kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

W wyszukiwarce nie znalazłam nic na ten temat wiec zapytam tutaj

Czy podogonie może przeszkadzać koniowi w rotacji miednicy (podstawieniu zadu) z anatomicznego punktu widzenia ?

będę wdzięczna za pomoc  :kwiatek:
ovca   Per aspera donikąd
31 sierpnia 2012 22:26
Czy klacze źrebne się odrobacza? Taką samą dawką jak wszystkie inne?
ovca, odrobacza sie.
ovca nie wszystkie pasty nadają się dla klaczy źrebnych z tego co wiem to NIE wolno odrobaczac tymi : Equalan Duo, Oxfenil, Systamex,Telmin
A ja mam mega głupie pytanie  😡  😡 dotyczące wsiadania.  Bo ja zawsze wsadzam nogę w strzemię, stojąc tyłem do głowy konia konia i odbijam się i od razu na górę. Za to większość osób "dokuśtykuje" tak żeby ustawić się w stronę pyska i dopiero odbija się i wspina na górę. Ja tak nie potrafię i zawsze od razu odbijam się i siadam w siodło, w związku z czym mam problem na wsiadanie na konie 170 +  😡 Jak jest łatwiej i bardziej książkowo?
ze schodków albo stołka, ew. krzesła 🙂 bez tego raczej większość osób ma problem ze wsiadaniem na konie 170+  🤣
nopebow, "książkowo" jest tyłem do głowy konia. Jeżeli już z ziemi. I łatwiej- bo jest "zamach".
Mi łatwiej tylem do głowy konia , choć i tak gimnastykuje się wspinając sie na mojego 175 🙂
A ja mam pytanie, można powiedzieć głupie xD Jako, że dopiero wczoraj galopowałam 1 raz w swoim życiu i czasami jechałam na złą nogę i właściwie nie wiem do końca o co chodzi z galopem na dobrą nogę? To jest tak samo jak w kłusie anglezowanym, że trzeba wstawać jak koń zewnętrzną nogą idzie w przód czy chodzi o konia lub o coś innego? 🙂  Myślę, że trafiłam w dobry temat, jak nie to przepraszam 🙂
Temat zdecydowanie trafiony! W galopie się nie anglezuje. Albo siedzisz, albo robisz półsiad.
Galop nie jest chodem symetrycznym (jak np kłus gdzie razem idzie noga przednia i tylna po przekątnej)- tutaj koń robi skoki, gdy stawia najpierw tylną prawą nogę, potem tylna lewa i przednia prawa, a na końcu najbardziej do przodu wysuwa się przednia lewa noga- to galop na lewą nogę. Na prawo będzie odwrotnie- najpierw lewa tylna, po przekątnej i prawy przód najbardziej w przód. Dlatego tez pomoce do zagalopowania są asymetryczne.
jasminowa dziękuję :*
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
03 września 2012 15:00
Moi drodzy, powiedzcie mi - jakie sa sposoby na sucha skore u koni? Paddy ma bardzo sucha skore, szczegolnie na grzywie i ogonie. Czasami mu wrecz wypadaja platki naskorka. Reszta ciala wyglada nawet w porzadku, siersc ma ladna, blyszczaca, ale niestety, wlasnie ogon i grzywa nienajlepiej. Kiedy drapie suche okolice widac, ze przynosi mu to ulge. Co myslicie? Dac mu jakies preparaty? Kremy? Suplementy? Poradzono mi olej sojowy i oliwke dla dzieci - myslicie, ze dobry pomysl?


Wykąpać konia np w Nizoralu albo w Manusanie rozcieńczonym 1:4. I nawilżać konia od środka 😉
anita333, Najprościej mówiąc, to na dobrą nogę w kłusie ma anglezować człowiek. Koń po prostu kłusuje.
A na dobrą nogę w galopie, ma galopować koń. Oczywiście człowiek może wpłynąć na to na którą nogę koń zagalopuje.

