Maści i odmiany

Kary, dlaczemu srokaty? 😉 Grzywę i ogon ma jednomaściste, a plamy na brzuchu są dopuszczalne u jednomaścistych. Najfajniejszą ma odmianę idącą z dolnej wargi między ganaszami 😀 W identyczny sposób malowany jest ogier Zucca (wygrał próbę dzielności w białym Borze w 2007) - tylko Zucca jest gniady.



karo-srokaty sabino
tak to się nazywa z punktu widzenia genomu tego konia - konie u których odmiany sięgają powyżej nadgarstka i /lub stawu skokowego są srokate, grzywa i ogon nie mają znaczenia. Bywają konie całkiem łaciate z grzywą i ogonem maścistymi.
Zgadzam się że w opisie może byc kary, bo opisy mają za zadanie identyfikację konia, a nie prawidłowe określenie genomu mówiącego o maści - odsyłam do książki p. Stachurskiej
Pursat   Абсолют чистой крови
03 lutego 2009 15:55
karo-srokaty sabino

Zgadza się - cytuję Annę Stachurską: "Jako minimum pozwalające na zidentyfikowanie maści sabino uważane są 3-4 odmiany na kończynach, w tym dwie bardzo wysokie, oraz łysina lub latarnia."
Oczywiście, że genetycznie srokaty, ale rozmawiamy tu o maściach potocznie, dlatego "tylko" kary.
Biały kot to kot genetycznie łaciaty, tylko z jedną wielką białą łatą na całym ciele, niebieski - to genetycznie czarny, ale takie rozważania to zabawy dla genetyków i biologów.

Jak rozumiem, należałoby przekonać Holendrów, że w księdze KWPN wyhodował im się ni stąd ni zowąd w księdze głównej srokacz, po jednomaścistych rodzicach? 🙂

Na zdjęciu Zucca - ma na stronie niewidocznej na foto odmianę koło popręgu, a nawet pomalowaną od dołu głowę pomiędzy ganaszami.
Akurat w rasie KWPN sporo jest srokaczy sabino, tylko nigdy się nie oznaczało tego w opisach, dopiero od niedawna wiadomo, że takie odmiany warunkuje gen srokatości. A srokacze sabino (dawniej zwane poprostu końmi malowanymi) występowały powszechnie u protoplastów KWPN (głównie rasy holenderskie jak groninger i gerlander), więc myślę, że holenderscy hodowcy o tym wiedzą 😉
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
04 lutego 2009 08:02
quanta, no wiesz!
Biały kot to kot genetycznie łaciaty, tylko z jedną wielką białą łatą na całym ciele, niebieski - to genetycznie czarny, ale takie rozważania to zabawy dla genetyków i biologów.
1. Koty białe to o wiele szersza rzeka. Po pierwsze łaciatość genetycznie związana jest z genem S, który jest nie w pełni dominujący, więc nawet SS full śnieżynki nie da. To, o czym piszesz to maskowanie koloru epistatycznym genem W (WW czy Ww, whatever), nie mający nic wspólnego z łaciatością.
2. Koty niebieskie są niebieskie. A czarne - czarne. Homozygoty DD (czarne) i dd (niebieskie) są genetycznie różne, a ich wspólną cechą jest tylko ekspresja melanofilin, białek z kompleksu odpowiedzialnego m.in. za transport melanosomów, czyli w efekcie wizualnym za rozkład pigmentu.
Właścicielka kilku dd i jednego WW/Ww (kij wie) pozdrawia  :kwiatek:


Jako ciekawostka - co to za maść:

Na zdjęciu ogier AQH
Pursat   Абсолют чистой крови
04 lutego 2009 10:48
Alvika, zdjęcie mi się nie otwiera.
Ano, mi też się nie otwiera.

quantanamera, jakie skarpety! Z czarną obwódką "na górze".😉 Niby to srokacz ale na pierwszy rzut oka wydaje się, że to gniadosz z odmianami.
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
04 lutego 2009 11:24
wrzućcie w google "Reckless Dan".
Jest jeszcze tu: http://www.saragruen.com/brindle.html
Ciekawy układ kolorystyczny.
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
04 lutego 2009 12:29
Alvika Obłęd 😜 Jeszcze takiej nie widziałam  👀
quantanamera, jakie skarpety! Z czarną obwódką "na górze".
Mój wujek miał takiego jak byłam młoda (w sesie już konno jeździłam) i nie mogłam sie nadziwić jak to skonstruowane jest :P tylko miał troche niższe skarpety..

