Własna firma - co i jak?

tak sobie czytam tę dyskusję nt "nazwy firmy"... no i fajnie fajnie, każdy coś pisze od siebie, ale chyba nie będąc do końca pewnym, co i jak. Jeżeli kogoś to naprawdę interesuje, to polecam art. 860 i n. kodeksu cywilnego - np. tu http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19640160093 (a w części ogólnej przepisy dotyczące zmiany FIRMY - bo "nazwa" to FIRMA, a to, o czym tutaj jest dyskusja, to PRZEDSIĘBIORCA lub PRZEDSIĘBIORSTWO - repka już pisała)

A firmy spółek handlowych MUSZĄ zawierać nazwisko co najmniej jednego wspólnika, jeżeli są spółkami osobowymi (jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna). Natomiast MOGĄ, jeżeli są spółkami kapitałowymi, czyli sp. z o.o. i akcyjna. Więcej można dowiedzieć się w ksh - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20000941037

Na marginesie - przy działalności gospodarczej nie ma FIRMY, tylko jest OZNACZENIE, pod którym osoba fizyczna prowadzi działalność. I musi zawierać nazwisko tej osoby.


I proszę, jak nie jesteście do końca pewni, to fanie byłoby dopisać "wydaje mi się", albo cokolwiek, bo robicie wodę z mózgu.
Może ktoś z was coś wie - czy istnieją jakieś dotacje dla istniejącej firmy na rozwój gospodarczy??

Na terenach wiejskich i małych miasteczek jest czasami nabór na tworzenie miejsc pracy w mikro i małych przedsiębiorstwach. Dotacja bezzwrotna do 300tys zł, zależnie od ilości utworzonych miejsc pracy. Zakładając działalnośc gospodarczą tworzy się jedno miejsce pracy 🙂


Widzisz, to chyba jest jednak kwestia interpretacji, bo ode mnie nikt nie wymagal tytulu prawnego do lokalu, a firma zalozona zaledwie kilka miesiecy temu, wiec przepisy sie od tego czasu na pewno nie zmienily.


Nie zmieniły się przepisy, więc stawiam na brak wiedzy urzędnika 😉
zima tak właśnie myślałam, dlatego nie chciałam tej paczki 😉

pokemon dzięki poorientuję się 🙂 na razie z rekonesansu wynika, że z góry pieniądze można dostać na założenie firmy, w innych wypadkach można dostać właśnie zwrot ok 60% wydanej na coś kasy... Więc trzeba posiadać ok 40% tej kwoty  🙁 można tez dostać z góry 60% kasy na planowane wydatki, żeby była to pożyczka bezzwrotna to trzeba wydać 100%, czyli i tak 40 trzeba dać od siebie... Kredyt planuję wziąć na kupno lokalu, ale to za jakiś rok najwcześniej, bo generalnie najpierw trzeba mieć zdolność kredytową na większe kwoty...
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
19 kwietnia 2011 18:30
Czy są jakieś dotacje dla młodego przedsiębiorcy? Jakie kryteria trzeba spełnić? Hilfe :kwiatek:
Czy ktoś brał udział w projekcie Drogowskaz na Bizes, OUTplacement nie oznacza że jesteś OUT”. itp (dotacje unijne w wys do 40 tyś) na otwarcie działalności.

