Odznaki PZJ

Polecam poszukać obozów zimowych z egzaminem na koniec turnusu 🙂
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
08 listopada 2012 10:08
Orientuje sie ktos kiedy znów beda odznaki w Stragonie?
jak jest z tą opieką stajenną? to jest czyszczenie i siodłanie? Kiedy to się odbywa? Przed, czy po jeździe? Bo na stronie pzj jest na samym początku, a w propozycjach do odznaki jest na samym końcu, przy teorii. Jak to się odbywa? Czy każdy coś z tego dostanie, czy tylko wybrani (to samo pytanie, tylko o prowadzenie do przeglądu 😉) ? Czy komisja idzie do stajni i każdy robi coś przy swoim koniu? Czy komisja ma jednego konia i wybrane osoby są poproszone o wykonanie jakiejś czynności? bo ja jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić  😵

i jeszcze pytanie do złotej odznaki- skoro to ma wyglądać jak rozprężenie, to czy powinno się ukłonić na początku?
Happiowa, pisałam chyba w sierpniu w tym wątku o tej części, poszukaj sobie mojego postu 🙂 A co do kolejności, to chyba zależy od ośrodka, bo akurat tam gdzie ja obserwowałam egzamin, to ta część była pomiędzy uj, a skokami.
Happiowa, pytasz o srebrną czy brązową odznake? Jak zdawałam srebro to kazali mi zsiadać i wsiadać ze schodków (niektórym normalnie) i patrzyli na prawidłowe prowadzenie konia w ręku+regulowanie strzemion. Na brązie podobno patrzyli na czyszczenie i siodłanie+prosili, żeby np zademonstrować to wiązanie bezpieczne.
Co do kolejności to w zależności od stajni. Jak zdawalam brąz to była teoria, ujeżdżenie i skoki (obsługi wtedy nie było), a na srebrze: teoria, ujeżdżenie, obsługa i skoki.  😉

Myślę, że na złocie TRZEBA się kłaniać.
Oczywiście że nie TRZEBA. Przecież nic nie jest napisane o tym. Dajcie spokój ukłon to na serio najmniej ważny element. Nie wierze żeby kogokolwiek ktokolwiek ulał za brak ukłonu  🙄.
Ja wczoraj zdałam  🏇. I właśnei szukam 'co z tego mam' ale widze ze nei wiele  😁
Zorilla jak to co satysfakcję🙂😉) mnie i tak najbardziej rozwalił ostatni element tego egzaminu, a mianowicie prezentowanie zsiadania i wsiadania z konia, jak ja zdawałam to takich atrakcji na złotej nie było🙂
mtl   I M Equestrian
10 listopada 2012 12:09
Zorilla jak to co satysfakcję🙂😉) mnie i tak najbardziej rozwalił ostatni element tego egzaminu, a mianowicie prezentowanie zsiadania i wsiadania z konia, jak ja zdawałam to takich atrakcji na złotej nie było🙂


teraz te odznaki robia sie bardzo podobne do BHS Exams w UK, tam tez jest jazda, teoria i praktyka  😁
Zorilla, a to nie jest tak, ze jak masz zloto, to jestes zwolniona z jakiejs czesci egzaminu na kurs instr szkol podstawowego?
Ciężko cokolwiek znaleźć. Coś tam to daje ale bardzo bardzo niewiele.
No bo jak dostaniesz papiery instr PZJ, to automatycznie dostaje się złotą odznakę, więc pomyślałam, że może działa to w pewnym stopniu i w drugą stronę? 🙂
Może ktoś wie? Albo zapytam na uczelni 😉
Zorilla, może zależy w jakim ośrodku "ukłon to na serio najmniej ważny element" ....
Fufu - w momencie, kiedy próba ujeżdżenia na złotej odznace ma być rozprężeniem, to ukłon jej najważniejszym elementem nie jest. W sumie nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek widziała trening ukłonu na rozprężalni przed zawodami (robienie zatrzymań owszem, ale ukłon, to zamierzony ruch jeźdźca).
Wiecie może gdzie ktoś planuje egzamin na brązową w terminie 28 stycznia - 10 lutego 2013 (ferie dla zachodniopomorskiego)? Kalendarz PZJ mi nie pomógł, tam są max grudniowe terminy.
hej, ja tez mam pytanie względem brązowej odznaki, dużo jest  zadawanych pytań odnośnie westernu? chodzi mi dokładnie o opisanie tego siodła? trzeba to umieć? pytają o to czy raczej nie? ja wszystko rozumiem,tylko nie to siodło... raz jezdziłam w takim siodle ale żeby je opisać to ciężko...
Wow są teraz takie pytania?! O western  🤣?
Na stronie pzj jest napisane że na egzaminie na odznakę srebrną jest część z opieki stajennej cytuję:
"a. Opieka stajenna
    znajomość i prawidłowe użycie sprzętu do pielęgnacji konia – czyszczenie okrywy włosowej i pielęgnacja kopyt
    siodłanie i kiełznanie, dopasowanie rzędu"

