Ślązaki - kącik oddanych miłośników rasy :)

epk trzeba się zapytać sędziów.

Bastion stęp:

Pani Ślązak,Fiona 🙂
podła bestia,którą miałam ochotę odesłać dzisiaj na kabanosy po tym co odwaliła  😉
powiedzcie mi czy to jest jedna z cecha ślązaków ? ich upartość,ślamazarność i kombinatorstwo czy tylko moja tak ma ?
🤔wirek:

ech,nie mądry kucyk
WSZYSTKIE zdjecia za duze.
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
08 października 2012 10:15
Djarumm spoko moja też tak ma  😁

Astra w wersji pracującej  😉


faraa, ale to jednak uchwycony chyba tylko moment, na czworoboku stępu nie pokazał, co zresztą przełożyło się na ocenę 6.5 - a oceniany jest stęp z czworoboku a nie z płyty. Nie wiem, sama jestem ciekawa - dla mnie ciągle stęp jest podstawą chodów.
Czy ktoś się orientuje czy jutro w Książu próba zaprzęgowa zaczyna się też od 9.00?
Szukam dla znajomego 7-8 letniego ślązaka. Musi być spokojny, chodzić w samotne tereny, wchodzić do przyczepy, być fajny koniem rodzinnym. Gdzie szukać?
Jak tam próba zaprzęgowa?
Ma ktoś jakieś informacje?
rtk, np tu:

http://allegro.pl/listing.php/search?string=klacz+%C5%9Bl%C4%85ska&category=1528&description=1

[[a]]http://allegro.pl/listing.php/search?string=wa%C5%82ach[[a]]++%C5%9Bl%C4%85ski&category=1528&description=1

rzepka, umiem znaleźć ogłoszenie 😉
Bardziej chodzi mi o namiar na zaufane konie.
Rtk, "zaufane" konie to wyjątek.  Najczęściej sprzedaje się konia, który z jakichś tam powodów nie pasuje włascicielowi, czyli ma wady. A dobry koń jest sprzedawany wtedy, gdy brakuje kasy. No, chyba, że się naprawdę uda trafić. Ja kupiłam klacz- bo właściciel potrzebował kasy na ślub dziecka. Miała być ideałem. Okazało się, że koń nie ciągnie, tka i potrafi kopnąć.
Napisz, jak cos najdziesz, powodzenia 😀
no to nieźle mnie nastraszyłaś!
Mam nadzieję, że coś się znajdzie...
rtk, to nie straszenie - to po prostu realne podejście. Wbrew pozorom dobre ślązaki, z dobrą głową, ujeżdżone, ułożone itp to są w cenie tak jak i inne konie. Fajna ślązaczka była u nas - Banitka, ale akurat ona od jakiegoś czasu już zmieniła właścicielkę 😉.
To co mówicie jest szczerą prawdą. I to wcale nie o cenę chodzi. Te na prawdę dobre ślązaki w dużej mierze trafiają za granicę. Na naszym podwórku w większości pozostają poczciwe tuptusie i niekoniecznie kulawe  😉 (nie chcę tu nikogo obrazić  :kwiatek: bo na naszym forum parę fajnych okazów jest  🤣 )
Jeżdżę z zamiłowania po najróżniejszych wystawach,ZT .... itp. Same perełeczki. Tylko, że to młodziaki. Osobiście szukam konia min 6 letniego do ujeżdżenia. Ma mieć dobry ruch, psychikę, chęć do pracy i wzrost (bo akurat lubuję się w wysokich koniach) o podstawowym szkoleniu nie wspomnę. Odpowiednio wysoka cena jest przez mnie brana pod uwagę, ale cóż zbyt wielu kandydatów nie widać.
rtk na Dolnym Śląsku polecam:

http://konieparkitny.pl/
Ryszard Szorc  z Pławnej Górnej k.Lubomierza
Jan Kućko ze Spalonej k. Legnicy

Nie wiem czy mają akurat konie na sprzedaż, ale popytać można. Konie ze strony internetowej  Parkitnego są drogie, ale z nim można pogadać, powiedzieć czego szukasz i jak będzie miał coś na oku, to na pewno da znać.
Podobnie jak Szorc, który hoduje ślązaki i nimi handluje.
Największe zaufanie mam do Kućki, ale on ma małą hodowlę. 

