siodło ujeżdżeniowe

ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
14 listopada 2012 22:06
olaela,
panele klinowe są wysunięte do tyłu, zajmują sporo miejsca na grzbiecie
a bananowe wcześniej się kończą i dla krótkogrzbietych (czy też wrażliwych na długość) koni są ok.
Jeśli chcesz to mogę cyknąć fotkę porównawczą w wolnej chwili.

Co do straszych to faktycznie jest sporo z wąskim kanałem ale jak poszukiwałam
drugiego siodła to zadręczałam passiera i  dużo było też tych z szerokim.
olaela   Klub Różowego Jednorożca
15 listopada 2012 08:34
[quote author=ms_konik link=topic=300.msg1584713#msg1584713 date=1352930813]
olaela,
panele klinowe są wysunięte do tyłu, zajmują sporo miejsca na grzbiecie
a bananowe wcześniej się kończą i dla krótkogrzbietych (czy też wrażliwych na długość) koni są ok.
Jeśli chcesz to mogę cyknąć fotkę porównawczą w wolnej chwili.

[/quote]

A tą typologię chyba ogarniam

czy to foto, które załączyłam, to są banany?


Jeszcze z ciekawostek trafiają się egzemplarze z zaznaczeniem, że mają wąski twist; albo są na wykłębione konie, choć nie wiem czy to ostatnie dotyczy budowy terlicy czy kształtu paneli czy (pewnie) jednego i drugiego. Generalnie - niezłe puzzle z tych passierów 🙂
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
15 listopada 2012 09:15
Banany w całej okazałości 🙂

Ogólnie zdaje się, że wszystkie passiery mają wąski twist.
Ludzie chyba to piszą, bo to dość istotny szczegół, ja np. nie jestem w stanie
jeździć w euroridingach.
melduję że Euroriding Opal 16" ma 38 cm długości siedziska (od łęku do łęku) i 37-38 cm tybinki (w zależności od przyłożenia centymetra, bo tybinka troszkę schodzi w dół ku tyłowi)
olaela   Klub Różowego Jednorożca
15 listopada 2012 09:40
[quote author=ms_konik link=topic=300.msg1584918#msg1584918 date=1352970945]
Banany w całej okazałości 🙂

Ogólnie zdaje się, że wszystkie passiery mają wąski twist.
Ludzie chyba to piszą, bo to dość istotny szczegół, ja np. nie jestem w stanie
jeździć w euroridingach.

[/quote]

Kurcze, ja to jestem za cienka, żeby zdefiniować co mi w siodle nie pasuje, a co pasuje, ale jak się nad tym zastanowić - moje county, które też ma dość wąski twist i jest relatywnie miękkie, więc jak wsiadłam w diamanta, to nie dość, że powalił mnie efekt hebla i dość trudno było mi usiąść na tym twardym nieszczęściu, to jeszcze powykręcane nóżki skutecznie utrudniały cały proces. 

Natomiast w passierze GG efekt ŁAŁ
Wszystko się ułożyło jak powinno, napięcia zeszły, a jednocześnie dosiad był nadal wspierany przez siodło, co jest baaardzo ważne w przypadku tak cienkiego jeźdźca jak ja 🙂 Niestety nie mogłam go zatrzymać, przez ten wąski jak nieszczęście kanał, i zostałam chwilowo ze złamanym sercem
azzawa, to malutkie 🙂 daj znać jak się jeździ
a co to ten twist ? 😡
napiszę, ale na razie jeździłam tylko raz, po 2 miesiącach jeżdżenia skokowego, wiec muszę się na nowo ogarnąć, żeby ocena była w miarę obiektywna 🙂

Epikea to szerokość siodła w "kroku"
olaela   Klub Różowego Jednorożca
15 listopada 2012 10:25
a co to ten twist ? 😡


🙂
źródło fotki:
http://www.equusite.com/articles/basics/basicsEnglishSaddle.shtml
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
15 listopada 2012 10:38
Po mojemu twist to szerokość siodła w okolicy najgłębszego miejsca siodła (może troszkę bardziej do przodu),
determinowany na etapie konstrucji terlicy (szerokość pomiędzy ławkami?).
Nie wiem co to technicznie jest twist ale wiem, że siodło z duzym twistem odczuwam jakby mi ktoś deskę w poprzek między nogi wsadził. I kanty siedziska mnie wtedy w kości miedniczne uwerają.
I potwierdzam, że euroriddingi właśnie takie dają odczucie.
kurcze... to moze od tego mnie tak miednica boli po sezonie?
faith to czuć od razu jak się siada i chwilę jeździ - odczuwane jako uwieranie w dupsko.
Potwierdzam, dla mnie właśnie Euroridingi mają szeroki twist. Natomiast osoby i jednak szerszych biodrach, innej budowie czują się w tych siodłach bardzo dobrze 🙂
aaaaa ok, tak mi właśnie Twist pasował z Waszych opisów

