc oto mój nabytek, fotki z poniedziałku (w niedzielę przyjechaliśmy z nim).

Info:
                              Wicher
ur: 17.04. 1998
M: Miss                                    O: Viljar
po: Tamerlan                               po: Tonic
od: Mussika                                 od: Lycka


Edit.:  drzewo genealogiczne itp. http://www.bazakoni.pl/horse_34085.html

wszystkie zdjecia za duze
bajerqa1992   "Jedziemy, galopujemy tak przez życie całe"
23 czerwca 2012 14:26
Widziałam ogłoszenie sprzedaży tego konisia jakiś czas temu :P

Tak przy okazji... Zna ktoś może konia Sisi od Sawana po Lotar? 😀 Kiedyś moja ulubienica :P Została kilka lat temu sprzedana wraz ze źrebaczkiem 🙂

I jeszcze 2 koniś to Smerfetka od Samanta po Melon 😉  Na fajnego konika się zapowiadała... Też kilka lat temu sprzedana 🙁
Hej 🙂 Jestem nowa i właściwie mało wiem o fiordach. Chciałabym poszerzyć swoją wiedzę  na temat tej rasy i historii jej hodowli w naszym kraju i poza nim. Od kilku miesięcy opiekuję się 1,5 rocznym ogierkiem po og. Eldon.
A nazwiązując do duńskich fiordów - oto fotki z największej krajowej wystawy hodowlanej w Herning :
Wszystkie jak z matrycy!
Jak oni je odróżniają?  😀
po oglowiach 😀
A jak lata takie całe stado sobowtórów po pastwisku? Bez kantarów nawet?  😜
Fajna sprawa...  😀

A serio...
Pamiętam jak, wieki temu do Jaroszówki przyjechały chyba 4 klacze fiordki (w tym matka naszego Samara), to miały imiona wypisane na kantarach. Dla nas, szczypiorków, były nie do odróżnienia  😉
Nie wiem jakim cudem, ale kierownik stadniny od razu potrafił je zidentyfikować.
do rozroznienia tak samo jak konie kazdej innej rasy... Masc moze byc taka sama, ale budowa juz nie
eh fiordy - pierwszys galop przezylam (ledwo) na fiordzie 😀

powiedzcie mi prosze, tak z ciekawości - widze kilka os. w temacie, jak częste sa takie, jaka jest ich przez to wartość itd?
(klacz znajomych, foto moje)
do rozroznienia tak samo jak konie kazdej innej rasy... Masc moze byc taka sama, ale budowa juz nie


To też nie jest takie proste: fiordy (mówię tu o czystych fiordach) są bardzo wyrównane w typie. Trzeba mieć dobre oko, żeby je rozróżnić. Oczywiście ludzie przebywający na co dzień ze swoim stadem nie mają z tym problemów.
W Herning fiordów było naprawdę dużo - fotki są z pokazu Niedzielnego, tzn. prezentowane były tylko najlepsze konie, które brały udział w wystawie. I rzeczywiście,od tych spotkanych przeze mnie w Polsce, różniły się bardzo pokrojem.
W Jaroszówce te klacze były kryte potem ogierami xx, prawda?
Doszukałam się informacji, że w Polsce mamy 17 kryjących ogierów fiordów, a ktoś wie może ile mamy klaczy? Nie potrafię tego znaleźć.
Oto kolejne fotki. 
W Jaroszówce te klacze były kryte potem ogierami xx, prawda? 


Przeważnie tak, ale krył też arabofiord Watażka, który jest też ojcem naszego Samara.
Hmm. Ciekawe jak wyglądał taki mix fiord/xx. Nie ma ktoś jakiegoś zdjęcia? 😀

Fiordka, Świetne zdjęcia! 😀 Swoją drogą...chyba żaden z tych fiordów nie jest spasiony. A przynajmniej tak mi się wydaje po tych zdjęciach, że sylwetki mają całkiem całkiem, czego nie dało się powiedzieć o dwóch znanych mi fiordach w PL.
Sankaritarina, z xx nie mamy, ale z oo mamy ; >
Coby nie spamować, nasza czysta fiordka :

A u nas jest hucuło-fiord 😉
Może ma ktoś na sprzedaż albo wie gdzie można kupić źrebaka rasy fiord ? (przepraszam za  🚫 )
Rydon, oooooo! 🙂 Mogę prosić o jakieś zdjęcie fiordo-arabka? 🙂 Może być na pw, jeśli tutaj nie chcesz tematu mieszankami tentegować 🙂
Czysta fiordka wygląda rozczulająco na tym zdjęciu.

Bischa, maść po hucule czy fiordzie? 😀 Taką mieszankę mogę sobie wyobrazić, ale nigdy nie widziałam fiorda "uszlachetnionego" xx czy oo, jestem ciekawa efektu (pewnie podobny do arabokoników, ale i tak chcę widzieć 😁 )
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się