W każdym razie popytać można. Adresy są dostępne w internecie.
Był ktoś tego 12-stego w Książu? Ciekawie było?
Beniu, pewnie,ze było ciekawie.Fajny pokaz Lokanem i niezwykle ciekawe wykłady,szczegolnie pana prof. Chrzanowskiego,ktory ujawnił wszystkie błędy w punktowaniu proby dzielnosci.Aukcja wiadomo,to co słabe to na sprzedaz,choc było ze 2-3 fajne zrebaczki,
Znalazłam czas, kończę epistołę o kwalifikacjach og. śl. do ZT. Rychło w czas, bo już po próbie dzielności.  😁

Piszę też o koniach śląskich na wystawach mazowieckich.  😎

A na samym końcu wrażenia znajomych z ZT  🙂



12. ZAKW Zento (Lothario x Jogurt), ur. 01.01.2010, 166-192-22, 79pkt, źrebięcy, przednimi  nogami macha a tył w stępie nie dokracza, w kłusie też nie bardzo.  Jak na konia, który w Porębie był w czołówce to bardzo rozczarowuje typem i  ruchem.
13. ZAKW  Żagań (Hutor x Żur), 166-205-25, 79pkt. Nie widać po nim kalibru. Kłus świetny, stęp w porządku.
14. NIE ZAKW Aryjczyk (Hutor x Palant), 174-202-24,5. Wielki, wysokonożny, kłus kareciany, stęp lepszy. Nie w typie.
15. ZAKW  Żeniszek (Hutor x Jogurt) 166-203-23, 79pkt. Dobry typ, fajny w kłusie.
16. NIE ZAKW  Imbir (Hutor x Nomen), ur. 2009, 163-209-23,5. Niski, i to bardzo było widać, długi. Baaardzo szeroka klatka piersiowa, rozbieżny przód, nierówne kopyta. Łeb i kłus fajne. Ale nie widać, że to ogier, nie w typie płciowym.
17. NIE ZAKW Eldorado(Jordan x Locarno), 167-194-24. Zupełnie nie w typie śląskim.
18. ZAKW Liner(Burgund x Port), 169-195-23,5, 78pkt. Przebudowany, strome tyły, nieregularny (=kulawy), aczkolwiek w stępie przekraczał przynajmniej 2 kopyta.
19. ZAKW  Lider (Lotos x Lapis), 169-194-24, 78 pkt. W typie raczej sp, żeński, przepuklina pępkowa? , długi. Zakwalifikowany z rezerwy, a wg mnie nie powinien wcale. Tym bardziej, że w zaprzęgu nie chciał skręcić w lewo.
20. ZAKW Rewelios (Lotos x Evento), 170-199-23,5, 79 pkt. Wysokonożny, w typie taki sobie, w ruchu zyskuje.
21. ZAKW Indeks (Derit x Berdysz), 167-193-23, 78pkt. Wg mnie najbardziej typowy z ogierów przedstawianych przez pp. Jarmużów
22. NIE ZAKW Idol (Derit x Akron),ur. 2009. 164-208-24. Strome tyły, kulawy.

