DIY, czyli sprzęt wykonywany samodzielnie

sasqach urocze są te filco-konie i za każdym kolejnym wydają się być co raz bardziej perfekcyjne 😍
Fisia boskie są te ochraniacze!!

Noworoczne porządki w skrzynce odbiorczej ujawniły mi coś co wcześniej jakimś sposobem mi umknęło - Fota czapraka kortiny  🏇

Słuchajcie potrzebuje pomocy. Ostatnio uszyłam swoje pierwsze czapraki dla koni. Mimo że maszyna jakieś  2 tygodnie temu była mi jeszcze obca.
Mam jednak spory problem z lamówką.
Stąd też moje pytanie z czego robicie lamówki? Ponieważ materiał z którego ja robiłam lamówki kiepsko się układał i nie mam pojęcia czym można go zastąpić żeby ładnie wyglądał.
Wstawiam zdjęcia, mam nadzieje że w dobrym rozmiarze bo robię to pierwszy raz na tym forum 🙂
Astra00, o lamówkach pisałam 1-2 strony wcześniej. Projekty ciekawe.
Owszem czytałam jednak nadal nie wiem jakie jeszcze mogą być materiały na lamówkę...
Astra00, na lamówkę może być każda tkanina, o ile jest cięta ze skosu. Dzianina nie musi być ze skosu, dzianina jest elastyczna. Najprościej jest użyć cienkiej a szerokiej taśmy poliestrowej (?), jak do lonży "parzącej", jak do kantara, tylko cienkiej.
Materiał na lamówkę (nie taśmę - materiał, tkaninę lub dzianinę) można wyszukać w szmateksach, w postaci kawałka tkaniny, zasłony jakiejś, obszernego ciucha.
edit: warto zauważyć, że materiały "a la alcantra" są zazwyczaj dzianinami. Tkanina ma jakiś tam przeplot: wątek, osnowa. Dzianina jest zbudowana z oczek, jak rajstopy czy trykot.
Problem z lamówką mam i ja
nie wiem gdzie kupić lamówkę do obszycia derki polarowej - wszystkie pasmanterie obeszłam i dupa
albo cienkie ze az przezroczyste albo nic ......... no i jeszcze do tego różowej poszukuję - może macie jakiegoś "dostawcę"
a może nadaje sie taśma bawełniana 
1  2  3
Świetne czapraki, krysiex213 fajne pikowanie jak doszyłaś sznurek?
Ja mam teraz pomysł żeby stare dobre ćwieki wykorzystać  😎
Złoty Akhal Teke 🙂
sasqach- aż żałuję, że nie mam konia wielokolorowego, żeby ci zlecić wykonanie go. Prześlicznie ci to idzie!
Jejku! Jakie cudo! *____*
Jak najszybciej muszę zamawiać te filcusie, to będzie więcej zdjęć xD
Mistrzostwo moim zdaniem  😍
Dziękuje  :kwiatek: cały czas staram się rozwijać 🙂
Krysiex213 - rewelacyjne pikowanie 🙂 i fajny kolor, ja mam już kilka koncepcji kolorystycznych tego typu, tylko na maszynę z serwisu czekam. Mój pierwszy czaprak jest jakiś przeklęty, już 2 raz pokonał starego Łucznika  👿
777, 30 mm to chyba troche malo na lamówke czapraka....
no i lepiej wygląda jak jest z tego samego materiały czy rodzaju splotu co całość (alcantry, polaru, bawełny jakiejś tam...) - choć pewne nie zawsze 😉 (pisze jako odbiorca:P)

sasqach, a te koniki to jakoś farbowane czy kazdy kolorek to osobne włókna i trzeba je nakladać/dodawać osobno jakoś? bo to filcowanie to takie dokładanie kolejnych warstw? (nie mam pojęcia o filcowaniu, wyobrażałam sobie, ze to jak dredy z włosów - tak w całości - no i te kolorki "na wierzchu" mi do wyobrażenia nei pasują  😉 )
HA! okunka też mam łucznika i mimo wszystko daje rade. Jednak przy drugim już mi pięć igieł złamał  👿
W czwartek może będę mieć nową maszynę ale jeszcze starszą niż ta moja 😀 chociaż myślę że te stare maszyny nawet by i przez skórę przeszły 😉
Kamilaa Dzięki  :kwiatek: sznurek przyszywam no....normalnie, na maszynie przez czaprak 😀
okunka  :kwiatek:  może trzeba coś wyregulować, bo nie wierzę żeby stary Łucznik nie dawał rady


