Własna działalność i dotacje z UE

rtk zajrzyj tutaj http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/
napisz do nich maila z pytaniem, gdzie w swoim mieście znajdziesz instytucję która udzieli Ci informacji o możliwościach dofinansowania.
Kajula, dwa wnioski na jedną działalność? A to nie jest nielegalne? 😁


Ja myślałam nad założeniem firmy głównie pod kątem prywatnych sesji fotograficznych oraz sesji ślubnych z końmi. Oprócz dojazdów do klienta chcę mieć bazę koni do "wynajęcia" na sesję, zależnie oczywiście od typu sesji. Czy w moim biznesplanie muszę uwzględniać szczegółowe miejsca tych koni oraz umów z właścicielami, jakie chciałabym podpisać? [s]Oczywiście byłyby to umowy o dzieło, jednorazowe, od każdej sesji.[/s]

Nie, inaczej. Byłaby to jedna umowa podpisana z początkiem działalności, że właściciel konia X znajdującego się w stajni Y zobowiązuje się do użyczenia koni do sesji na konkretnych warunkach i byłaby to umowa np. na rok. A przy okazji każdego zlecenia wystawiałabym umowę o dzieło w oparciu o umowę ogólną. Tak mam u siebie w Presspublice, mam umowę odnośnie moich obowiązków etc., a co miesiąc otrzymuję rachunek (umowę o dzieło) za wykonaną pracę.
Domi, ktos wyzej pisal o skladaniu dwoch wnioskow w jednym czasie.. tylko teraz nie moge tego znalezc...  🤔
Może widzisz to, co chciałabyś widzieć 😀iabeł:
Ciekawe, czy tak można, daj znać, jak się dokopiesz do takiej informacji 😉
Z tego co wiem dopóki spełnia się kryteria, czyli nie skorzystało się z pomocy można złożyć nawet i dwa wnioski w dwa różne miejsca i czekać skąd się załapie, a z drugiego się wycofać ewentualnie.

Na wsiach też są większe możliwości niz w miescie.

Znalazłam! Jeszcze nie jest ze mną tak źle w takim razie  😁
Kajula, Marysi chodziło raczej o złożenie jednego wniosku do UP, drugiego do urzędu organizującego projekt UE. Nie dwa wnioski na projekt UE w różnych miejscach.
ah, no o tym nie pomyslalam... :/
Kajula, a kiedy masz zamiar składać?
Poki co orientuje sie mniej wiecej jak to wyglada... zanim zabierzemy sie za biznes plan, to troche potrwa znajac zycie...
mysle, ze kwestia miesiaca, dwoch to na pewno...

Jak skladamy wniosek do UP trzeba byc bezrobotnym, a jak wniosek o przyznanie dofinansowania z UE, to tez?
Czyli w tym roku? Bo ja się właśnie zastanawiam, po tym co powiedziała Forta 🤔
Czyli w tym roku? Bo ja się właśnie zastanawiam, po tym co powiedziała Forta 🤔


Mysle, ze zawsze mozna sprobowac, nic do straceniaa nie mamy. Jak sie w tym roku nie uda, to sie zlozy za rok jeszcze raz 🙂
Jak skladamy wniosek do UP trzeba byc bezrobotnym, a jak wniosek o przyznanie dofinansowania z UE, to tez?


w zależności od założenia projektu, przeważnie tak
Można startować w dwóch konkursach z UE, organizowanych przez dwa różne podmioty. Gdyby się okazało, że dostaniecie z obydwu, wybieracie jeden. Chociaż nie wiem, gdzie taki urodzaj konkursów  😉
O proszę, czyli to jednak legalne 😁
tak legalnie. Moja koleżanka złożyła dwa , w tym jeden był nie w naszym mieście, ale dla mieszkańców województwa. Ważne jest tylko to żeby nie korzystać wcześniej z takiej pomocy. Czyli jak już podpiszesz z jednym od razu wycofac się z drugiego.
Nawet rozmawiała z facetem z UP na ten temat, najpierw udawał oburzenie, a potem przyznał jej rację.
Tam w tych formularzach tylko pytają czy się korzystało z programu.

I jeszcze jedno- biznesplan to dopiero po kwalifikacji wniosku, a do tego moemntu to długa droga, jak jeszcze nie złożyłyście wniosku, ani nie znalazłyście projektu.

