kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
01 lutego 2009 16:34
taggi skoro na galop ustawiasz 3,5 to ile ustawiasz na wskok wyskok?

taggi   łajza się ujeżdża w końcu
01 lutego 2009 17:46
mowisz o skokach? 3 - 3,5m - zalezy.
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
01 lutego 2009 18:05
jakos nie widze w tym logiki. tam gdzie musi sie jeszcze zmiescic odskok i lądowanie  ustawiasz mniej bądz tyle samo tam gdzie tego nie ma.

ja ustawiam 3 na galop 3,5 na wskok-wyskok.

na klusa na 5,5 stópki ustawiam  😉
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
01 lutego 2009 18:24
moj kon ma b. ladny kłus, natomiast tendencje do skracania galopu i problemy z jego wyciagnieciem.
Dragi na galop ustawione na 3m nie sa problemem, gdy jednak pojawia sie linia np.17m, my miescimy w niej 5 foule. STad dragi ustawione na 3,5m maja na celu rozciagniecie miesni i wyciagniecie kroku, przedluzenie fazy lotu.
Skok-wyskok na 3-3,5 dlatego, ze 3 pasuje koniowi, a 3,5 to cel naszych dążeń :jogin: :emoty232:

mam nadzieje, ze kwestie moich odleglosci troche rozjasnilam 🙄

btw ile ma twoja stopa? 👀
darolga   L'amore è cieco
01 lutego 2009 18:28
a jak już jesteśmy przy drążkach/cavaletkach.
Zmieniacie odleegłości, kiedy stawiacie drągi na podwyższeniu, powiedzmy 1 opona bądź 2? Załóżmy, że oba końce drąga kładziemy na oponie.
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
01 lutego 2009 18:45
taggi, zdecydowanie rozjaśniłaś.

rozmiar sztybletów 38  😉
Manta   Tyłkoklep leśny =)
04 lutego 2009 12:20
ja troche zmienie temat, bo mnie jedna rzecz męczy...

jak powinien wyglądać poprawny półsiad ma małym koniu (kucu itp)?
Bo ja zawsze się zastanawiam jak to teoretycznie powinno wyglądać, wprawdzie, wydaje mi się, że robie go dobrze, alenie daje mi to spokoju, dlatego prosiłabym o pomoc =) najlepiej fotki jakieś =)
też zapytam 😁 nurtuje mnie od dawna- jak zadziałac ostroga na malym koniu o dobrze wysklepionych żebrach? Albo często widzę ujeżdżeniowców z nogami jak pająk co to im drugą nogę spod brzucha widac- jak taki człek ostrogą może cokolwiek?  👀
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
04 lutego 2009 17:19
ja mam pytanie z nieco innej beczki jeżeli urodziłam sie w 1987roku to teoretycznie mam 22lata młodzi jezdzcy są do 21 lat ale ze urodziłam sie 6grudnia to jeszcze nie skonczylam 22 czyli mam 21 więc jestem młodym jezdzcem czy seniorem?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
04 lutego 2009 18:54
Seniorem, liczone jest rocznikowo.
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
04 lutego 2009 19:06
kurde a chcialam jeszcze postartować w kucykach  😁
Mógłby mi ktoś, krok po kroku, łopatologicznie 🤣, opisać pomoce do ustępowania od łydki ?  👀
Raven   Dragon Heart & Shadow Hunter
04 lutego 2009 19:18
też zapytam 😁 nurtuje mnie od dawna- jak zadziałac ostroga na malym koniu o dobrze wysklepionych żebrach? Albo często widzę ujeżdżeniowców z nogami jak pająk co to im drugą nogę spod brzucha widac- jak taki człek ostrogą może cokolwiek?  👀

Używać ostrogi tylko gdy wystąpi taka potrzeba. A skoro wystąpi, no to musi cofnąć nogę na tyle aby "dosięgnąć" boku. Np.:
al eto głupie- bo podciągając piętę psuje się łady dosiad 🙄
Raven   Dragon Heart & Shadow Hunter
04 lutego 2009 19:46
Ale to nie jest podciągnięcie pięty wynikające z błędnego dosiadu, napięcia czy usztywniania, tylko świadoma, kontrolowana zmiana ustawienia nogi, aby zadziałać nią w potrzebny w danym momencie sposób.
Manta Poprawny półsiad jest jeden! Na małym koniu najczęściej jeszcze mocniej musi iść pięta w dół - no i wodze wyglądają śmiesznie krótko - ale tak ma być. Pooglądaj sobie najlepszych zawodników kucowych w skokach - jak nie polskich to zagramanicznych - internet przecież masz?
Chess A co jest do tłumaczenia? Ustępowanie wzdłuż ściany: jedziesz w lewo, działasz mocniej prawą łydką, możesz spróbować działać rytmicznie - koń nie reaguje, dotykasz batem. Chodzi o wyrobienie ustępowania od przesuwającego działania łydki - zepchnięcie zadu do środka. Niektórzy twierdzą, że łydkę należy cofnąć, ale to nielogiczne, bo zachęca do wygięcia, a koń w ustępowaniu ma być prosty. Jedynie w potylicy ustawiony w stronę przesuwającej (spychającej) łydki. Trzeba uważać, żeby nie "kombinować" rękami. Ujeżdżeniowe ustępowanie wymaga aż 35 stopni kąta między kłodą a bandą. Gdy zaczynamy uczyć wystarczy ustąpienie na szerokość kopyta.
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

