Ściółka torfowa w boksie

Jakoś mi się w głowie nie mieści, że tylko jeden balot na miesiąc.
Nie da się w 100% posprzątać kup, nie mówiąc już o hektolitrach moczu.

Mój koń dużo się wierci po boksie i rozrzuca wszystko po kątach.
Robi sobie straszny syf, mimo, że cały dzień jest na zewnątrz, to i tak ma rano niezły młynek w boksie.
Szukam jakiejś alternatywy dla słomy ale nie wydaje mi się, żeby te pięć bali torfu wystarczyło na miesiąc.
Dorcysia - nie spróbujesz nie będziesz wiedzieć  😉. Ja na próbę wzięłam lnianą, faktycznie - na dugi dzień ryłam po boksie, bo były tylko kupy i..... sucho. Nagle wałach siusiaka na noc sobie nie zawiązał przecież  😂. Zalety lnu - brak zapachu amoniaku w stajni, pierwsze dni faktycznie suchutko, ale wykopywanie kup niespodzianek czasochłonne, ściółka się lepi do pączków i niepotrzebnie wyrzuca się dobrą ściółkę, "krążownik boksowy" potrafi wywalić większość pod ściany i zostać na cieniutkiej warstwie na środku. Jestem w stanie uwierzyć, że wystarcza bel/miesiąc dościelić torfu - warunkiem jest długa bytność koni na wybiegu - u mnie o tej porze roku od 10 do 18 - chyba się skuszę, sprawdzę, opiszę  😉
Lotnik, nie dość, że dużo łazi po boksie, to jescze szura nogami, tak więc wszystko jest zmieszane.
Lubi się kłaść i tarzać, jak ma za mało ściółki, to albo stawy skokowe ździera albo nad okiem rozwali....
Musi dosłownie pływać w słomie. A potem pół godziny codziennie szukam kup w tym bałaganie.
Dorcysia Dramka jest identyczna. Postawienie w naszym wypadku na trociny lub torf jest prawie nie możliwy. Chyba że stajenny będzie wybierał kupy pare razy dziennie.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
08 stycznia 2011 22:21
dziewczyny - wiadomo, że u każdego konia będzie inaczej to wszystko wyglądało.
U nas faktycznie na początku do boksu poszły aż 4 baloty, a później wybierane co mokre i dosypywane - w miesiącu na dosypywanie wystarczy 1 max 2 baloty. Ale  kuc chodzi od 6 do 16 na padoku - więc pewnie w stajni, gdzie np. konie wychodzą na 1h lub 2 h na padok ilość balotów może się zwiększyć..
ze słomą będzie tak samo - im więcej czasu koń spędza w boksie - tym więcej trzeba będzie mu słomy dościelać.  😉
Nie zgadzam się. Zalezy od tego czy koń robi w jedno miejsce czy wszedzie i rozdeptuje.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
08 stycznia 2011 22:34
Nie zgadzam się. Zalezy od tego czy koń robi w jedno miejsce czy wszedzie i rozdeptuje.

to na pewno również będzie miało na to wpływ  😉

powiem tak - trzeba samemu wypróbować każdą po kolei ze ściółek, aby wybrać tą najbardziej odpowiednią dla swojego konia.
dokładnie, wszystko zależy od paru rzeczy. Wiadomo , że jesli koń przebywa w boksie 24/24, to każda ściółka będzie stanowić 90% utrzymania konia. Moje konie w zimie są od 6 do 16 na padokach, niezależnie od pogody a w lecie od 4-5 do 21. Żaden z nich nie jest też boksokrążcą 😁 Tak jak mówi Zduśka trzeba spróbować.
nie wiem czy ktoś tu jeszcze zagląda, ale spróbuję: mam pytanie do osób które już dłużej trzymają konie na torfie czy trocinach- jak Wam się to sprawdza w zimie?ja trzymam konia na torfie z trocinami od marca, nie było problemów, ale teraz robi się coraz zimniej i w porównaniu z sąsiednim boksem w którym jest słoma, w tym z torfem jest zimno; jest to boks angielski, głowa na zewnątrz, i z jednej strony nie sąsiaduje z drugim boksem; zastanawiam się nad przestawieniem konia na zimę na słomę ale to może być problem ponieważ koń ma COPD
pozdrawiam i czekam na jakieś wskazówki
Witam w klubie 😉
Też mam konie obecnie na torfo-trocinach i też robi sie coraz zimniej i rozważam zmainę, słoma odpada, bo koń ma COPD vel RAO, obecnie jestem na etapie poszukiwania trocin, mozliwie najtaniej.
O torfie tyle ustaliłam, że w zimie zamarzać będzie.
Co robicie z taką już przerobioną ściółką? Czy jest jakaś, która nie zakwasza gleby i nadaje się na nawóz? Jak z utylizacją np. zwykłych trocin?Ktoś to od Was odbiera? Co z takim troto-gnojem robić?
torf nie jest kwasny tylko zasadowy i po wymieszaniu z kupami dopiero to wartościowy obronik wiec można go od razu uzywac, niestety trociny i pellet trzeba naprawdę długo kompostować chyba ze znajdziesz szkolkarza iglaków albo pod borowki ktoś kupi to oni lubia kwasny obornik
dudus0952   "Trudny koń przekazuje najwięcej"
22 stycznia 2021 13:51
Cześć wszystkim!