Kłus (dla człowieka) jest albo anglezowany, albo wysiadywany (ćwiczebny), albo w półsiadzie.
A galopować można w pełnym siadzie lub półsiadzie.

Pytaj o wszystko instruktora!
A tutaj masz piękny gif gratis:



Koń galopuje na lewą nogę, człowiek galopuje w pełnym siadzie.
A to już rozumiem 😀 Dziękuje wam bardzo 😀 <3
Julie, a skąd ty wiesz, na którą nogę galopuje koń na tym gifie? 🤣 Że jedzie w lewo? (gif jest płaski, nie da się ustalić czy "wiodąca" jest prawa czy lewa)
halo: Nie rozumiem Cię 🙂 No przecież widać, że na lewą. A jak na zdjęciu widać, skoro zdjęcie też jest płaskie?
przeciez stawia nogi w konkretniej kolejnosci? widac ze lewa przednia ostatnia.
Na zdjęciu widać które nogi są z tyłu 🙂 - zdjęcie jest "3D". Tu można tylko domniemywać, skoro galopuje w lewo. Wyobraź sobie - a jeśli to kontrgalop, ha?
halo - także nie rozumiem, przecież to pięknie widać, która noga jest wiodąca. Poza tym po kolejności stawianych nóg widać, że koń galopuje na lewo. I owszem, może być to kontrgalop ale przecież nam nie chodzi o ustalenie co na tym gifie się dzieje, tylko na którą nogę galopuje koń, a nie w którym kierunku.. Nie wiem czy napisałam to przejrzyście, jeśli nie to przepraszam.
Nadal nie rozumiem różnicy między tym, a zdjęciem  🤔
Może Tobie się to tak wyświetla, że nie widzisz światłocieni na ciele tego konika...?
LatentPony   Pretty Little Pony :)
03 września 2012 18:11
A ja chyba rozumiem o co chodzi Halo. Chyba próbuje nam przekazać, że nie wiadomo, czy nogi konia które uważamy za lewe, na tym obrazku faktycznie są lewe, czy prawe. Nie umiem tego wyjaśnić  :kwiatek:

W każdym razie Halo, to przecież widać 🙂
No ale skąd wiecie, które nogi są z tyłu skoro gif jest czarny = totalnie płaski? Skąd wiecie, czy wysuwająca się do przodu to lewa a nie prawa?  To tylko złudzenie optyczne - równie dobrze koń-gif "może" galopować z prawej, to nasz mózg/przyzwyczajenia orzekają, że z lewej (bo "jedzie" w lewo). Już jaśniej nie mogę.
Tak - żadnych światłocieni nie mam, a monitor dobrze skalibrowany.
halo... chyba przekombinowalas😉 gif jest normalny, kon ma 4 nogi, widac ktore za lewe a ktore prawe bo sie odrozniaja i nie ma w tym zludzenia optycznego, moze jednak wyreguluj monitor😉
Nie. Widać światłocienie, mimo że jest to malutkie. U mnie konik jest skarogniady, nie zupełnie czarny i płaski. Powaga! 🙂
No dokladnie tak jak u Julie😉
Swoją drogą szkoda, że to takie malutkie, bo bardzo ładne do tłumaczenia jak się ruszać w galopie.
Julie, nie mam jak tego zapisać i wam pokazać. Otóż: obróciłam lustrzanie gifa scena po scenie w przeglądarce. No i... galopuje w prawo 🙂 (edit: i z prawej(!) wyobraźcie sobie). A przecież "galopuje z tej samej nogi" co wcześniej edit: nikt nie dał hasła do zagalopowania z prawej  😀
edit: polecam sobie sprawdzić, komu przeglądarka obraca. Można obrócić scena po scenie, też pouczające (wszystkie fazy, 8 ich jest), i puścić jako pokaz slajdów.
ja tam widzę normalnie 😉 Halo, piłaś coś 😁?
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
03 września 2012 18:51
http://www.pegazik.cba.pl/chod.htm
tu lepszy gif? Chyba wyraźnie widać nogi 😉
Ja tu widzę CBA.PL 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się