Dostałam od Livii zdjęcia mego ostatniego (jak to mówi moja mała siostrzyczka "mikołajowego czapraka"  😀 )

krysiex213 świetny czaprak 😉 koń też niezły 😀
Spytałam się bo inni ten sznurek ręcznie doszywają bo podobno jakoś nie mogą albo coś ja tam się zabieram za futerka na nachrapniki  😉
krysiex213- czaprak pierwsza klasa!!! A kon marzenie.
Ja mam pytanie dotyczace wszywania sznura- wpierw wszywać sznur 1-ten od wewnętrznej , potem 2 sznur a na końcu lamówka czy jakoś w innej kolejności?
Horse_art każdy kolor to osobne włókna 🙂
MagBan93   Hennowata rudość :]
09 stycznia 2013 21:17
jak można naprawić bryczesy ze zniszczonym lejem?
skąd wziąć taki materiał na wymianę? łatać już nie ma czego
Ja robiłam z alcantary, jakość świetna to to nie była ale było OK.
Generalnie mój Łucznik nie chodził jakieś 15 lat, leżał w kuferku gdzieś zapomniany. Natchnęło mnie na naukę szycia i począwszy od worków na buty (oddałam do stajni na szczotki i zgrzebła ;p), potem zaczęłam czaprak... przepikowałam 2 czapraki i niestety talerzyki przestały trzymać i cały talerzykowy osprzęt zaczął wypadać z otworu. W serwisie dokręcili, niby coś przysmarowali, niby wyczyścili chociaż jak dla mnie wrócił tak samo brudny jak był (chodzi w środku), no i zaczęłam szyć dalej. Połączyłam 2 części czapraka, naszyłam na górę grubą lamówkę i jak chciałam naszyć od dołu to już niestety nawet przesuwając ręcznie maszyna się zacięła, złamała igłę i koniec zabawy 🙁 ale fakt faktem, że już wtedy ledwo co wchodził materiał pod stopkę  🤣 musiałam mocno dociskać żeby w ogóle się przesunął. Coś w tym jest, że jak coś wejdzie pod stopkę to Łucznik przeszyje. Generalnie wydaje mi się, że i skórę dałoby radę jakby znaleźć dobrą igłę 😉 no nic, czekam aż wróci i następnym razem pod spód wrzucam jakiś cieńszy pasek 😉

Dołączam się do prośby opisu jak wszyć sznurek 🙂 jakoś nie wyobrażam sobie w jaki sposób to zrobić? Może jakoś po prostu go "obrzucić"? 😉
Mam zdjęcia mojej wesołej twórczości 🙂

Ogłowie na jedno ucho:


nakładka futrzana na siodło i na popręg
Ja kiedyś miałam takie super owijaski lecz nie wiem gdzie je wcięło 😫, jak zrobię nowe to zdjęcia wstawię 😀
Pinesska i jak nakładka na siodło? Sprawdza się? 😀
Kamilaa - tak, amortyzuje i ociepla cztery litery 🙂
Mam pytanie. Jaki materiał polecacie na lej do bryczesów? Moje ulubione bryczki z pełnym lejem niestety się już wytarły. Chcę dać je do krawcowej, ale muszę mieć gotowy materiał 🙂
PumCass   zachowaj zimną krew!
10 stycznia 2013 17:52
jak można naprawić bryczesy ze zniszczonym lejem?
skąd wziąć taki materiał na wymianę? łatać już nie ma czego

Ja robiłam z alcantary, jakość świetna to to nie była ale było OK.


wystarczy spojrzeć trochę wyżej  😉
iskierkowa - dzięki  🤣 Ale ile wstydu się najadłam, to moje... Choć nie powiem - zabawnie było. Nigdy nie lekceważcie potęgi szlafroka!  👍 A padzika jestem b.ciekawa... jeszcze takowego nie szyłam...


Ja szyję szyję i prędko niestety zdjęć nie wstawię,chroniczny brak czasu...
ale zapowiada się weekend w domu z koniurami,to coś nad nim popracuję.Tylko mam wątpliwości,czy limonka będzie mi pasowała do siwej,tu jej zdjęcie (jeszcze mogę zmienić kolor  materiału) :
  <- tu dinozaur w zimowej sierści
<-a tu w takiej,w jakiej jest przez większość roku

No i boję się,że coś a'la eskadron limegreen (bo taki mam materiał) będzie jednym wielkim niewypałem na niej...
krysiex213, wszystkie twoje produkcje sa obledne! przepiekne, dokladne, idealne!  😍
Astra00, jak na pierwsze razy, to bardzo fajnie ci wyszlo. jak dla mnie lamowki sa ok. dzialaj dalej 🙂
iskierkowa limonkowy fajny ale ja ją\jego widzę w bordowym lub takim śliwkowym *.*
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się