Ród og. Gido ogiery 23-30
23. NIE ZAKW Royal (Lokan x Rozmaryn), 166-198-22,75. Koguci mostek, bardzo małe kopyta.  Drobi, nie jest w stanie utrzymać linii prostej w ruchu,  kłus badziewny.
24. NIE ZAKW Banderas-RO (Lokan x Szalom), 164-192-22,5. Mały, wąski. Na prawej tylnej nodze coś dziwnego. Niezły stęp.
25. ZAKW  Ego (Lokan x Nomen), 163-202-23,25, 80 pkt. Ma kaliber, nie widać, że niski. Bardzo fajny ruchowo.
26. NIE ZAKW Neptun (Lokan x Evento), ur. 24.0.2010, 170-201-23. Źrebięcy, nie widać wzrostu, ładnie ustawiona szyja, dobry stęp, kłusa nie pokazał, bo zagalopowywał.
27. ZAKW  Epilog (Lokan x Nomen), ur. 2009, 171-196-23,5, 82 pkt. Szlachetny, ale płytki i wąski, jak na ogiera z 2009. Ruchowo bardzo fajny, kłus lepszy. Ja bym mu 82 pkt nie dała.
28.  ZAKW Biegun(Szwadron x Turkus), 167-196-24, 81 pkt. Króciutki, wysokonożny, przednie kopyta strome, ruchowo niezły (jak na dziecko Szwadrona to świetny)
29. NIE ZAKW  Rzepik (Szwadron x Barman), ur. 2009, 170-200-23,5. Gdzie ten wzrost??? Długi łeb, okrągła linia koronek wszystkich kopyt, kłus paskudny, stęp lepszy.
30. ZAKW Burkan(Halat x Borg), 166-194-24, 78 pkt. Aż się zdziwiłam, że koń od Brama jest taki chudy, ale to młody Bram jest właścicielem. Źrebięcy, przebudowany, chudy (chyba jedyny, który nie miał tłuszczyku i widać było żebra), ruchowo poprawny.

Ród og. Ruter 31-33
31. NIE ZAKW Walet (Alergen x Deport), 166-196-23,25. Komisja zdjęła go z oceny za nieregularność. Uważam, że bardzo skrzywdzili właściciela, bo koń nie był nieregularny, po prostu mu się nie chciało samemu chodzić. Na kole z innymi ogierami był całkiem niezły i na pewno nie był kulawy. Inne ewidentnie kulawe się kwalifikowały a ten nie!
32. ZAKW Landor (Santiago x Nomen), ur. 2009, 167-195-22,5, 79 pkt. Wysoki, szlachetny. W porównaniu z zeszłorocznymi końmi po Santiago (w kłusie super elastyczne i wydajne) ten jest bardzo rozczarowujący. Sztywny, bez kłusa, lepszy stęp, ale też nie rewelacja. Podobno zepsuty pracą w dorożce?
33. ZAKW Basior (Rotmistrz x Liguster), 164-204-23, 80 pkt. Przód i tył idą oddzielnie, kogucie chody, nie dokracza w stępie I kłusie. Tłusty wałek zamiast kłody. Za co te 80 pkt!!!?

Ród og. Condor 34-39
34. ZAKW Lokator (Regiment x Lapis), ur.2009, 168-215-23,5, 81 pkt. Fajny typ, łeb, grube szyjsko, ale niezłe, kalibrowy, małe kopyta. Stępa nie ma, kłus taki sobie.  Za co te 81 pkt?
35. WYELIMIN. Batyskaf (Nomen x Jogurt), 168- pozostałych wymiarów nie dał zmierzyć. Kłoda paskudna.
36. WYCOF. Przez właściciela Bakałarz (Nomen x Liton), 174-197-23,75.
37. ZAKW Eldorado (Jarsen x Arabian), 168-196-23, 78 pkt. To był koń ewidentnie kulawy.
38. ZAKW Jawor (Jarsen x Szach), 170-198-23,5, 78 pkt. Świetny łeb, ruchu nie pokazał.
39. ZAKW Sambor (Aron I x Jogurt), 164,5-197-23,25, 78 pkt.

Ród xx
40. ZAKW Lynch (Bulwar x Turkus), 165-191-22,25, 78 pkt. Ruchowo w miarę, ale zeszłoroczne Bulwary o klasę lepsze były.  W zaprzęgu zyskuje.