W poniedziałek zaczynają mi się spotkania z psychologiem, doradczą zawodowym i biznesowym.  Kto to już przeszedł? Jakie są testy?  Jakie pytania?
widzę że czas zamknąć działalność, żeby ją... znowu otworzyć 🤔wirek:
zwłaszcza jak ZUS ulgowy się kończy, zatem warto jeszcze na bezrobociu przebumelować 🤔
a tak serio, to w tej kretyńskiej Unii Jewropejskiej, na wszystko są pieniądze, tylko nie na normalność 😤
wrotki- masz coś do mnie? czy do kasy z Unii?
panterka-23 Takie pytania mogą wywołać niechciany odzew  😉  Ja się nie czepiam. Ale po 6 latach prowadzenia swojej jednoosobowej firmy mogę coś napisać? Nie korzystałam z żadnych dofinansowań, oprócz niższego ZUSu przez pierwsze dwa lata. Naprawdę w Polsce dla normalnej firmy nie ma miejsca, taka w miarę działająca nie ma szans na stażystę, dofinansowanie. Trzeba albo zaczynać działalność albo się przekształcać, powiększać. Składka ZUS rośnie, i nic z tego się nie ma.
Jakby nie patrzeć, wrotki prawdę napisał ogólną. Na normalność pieniędzy nie ma. Większość firm u mnie w okolicy, które pootwierały się z dofinansowań z UP działało wymagane 12 mcy i się pozamykały. Ewentualnie przez 2 lata niskiego ZUSu działały i tyle.
Powoli dochodzę do wniosku, że chcę na etat. Niech się ktoś inny za mnie martwi, czy na ZUS starczy  😤
panterka-23, bardzo dużo moich znajomych korzystało. Ja nie mogłam, bo potrzebowałam płynnie przejść na działalność z etatu a nie czekać na mannę z UP. Ale Ci, którzy skorzystali narzekali na procedury. Czas oczekiwania, cel przeznaczenia środków itp. Część tych środków była wywalana w błoto, bo kupowali coś na siłę aby mieć rozliczenie. Sporo osób owczym pędem zakładało firmy, bez przemyślenia racji ich bytu na rynku. Nie wiem czy swoje prywatne pieniądze by tak marnotrawili.
Bilans jest jednak 50/50. Kto miał głowę na karku i tak by własną działalność rozwinął bez tej kasy. Kasa pomogła na starcie. Kto pomysłu nie miał to kasa poleciała, 2 lata zleciało i firmy zamknięte.
Osobiście uważam, że najlepszą pomocą na starcie jest niski ZUS, bo to najbardziej wali po kieszeni.
Small Bridge - niechciany odzew?dlaczego? nie rozumiem? bo ktoś kto nie skorzystał może zlinczować tego co ma szansę skorzystać?  A kto komu broni?
Mąż prowadzi 10 lat firmę ma 6 pracowników płaci podatki składki itp ja chcę się odłączyć iść na swoje robić to co kocham, są programy którymi mogę się wspomagać czy to jakieś przestępstwo?

No to może tak- masz zamiar otworzyć działalność- w Twojej miejscowości rusza taki program i co? Nie korzystasz?
panterka-23, korzystaj. Tylko głupi nie bierze jak dają 😉
a czy ktoś Was zakładał własną firmę będąc w KRUSie?
Epikea, wiem tylko tyle, że trzeba zrezygnować z KRUS. Ale jest sporo fajnych projektów na dofinansowanie.
można prowadzić działalność płacąc krus. niestety zablokowano dość skutecznie przenoszenie się z zusu na krus po dwóch latach prowadzenia firmy. kiedyś wystarczyło mieć hektar przeliczeniowy pola i można było być w krusie. teraz dokładnie nie pamiętam ale chyba trzeba 5 lat nie mieć działalności gospodarczej i uprawiać tyleż samo to pole. a szkoda, bo składki krus są dużo niższe.


w kwietniu kończy mi się dwuletnia ulga na zusie. nie wiem czy firma to przetrwa, może się okazać, że nie jest jeszcze na tyle ustabilizowana, żeby było mnie na to stać. i szlag mnie trafia, bo po dwóch latach kiedy miałam zacząć wreszcie zarabiać, wszystko co jest do przodu poleci do zusu  👿


kombinuję z jakimś zatrudnieniem na 1/4etatu za najniższą krajową, albo przekształceniem się w spółkę jawną :/
panterka-23
Miałam na myśli wrotki  😉
Niestety jestem zameldowana w Warszawie, więc wszystko oprócz niższego ZUSu mnie omija, bo firma w Warszawie rozszerzona o miejsce wykonywania działalności w innym powiecie. Nie dostanę dofinansowania w Wawie, ani stażysty z Pułtuska  🙄  Nie mam o to pretensji. Raczej wkurza mnie to, że płacąc ZUS ma się tylko wydatek i to spory, bo obecnie 930 zł. Oprócz mitycznej w tym momencie emerytury zysk żaden...
escada- a może jakaś rentka:P

innym wyjściem jest zatrudnienie się gdzieś za najniższą krajową. to minimum. i z moich obliczeń wynika, że nawet jeśli miałabym opłacać wszystkie składki sama (etatową i firmową) to wyjdzie 250zł taniej niż płacić od średniej krajowej.
escada- powiem Ci, jako były pracownik ZUS, że warto wówczas w tej "pracy etatowej" dopełnić wszystkich pierdołowatych formalności: CV, listy motywacyjne, szkolenie BHP no i wszystkie informacje , które by Ci były potrzebne przy kontroli - dobrze np. żeby na jakiś papierkach widniało Twoje nazwisko czy podpis, czy cokolwiek.
Dzięki 🙂 oczywiście, dopóki nie będzie do obrzydliwości zgodnie z prawem to będę płacić te 1000zł miesięcznie zakładowi uszczęśliwiania społeczeństwa. 😉
bera7
własnie nie trzeba rezygnować, można zostać w KRUS mając własną działalnośc gospodarczą. Trzeba być minimum 3 lata w KRUS. Mając firmę a zostając w KRUS płaci się skladkę razy 2. Co i tak w porównaniu z ZUS jest kwotą dużo niższą.