MajaK   Tina 2000-2013
04 lutego 2009 15:49
[quote author=Alvika]Jako ciekawostka - co to za maść:

Na zdjęciu ogier AQH

[/quote]
wrzućcie w google "Reckless Dan".
Jest jeszcze tu: http://www.saragruen.com/brindle.html
Ciekawy układ kolorystyczny.


To jest tzw. pręgowanie smużkowe. W Polsce występuje w różnym stopniu u konikó polskich. W popielnie kilka lat temu widziałam ogiera z któegoś stada w ten sposób pręgowanego.
to jest prawdziwy Harry Potter  🤣


zdjęcie z pb : http://www.photoblog.pl/basia12/31810622/581.html
galopada_   małoPolskie ;)
10 lutego 2009 18:30
Pursat   Абсолют чистой крови
10 lutego 2009 19:09
Absolutnie piękna! 😜
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
10 lutego 2009 19:22
galopada_ kropka boska 😜


piorunki czy tam błyskawice :P

Pokuś

Diselek




i mój absolutny maściowy i nie tylko faworyt 😍





to zdjęcie chyba najbardziej oddaje maść...

galopada_   małoPolskie ;)
10 lutego 2009 19:33
mała poprawka do ostatniego zdj bo cos sie nie chce wyswietlic  🍴

Manta   Tyłkoklep leśny =)
10 lutego 2009 20:41
Basiowa odmiana, która najciekawiej wygląda pod nachrapnikiem w który "wchodzi" z prawej i "wychodzi" z lewej:


piorunki czy tam błyskawice :P

Pokuś


Z kądś znam tego kunia... ;P
my tez mamy fajna odmiane na ryjku 😀



po lewej Marian, po prawej Wiktoria
moja konina z satanistycznym odwróconym krzyżem na pysku na pewno się kwalifikuje  😀iabeł: na górze półksiężyc a potem krzyż

no to ave  😁
Pursat   Абсолют чистой крови
12 lutego 2009 14:22
Prawie jak mój Posman:

😜 😍
Manta   Tyłkoklep leśny =)
12 lutego 2009 15:04
prawie =)

tylko troszkę okrąglejszy =))
Pursat   Абсолют чистой крови
12 lutego 2009 15:44
O maść i odmianę mi chodziło 😉


tego pana jeszcze tu nie bylo
kon opisany w paszporcie jako gniady i szczegolowo malowania wysmarowane- wspomniany tu autorytet  i paru dr od  masciolek i malowanek😉 kiedys ogladajac jego zdj  z przykroscia stwierdzili, ze skarpety ma za niskie na srokacza  i tylko dwie wyzsze...( ku mojej uciesze)- kon ma dwie nogi wyzej malowane a dwie nizej🙂malowanie na brzuchu ma w celach dydaktycznych- dla poczatkujacych jezdzcow zeby wiedzieli gdzie popreg ma lezec😉

a ryjek ma taki


w papierku nie ma kolorowych przodkow

a tu kolejna malowana "torba" ciazowa😀 od nas ze stadniny
maluchy po og Contender od tej klaczy wszystkie malowane jak mama i tata (niestety)



Mam pytanie jak nazywają się te maści ?? 4 i 14 zdjęcie od góry http://welsh-pony.pl/SPRZEDANE.htm

ja myślę że to srebrno coś tam :P ale poczekajmy na rade kogoś bardziej obytego :P
Enii, stawiam na srebrną jabłkowitą.
no jabłkowita to napewno, ale srebrno jaka jabłkowita... ?
Raven   Dragon Heart & Shadow Hunter
20 lutego 2009 16:21
Srebrna kara?
Zwłaszcza ta maść ze 4 zdjęcia mnie bardzo fascynuje....jest boska  😜
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się