Projekty sa głównie kierowane do osób długo bezrobotnych.
fragment regulaminu (tu akurat projektu organizowanego przez moje starostwo) dotyczący warunków uczestnictwa

III. Uczestnicy projektu

1.Uczestnikami projektu mogą zostać osoby fizyczne bezrobotne oraz nieaktywne zawodowo zamieszkałe na terenie powiatu oraz zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej należące do następujących grup:
- osoby do 24 roku życia,
- osoby po 50 roku życia,
- kobiety, w szczególności wchodzące na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka,
- osoby niepełnosprawne.
Wyżej wymienione grupy uczestników stanowić będą 100% uczestników projektu.
2. W Projekcie NIE MOGĄ wziąć udziału osoby, które:
- posiadały wpis do rejestru Ewidencji Działalności Gospodarczej, były zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub prowadziły działalność na podstawie odrębnych przepisów (w tym m.in. działalność adwokacką, komorniczą lub oświatową), w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu, niezależnie od zaistnienia dodatkowych warunków pozwalających stwierdzić faktyczne uruchomienie działalności gospodarczej.
- pozostają w stosunku pracy lub innym (umowy cywilnoprawne) z Beneficjentem, partnerem lub wykonawcą w ramach projektu. Przez wykonawcę rozumie się podmiot świadczący usługi w ramach realizowanego projektu,
- korzystają równolegle z innych środków publicznych, w tym zwłaszcza ze środków Funduszu Pracy, PFRON oraz w ramach Poddziałania 8.1.2/Działania 6.2 POKL na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
-w okresie co najmniej 3 lat poprzedzający dzień przystąpienia do projektu otrzymały środki na podjęcie działalności gospodarczej pochodzące z funduszy publicznych,
- są uczestnikami innych projektów realizowanych w ramach Działania 6.2 POKL,
- łączy lub łączył z Beneficjentem i/lub pracownikiem Beneficjenta uczestniczącym
w procesie rekrutacji i oceny biznesplanów związek małżeński, stosunek pokrewieństwa
i powinowactwa i/lub związek z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
17 stycznia 2013 12:26
marysia550, A ten długi termin bezrobocia musi być jakoś udokumentowany czy nie? Z braku laku będę musiała się po studiach zapisać do UP, chętnie bym się załapała na staż (o ile się w ogóle da załapać bez znajomości....).
opolanka   psychologiem przez przeszkody
21 stycznia 2013 09:31
Notarialna, osoba bezrobotna w naszym kraju to osoba pozostające bez zatrudnienia, zarejestrowana w PUP -> Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Osoba, która jest bez pracy, ale nie jest zarejestrowana w PUP, jest nieaktywna zawodowo.

chętnie bym się załapała na staż (o ile się w ogóle da załapać bez znajomości....).

Żeby dostać staż z PUP, możesz jak najbardziej wskazać firmę, która chce Cię wziąć na staż. Ta firma występuje o Ciebie w PUP i jeśli spełniasz warunki osoby, która na staż może być skierowana, a PUP Ma aktualnie pieniądze, to idziesz. Znajomości w tym przypadku raczej nie mają znaczenia.
Właśnie dostałam list, że zostałam zakwalifikowana do kolejnego etapu  😉 Muszę się przygotować do rozmowy z ekonomistą, psychologiem i doradcą zawodowym.
Jakieś wskazówki i rady jak dobrze się przygotować?  :kwiatek:
opolanka   psychologiem przez przeszkody
21 stycznia 2013 10:56
olek, dobrze by było, gdybyś miała opisane cele tej Twojej działalności (zgodnie z zasadą SMART), zrobioną analizę SWOT, jakiś wstępny biznesplan, rozeznanie rynku w cenach, zapotrzebowaniu na Twoje usługi, kosztach utrzymania działalności czy konkurencji.

Dobrze by było, żebyś umiała opowiadać o tym, co chcesz robić i potrafiła przekonać innych, że to ma rację bytu.
Strasznie też bym chciała spróbować, na moją działalność nawet 10tys to ogromnie dużo i moge mieć za to zaplecze na hoho.
idę szukać  😜
opolanka, dziękuję ślicznie  :kwiatek:
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 stycznia 2013 08:27
olek, proszę uprzejmie, polecam się.
olek, trzymam kciuk! Powodzenia!  :kwiatek:
Daj znac jak poszlo, koniecznie 🙂
mnie też można podpytywać - składałam taki wniosek dla siebie (założyłam, prowadziłam, zamknęłam), ale i takie pisze ludziom, pomagam 😉 i z projektów i z UP bezpośrednio. inne (z innych funduszy) też zresztą.
chętnie tu napisze co wiem i moge 😉
Kochane, a moglabym Was obie prosić (olek, horse_art), żebyście napisały mniej więcej kolejność tego całego składania? Od czego zacząć, czy najpierw chodzić na jakieś kursy, czy zlozyc jakies podanie z biznes planem, czy samo podanie, zeby w ogole zakwalifikowali, co w takim podaniu powinno być. Jaki jest etap procesowania takiego wniosku, ile sie mniej wiecej czeka...
Jestem w tym totalnie zielona  😕