Mam takie pytanie. Na ile mniej więcej starczała Wam paleta torfu dla jednego konia? Np. Jedna paleta mająca 15-18 pączek
torf nie jest kwasny tylko zasadowy i po wymieszaniu z kupami dopiero to wartościowy obronik wiec można go od razu uzywac, niestety trociny i pellet trzeba naprawdę długo kompostować chyba ze znajdziesz szkolkarza iglaków albo pod borowki ktoś kupi to oni lubia kwasny obornik

Torf który nadaje się do ścielenia to torf wysoki, jasnobrązowy , nie może brudzić rąk przy roztarciu, ma strukturę włóknistą i JEST BARDZO KWAŚNY NA pH 3,5-4,5. Wszystko co nie pasuje do tego opisu jest podróbką/oszustwem (jeśli torf jest frezowany ze złoża to struktura może być bardziej rozdrobniona).
Hej, chciałam podpytać o torf. A dokładnie mix torfu i trocin. Ktoś stosuje? Potrzebuje coś do staruszka, który przez to ze dostaje wszystko w formie papek bardzo dużo sika i jedna z firm właśnie takie rozwiązanie mi proponuje - jako bardzo chłonna ściółkę. Jak Wam się to sprawdza?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 sierpnia 2023 07:56
RR4, Będzie bagno. Miałam dziadunia na papkach na torfie i było wieczne bagno w boksie. Lepiej dać dużo słomy i codziennie wymieniać, taniej i łatwiej.
zembria, ehh, martwi mnie tylko ze stoi na betonie 😞 miałam maty, ale musiałam wyciągnąć, bo przepuszczały i w boksie na słomie tez robiła się kałuża.
Na prawdę nie ma nic sensownego co można w takiej sytuacji położyć?

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 sierpnia 2023 08:19
RR4, Z moich doświadczeń to tylko odpowiednio dużo słomy. Ktoś kiedyś pisał, że trociny pod słomę zwiększały chłonność ściółki, może wypróbuj? Nie masz odpływu w boksie?
RR4, ja mam teraz torf z trocinami rs produkter. Szczerze nie widzę tej chłonności większej w porównaniu do czystego torfu. Tych trocin jest mało - tak samo chłonność wypada przy czystym torfie wg mojej obserwacji. W miejscu gdzie koń sika najczęściej (akurat na styku siana) robi się takie zabetonowane coś co trudno ruszyć. Nie wiem czy z trocin ci by nie było łatwiej wybierać sików ale też tylko pod warunkiem że kilka razy dziennie bo inaczej też będzie bagno.
No i jak mocno sika to będzie tego trzeba dużo a to kosztuje kosmicznie. Spróbuj dużo słomy dawać będzie chyba lepiej.
a pellet ?
zembria, niestety nie :/ i cześć nam wypływa na korytarz a cześć niestety zostaje w boksie.

espérer, podobno przez to ze się go moczy przy kładzeniu, nie będzie tak chłonął. Choć dostałam propozycje by taki nienamoczony pellet kłaść właśnie pod torf w miejscach gdzie koń sika.

epk, niestety nie mam możliwości sprzątania boksu kilka razy dziennie. Wgl. ostatnio mam wrażenie ze najlepiej to by było zamieszkać w boksie obok - ale pracować trzeba - by na tego gagatka zarabiać.
RR4, niemoczony pelet będzie ci się rozjeżdżał i pięknie wymiesza się z torfem. Generalnie z tym torfem miesza się wszystko i tworzy ciężki do sprzątania twór.
Podobno jak się torf ubije to tworzy materac, który wciąga wilgoć i nie śmierdzi - no mi się nie udało. To co zasikane ewidentnie wyciągam jednak bo śmierdzi a resztę przesypuje mocno sandezją, żeby neutralizować amoniak.
epk, czyli właściwie idealnego rozwiązania nie ma. Tak czy siak trzeba kombinować :/
RR4, ja myślę o trocinach tylko realnie słabo to widzę. To jeszcze zależy jak sprzątają u Was - ale przy dużej ilości sikania to słabo to widzę.

Ewentualnie można by się zastanowić (jak cię koszty nie ograniczają - zrobić torf grubo i zmoczyć, ubić i na to dać trociny też jakaś sensowną warstwę. I te trociny sprzątać regularnie - trociny będą wchłaniać większość a ta reszta co wejdzie w torf nie będzie takim problemem szczególnie jakby to sypać sandezją. No ale to są raczej koszty wyrąbane w kosmos.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się