Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Ja daje pasze DODSON&HORELL na mase - jest rewelacyjna, juz po miesiacu widac malutkie efekty, plus srednio co dwa dni marchewki i jablka po 1,5 kg plus olej lniany na siersc i kuń piękny 😉
Cariotka   płomienna pasja
17 listopada 2012 05:54
dla mnie rewelacją na masę jest Top Line Baileysa, mój koń naprawdę jest bardzo ciężki do utuczenia, a po tym są natychmiastowe efekty🙂

Wiatrusia może coś dla seniorów np Senior Mix Baileysa lub Golden Oldie Epony🙂 Patrz na zawartość selenu i cynku bo to jest ważne. Ale skoro dobrze wygląda może podawać jej samą sieczkę? i z dodatkami witaminowymi?
Cariotka,  jak już napisałam jestem totalnym laikiem w żywieniu takimi paszami, mój kobył jest z nadwagą, a czy taka sieczka może zastąpić całkowicie paszę ?
mtl   I M Equestrian
17 listopada 2012 10:29
Cariotka,  jak już napisałam jestem totalnym laikiem w żywieniu takimi paszami, mój kobył jest z nadwagą, a czy taka sieczka może zastąpić całkowicie paszę ?


kon nie musi wogole jesc paszy, siano wystarczy, wiec spokojnie mozesz podawac sieczke zamiast paszy  😉
Cariotka   płomienna pasja
17 listopada 2012 11:13
Wiatrusia w żywieniu koni to chyba nikt nie jest alfą i omegą. Żeby kobyłka miała coś w żłobie proponuję Ci sieczkę. Wybór masz ogromny na rynku. Z wiekiem zanika flora bakteryjna i co za tym idzie pogarsza się wchłanianie sub. odżywczych. Dlatego proponowałabym sieczki z dodatkiem probiotyków, olei.
Baileys ma dobrą tą Alfę, dość tania jak popatrzysz się na dawkowanie. Epona ma Golden Oldie z dodatkiem musli. A p. Podkowa niebawem będzie miał sieczki dla seniorów. Miareczka sieczki dostarczy kobyłce cennego błonnika. Dodatkowo polecałabym na zimę w zaopatrzenie się w jakieś witaminy. Konie starsze potrzebują więcej selenu i cynku.
Cariotka, dziękuję, pomyślę o tych sieczkach, a witaminy dostaje cały czas. Na razie zakupiłam ten Bestery Baic. Myślałam o tym P. Podkowie, to świetnie że będzie miał sieczkę dla seniorów. jeszcze raz dziękuję.
Chcę wprowadzić w końską dietę olej ryżowy. Wyczytałam, że można kupić taki zwykły 'supermarketowy'. Bardzo odbiega od takiego końskopaszowego?
I jak z wprowadzeniem tego w żywienie? Stopniowo/od razu bez patyczkowania się? Jakie ilości dziennie?
Z racji, że nie mam kompletnie pojęcia o karmieniu maluchów, a chciałabym uniknąć karmienia w pełni owsem szukam czegoś dobrego dla moich maluchów. Chłopcy w wieku 6 i 8 miesięcy. Myślę o D&H ponieważ ich paszami karmię też swoje dorosłe konie, więc wszystko mogłabym zamawiać w jednym miejscu. Wyboru nie ma zbyt wielkiego, ale nie wiem na co się zdecydować: Mare and Youngstock Mix czy Foal Mix?
mtl   I M Equestrian
17 listopada 2012 12:56
Z racji, że nie mam kompletnie pojęcia o karmieniu maluchów, a chciałabym uniknąć karmienia w pełni owsem szukam czegoś dobrego dla moich maluchów. Chłopcy w wieku 6 i 8 miesięcy. Myślę o D&H ponieważ ich paszami karmię też swoje dorosłe konie, więc wszystko mogłabym zamawiać w jednym miejscu. Wyboru nie ma zbyt wielkiego, ale nie wiem na co się zdecydować: Mare and Youngstock Mix czy Foal Mix?


Foal Mix? Jest specjalnie stworzony dla zrebaków, za kilka miesiecy mozesz przestawic na jakas inna pasze
olek, kupując patrz na zawartość gamma oryzanolu, niezły olej widziałam w Piotrze i Pawle ale i w Auchanie bywa. Wprowadza się stopniowo, powiedzmy od 1/3 szklanki. Mało kto wie, że po przyzwyczajeniu koń może przyswajać oleju naprawdę dużo, nawet do litra dziennie (ale to nie ryżowego, bo wyjdzie, że doping). Ale szklaneczka dziennie pomoże i na sierść, energię i samopoczucie. We wpływ na masę mięśniową powątpiewam, ze względu na realne ilości GO, które koń dostaje. W rezultacie dałam sobie spokój z ryżowym, i mój koń leci na najzwyklejszym rzepakowym z biedronki, w ilości niepełnej szklanki, zawsze to ciut energii nie z owsa jest i na okrywę włosową się przydaje.
olek, kupując patrz na zawartość gamma oryzanolu