Moja kolezanka chodzi teraz na jakies szkolenia, zadnego wniosku jeszcze nie skladala... A ja myslalam, ze szkolenia sa w trakcie  🤔
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 stycznia 2013 11:12
Kajula, wszystko zależy, gdzie i na co składasz. Inna jest procedura po środki z PUP, a inna w ramach projektu z UE.
Wszędzie jest regulamin, dokumenty i informacje.

I tak na przykładzie jednorazowej środków na podjęcie działalności z PUP  (wybrane info):

http://pup.opole.pl/jednorazowe-srodki-na-podjecie-dzialalnosci-gospodarczej/aktualnosci/252

Osoby zainteresowane otrzymaniem dotacji proszone są o składanie ,,WNIOSKU O PRZYZNANIE BEZROBOTNEMU, ABSOLWENTOWI CIS LUB ABSOLWENTOWI KIS Z FUNDUSZ PRACY JEDNORAZOWO ŚRODKÓW NA PODJĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ” w wymienionych terminach, a w przypadku osób bezrobotnych powyżej 50-tego roku życia na bieżąco,  w Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Opolu,  ul. Bytnara Rudego 8, pok. nr 6, tel. 77 44 21 573.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 20 000,- zł.

Regulamin udzielania dotacji, wniosek i druki dla żyrantów dostępne są na stronie: www.pup.opole.pl, w zakładce dokumenty do pobrania dla bezrobotnych, środki na podjęcie działalności gospodarczej lub w siedzibie CAZ w pok. nr 6 lub 1.

UWAGA: do złożenia wniosku nie jest wymagane ukończenie jakiegokolwiek kursu ABC przedsiębiorczości.


Wskazano dokładnie jakie druki i na jakim etapie składać.

inny przykład - projekt "PO KLucz do biznesu! 2", jednorazowa dotacja inwestycyjna, środki z UE - http://www.poklucz.wup.opole.pl/
tutaj dokumentów jest zdecydowanie więcej, rozpoczynając od deklaracji udziału w projekcie tec: http://www.poklucz.wup.opole.pl/dokumenty-do-pobrania.html


Proponuję zawsze zacząć od CZYTANIA REGULAMINU, tam zawsze są informacje o tym, jakie dokumenty i na jakich etapach należy składać, dodatkowo jest wskazana grupa docelowa (np. osoby w wieku do 30 r.ż.).

Jeśli chodzi o kursy, to w ramach takich projektów sa one organizowane, często w formie e-learning. Musisz je ukończyć, a certyfikat dołączyć na którymśtam etapie do dokumentacji, aby przejść dalej. Robienie jakichs kursów wczesniej najczęściej i tak nic nie daje 9poza większą świadomością kursanta).

kajula , idz do wojewódzkiego urzedu pracy. poproś o informację czy są , albo będą (poproś o harmonogram) jakieś projekty na założenie dzialalności gosp. (firmy).
albo z POKL (że jakaś firma to organizuje) albo urząd bezpośrednio
w szczecinie to na 2 piętrze, jak wejdziesz po lewych schodach obróć się o 90*w prawo i będziesz na przeciw drzwi (są 2, obojętnie gdzie wejdziesz) 😉 całkiem miła, dość (nie całkiem) kompetentna ekipa wszystko ci znajdzie, wydrukuje, skseruje - popros - robią to.

urząd daje ok 20 tyś.- to jakaś tam wielokrotność średniego wynagrodzenie (sie to załatwia przez powiatowe także - właśnie znajomy wziął) . nie daje pomostowego. są jakieś spotkania , ale pod kątem wniosku, a nie szkolenia. tak było we wlasnie zakończonym przez PUP Police.

szczeciński robił (np w zeszłym roku - bo takie konsultowałąm) ze szkoleniami (jak załozyć, prowadzić , rozliczać itd). podobno fajne.