I własnie szukam kogoś kto jest w KRUSie i ma własną firmę 🙂
to można z mężem na 2 różne firmy założyć spółkę jawną?
Mam działalność gospodarczą. Chciałabym ja rozszerzyć tylko ciężko mi dobrać odpowiedni nr PKD a GUS nie chce pomóc  😕Pomyślałam więc o Was  🙂. Chodzi o przyjazdy dzieci do mnie. Mam do zaoferowania przejażdżki na koniach, gry i zabawy, ognisko czy grilla. Takie jednodniowe wypady mieszczuchów na wieś.
bera7
własnie nie trzeba rezygnować, można zostać w KRUS mając własną działalnośc gospodarczą. Trzeba być minimum 3 lata w KRUS. Mając firmę a zostając w KRUS płaci się skladkę razy 2. Co i tak w porównaniu z ZUS jest kwotą dużo niższą.

I własnie szukam kogoś kto jest w KRUSie i ma własną firmę 🙂


??????????? A mogę poprosic na to jakies stosowne przepisy? Bo poki co ja mogłabym smiało placic KRUS a niestety zostałam zmuszona do placenia skladek zus. I byłam w tej kwestii u prawników i nic mądrego nie wymyslili.
Pytanie laika - czy w ramach jednej działalności mogę robić dwie zupełnie inne rzeczy i razem je wpisywać w książkę przychodów i rozchodów?

Drugie pytanie - czy przy wyborze opodatkowania 18%, podatek ten pobierany jest tylko z różnicy między dochodem brutto a wydatkami? Powiedzmy, zarobiłam 2000, wydałam 1000 na komputer - zabierają mi tylko 180zł?

Edit: jeszcze pytanie o ryczałt - czy mogę wybrać tę formę opodatkowania będąc nauczycielem/lektorem języka obcego? - już wiem, nie może.

Obiecuję się dokształcić, to tylko takie orientacyjne pytania na początek 🙂
Dzionka, co do pyt. 1 - jak na mój gust możesz, tylko przy wpisie do EDG muszą być wymienione wszystkie rodzaje, którymi będziesz się zajmować. Jak chcesz coś dodać - zmieniasz wpis.
I pyt. 2  - tak podatek liczony jest od dochodu (przychody - koszty).
Odświeżam 🙂

Jestem dość zielona w temacie, może mi pomożecie.

1 - Czy w koszty mogę wrzucić zarówno bilet miesięczny jak i samochód, tzn. benzynę i ubezpieczenie? Do pracy dojeżdżam tak i tak 🙂

2 - czy aby kupować na fakturę tonery i papier do drukarki muszę wprowadzić do firmy drukarkę? Jak nie mam paragonu/faktury za tą drukarkę, to jest to w ogóle możliwe?

3 - czy mając własną działalność mogę być zatrudniana na umowę o dzieło robiąc to, co mam wpisane w zakresie działalności?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc, bo mimo szkolenia czuję się trochę zielona w temacie.
Mam do was pytanie. Bo mam mały mętlik w głowie. Czy zakładając działalność ze środków uzyskanych z PUPu, można starać się również o kredyt na firmę? Bo już miałam przeróżne odpowiedzi od urzędników i nie wiem co jest prawdą 🙂 Na chłopski rozum... powinno to jakoś negatywnie wpływać na zdolność kredytową, ale chyba się nie wyklucza? Pomocy, bo zwariowałam :emot4:
Dzionka ciężko będzie wykazać związek przyczynowo-skutkowy między zakupem toneru do nieistniejącej drukarki, a powstaniem przychodu więc moim zdaniem tak. Co do drugiego pytania możesz ją wprowadzić w majątek firmy na zasadzie przekazania prywatnej drukarki na cele prowadzenia działalności. Jeśli nie masz dowodu zakupu spisz oświadczenie, na którym zawrzesz szczegółowy opis oraz zapis, że jesteś właścicielem. Wartość podaj obecną rynkową. Taki papierek dołącz do dokumentów firmowych.
equi.dream, dzięki, dopiero doczytałam 🙂 Już sobie poradziłam ze wszystkim mniej więcej.

Pytanie mam - z jakich korzystacie programów do prowadzenia KPiR? Ta papierowa nie wkurza, chętnie przeniosłabym wszystko na kompa.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się