Ogólnie oprócz Landora i Szarfa wszystkie były elastyczne, niektóre ruchowo powalały.  Najbardziej z zakwalifikowanych spodobały mi się Alger, Eter, Imbred.
Określenia i skróty myślowe moje, więc jak niejasne to pytać  😉



VI Mazowiecka Wystawa Klaczy Hodowlanych, Poświętne 2012
Hybryda (Arbiter x Hyrda po Arsen), 2009. Na razie młodziak, jak dorośnie będzie super!  Stęp niezły, w kłusie trochę drobi.
Bona (Cypr II x Barbi po Rapid), 2009. Typ śląski fajny, ale mało żeńska, łeb fajny, kłus niezły, stęp gorszy. Ma 167 w kłębie, a jakaś mała się wydaje.
Basetla (Milord x Barburka po Arbiter) 2009. 166-203-23. Niezła w typie, ale nowszym, taki trochę hunter. Kłus niesamowity, stęp gorszy.
Niagara (Arbiter x Nereida po Evento) 2007. 163-208-23. Trochę niska, świetny typ, charakter, od kłusa szczęka opada.
Nara (Retor x Nirwana po Dolar), 2006, 159-205-23. Niska, kłus poprawny. Źrebak niezły.
Karina (Rozmaryn x Kratka po Enklon) 2005, 170-227-23,5. W niezłym typie, świetny łeb, kłus nierytmiczny, stępa nie pokazała.
Burka (Arbiter x Babilonia po Evento) 2007, 167-225-23. Szyja niesamowita, ładny kształt, pięknie osadzona, ale kłoda długa, przebudowana co daje wrażenie miękkiego grzbietu. Kalibrowa baba!!!  Kłus niezły, jak na takiego jamnika.
Inwazja (Retor x Iwa po Wibrator) 2006, 166-215-22,5. Zupełnie nie w typie, podkasana, dziwnie odstające guzy biodrowe, dziwny odcinek lędźwiowy kręgosłupa, jakiś kanciaty zad. I tak lepsza od matki, bo ma przynajmniej kłodę krótszą. Źrebak po Lozert, tył kłody odziedziczony…
Inga (Rataj x Iduna po Subiekt) 2007, 168-209-23 siła spokoju, szlachetna.
Ariwa (Szwadron x Atlaska po Atom), 2006, 168-216-23,5, widać tego Szwadrona, typ świetny, ale ruch średni. Źrebak świetny!

Ogólnie stawka klaczy bardzo fajna, oprócz Inwazji.  Wygrała Niagara, która i w typie dobra i ruchowo niesamowita!


Otwarty Mazowiecki Czempionat Źrebiąt 2012

Strome pęciny i przednie kopyta chyba u wszystkich. Większość bardzo elastyczna w ruchu. Dojechały wszystkie zgłoszone.

Avatar (Bakszysz po Szwadron x Ariwa po Szwadron)14.04.2012, świetnie umięśniony, trochę szlachetny łeb, ruchu nie ma.
Bohna BH (Eksterier x Bereta po Drozd), ur. 13.06.2012, zimowa matowa sierść, bez życia, ostrzyżona grzywa. Bereta zapadnięty nieumięśniony grzbiet.
Ekwador (Bakszysz x Estrada po Evento)14.04.2012, fajny typ, fajnie umięśniony, ruchowo  tak sobie
Wicher z Białołęki (Eksterier x Welonka po Bak)04.05.2012, szlachetny, wysokonożny, cienko kostny, słaby ruch. 
Ramzes (Bakszysz x Rusałka po Lizander) 24.03.2012, fajny typ, mało kłusa pokazał, ale to co pokazał elastyczne i efektywne
Bagdad (Elektor po Bakszysz x Balerina po Loden) 23.05.2012, ruch średni, wpada ze stępa w inochód, rozłupany zad, przepuklina pępkowa? Matka w bardzo starym typie, ale w ruchu bardzo zyskuje, kłus świetny, stęp w porządku, gorszy galop.