hihi no ja nie mam jakiś mega bioder czy szerokiej miednicy - ot 36/38 ale jednak kobiece i w Euroridingach mi super 🙂 Szukałam własnie siodła z terlicą dla kobiet. Wiem, że Sommer też takie robi.
Na wąskim Twiscie czuje się jakbym okrakiem na płocie siedziała 😉
hm. mam luxora. siedzi mi sie w nim bajecznie, choc biodra mam srednie.
ale wlasnie, po roku jazdy zaczela naparzac mnie miednica i wszystko mnie ciagnie przez pierwsze kilka minut :/ myslicie ze to moze miec zwiazek?
Rozmiar biodra nie ma nic do tego. ja mam zadek jak gitarrra a euroriding za szeroki.
Bo biodra się mierzy 'po zewnętrznej' stronie miednicy, a twist to bardziej skorelowany z odległością od siebie kości kulszowych a każdy przecież ma inną miednicę (wiekość talerzy😉.

Swoją drogą czasami twist nie musi być szeroki ale trafimy na rant kością i daje to takie wrażenie i wtedy jakby właśnie siedzisko było szersze to by nasz miednica miała tam dobre miejsce. Kurde jest taka firma z usa, która produkuje siodła dla lasek i dal facetów właśnie w związku z teorią, że babki mają szerzej rozstawione kości kulszowe. wstawiany był tu kiedyś link do ich filmu to tłumaczącego. bardzo fajna rzecz. Czekam aż ktoś u nas na rynku pochyli się także nad prawdziwą anatomią jeźdźca i konia przy produkcji siodeł.
ash   Sukces jest koloru blond....
15 listopada 2012 12:13
kotbury, ja miałam takie wrażenie że twist był za szeroki i zbyt wyczuwalny ( jak deska między nogami ) w Venus K.
olaela   Klub Różowego Jednorożca
15 listopada 2012 12:20
kotbury
może chodzi o ten filmik ?
Nie mam czasu teraz obejrzeć i zweryfikować 😀
Super ten film! Super ta firma !
jeździłam dziś w Kieffer Ulla Salzgeber, bardzo fajne siodełko, niestety 17 jest dla mnie za duże, a 16 spotkać to chyba cud, no i muszę sprawdzić jaki to rozstaw łęku
Fantazja jakiś tydzień-dwa temu na niemieckim ebau 16" ulle widziałam, ale jak sprzedający odpisał mi, że tybinka ma 44 cm to straciłam zainteresowanie, może jeszcze wisi na sprzedaż
a mi wstyd przyznać, że hołdując ascetycznym Passierom właśnie zmieniłam siodło na... tego Pana Poduszkowca. Co więcej- zdaje się, że nie tylko mi się ta zamiana podoba [wreszcie porządny kanał na kręgosłup] 🏇
(zdjęcia jak zwykle telefonowe ;/)
olaela   Klub Różowego Jednorożca
15 listopada 2012 17:02
o łał 🙂
Co masz w środku, lateks czy wełnę?
kurcze, nie wiem. Mam nadzieję, że wełnę 😡 Osoba sprzedająca nie wiedziała.
W dotyku wydają mi się dosyć plastyczne i miękkie, jak wełna. Swoją drogą to jeśli to lateks to mogę mieć niezły zonk jak się grzbiet trochę zmieni.
olaela   Klub Różowego Jednorożca
15 listopada 2012 17:21
Pytam się, bo znam organoleptycznie jednego Titana, który jest nieprawdopodobnie miękki i sama zachodzę w głowę co też on ma w środku...
Przed zakupem rozmawiałam z koleżanką z tego forum, która pisała o tym, że swojego Titanka dopychała wełną i nawet nei pomyślałam, że titany mogą być wypełnione lateksem. Ale w opisie siodła jest tylko o wełnie, więc chyba nie ma wersji z lateksem 🙂

"Titan II został stworzony bazując na doświadczeniach profesjonalnych jeźdźców. Bardzo głębokie siedzisko i anatomicznie ukształtowane poduszki zapewniają jeźdźcowi optymalną pozycję w siodle. Wygodne siedzisko wyścielone jest naturalnym lateksem. Szeroki rozstaw poduszek podbicia zapewnia całkowitą swobodę kręgosłupowi konia. Najwyższej jakości podbicie siodła, wypełnione wełną, zapewnia idealne dopasowanie do grzbietu każdego konia. Atrakcyjny optycznie akcent nadaje siodłu elegancki, granatowy szew."
azzawa, właśnie nie ma, dziś szukałam, a nie pamiętasz ile kosztował mniej więcej?
nie pamiętam, ale na pewno mniej niż 450e, bo do tej kwoty zawsze szukam, ale to była licytacja więc mogła się ona zmienić.
a dziś jeździłam w Luc Childeric '17 i .... nie bardzo mi pasowało, a dokładnie blokowało mnie... może muszę wydłużyć strzemiona....
bo jednak bloczek to ma spory
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się