04 lutego 2009 20:54
Znów korzystając z Waszej wiedzy i doświadczenia chciałam zapytać jak się kopyta dziegciem smaruje? Mam napchać w strzałkę czy posmarować całą podeszwę? I zatkać czymś, czy konio ma chodzić z takim "wolnym" dziegciem?
Averis   Czarny charakter
04 lutego 2009 20:59
Teli  A dziegieć używany zapobiegawczo, czy chcesz nim leczyć już gnijące strzałki? Bo jeśli chcesz nim wyleczyć gnicie, to obawiam się ,ze poniesiesz klęskę.
A jeśli zapobiegawczo to myślę, że zwykłe przesmarowanie strzałek wystarczy, bez waty.
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

04 lutego 2009 21:09
Zapobiegawczo. Już wiem  😅 , że na gnijące strzałki inne specyfiki sie stosuje 🙂 Dzięki
Raven, wklejone przez Ciebie zdjęcie nie ma się nijak, ponieważ przedstawia piaff IMO. Cofnięcie nogi, żeby zadziałać ostrogą spowoduje raczej przestawienie zadu (u konia niepiaffującego 😉 ). Jeśli ostroga jest odpowiedniej długości, to wystarczy lekko zadrzeć piętę, ewentualnie zastosować ostrogi- łabądki, wygięte do góry.
Lotnaa   I'm lovin it! :)
22 lutego 2009 19:43
Jest tu jakiś sędzia? Chciałam zapytać, czy jeśli założyłabym takie czapsy na zawodach regionalnych, to czy od razu zostałabym zawołana do budki sędziowskiej i o********a?
Chapsy są skórzane, zamek jest przykryty zakładką ze skóry, ale jest ona z boku a nie z tyłu, więc w tym cały problem. Jak myślicie?
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
22 lutego 2009 20:00
mysle ze na regionalnych w szczegolnosci skokowych nikt by na to nie zwrócil uwagi, niektorzy nawet wyzsze ale regionalki jezdza w termooficerkach ktore przynajmniej wg regulaminu są nieprzepisowe.

ja jechałam regionalne ujezdzenie w zestawie sztylpy+sztyblety mimo ze  buty wg przepisów powinny być wysokie jednolite, nikt mi nie zwrócil uwagi tym bardziej zdyskfalifikował.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
22 lutego 2009 20:01
Lotnaa, w Polsce i w skokach na pewno nie. U nas gdzieś 3/4 osób na zawodach jedzie w sztylpach i sztybletach.
Regionalnych w Polsce? Raczej nie ma takiego przepisu gdzie ma być zamek
Mam pytanie odnośnie "wolniejszego anglezowania". Usłyszałam: "wolniej anglezuj", żeby konia zwolnić, w którym to momencie koń ma się dostosować do rytmu jeźdźca. Może mi ktoś to objaśnić tak .."bardziej"? Wypróbowałam - no fakt, na niektóre konie zadziałało, na inne niespecjalnie. To od czegoś zależy?
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
22 lutego 2009 20:10
strzyga, w przepisach jest okreslone ze moga być sztyply plus sztyblety ale muszą one byc ze skóry licowej, czarne. moga miec wstawkę brązową(taki pasek na górze) jak mysliwskie.

natomist przepisy ujezdzeniowe wyraznie mowia ze buty musza stanowić całosc.

Sankarita, zalezy to jak bardzo kon jest wyczulony na dzialanie dosiadu i czy "słucha", koń zawsze w kazdej sekundzie jazdy powinien dostosowywac sie do rytmu jezdzca, my anglezując okrślamy tempo.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
22 lutego 2009 20:11
Mówię o sztylpach i sztybletach ze skóry licowej, czyli tych oficerkowych, nie o szmaciackach. 
Lotnaa   I'm lovin it! :)
22 lutego 2009 20:56
Dzięki!  :kwiatek:
Czyli jeśli są ze skóry licowej to powinno być ok 🙂
Jeździłam przez dłuższy czas w czapsach oficerkowych hippiki ale one zamek miały z tyłu - nikt się nie czepiał.

Pytałam czysto teoretycznie, bo na razie prospektu na zawody brak.
Brzask, dziękować za wyjaśnienie! :kwiatek:
Lotnaa   I'm lovin it! :)
22 lutego 2009 21:30
Sankarita, a może chodzi o to, żeby siadając w siodło robić malutką półparadę i w ten sposób zwalniać konika?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się