I Avatar, II Ekwador, III Ramzes. Zdecydowanie lepsze typem,  przygotowaniem.


Próba dzielności

Ogiery przedstawiono po próbie do powtórnej oceny na płycie. Niektórym podniesiono bonitację, bo ruchowo pokazały się lepiej.
Algerowi zabrakło 1 pkt do oceny wybitnej, zmienił właściciela w trakcie ZT
Landor ruchowo się nie poprawił, sztywny nadal i ciężki do pracy, ledwo zdał próbę, 1 pkt mniej i by nie zdał.
2 ogiery wyeliminowane za próbę w kłusie, 1  za stęp i  1 zwyczajnie nie zdał.
Z tych co mi się spodobały na kwalifikacjach Alger I, Eter VI, Imbred XVI.
Ogólnie stawka bardzo średnia, bliżej dołu normy  😤  Jak nie lubię koni po Nefrycie, tak Alger bardzo mi pasuje, na szczęście jest na drugim końcu Polski, więc mnie nie podkusi żeby nim kryć  😀iabeł:
Konferencja podobno jedna z lepszych jakie były w tematyce rasowej. Może będzie jakaś prezentacja na stronie PZHK. Pokaz Lokana powalający, a zwłaszcza kłusy.
Licencję po alternatywnych próbach dzielności otrzymał Bel Maximus BH.
Na aukcji Książ wystawiał 16 źrebiąt z rocznika 2012, mam wrażenie że wszystkie jakie się urodziły.  4 klacze matki (Ariadna, Bandera, Defilada, Żeta) i Aryjczyka, który nie zakwalifikował się do ZT.
Wieść gminno-plotkarska niesie, że od przyszłego roku nie będą kwalifikowane ogiery powyżej 170 cm wzrostu.

Zdjęcia będą na stronie AleksandryAlicji, da znać jak się pojawią.  Bez próby dzielności oczywiście  🙂

ufff, po robocie pisanej  😅
Jakiś czas temu dowiedziałam się,że podobno Elox został sprzedany do Niemiec, pod wykastrowanie i..nie wiem co dalej.
Szkoda, że już go nie zobaczę.Zawsze jak pracowałam w stajni uwielbiałam przy nim siedzieć, kochany misiek  😉
Small Bridge ,co to znaczy podkasany???
Że koń nie ma brzucha jak baniak.

Koń niepodkasany. Mój  😁


Koń podkasany


Chodzi o sposób przebiegania linii brzucha, szczególnie w okolicach słabizny. U koni podkasanego jest to linia wznosząca się od klatki piersiowej do słabizny i zakończona tym  charakterystycznym wcięciem.
Dave Pooll dokładnie jak napisała Averis 
Zerknij na www.peckiel.pl,  galeria ślązaki 14. sierpnia. Na stronie 3 zdjęcie 9 pokazuje dobitnie jaki przebieg ma linia brzucha u konia Inwest.
Dzieki wielkie,drogie Panie 🙂🙂Jeszcze co to ten kareciany kłus 🙂??
Dave Pooll, ruch bardziej z nadgarstka niz z lopatki. z wysoka akcja przodu.
Spoko🙂
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
31 października 2012 18:53
Dwie fotki Darki z naszego stajennego Hubertusa:

iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
01 listopada 2012 09:35
Zapnij się Ramzes najbardziej mi się podoba  🙂
Makrejsza z jakim dużym zapasem skaczecie  😉
Fiona z Hubertusa 😉
jak na ślązaka przystało,wszystko zniosła ze stoickim spokojem i zachowywała się najgrzeczniej pomimo swego młodego wieku ^^
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
01 listopada 2012 13:47
Djarumm koń po Twojej lewej to bliźniak Fiony  🤣
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się