firmy robią kompleksowe - mają na kadego ucz. chyba 50 tyś i dzielą tą kwote wg uznania - część do ręki część na szkolenia. dlatego są rozbieżności. w tym którym ja byłam było 30 tyś. wsparcia dla 1/4 (?) osób uczestniczących a reszta w szkoleniach. szkolenia to była jakaś ściema - poziom merytoryczny żaden, wręcz błędy, większość , takich już indywidualnych się nie odbyła. dają wsparcie pomostowe (te tysiąc coś przez pół roku) dla części osób i przedłużone pomostowe (kolejne pol roku) - też dla kilku tylko. ważne żeby we wniosku rozpisać tylko tą kwotę - bo inaczej jak nie przedstawisz na całość rachunków- będziesz oddawać %. oczywiście ważne są rachunki na te pozycje - dokładnie takie jak we wniosku - jak inne-trzeba  robić aneksy - i tu albo będą mieć chęci i dobrą wole albo sama musisz to wiedzieć i ich przymusić.

na wszystkie najpierw jest nabór, żeby się załapać trzeba spełniać jak najwięcej kryteriów,
żeby dostać potem kase - też napisac wniosek tak, żeby "musieli" ci dać. bo dużo jest po znajomości, ustawionych. wiadomo kto dostanie-znajomi organizatorów. reszta jak chce (bo dużo jest też "martwych dusz"😉 musi się postarać zrobić tak, żeby nie mogli ich odrzucić z jakiś formalnych czy merytorycznych powodów. pilnować obecności, troche postraszyć itd 😉

co musi być w podaniu? to co chcą. bierzesz wytyczne, zasady i piszesz pod tym kątem. jest dla os z gminy x - piszesz ze z niej jesteś (warto się zameldować czasowo- ale nie trzeba, bo w wytycznych ogólnych jest "osoba związana z gminą x" a nie zameldowana - wiec w sensie że tam mieszka, pracuje...cokolwiek. ale wiadomo - warto. jest dla niepracujących długo, odrzuconych, biednych - tak się opisujesz żeby pasować 😉
dooobrze też odrazu dołączyć papierki, że twoja działalność ma sens, jest potrzebna - np pozbierac deklaracje współpracy od planowanych klientów. nie odrzucą przecież wniosku gdzie widać, że się powiedzie (a jak tak to lecisz skonsultować w WUP - uprzedz o tym - odrazu zmienią zdanie)
trzeba dobrze napisac biznes plan (że się kokosy zarobi) opisując potrzebę rynku itd. i bardzo uzasadnić zakupy - że całkowicie niezbędne. można napisac rózne rzecyz , a potem aneksować 😉 i np kupic cos innego, droższego, a reszte dostać w darowiznie od rodziny (bo sprzet czy cos miec musisz -  a jesli go juz masz, to przecież nei będziesz kupowac (albo kupisz później), szczególnie jak będzie to powyżej kwoty dotacji).
ja tym sposobem kupiłam tylko samochód, co teoretycznie nie jest możliwe 😉
a przeboje miałam straszne. ale już mnie nic nie zdziwi, nie zaskoczy anie nie zagnie 😉

napewno potrwa to łdnych kilka miesięcy (u mnie przeszło rok od naboru do pierwszej kasy, PUP - kilka miesięcy)

tak w skrócie o kazie z UP (pośrenio i bezpośrednio)
sa jeszcze inne unijne, ale to już troche inna bajka.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 stycznia 2013 12:02
[quote="horse_art"]rzeba dobrze napisac biznes plan (że się kokosy zarobi) [/quote]
Tu sie nie zgodzę. Biznesplan powinien być realny, a nie życzeniowy, bo po prostu poleci. Chyba, że u Was oceniają inaczej.

Podobnie sa realizowane systemowe projekty z Priorytetu VI i konkursowe, bo wytyczne sa bardzo podobne.

Pomostówki owszem są, ale też nie zawsze dla 100% beneficjentów.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
22 stycznia 2013 12:36
Jeszcze zapytam o jedną rzecz.

Bo rozumiem, że kontrolerów z programu najbardziej interesuje zgodność z cenami z biznes planu i wysokością otrzymanej kwoty. A jak to jest z hodowlami? Bo większość z nich to są działalności jednoosobowe, bez biur i pracowników jako takich. Co musi hodowla wystawić (oczywiście mówię o tych legalnych, zapisanych do związków, etc) - fakturę, rachunek, paragon?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się