Czy spotkaliście się gdzieś na srebrze z czymś takim???


edit: czy na srebrze pomiędzy przeszkodami muszę jechać w półsiadzie tak jak na stylówkach?? jest to gdzieś w przepisach wyszczególnione?
Raczej na takie rzeczy to na brązowej patrzyli, bynajmniej jak ja zdawałam 😉
dlatego pytam o srebro, jest ewidentnie napisane na stronie pzj, a nikt nie słyszał o czymś takim.
Fufu przynajmniej.
Już się tak nie mądruj...

zuzz, u nas kazali wsiadać, zsiadać+prowadzenie konia w ręku. Z resztą już to tutaj pisałam.  😉
A jeżeli chodzi o parkur, to raczej nie ma znaczenia czy jedziesz w półsiadzie, czy nie. Ja niby jechałam w półsiadzie, ale momentami normalnie siadałam w siodło, bo koń mi strasznie spływał...
http://lmgtfy.com/?q=bynajmniej#
Warto czasem podziękować za uświadomienie błędu  😎.
Ohh, dziękuję jaśnie pani....  🤔 Ale nie będę mówić już nic, bo być może nie spodoba ci się co napisze  😂
Mi sie na przyklad nie podoba. Bo nie dosc ze nie rozumiesz slow, ktorych uzywasz to jeszcze wprowadzasz ludzi w blad.
Z polsiadem to zalezy od komisji, lepiej sie podpytac. U nas na brazie z brakiem polsiadu co prawda przepuszczali - ale lecieli dosc mocno po ocenie. wiec moze byc roznie.
Zorilla.., właśnie pytają o western.. chociaż nie wiem po co... trzeba opisać siodło, tranzelke i wszystko westernowe..heheh
[quote author=Bałałajka19 link=topic=62.msg1583218#msg1583218 date=1352832257]
Zorilla.., właśnie pytają o western.. chociaż nie wiem po co... trzeba opisać siodło, tranzelke i wszystko westernowe..heheh
[/quote]

Może pomyliło Ci się z jakąś inną odznaką? W zestawi pytań, który obowiązuje są tylko pytania odnośnie sprzętu "sportowego".
Musisz umieć wymienić kilka rodzai siodeł, porównać trzy typy siodeł sportowych (ujeżdżeniowe, wszechstronne, skokowe) ale wystarczy podać takie podstawowe różnice, oraz umieć wymienić części siodła klasycznego.

Najprawdopodobniej pomyliło Ci się z brązową odznaką reiningową. Na niej z oczywistych względów są takie pytania.
faith, czytanie ze zrozumieniem. Napisałam, że JA tak jechałam.  😵
Już się tak nie mądruj...

zuzz, u nas kazali wsiadać, zsiadać+prowadzenie konia w ręku. Z resztą już to tutaj pisałam.  😉
A jeżeli chodzi o parkur, to raczej nie ma znaczenia czy jedziesz w półsiadzie, czy nie. Ja niby jechałam w półsiadzie, ale momentami normalnie siadałam w siodło, bo koń mi strasznie spływał...


Moje czytanie ze zrozumieniem ma sie swietnie.
Totez prostuje twoje zdanie ze 'raczej nie ma znaczenia czy jedziesz w polsiadzie czy nie'. Bo moze miec znaczenie i to powazne, znam tez przypadki gdzie za brak polsiadu oblewali, bo w wytycznych dotyczacych czesci skokowej jest wyraznie napisane ze nalezy zaprezentowac prawidlowy dosiad skokowy.
tak pomyliło mi się...ale ze mnie gapa..ale przynajmniej teraz już wiem coś o westernie 😉 nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło 🙂 dzięki
Czyli na srebrze między przeszkodami najlepiej jechać w półsiadzie?
Zastanawiałam się, a nie dopytałam trenerki ostatnio 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się