jakieś wskazania ci do zawartości?
olek najlepszy Suriny i Rizi pod względem gamma oryzanolu, daje od lipca tak pół kubka
olek, po pierwsze MA być podana, po drugie - wtedy można porównać procenty.
halo, rozumiem że im większa zawartość tym lepiej?
Tak - bo inaczej ryżowy nie ma sensu w porównaniu ze zwykłym.
dzięki za wskazówki  :kwiatek:
Ja daje ryżowy w ilości małej i widać ładniejszą sierść np. 🙂 Co do mięśni nie zaobserwowałam konkretnych zmian stricte po podawaniu oleju też mi się wydaje to dośc wydumane ale nie mogę powiedzieć że szkodzi, może to dzięki olejowi koń mi się ładnie rozbudowuje kto wie :P.
Daje mało czyli pewnie byłoby 3 łyżki i to nie codziennie (jak jestem czyli 4-5 razy).
cariotka,dzieki za zaproszenie ale nie o paszę mi chodzi tylko o siano z lucerny w balotach,mam możliwość kupienia w niemal identycznej cenie jak siano z trawy,wiec może kupić i na przemian dawać albo zastąpić siano przez jakiś czas lucerną.To dla źrebnych klaczy. Dziękuję.
Cariotka   płomienna pasja
18 listopada 2012 12:12
to zaproszenie nie było złośliwe...tylko tutaj chyba więcej osób może udzielić odpowiedzi :kwiatek:
a ode mnie....nie wiem jakie masz siano normalnie, ale susz z lucerny zawiera 3 razy więcej białka niż siano, ale mniej włókna surowego. Ale jego wartości są przybliżone do suszu z traw.
Ależ ja absolutnie nie odebrałam tego zaproszenia jako ,złośliwe.Tylko myślałam że tu to o typowych paszach się rozmawia.Przykro że tak moją wypowiedz odczułaś,przepraszam.
Siano z roślin motylkowych(koniczyna,lucerna,esparceta, seradela) lub z ich dużym udziałem będzie mieć więcej białka niż siano łąkowe. Siano z czystej lucerny będzie mieć nawet 18,5-20% białka ogólnego, siano łąkowe ok. 10-16 - zależnie od fazy wzrostu traw i pokosu. Będzie też bardziej energetyczne (ma około 1 MJ więcej/kg).
Dodatkowo siano z lucerny ma to do siebie, że roślina ta ma po wysuszeniu bardzo delikatne liście, a mocne i twarde łodygi, liście często się okruszają,a łodygi zwierzęta niekoniecznie chcą jeść, więc oglądałabym je dokładnie czy zostało "dobrze" zrobione.
Susz ma jeszcze więcej białka, ponieważ przy użyciu suszarni uzyskuje się produkt o  zawartości suchej masy pow. 90% (93-95), ilość białka przez tak mocne odparowanie wody robi się jeszcze bardziej skoncentrowana.
dziękuję za te wiadomości, czyli tak jako pasz jest ok ale czy będą zjadały wszystko nie wiadomo (twarde łodygi). No i wnioskuję że jako zamiennik to nie bardzo ale jako dodatek z przewagą siana może być?
Jeśli jest dobrze zrobione,nie powinno składać się z samych łodyg(lub ich przewagi) - ale przez net nikt jakościowo paszy nie oceni - trzeba kupując/robiąc siano samemu umieć je oglądnąć 😉
Można dawać, stopniowo wprowadzając, jako pasza wyłączna bywa stosowana np. w USA, natomiast konie muszą do tego być przyzwyczajone, po drugie jest bardziej energetyczne i ma dużo więcej białka niż siano łąkowe, uważałabym na nadmiar energii, jak i białka w diecie(żeby potem nie badać czemu koniom nogi spuchły 😉 ).
Jako dodatek jak najbardziej, żeby też było widać efekt należy dawać jakiś czas jak każdą paszę- konie,a właściwie ich jelita,lubią monotonną dietę.
scarlett   "może istnieją czasy piękniejsze, ale te są nasze"
18 listopada 2012 20:26
Nie jestem na bierząco z tym wątkiem, ale stwerdziłam, podzielę się z Wami i moją opinią.🙂

Już drugi, czy nawet trzeci miesiąc podaję Luckowi pasze EPONA i jestem zachwycona. Koń nabrał masy, kondycji i w końcu widzę, że pasza jednak coś dała. Wcześniej używałam Build Up'a i też byłam zadowolona, ale czegoś mu brakowało, niechcący na zawodach w stajni trafiłam na stoisko i po rozmowie (chyba przez tydzień męczyłam ich mailami) wybrałam z ich przedstawicielem jadłospis. Była to jedna z tych lepszych zmian jakie wybrałam przez 1,5 roku posiadania własnego czterokopytnego przyjaciela. 😉
Czy jest jakiś sklep mający w asortymencie Marstalla i oferujący darmową/tanią wysyłkę?  :kwiatek:
scarlett, którymi paszami epony karmisz?
scarlett   "może istnieją czasy piękniejsze, ale te są nasze"
18 listopada 2012 20:56
Sieczka Chaffy Basic, Musli Strong + Vital, Maiscobs - kukurydzokulki i Instant Mash (raz w tyg)
BASZNIA   mleczna i deserowa
19 listopada 2012 10:15
scarlett, a Strong + Vital potanial przyjemnie w nowej dostawie, nie wiem czy widziałas 🙂
Jak oceniasz instant mesz? KOnczy mi sie Sonntags i tak mysle, czy to samo czy ten drugi. 
Ja podaję z Epony Musli Irish Cooler- co prawda jest to pasza dla koni pogrubianych i zimnokrwistych... Ale podoba mi się skład, przede wszystkim jest nisko białkowa i nie dodaję energii. Mieszam Ją pół na pół z owsem i jest ok  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się